Komediálně laděná road movie o putování tří Romů ze severu Čech na Slovensko. Jura je moderní, racionálně uvažující mladý muž, který úspěšně studuje vysokou školu v Praze, kde má i svou přítelkyni. Když ho jeho otec, za kterým přijel na krátkou povinnou návštěvu, požádá, aby s ním odcestoval na Slovensko za nevěstou, kterou mu ještě jako chlapci domluvil se svým nejlepším přítelem, nemůže tomu Jura uvěřit. Zprvu absurdní žádost odmítá, ale rychle podlehne tatínkovu citovému vydírání. Společně s temperamentním a nezkrotným rodinným přítelem Stanem vyrážejí v otřískaném náklaďáčku na cestu napříč oběma republikami… Do hlavních rolí obsadil režisér Jiří Vejdělek oblíbené herce – Mariána Labudu a Bolka Polívku. (Česká televize)

Z0oMb3E

Nie nie Bolku Dedictví je len jedno. Nemôžeš celý film hádzať frázy a dúfať že sa zľudovejú ako to bolo u Kurvahošiguttentag taký film sa natočí len raz. ()

Historik

U tohoto filmu obzvlášť platí, že mezi očekáváním a výsledkem je propastný rozdíl. Ale za to nemohou tvůrci filmu, ale reklama. Takže nečekejte, že se jdete do kina zasmát. Jděte prostě na zajímavý film. Nečekejte nic a nechte se překvapit. Tak jsem to udělal já a dal jsem čtyři hvězdičky. ()

E..

Chjo..byla jsem donucená se podívat na tuhle hrůzu podruhý v životě a ještě nikdy jsem snad tolik nelitovala toho ztracenýho času. Jediná jiskřička ve tmě je Bolek Polívka, ale jeho nekonečný opakování slova PI.A už vás za chvíli přestane bavit. ()

mysiak odpad!

Trápnosť Boleka Polívku a Mariána Labudu, ktorý nemala konca kraja, akurát raz som sa zasmial a to je 105 min asi málo...že? ()

ivishka odpad!

Obstarožní myšlenka - dát si slib, že provdáte své dítě ještě dříve, než má vůbec možnost se dostat na svět. Takto domluvená manželství mají větší tendenci skřípat a vůbec se jakkoliv destruktivně projevovat. Být Jiřím Vejdělkem, tak se zakopu kilometry pod zem a dělám mrtvolu, protože tento film je jeden z nejhorších, které jsem měla možnost za život vidět. I když nebýt těch odpadků, tak bych si nevážila těch kvalit. Já vím, že je velmi namyšlené a nemístné označovat něčí práci za nedostatečnou, ale zbývá mi snad něco jiného? Bodré chování Bolka Polívky a Mariána Labudy st. mě utvrdilo v tom, že české filmy bych vyhledávat rozhodně neměla. ()

sta

jasných 100 %... úžasný scénář Marka Epsteina a takřka dokonalé herecké výkony jsou největší devizou tohoto nádherného filmu. a tleskám Vejdělkově odvaze jít do tohoto netriviálního příběhu, mohl klidně natočit další popinu a la Účastníci... a měl by kariéru do smrti zajištěnou, páč by mu producenti utrhli ruce. on se však místo toho pustil na dost nejistou půdu komedie, která není jednoduchá, má mimořádný společenský přesah a navíc může spoustu hloupých lidí pobouřit, neboť tento film a jeho krásnou podstatu (oslava nespoutaného života v konfrontaci s "civilizací") vůbec nepochopí.. jejich škoda.. já moc děkuju a omlouvám se Vejdělkovi, že jsem pochyboval. moc se těším, co z této autorské dvojice, která musí v očích inteligentních lidí převálcovat duo Jarchovský-Hřebejk, vzejde příště ()

Sandiego

Poeticko-temperamentní road movie, která se staví proti současné české tvorbě a je to dobře. B. polívka a M. Labuda se výborně doplnují a scény typu cikánský křest a symbolická plavba po řece styx mě nutí dátčtyři hvězdičky i když hlavně ze začátku se film tak trochu táhne. ()

Jillen

Je škoda, že naše kinematografie se pouští do takovýchto filmů, které jsou nasáklé akorát vulgárním humorem. Bolek Polívka je rádoby vtipný jen tím jak na první pohled vypadá a když k tomu přidá svůj herecký um, není možné se občas nezsmát a s Mariánem Labudou zde tvoří pěknou dvojci, ale to je tak jediné pozitivum, za které uděluji hevězdičku z milosti, jinak další z mnoha naprosto zbytečných filmů. Dávám 15% ()

UncleG

U Romingu jsem se nemohl zbavit dvou základních pocitů: A) že se (přes všechny povedené momenty) z tématu cikánské roadmovie dalo vytěžit daleko víc zábavy a B) Že Boleček toho svýho kníratýho primitiva tentokrát tak úplně nezvládnul. Vzhledem k tomu, že je veškerá komika založená právě na jeho výstupech, nestačí mi jenom další variace na "kurvahošigutentagového" Bohúša. Navíc si tento Polívkův Bohouš č.258 plete řádnou "cigomóre" intonaci s brněnštino-ostavštinou, kterážto skutečnost mi osobně přišla navýsost otravná. Celkem sypmatické mi naopak připadalo Epsteinovo "hledání cikánské duše" a určitá snaha namontovat do příběhu typickou mysitku rómské slovesnosti. Sypatická snaha ale taky zůstala jen na půl cesty. Ačkoli se Epstein pustil do poetických příměrů jako "nepolapitelný pták" nebo "vnitřní nehasoucí oheň", nepodařilo se mu vystihnout cikánskou duši líp než Kusturicovi v Black Cat, White Cat. ... "Black Cat, White Cat", to je prostě esence. Roming spíš už jen odvar. ()

numi

Oceňuji svěží závan změny, který se nese celým filmem. Žádná další tragi-komedie plná známých tváří z Pelíšek a z Idiota - no, Bolek se nepočítá, je přece král... o) Na druhou stranu se postupem času kočkování mezi Stanem a Jurou ohraje, vztahu naslepo jen těžko držet palce, natož mu v dnešní době uvěřit a ze zpočátku příjemného Romanova psaného příběhu se vytrácí kouzlo a jeho pronikání do skutečného světa je zcela zbytečné. Jednoduchá road-movie by potěšila mnohem víc. No nic, tak to dokoukáte, řeknete si, že by bylo prima být taky Rom, ale druhý den si pustíte Vlasy a skončíte stejně v kalhotách do zvonu, protože si uvědomíte, že ten nejzajímavější a nejpovedenější kousek se filmařům povedl nejspíše v názvu snímku. [květen 2008] ()

Vojcl

Prozatím asi nejslabší Vejdělkův celovečerní film. Scénáristicky hodně bezradná a málo vtipná road-movie,proložená jakýmsi romským eposem,což by samo o sobě nebyl špatný nápad,kdyby to nebylo tak nudně zpracované. Také soundtrack za moc nestojí. Chápu,že k filmu o romech se hodí romská muzika,ale to nic nemění na tom že mě z těch rozjuchaných houslí už po dvaceti minutách bolely uši. A tak jediný kdo snímek zachraňuje a pohání děj vpřed je jako vždy perfektní Bolek Polívka,jenž chrlí jednu hlášku za druhou a vůbec nevadí,že v podstatě skloňuje ve všech možných pádech jen jedno a to samé slovo. Zdatně mu sekunduje i Marián Labuda,mladí herci bohužel dost nevýrazní. Takže nakonec je to tak 50procent,ale bez Bolka a Labudy bych musel dát odpad! ()

gogos

Solidni scenar, dobry napad a vyborny vykon Bolka Polivky. Ale na muj vkus, je tam moc snahy o art, asi sem cekal krapet neco jineho... ()

blackrain

Tak tohle je kapitola sama pro sebe. Nic podobného se v našich končinách snad nikdy neobjevilo. Originál každým coulem. Bolek Polívka je pěkné číslo a ten slovník, to je teda síla, ale k němu to prostě sedí. O jeho autě ani nemluvím, to byla pěkná plečka. ()

Kaluž

Ojojoj karamba! Ať už raději pan Vejdělek nic netočí. Pusťte si Černou kočku, bílého kocoura. Spravíte si potom chuť. ()

rt12

Bolek Polívka přesně vystihl mentalitu tohoto etnika v postavě Stana, které z 93% takto mluví a myslí. Zbývající 3% jsou asi, dejme tomu, jako pan Labuda. Nějak mi nic nevybylo na studenta Juru. Film přesně zachytil Romy, jejich vyjadřování, styl žití, nezkrotnost a nepokojnou duši, rychlé prsty. Vím o čem mluvím, dnes a denně se s takovými ,,Stany" dohaduji o tom co je a není správné a oni mě (marně) přesvědčují o tom ,, jak se chtějí polepšit". Asi proto se mi počin pana Vejdělka celkem líbil .Za pana Javorského hvězda navíc. ()

Damiel

85 % - Po "televizní" slátanině Účastníci zájezdu mě Vejdělek opravdu překvapil. Skvostná cikánská road movie s vynikajícím Bolkem Polívkou, skvělým Mariánem Labudou a překvapivě dobrým Vítězslavem Holubem v roli Jury. Je to nabité fórky, zejména Polívka exceluje v trochu bohušovské poloze totálního bohéma Stana Zaječího, s decentnějším Labudou alias Romanem vytvářejí geniální dvojici, která si pinká pingpongový míček z jedné strany stolu na druhou a neudělají chybu. Člověk jen užasle zírá, jak tahle nekonečná "výměna smečí" funguje. Scénář Marka Epsteina je výborný, jen mi přišlo, že "epická" linka cikánského mýtu příběh trochu brzdí. Pak se mi to zase rozleželo v hlavě, ale i tak bych ji trochu prostříhal. Zkrátka a dobře: ROMing považuju za jeden z nejlepších českých počinů, který v posledních letech vzniknul. ()

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!