Kolik sluncí je třeba, abychom byli šťastní? Příběh rodiny a jejích přátel z menšího města vypráví o touze proměnit svůj život k lepšímu, ale také o tom, jak často jsou děti ovlivňovány přešlapy svých rodičů. Téměř čtyřicetiletý, ale pubertou doposud zmítaný otec od rodiny Jára (Jaroslav Plesl) se stále nepoučil z vlastních chyb a jeho úlety s sebou přinášejí komické momenty. S partnerkou Janou (Anna Geislerová) vychovávají dvě děti. Starší z nich je dospívající syn z Járova prvního manželství Véna (Marek Šácha), který v příběhu sehraje klíčovou roli po boku staršího kamaráda, punkáče Jerryho (Jiří Mádl). Jana prožívá krizi v manželství, ta vyvrcholí v momentě, kdy Járu vyhodí z práce a ona si najde milence (Igor Chmela). Lavinu nečekaných událostí z povzdálí sleduje a možná nakonec ovlivní místní guru Karel, jehož ztvárnil v nezvyklé herecké poloze Karel Roden. (oficiální text distributora)

dita.krizova

Po shlédnutí si říkám, že jsem asi úplně blbá, protože mi snad utekla celá "myšlenka" filmu. Všechno mi to přišlo příliš povrchní a mělké. Nejlepší na tomhle celém byla písnička Čtyři slunce. ()

herr_carter

Počastovat tenhle film jako komedii, respektive to takto označit jako subžánr, by se mělo trestat useknutím obou rukou a doživotním zákazem vůbec se pohybovat ve světě kinematografie. U Bohdana Slámy se tohle označení dá použít snad jen u Divokých včel, i tak je to ale dosti ošemetné, jelikož pana Slámu prostě každý nepochopí. Já jsem ale rád, že jsem s tímhle režisérem nějak zřejmě magicky spojen, protože co film, to skvost...možná přepaluji, když i zde dávám zase plné hodnocení, ale prostě filmy Bohdana Slámy mají duši - tady tomu nebylo jinak. Nízký rating jenom z toho důvodu, že film je určen pouze pro zlomek diváckého publika...............moje hodnocení = 9 z 10. ()

noctambule

Více Mádla, méně Rodena. Oba jsou skvělí herci, ale postava Karla mi totálně nesedla, nemohla jsem ho brát vážně a příběh mi narušoval. I když problém spočívá hlavně v tom, že tam vlastně žádný ucelený příběh není, spousta načatých témat, která vedla akorát k pocitu naprosté beznaděje a deprese. Plesl měl sice nejvíc prostoru, ale byl nevýrazný. Aňa předvedla maximum, jestlipak si na ni opět vzpomenou akademici ČL? Mádl byl super i na tak malém prostoru se předvedl. Roden to zahrál dobře, problém byl v postavě. Řekla bych, že takový exot snad neexistuje, ale jelikož v naší řadě seděl člověk, který jako by mu z oka vypadl, tak na tom asi něco bude:-) Slámův pohled na život úplně nesdílím, ale jako jeden z mála českých režisérů snese porovnání s evropskými režiséry a já jsem zvědavá na jeho další tvorbu. ()

joora1

Film Čtyři slunce byl z filmařského hlediska asi zajímavý, ale podle mého subjektivního pocitu prostě nepůsobil tak kvalitně. Méně zajímavé postavy, v podstatě žádný děj, jen filosofování a situační scény, které podle mého člověku nic nedají. Pro mě tento film byl trošku zklamání, ale popravdě jsem to i trošku čekal. ()

bari68

Sláma ma zasa citovo rozsekal. Film o hľadajúcom a (ne)nalezenom šťastí.PÁN režisér myslel ste to tak, že všetko stojí za hovno? Ja som Vám to zožral! ()

zencitizen

Formálně nejvyspělejší český "mainstreamový" filmař. Některé jednotlivé scény z hlediska inscenace mizanscény, timingu, vedení herců jsou odzbrojující a fascinující. Tohle ani nevypadá jako český film! Co se týče těla filmu, sdělení, pocitu - zatím nemám úplně jasno. Jedno je jisté, nemá smysl Slámovi vyčítat nedostatečně věrohodný vztah k sociální zakotvenosti a uvěřitelnosti jeho postav. Sláma má vlastní svébytný svět, který se sice jako dnešní realita tváří, ale není jí. Je to opravdu "skanzen" jak píše Rynda ve Filmu a době, ale to vůbec není apriori špatně. Každý tvůrce má svůj "modelový prostor", na kterém demonstruje myšlenky a témata. Nemá smysl Slámu srovnávat s bratry Dardenovými, on není observační dokumentarista, byť vnější slupka k tomu názoru svádí. Sláma spíš stále vypráví jeden a ten samý příběh v různých kulisách a s různými postavami. Jaký příběh? Příběh svého života (pozor!, to nutně neznamená autobiografii!). Snad jen Fixu v titulcích po katarzní závěrečné scéně mohl nasadit o něco později. ()

Pyth

Koukal sem nato v jednu v noci, tak mozna sem nato moc krutej, ale myslim, ze se film uplne zbytecne tahl. Tesil sem se Plesla, Rodena, Geislerovou a Madla - a jsem z toho zklamanej... Snad nekdy priste ()

Devadesát Dva

Sláma tentokrát trošku víc odpoutaný od reality, ne tak jistý a kvalitní... ale velmi jiný. Pokud bychom se na to dívali čistě z hlediska hodnocení všech složek filmu, nikoliv pocitově, tak jistě, je to slabší, ale zaujalo to úplně stejně, jako Slámovy předešlé kousky. Roden v definitivně nejpozoruhodnější roli své kariéry, takový oldschoolový český pomatenec, se svetrem, co byl vyroben dávno předtím, než se on sám narodil, a který mi nějakým způsobem připomíná celou tu naši zemi, celé to cestování vlakem a sledování krajiny okolo a co bylo dávno dřív. Mádl taky velmi atypický do role punkera, narušitele řádu, jako kdyby Sláma chtěl zbořit hranice o škatulkovitosti některých herců a to nejen jejich vzezřením - taky Plesl vypadá s tím plnovousem naprosto jinak. Jen Geislerka zase hraje tutéž roztažnožhu, jako kdyby snad ve Slámovi evokovala archetyp ženy prospěchářky, co roztáhne vždy nohy tam, kde jsou lepší příležitosti. Není to kdovíjaký film, ale klidně bych se na něj podíval znova, narozdíl od většiny těch "lehkých komedií", kterými nás tuzemská kinematografie zaplavuje poslední roky. ()

Billie777

Tradiční české úsměvné drama o zoufalých lidech a jejich činech. Nejlepší byl Rodenův Karel, Plesl, přesvědčivá Geislerová a dobře hrající mladý Marek Šácha. ()

Zagros

Čtyři slunce jsou film, který rozhodně není určen pro všechny. Nebo lépe řečeno se nebude všem líbit. Nejde o jednoduchou zábavu pro masy. Jde o pohled na současnou rodinu, která je v obtížné situaci a když se z ní snaží dostat, je neustále srážena zpátky novými problémy. Je opravdu situace bezvýchodná, nebo jen hlavní hrdinové nedokáží vystoupit ze svého stínu? To je pro mě hlavní dilema filmu. Místo pořádného řešení, hledájí jen vedlejší cesty, jak si situaci ulehčit a to je vždy znovu namočí do problémů hlouběji. Životní situace se stane brzy neúnosnou a je jen otázkou času, kdy dojde k nějaké "katastrofě". Celý film má navíc pro mě ještě jednu zvláštní linku v podobě guru Karla (Karel Roden), která byla sice zajímavá, ale do filmu se moc nehodila. Přesto nepusobila přímo rušivě, byla jen nějak navíc. ()

klukluka

Druhá projekce horší první, dnes už bych tomu 3 pecky nedal. Vnímám to jako nesmyslný galimatyáš, neodnáším si z toho vůbec nic a vůbec nic mi z toho po pár letech neutkvělo v paměti. Jen jakási nepříjemná pachuť. Pocit, že to bylo vážně blbý. A v něm jsem se dnes utvrdil. Opravdu je to blbý. Lidi jako pitomý zvířátka. S Bohdanem Slámou bych svoje vidění světa neměnil. ()

Dr.Horror

Velká očekávání a velké zklamání. Určitě nejslabší film jednoho z mých nejoblíbenějších českých režisérů. Všichni herci zahráli excelentně, ale filmu něco chybělo. Často jsem se nudil a koukal na hodinky, hlavně u scén s Rodenem, který sice zahrál skvěle, ale jeho příběhová linie byla o ničem. Doporučil bych více skvělého Mádla a méně Rodena. Ne že by to byl vyloženě špatný film, ale na Slámu slabota. ()

Vaklaf

Co to sakra mělo bejt? Naprosto jsem nepochopil účel tohohle filmu. Chápu, že je to film o obyčejnejch lidech a jak maj problémy zvládat svý těžký životy. Z tohohle hlediska je to udělaný dobře, naprosto uvěřitelně. Ale nechápu, proč bych na to měl jít do kina, nebo na to prostě chtít koukat ve filmu, když to můžu (nebo spíš musím) vidět všude kolem sebe. Navíc ten film vůbec nic netáhne, nikam nesměřuje, nemá vlastně žádnej příběh. Něco jako Divoké včely, jenže to byla aspoň komedie a člověk se u ní bavil. Tady není zábava ani nic. Akorát pošahanej Roden a punkovej Mádl (ten, co přemlouval bábu, aby volila pravici - to je punkrock, pičo!), co pálí špeky. A to mi teda dobrej film neudělá. Od pana Slámy už zřejmě nic vidět nechci. ()

F.W.Colqhoun

Po nějaké době jsem zase prožil vzácný pocit – totiž že se u nás točí skvělé filmy. Skutečnosti, že je jsou „Čtyři slunce“ v modrých číslech, ani za mák nerozumím. Jestliže se někomu daří mlátit pravidelně hřebíček přes hlavičku, je to Sláma. Je pravda, že v jeho filmech jde výhradně o postavy obývající polorozbořené domy a panelákové byty, a že tedy jeho společenské sondy jsou poněkud jednostranné, ale to, na co se soustředí – život těch méně ambiciózních – je kromobyčejně přesné. Nejinak zde. Je tady všechno, s čím se tak nějak čím dál víc setkáváme – chronická nedospělost, zaměstnanecká mizérie, vrstvící se komunikační deficit ve všech typech vztahů, a ze všeho dosud nejméně filmařsky zpracované úhybné manévry zákonitě a nevyhnutelně zoufalých hrdinů k mystice, která je sice lichá, ale nic lepšího není k mání... Možná to bude znít mimo mísu, ale hned několikrát jsem si vzpomněl na Triera. Herecké výkony jsou brilantní jako pod Slámovým vedením vždy, přičemž zaujmou především (zatím) neherec Marek Šácha v roli syna, Igor Chmela jako debil a ultra-přesný a přesvědčivý Jiří Mádl coby punker Jerry. Na film je neobyčejně hezký pohled a ačkoliv to zní děsivě, nemám mu prakticky co vytknout! ()

tereza_p

LFŠ 2012: Prostě Bohdan Sláma no, nepřekvapil, neurazil (SPOILER: Až na tu "posmrtnou" scénu, která tam ale asi musela být, aby dala smysl postavě Karla Rodena). ()

Castorr

Pohled do rodiny s problémy bylo natočené poměrně pěkně. Sláma se drží klasického prostředí, jako jsme viděli ve Štěstí, které se mi líbilo víc. V tomto filmu mě docela vadila postava Karla (Roden), naopak Jana (Geislerová) byla opět skvělá. Komedialních scén bylo minimálně, což je škoda, protože Mádl byl docela týpek :-) Byla to pro mě taková oddechovka, která neurazí. Na český film dobrý, ale znova bych si to asi nepustil. ()

Kovaja

Hodně složitý film!!!Bohužel cesty života nekráčejí jenom po vydlážděných chodníčcích ale dokážou být pěkně trnité.Výborný výkon zde podali Plesl a Geislerová. ()

patrikus

Sociální téma Sláma umí, dejme tomu... Místy úsměvné, rozhodně ne nějak komické... Plesl, Roden, Melíšková ( Melíšková je čím dál lepší ) jsou velmi příjemní... Gaislerová pořád dokola stejná, Mádl příliš extrovertní... Líbila se mi scénka s Klárou Trojanovou... Velmi povedený "punckový" film. Chudoba nás trápí zřejmě všechny.... ()

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012