Film dánské režisérky Susanne Bier (Bratři) byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a patří k tomu nejlepšímu, co nám současná skandinávská kinematografie může nabídnout. Hrdinou filmu je charismatický a talentovaný dánský herec Mads Mikkelsen (Casino Royal) pracující v indickém sirotčinci, který zoufale potřebuje finanční prostředky. Ty se nabízejí z rodného Dánska, země, kterou nechal daleko za sebou. Životní situace, které ho tam čekají, změní obchodní cestu v dramatickou, bolestnou zkoušku pro všechny zúčastněné. (oficiální text distributora)

rikitiki

Herci hrají seversky uvěřitelně, kamera i osvětlení připomínají principy Dogma a příběh začíná v syrových kulisách indického slumu. Zdá se, že uvidíme další drásající drama s až na dřeň obnaženými lidskými charaktery. Což bývá obvykle dost pesimistické představení lidské ubohosti.____ Jenomže chyba lávky, tenhle film nakonec vyznívá vcelku optimisticky. Příběh, natočený někým jiným, by mohl snadno sklouznout k ploché červené knihovně a ano, jistě, na skandinávský film si drama o převzetí rolí a tím i zodpovědnosti asi každý umí představit v dramatičtějším pojetí (uniklo mi, proč režie tak často snímá vycpaná zvířata: přirovnání k zatuchlé společnosti? - to ale neodpovídalo ději). Protože snímek, přes několik vypjatých momentů, směřuje k očistnému konci, o který se zasloužili téměř všichni protagonisté. Téměř každý z nich totiž prokáže, že je ve skutečnosti spíš dobrý než zlý člověk. ____Na Oscara je to málo, ale na příjemné podívání to bohatě stačí. /11. 11. 13./ ()

Ivoshek

Já jsem velmi pro skandinávské filmy, zejména dánské. A mám rád Mikkelsena, tuze se mi líbil třeba v Chlastu. O to víc jsem byl překvapený, že se mi Po svatbě nelíbilo vůbec. Neříkám, že by zápletka nebyla silná a umožňující mnoho pohledů na to, co je dobře a co ne. Jenom mě to nebavilo, a to ukrutně. Nebavily mě dialogy, nebavil mě utahaný děj. Abych řekl pravdu, mnohem víc by se mi to líbilo zpracované jako francouzská komedie z roku 83 s Pierrem Richardem a Gerardem Depardieau. ()

MM11

Dánský majstrštyk o morálce... Nezáleží vůbec na pravděpodobnosti událostí, jichž je divák svědkem a ten ironický dialog o náhodě to jen podtrhuje. Tady se spíše má ukázat relativnost urychlených hodnotících soudů a nabourat klid moralistům. Postavy jednají pod absolutním drobnohledem kamery (oči, gesta), režisérka Susanne Bier toho však neužívá "dogmaticky", vždy pouze pro zdůraznění nevysloveného. V takové poloze je Mads Mikkelsen skvělý, protože jeho herectví staví na charismatu a odezírání z drobných nuancí. Možná překvapí, že není až tak suverénním hlavním hrdinou. Hybatelé příběhu jsou i jinde. Na tomto aspektu je nejlepší neustálé kladení překážek, které jsou výborně provázané. Když už máme pocit, že linka je rovná a děj někam spěje, tak se znovu naruší (a pokaždé naprosto přirozeně). Silná je i rytmika, protože mnohé pasáže nejsou zrovna lehce stravitelné a režisérka je ohromně kompenzuje ironickými oslavami (dalekosáhlý odkaz Festen) plnými energie. Pro tak myšlenkově bohatý snímek jsou možná určité vedlejší postavy, co mají "ošéfovat" humor, až příliš jalové. Vlastně ani ty momentky v Indii příliš neřeknou, ač je jejich nezaujatý dokumentarismus velice přesvědčivý. To jsou ale pouhé drobné nešvary perfektního filmu, který je zábavný i téměř cynicky krutý. A že končí jen mlhavě a napůl beru za velké plus. ()

Janek

"Film patří k tomu nejlepšímu, co nám současná skandinávská kinematografie může nabídnout." A já se k tomu určitě přikláním. Základním elementem snímku, který vše drží pohromadě, není v žádném případě scénář (který je, co si budem, trošku přitažený za vlasy), nýbrž herecký tým. Vyzdvihnout musím typově přesně obsazeného Rolfa Lassgarda, který ve filmu předvede několik hereckých poloh a jeho výkon je dá se říct strhující. Na vařený nudli by mě utáhl i Mads Mikkelsen, jehož zjev volá po charakterních rolích, ale zde vystihl vyléčeného alkoholika/dobráka naprosto přesně. Film je natočen "napínavě" - nejsou tu žádné větší akce, ale kamera je neustále v pohybu, zabírá detaily a mění polohy. Celkový dojem z filmu je ale trošku rozpačitý. Scénáristé si vyhráli, ale přece jen to všechno působí trošku neuvěřitelně (což v kontrastu s civilní formou snímku příliš nepasuje). 70% ()

eraserhead666

Zaujalo mě, jak se postupně ukáže, že hlavní postavou příběhu je úplně někdo jiný, než se zpočátku zdá. Herecky hodně dobře odvyprávěný příběh o několika těžkých životních osudech a volbách. ()

ScarPoul

Moje prvé zoznámenie sa s režisérkou Susanne Bier. Verdikt? Výborne zrežírovaná a napísaná dráma. Tá je postavená na hereckých výkonoch. Tam bezpochyby kraľuje ústredná trojica MIkkelsen, Lassgard a Knudsen. Priznám sa, že keď som film dopozeral, tak mi zostalo tak trocha smutno s toho, že film prezentoval toľko dejových zvratov, že som prestal byť od polovice filmu prekvapený čímkoľvek novým. Potom som, ale nad tým trocha rozmýšľal. A prišiel som na možnú variáciu príbehu. Objavil som ju a potom som sa ju pokúsil aplikovať na príbeh. Aj keď nám ju režisérka nikdy úplne nepotvrdila, jej prijatím, by pre mňa film nabral na hodnote. Jednak kvôli tomu, že by zavádzanie a podávanie informácií tak malo opodstatnenie ( tým myslím dejové zvraty), ale jednak by to dopomohlo k tomu, že film by bol pre pozorného diváka intelektuálne formálnou a príbehovou lahôdkou. A tá variácia spočíva v tom, že Jorgen to mal celé naplánované od začiatku. Ak je to tak, tak je to naozaj film aký nemá obdoby. Pre mňa rozhodne zaujímavé, aj keď osobne si myslím, že pôsobivejší a menej komplikovanejší bol Vitenbergov Hon. A aj ma zasiahol podstatne silnejšie. ()

rawen

Hutný narkoleptický zážitek, který těží ze své uvěřitelnosti a přímosti, selhává ale například v po čase otravném vizuálním zaměření na detaily (což je chyba kameramana, sice to zprvu může působit jako výborný stylizační prvek, později je to ale spíše otravné). Celkově jde o zajímavý počin, který jako celek působí konzistentně a profesionálně, nevezme ale za srdce ani za hlavu... Takže fajn... 7/10 ()

Lacike

Kvalitne natočená a zahraná dráma, ktorá ponúka aj nejaká podnety na zamyslenie jak by sa divák zachoval keby bol v pozícii postáv. No a to je asi môj hlavný problém. Ja by som sa proste zachoval inak na mieste každej zo štyroch hlavných postáv. Asi najviac mi bolo vzdialené konanie medzi otcom a jeho dcérou, ktorý sa z novo nabitej informácie správali až príliš hystericky. Mňa by to teda ani zďaleka tak nerozhodilo. Niečo o tom viem. Holt, som proste iný typ povahy a niektoré pokrvné putá sa podľa mňa príliš preceňujú. Vyhodiť vás v najťažšej chvíli na ulicu môže aj ten od ktorého to čakáte najmenej. Ale to je iný príbeh. Konaním by som z časti mal najbližšie k Jörgenovi, ktorý sa snažil predstierať, že sa nič nedeje, ale ten jeho plán jak všetko zabezpečiť skôr pôsobil, že chce všetkých ovládať, čo ma iritovalo. Našťastie to všetko zachraňujú herecké výkony, takže aj keď som sa s konaním postáv príliš nestotožňoval, tak bolo pútavé sledovať ich príbeh. 7/10. P.S: z USA remaku som videl len trailer a stačilo mi to. Doslovná kopírka scén s nezmyselným populárnym prehodením pohlavia u ústredného trojuholníku. ()

Mulosz

Zatim suverenne nejhorsi Bierova, kdy na vyssi uroven stavim i jeji kycovite romanticke komedie, ze kterych jde aspon vycist urcita mira nadsazky a zameru (nekdy vice a lepe - Jednou v zivote, nekdy mene a hura - Ten jediny). Po excelentnich Bratrich, kdy divak v ramci hodnoceni situace konfliktu prava a moralky bez dalsiho prijme i poradnou davku primeho utoku na city, tady o podobne hloubce nemuze byt ani rec. Podstata pribehu neni nijak originalni nebo inovativni. Pri prvnim naznaku zapletky je jasne, jak se veci maji, jake jsou vztahy mezi protagonisty a jak vse nakonec dopadne. Temer vsechny dialogy ci monolgy postav, vcetne vsech obradu, jsou jedno velke klise na nedelni odpoledne. Detailni zabery uslzenych oci postav se nejprve mohou jevit jako ucinny dramaticky prvek, jak divakovi naznacit, ze se zacina dit neco klicoveho, pozdeji se vsak diky jeho castemu pouzivani ucel stava prostredkem a funkcnost zdaleka neni naplnena. Plac a hystericke projevy jsou jednoduse vydiranim, jehoz jedinym efektem je, ze protagonistum divak nekolikrat za film na dalku vzkaze "drz uz hubu!" Kladem snimku je urcite charismaticky Mads Mikkelsen a sympaticti dalsi herci, kteri se vsak tentokrat stali pacienty poskozenymi medicinou, kterou jim pani reziserka naordinovala. Susanne Bier nijak nezatracuji, protoze sve kvality a osobitnost jiz bezesporu prokazala a jeji rukopis a odkazy na sve predesle pociny jsou v kazdem novem filmu znat, do budoucna by se vsak mela vyvarovat neceho podobneho, co predvedla nyni. ()

MrCreosote

Uživatel niethustra má naprostou pravdu. Forma tady neslouží obsahu, ale naopak se snaží zakrýt jeho prázdnotu a vykonstruovanost. Po druhém odhaleném tajemství už je to jenom plochá ždímačka emocí, navrch se smutně koukajícím indickým děckem. Nevěřil jsem. ()

tomeš

Sorry, ale vic nez tri hvezdicky dat nemuzu, ten pribeh - ac skvele natoceny, ac skvele zahrany (Mads Mikkelsen!! Rolf Lassgard!!), tak kdyz v pulce divakovi dojde, kam to smeruje, dejova linka prichazi o originalitu a tim padem film ztraci zajem divaka. A pritom vsichni vime, ze jestli neco severske kinematografii nechybi, tak jsou to unikatni pribehy a odvaha je vypravet. ()

Bubble74

Více než slibný rozjezd, po vyložení všech karet ovšem zůstal pouze hysterický a úmorný melodramat. Teď jen doufám, že se mi v noci nebude o těch pronikavých pohledech vycpaných jelenů zdát. ()

Padme_Anakin

Je spousta filmů, které svatbou končí, tento snímek svatbou začíná a romanťárna to není.. Ústřední trojice bezchybná, Mads Mikkelsen, Rolf Lassgård a Sidse Babett Knudsenová mě vtáhli a nepustili ani po závěrečných titulcích.. Poutavě natočené drama jako řemen.. ()

DDT

Zase jsem se odhalil jako necita, uprostřed posmrkávajících a dojatých spoludiváků. Ale mám to tak nastaveno u většiny podobných filmů. Jakmile režisér/ka začne moc tlačit na pilu (citové vydírání pomocí roztomilých dětiček mám nejradši), nebezpečně se mi zvýší hladina cynismu ("Tak už konečně umři, ať můžu jít spát"). "Po svatbě" je určitě dobře natočená "červená knihovna", skvělí herci atakdál... Jen asi zabere na jiné, emotivněji založené diváky, možná spíš divačky. ()

Una111

Moje velké očekávání film v žádném ohledu nesplnil. Nezaujal mne, dokonce jsem ani nevěřila hrdinům jejich city! Od Jorgena (Rolf Lassgård) jsem takřka až do konce filmu očekávala nějaký podraz. Po jeho "vtipných" hláškách v úvodu ("Anna se bude vdávat mnohokrát. První svatba je vždycky těžká...") by ani nebylo divu! Přiznávám, že prvních 15 minut jsem se naivně domnívala, že zápletka filmu bude vystavěna na kontrastu života v chudé Indii a bohaté dekadentní Evropě, reprezentované v tomto případě Dánskem. To bych toho ale chtěla moc! Nic proti Rolfu Lassgårdovi, je to jistě velký charakterní herec, stejně tak Mads Mikkelsen (Hon) nebo jejich ženské protějšky - chyba se skrývá někde jinde. Scénář je uměle vykonstruovaný, zápletka plytká. Poučení z filmu nikde žádné. A prostředky, jimiž chce paní režisérka dosáhnout úspěchu (opakované detaily rtů, úst, uslzených očí aj. a stále dokola), se brzy okoukají a ztrácejí velmi rychle na účinku. Ta Indie tam zřejmě byla jen pro zvýšení atraktivnosti filmu, pochopila jsem to dobře? Kdyby hrdina pracoval v nějaké charittivní službě v méně atraktivním prostředí, nebylo by to zkrátka ono, že? ()

Astaroth12

Poznám veľa filmov, kde príbeh začína pred svadbou a práve po svadbe tie príbehy skoro vždy aj končia ( žili šťastne až kým ....). No, ale tento príbeh práve po svadbe začína a tak sa roztáča kolotoč nevídaných momentov, ktoré i keď sa to na začiatku nezdá, niekto naplánoval, ale zas ako to v živote býva, nedá sa všetko naplánovať a tak i tu dochádza k neočakávaným okamihom, ktoré do príbehu pasovali. Film hlavne držia vynikajúce herecké výkony a to nielen Madsa Mikkelsena a práve kvôli nemu som film odďaľoval, nevedel som, či túto rolu môže zvládnuť, ale moje obavy boli celkom zbytočne. Ale jednoznačne najlepším bol Rolf Lassgård, ktorý i keď jeho postava nemala ľahký udeľ, zvládla to brilantne aj keď stála pred ťažkými rozhodnutiami a tak to uveriteľne zvládol aj tento pán herec. Je to veľmi silný a dojímavý príbeh a naozaj som nečakal, že sa tak zaujímavo a nečakane vyvinie, naozaj som očakával inú linku filmu, ale táto bola oveľa pôsobivejšia. Som nadmieru spokojný. ()

Philippa

Susanne Bier je má oblíbená dánská režisérka a musím říct, že ani tentokrát mne nezklamala. Sice film na mne nepůsobil tak silně jako kdysi Otevřená srdce, ale své kouzlo měl. Prožila jsem si krásný příběh, téměř červená knihovna, natočený však bez velkého růžového závoje. Bohužel, nemohla jsem mu uvěřit na 100%, proto jedna hvězda dolů. Mads Mikkelsen je skutečně velmi charismatický.....velmi :-). ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky