• Terva

Scénář - Macourek, Vorlíček a Mistřík. Příběh malé Saxánky - fuj. to je věta. Již úvodní dialog v páté minutě je ubohej a pěkně mě začal odrazovat od dalšího sledování. Jest-li to bude takhle stupidně pokračovat, tak to asi začaruju zpět do obalu. Ne, to nejde, půl hodina a jsem z toho šunkoflex. CITÁT - Nemusíš číst každou blbost a na hlas...... Já taky nemusím sledovat každou blbost a až do konce? Nikdy! Extempo Dividex!!(19.4.2013)

• honajz

Hvězdička za to, že scénář nebyl AŽ TAK blbý, a držel dokonce jakous takous linii. Ale mankote - humor se vytratil, příběh je laciný jak z papundeklových kulis, a to urážím pohádky z papundeklových kulis, postavy mají dialogy jak z první obecné, každý po tom druhém opakuje jeho větu, čtený komiks nám vždy někdo předříká mimo obraz, o nelogických nesmyslech nemluvím, nu a nadržená 60letá tetička, ta tomu dodala korunu. Navíc mizerné postsynchrony, kolovrátková hudba bez jakéhokoliv nápaditého motivu, a děj časem začne připomínat spíše počítačovou hru z levelu do levelu po vyřešení úkolu. Postava tetičky má být ztřeštěná, ale o tom se mluví, že je ztřeštěná, jinak prostě vidíme dámu v kostýmku dělat divné věci, ale to může svědčit i o Alzheimerovi, ne ztřeštěnosti. Že přijde na probíhající soud za bratrem? No a co? To má být ztřeštěné? A co mi vadilo, cigareta, kdy tetička kouří. V dětském filmu v době boje proti kouření to je faux pas jak sviň. Poetiku to nemá žádnou, potvory počítačem animované jsou nijaké (vše vypadá jak chechtací pytlík s očima), o nějaké náladě nebo vtažení do příběhu se nedá mluvit. Ani děti na to nekoukaly, nevydržely tu nudu.(13.12.2012)

• triatlet

Originální Saxana je o 14 minut kratší, ale akce střídá akci. Zatímco Saxana se školníkem těží ze svého bloumání lidským světem, tak Saxánka s tetičkou se snaží zorientovat ve světě pohádkovém. Škoda, že v pohádkovém světě vystupují nové postavy pro mě naprosto neznámé. Přitom ty původní (ředitel, učitelka) se podařilo velmi dobře nahradit. Motiv komiksu je zajímavý, mohlo se víc vytěžit z pozemského kluka, který byl Crashmanem poblázněn. Triky z roku 2011 působily méně přesvědčivěji než ty z r. 1971. Neviděl jsem rozdíl mezi Ušáčkem a dědečkem netopýrem... Z hlediska nápadů kvituji připomenutí postavy dědečka netopýra, vděčné byly i scénky s trpaslíkem v blázinci. Naopak nepatřičně působilo rušení u soudu.(27.12.2012)

• Dadel

Tento film je dokladem nesoudnosti zejména těchto lidí: Černocká, Bohdalová, Vorlíček (jejich taxativní výčet naleznete v závěrečných titulcích). Černocká proto, že chce hrát ve svém věku matku desetileté holčičky. Bohdalová proto, že chce hrát. Vorlíček proto, že znesvětil svůj vlastní legendární film pokračováním, na které bylo už před 30 lety pozdě. Dále je tragikomické, jak tento jeden z nejdražších českých filmů vypadá velice lacině. Všechny postavy před digitálním pozadím mají okolo sebe stejnou auru, jakou míval už Petr Jančařík v Magionu v roce 1987. Dokonce i digitální postavy před digitálním pozadím (!), kde by teoreticky k žádnému klíčování docházet nemělo. O scénáři a o zbytečnosti většiny triků mluvit nebudu, škoda slov. Zhlédnuto z čiré škodolibé zvědavosti._____Za zmínku stojí, že DVDrip se objevil až 14 dní po vyjití DVD, dříve to asi nikomu nestálo za to.(3.6.2012)

• D.Moore

"Jsem předseda soudu! Okamžitě mi vraťte mou velikost!" Vlastně se ani moc nedivím, že jediný moment, který mě v Saxáně a Lexikonu kouzel pobavil, měl na svědomí (zmenšený a pištící) Petr Nárožný. Tenhle film se nepovedl, a to hrozně moc. Spíš než abych dostal vztek jsem z toho ale smutný. Nejen, že si původní Dívka na koštěti takové pokračování nezasloužila (tzn. že žádné nepotřebovala), ale ani Václav Vorlíček si nezasloužil něco podobného natočit. Svět překypující fantazií nahradily ošklivé a zbytečné digitální efekty, u většiny herců jsem měl pocit, že hrají spíš z povinnosti a šlechetnosti, neboť se jim nechtělo odmítnou Vorlíčkovu nabídku... A mohl bych jmenovat dál. Nešťastný film.(14.6.2012)

• - Natáčení probíhalo v Praze, v Králově dvoře a ve Vraném nad Vltavou. (rafix)

• - Pro film Saxána a Lexikon kouzel vzniklo na 25 unikátních animovaných postav, které ve filmu fungují v přímé interakci s živými herci, na 12-15 animovaných prostředí, přes 650 trikových záběrů. (Lenka_Stan)

• - Ve filmu hraje i mnoho "neherců", kteří tak nemají hlasovou průpravu a při postsynchronech byli nadabováni jinými herči či dabéry. Heleně Nováčkové coby Saxance  propůjčila svůj hlas Johana Krtičková, Dominiku Ratajovi alias Patriku Hruškovi Jiří Köhler, Pavlu Hasmukovi, který ztvárnil číšníka v jídelním voze Jakub Saic, Ivo Halíkovi, který si zahrál průvodčího, Jaromír Meduna a Julii Nováčkové, Aishi Honzlové a Miroslavě Drozdové, představitelkám malých čarodějek, Pavlína Dytrtová, Patricie Soukupová a Pamela Soukupová. Bronislavu Poloczekovi, který si zahrál pana Viga, pak propůjčil svůj hlas Oldřich Vlach, a to z důvodu, že při postprodukci filmu na tom Poloczek již nebyl zdravotně dobře. (funhouse)