• Gemini

Inu nic naplat, Václav Vorlíček bude muset ještě něco natočit. Nelze připustit, aby TOHLE byla poslední věc, pod kterou by bylo napsáno jméno tohoto otce mnoha a mnoha počinů zařazených do když ne zlatého fondu, tak minimálně rodinného stříbra české tvorby nejenom pro děti. Je celkem známo, v jakých bolestech a po jak dlouhou dobu pokračování Dívky Na Koštěti vznikalo. Bohužel díky rozhodnutí vytvořit "next-gen" pohádku, kterou by Mistr dokázal, že dokáže ve vizuálním stylu držet prst na tepu doby, se nám do rukou dostal filmový ekvivalent Daikatany nebo Duke Nukem Forever - obrovské množství CGI se muselo několikrát předělávat, aby dokázalo alespoň jakž takž důstojně obstát před divákem zmlsaným zahraniční velkoprodukcí. Celkem nepřekvapivě se to nepodařilo, a o to víc zamrzí, že drtivá většina počítačové animace je naprosto zbytečná (především renderovaná pozadí typu žalářní chodba), a sám pan Vorlíček mnohokrát dokázal, že dechberoucí podívanou lze vytvořit i bez ní, kvalitní prací s maskami a zvláštními efekty (ať už se bavíme o Arabele nebo Čestmírovi nebo i první Saxaně). To by se ovšem všechno dalo odpustit, zvlášť když to není ani zdaleka takové peklo jako příběhy s kozami a Kozami, a i když jsou trpasličí profesor nebo čertovský spoluhrdina evidentně zbytečně renderovaní, nemám problém se na ně dívat. To by ale Saxána nesměla být na úrovni Koz i co se týče logiky příběhu a nějakého morálního obsahu!!! Navíc když jsou ve filmu namnoze zastoupené i regulérní řemeslné kopance, jako třeba zcela náhodná dvoj nebo čtyřrukost ředitele čarodějné školy. Mimochodem by mne opravdu velmi zajímalo, proč je Jaromír Dulava ve většině záběrů naprosto k nerozeznání od Ctirada Götze (který tam nehraje), ale hlavně proč se tu objevuje arabelácký čaroděj Vigo (hraný Bronislavem Poloczkem A DABOVANÝ OLDŘICHEM VLACHEM?!?!) a mluví se o králi Hyacintovi ze světa kouzelného prstenu. Jediným vysvětlením kromě čirého zoufalství v oblasti lákání diváctva by bylo oddělení původní Saxany od té nové, což by se dalo akceptovat, když už tu máme draka vypadajícího jako hroch, který je "skutečně EfEf" (neřešte, že to nedává smysl, přesně tak to v tom filmu bohužel je:P)... Přidejte k tomu, že se nová Saxána opravdu odehrává v jiném vesmíru než ta původní - tam byl totiž náš reálný svět, kdežto tady se v úvodu u soudu dozvíte, že ten "reálný" je nějaký "comicsový" (což neznamená ten Crashmanův, ten je tam ještě taky, tak nějak navíc;)), protože trestní senát řeší, že oběť přejetí parním válcem už bohužel nešlo nafouknout:P A hlavně ve světě nové Saxány už není třeba řešit, jestli je někdo dobrý nebo zlý, a že zlo by mělo být potrestáno, protože nejpříšernější záporná postava je od začátku do konce Jiřina Bohdalová jako sobecká, oportunistická, nic a nikoho nerespektující vdavekchtivá slepice Irma (IT Crowďácké úsloví "Přijela teta Irma." dostává zcela nový horrorový rozměr:P), které v zásadě všechno vyjde k její naprosté spokojenosti. K tomu ještě přihoďte tragicky ochotnické herectví Petry Černocké (v původním filmu to bylo lepší, jakkoliv se to zdá nelogické) i malé Helenky Nováčkové (je to sice dítě, ale rozdíl oproti jiným českým dětským filmům je nehorázný), úplně zbytečně pronesenou "mrchu", a máte učebnicový příklad toho, jak by tvorba pro děti NEMĚLA vypadat. A je to tak odfláknuté, nesmyslné a údiv budící, že si to zaslouží epesních nula procent. Ale PROSÍM, Česká Televize, nevysílej to v hlavních ani jiných časech, když máš ve fondu taková kvanta i zahraničních neporovnatelně lepších filmů, včetně Dívky Na Koštěti!(15.12.2013)

• sidzej

Keď to beriem ako pokračovanie Dívky na košteti tak je to hotová katastrofa, keď to beriem ako český pokus o trikový rodinný film je to o niečo lepšie ale aj tak žiadna sláva. Je to mdlé, nudné, uťahané, s podpriemernými trikmi, hereckými výkonmi a trápnymi dialógmi. Pôvodnú Saxanu milujem celým srdcom, je to jeden z mojich najobľúbenejších českých filmov.....bože jak sa ta doba zmenila, je mi z toho fakt smutno :(. 2* aj to len z milosti a úcty k Vorlíčkovej tvorbe zo 70. rokov(4.6.2012)

• Big Bear

Je to k nevíře, ale Volíčkův vstup do digitální éry totálně propadl. Jakoby géniové českých pohádek, jejichž vychytané triky v sedmdesátých a osmdesátých letech udivovaly i štáby v Západním Německu a USA neuměli využít možností animovaného světa... Jakoby se v něm necítili dobře a je to znát. Osobně v tom vidím celé to naše češství. Když máme zarachy, omezení, svázané ruce, dokážeme s málem neskutečné věci. Najdeme si cestu, svojí vlastní, jednoduchou a přitom geniální... A když vše můžeme a máme nespočet možností, najednou jako bychom se ztratili v té přemíře otevřenosti, možností a svobody... Naše snaha se rovnat západu je křečovitá a nefunguje. Dvojce Saxány ale hlavně chybí solidní scénář a vlastně i herecké výkony. Malá Saxána je vyloženě nesympatická žába, Černocká s Hrušínským hrajou také dost znuděně a vyvalování očí obtloustlé Konvalinkové před každým omdlením je spíše trapné než vtipné. Jedině paní Jiřina neselhala, ta hraje vždy na sto procent ať už tleská novému prezidentovi země, nebo právě vypadává z vlaku u trpasličí nory. Já vím. Saxána (1) je legenda. Legenda stejná jako Arabela, Čestmír ad.. Těžko navazovat na klasiku. Pokus tu byl, ale u mne to pohořelo. A je s podivem, že ani u dětí to nebylo bráno nijak žhavě a ti jsou tou nejtvrdší a nejnestranější porotou vůbec. Hvězda za ten pokud navázat a pár animovaných lidiček z pohádkového světa tam dole. *(25.11.2013)

• LION-MR.T

Zůčastnění herci nemájí práci a ani peníze a nikdo je nechce,tak proto byli schopni jít na dno a hrát v tomhle nevím v čem,protože tohle titulovat zle jen těžko. Vorlíček trpí stařeckou demencí,jinak si to nedokážu vysvětlit,takhle sprasit a znásilnit klasiku. Vím,že se nikdy nepovede to co,kdysi,ale právě proto bychom měli nechat pokračování po tolika letech bejt. A ta animace. Když něco kurva neumím,tak to radši ani nedělám. A začínající herečka (pche herečka) Helena Nováčková - už jí tu někdo zřídil profil po jednom filmu,no když se to mohlo stát u omylu českého hororu Čepel smrti,když si tu někdo dosadil své kamarády,tak Helena si definitivně potopila začínající kariéru,možná ani mít nemusela. A v americe to dostane všechny Zlaté maliny - nejhorší ve všem.(5.10.2011)

• depony

Filmový divák musel být v předchozích několika letech velmi zlobivý, když mu tatíček Vorlíček nadělil takovýto paskvil, kde většina postav by měla zůstat němá, hluchá, slepá a nejlépe mrtvá. A nebo se snad něco takového chce po divákovi? Upoutávky byly pouze decentní otřesy před hrozící apokalypsou. Slibuji, že už budu hodný. Ale nemučte nás, pane Vorlíčku a jiní experti, něčím tak stupidním. Když už ani pohádky neumíme dělat, tak to ta česká kinematografie dopadla zoufale bídně.(15.9.2011)

• - Na trikové části filmu pracovalo na 40 specialistů trikové výroby z celého světa (Kazachstán, Rusko, USA, Maďarsko, Argentina, Portugalsko, Slovensko a samozřejmě i Česko). (Lenka_Stan)

• - Režisér Vorlíček psal původní scénář pro pokračování filmu Dívka na koštěti (1971) již na začátku 90. let spolu se scenáristou Milošem Macourkem, jenže projekt nebyl dotažen do konce. Po letech tak vzniká verze nová, na níž má podíl Vlastimil Mistrík ze společnosti DesignBros, která snímek produkuje. (hippyman)

• - Některé role musely být z důvodu úmrtí původních představitelů přeobsazeny. Roli ředitele hrál původně Josef Bláha, zde ho ztvárnil Josef Somr, roli učitelky ztvárnila Běla Jurdová, zde ji hraje Uršula Kluková. (introvert)