Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou Bláhou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě. Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2.B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Tom Hardy

Dospělí herci se snaží, scenárista na to nešel z úplně špatného konce a pár momenty Vorlíček připomene, že kdysi natáčel opravdu dobré filmy. Ale zdejší úroveň triků hravě strčí do kapsy i první Jurský park, kulisy jsou z velké části nesmyslně digitální (o pár postavách nemluvě) a hlavní hrdinka víc recituje, než aby opravdu hrála. Kdyby to mělo lepší triky, možná by tu byla šance na příjemný rodinný film. V téhle podobě z toho akorát bolí oči. ()

Malarkey odpad!

Saxanu jsem vlastně na etapy dal během Vánoc, kdy ji v televizi dávali. Dokonce to ani nebyl účel se na ní koukat, spíš to byl osud. Nechtěl jsem na to koukat, ale když už to v televizi běželo, tak jsem to nechal běžet. Bylo mi jasný, že nakonec skončím s odpadem, ale že mi bude tak zle, to jsem fakt nečekal. Pana Vorlíčka uznávám a mám ho moc rád. Proč si ale proboha dává tu práci, aby natočil něco takového? Je to podle mě promarněný čas a bohužel už i Saxána dostala deku druhýho dílu. Propojení kreslené a hrané podoby je příšerný. Neříkám, že animačně je to vysloveně špatné, spíš, že se to k sobě prostě vůbec nehodí. Je to hrozná blbost. Nevím jak děti, ale já bych se v prvních minutách filmu okamžitě ztratil, protože bych měl problém se vůbec čehokoliv chytit. A ta čórka všemožných filmů, co se promítla v příběhu? To mi je vážně až odporný. ()

Enšpígl odpad!

Mně je fakt do breku. Za to jak tvůrci naložili se Saxanou mám chuť je poslat na Guantanamo protože tohle není zločin, to je přímo teroristickej útok na ducha českých pohádek ! Kurva,vždyť my jsme byli za komoušů pohádková supervelmoc, tak co se stalo ? Já ty strašidelný důvody proč dávám odpad ani nechci rozepisovat, protože mě to fakt sere a mrzí mě to vůči někomu koho si važím a tím někým je Vašek Vorliček, ale jinak to nejde, i kdybych s ladností ruské baletky přešel ten příběh a zbytečně a trapně animovaný postavy, tak se nepřenesu přes ten veletrh vykradených filmů, který mě Saxana 2 servírovala po celých 90 minut. Tohle vás není důstojný pane Vorlíčku a jestli vás do toho tlačili sponzoři měl jste je poslat do hajzlu, protože tohle fakt zabolelo. ()

Gemini odpad!

Inu nic naplat, Václav Vorlíček bude muset ještě něco natočit. Nelze připustit, aby TOHLE byla poslední věc, pod kterou by bylo napsáno jméno tohoto otce mnoha a mnoha počinů zařazených do když ne zlatého fondu, tak minimálně rodinného stříbra české tvorby nejenom pro děti. Je celkem známo, v jakých bolestech a po jak dlouhou dobu pokračování Dívky Na Koštěti vznikalo. Bohužel díky rozhodnutí vytvořit "next-gen" pohádku, kterou by Mistr dokázal, že dokáže ve vizuálním stylu držet prst na tepu doby, se nám do rukou dostal filmový ekvivalent Daikatany nebo Duke Nukem Forever - obrovské množství CGI se muselo několikrát předělávat, aby dokázalo alespoň jakž takž důstojně obstát před divákem zmlsaným zahraniční velkoprodukcí. Celkem nepřekvapivě se to nepodařilo, a o to víc zamrzí, že drtivá většina počítačové animace je naprosto zbytečná (především renderovaná pozadí typu žalářní chodba), a sám pan Vorlíček mnohokrát dokázal, že dechberoucí podívanou lze vytvořit i bez ní, kvalitní prací s maskami a zvláštními efekty (ať už se bavíme o Arabele nebo Čestmírovi nebo i první Saxaně). To by se ovšem všechno dalo odpustit, zvlášť když to není ani zdaleka takové peklo jako příběhy s kozami a Kozami, a i když jsou trpasličí profesor nebo čertovský spoluhrdina evidentně zbytečně renderovaní, nemám problém se na ně dívat. To by ale Saxána nesměla být na úrovni Koz i co se týče logiky příběhu a nějakého morálního obsahu!!! Navíc když jsou ve filmu namnoze zastoupené i regulérní řemeslné kopance, jako třeba zcela náhodná dvoj nebo čtyřrukost ředitele čarodějné školy. Mimochodem by mne opravdu velmi zajímalo, proč je Jaromír Dulava ve většině záběrů naprosto k nerozeznání od Ctirada Götze (který tam nehraje), ale hlavně proč se tu objevuje arabelácký čaroděj Vigo (hraný Bronislavem Poloczkem A DABOVANÝ OLDŘICHEM VLACHEM?!?!) a mluví se o králi Hyacintovi ze světa kouzelného prstenu. Jediným vysvětlením kromě čirého zoufalství v oblasti lákání diváctva by bylo oddělení původní Saxany od té nové, což by se dalo akceptovat, když už tu máme draka vypadajícího jako hroch, který je "skutečně EfEf" (neřešte, že to nedává smysl, přesně tak to v tom filmu bohužel je:P)... Přidejte k tomu, že se nová Saxána opravdu odehrává v jiném vesmíru než ta původní - tam byl totiž náš reálný svět, kdežto tady se v úvodu u soudu dozvíte, že ten "reálný" je nějaký "comicsový" (což neznamená ten Crashmanův, ten je tam ještě taky, tak nějak navíc;)), protože trestní senát řeší, že oběť přejetí parním válcem už bohužel nešlo nafouknout:P A hlavně ve světě nové Saxány už není třeba řešit, jestli je někdo dobrý nebo zlý, a že zlo by mělo být potrestáno, protože nejpříšernější záporná postava je od začátku do konce Jiřina Bohdalová jako sobecká, oportunistická, nic a nikoho nerespektující vdavekchtivá slepice Irma (IT Crowďácké úsloví "Přijela teta Irma." dostává zcela nový horrorový rozměr:P), které v zásadě všechno vyjde k její naprosté spokojenosti. K tomu ještě přihoďte tragicky ochotnické herectví Petry Černocké (v původním filmu to bylo lepší, jakkoliv se to zdá nelogické) i malé Helenky Nováčkové (je to sice dítě, ale rozdíl oproti jiným českým dětským filmům je nehorázný), úplně zbytečně pronesenou "mrchu", a máte učebnicový příklad toho, jak by tvorba pro děti NEMĚLA vypadat. A je to tak odfláknuté, nesmyslné a údiv budící, že si to zaslouží epesních nula procent. Ale PROSÍM, Česká Televize, nevysílej to v hlavních ani jiných časech, když máš ve fondu taková kvanta i zahraničních neporovnatelně lepších filmů, včetně Dívky Na Koštěti! ()

Tosim

Když pomineme očividné chyby filmu, dostaneme se až k jakési "nekonzistentnosti tvůrce." Pohádkové, pořípadě fantastkní témata byla vždycky pro Václava Vorlíčka stěžejním, nikoli však hlavním smyslem tvorby. Vzpomeňme tak například na nesmrtelnost ve vzathu k lásce v Dr. Mráčkovi, pohádkový svět versus každodenní radosti života v Arabele, nebo kouzelné květiny oproti bezbřehé dětské fantazii v Létajícím Čestmírovi. Tady jsme se dočkali bezduchého technična, které naprosto popírá vše, čím tvůrce, který od útlého věku (a zdaleka nejsem sám), u mě formoval názor na film jako takový. Amorální teta Irma, která má tři chlapy z různých dimenzí, aby si mohla pořádně užít? A to má být příběh pro děti? Věřte, dlouho jsem přemýšlel, za co tu hvězdičku dát. Z piety, prosím pěkně. Za padlé. ()

• Přípravy začaly již v roce 2002. (M.B)
  • Hraná část filmu se natočila v roce 2007. Následovala triková výroba, která však neodpovídala požadavkům režiséra a producenta, a tak se po revizi celého projektu zadala kompletní výroba trikové tvorby studiu Qbone, vítězi tendru. Triková výroba započala v polovině roku 2010. (ČSFD)
  • Film se v roce 2012 představil na jednom z nejlegendárnějších filmových festivalů v Cannes. Projekci bohužel navštívilo pouze 10 lidí, přičemž do konce vydrželi jen 2. (gogos)

Související novinky

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Po vleklých zdravotních problémech dnes zemřel ve věku 72 let herec Bronislav Poloczek. Pocházel sice z hornické rodiny, ale vzhledem k otcovým problémům s účastí ve 2. světové válce pod britskou…

Taková normální rodinka je zpět!

Taková normální rodinka je zpět!

20.04.2007

Je už takovým nepsaným zvykem, že se úspěšné filmové tendence ze zahraničí časem dostanou i k nám. V zámoří trend nekonečných remaků a pokračování snad už dosáhl svého vrcholu, zatímco u nás se tato…