• becki_tu

Vorlíček si asi myslel, že dnešní děti mají IQ 35 a v životě neviděli Harryho Pottera. Omyl. A myslím, že za vše mluví nudící se děti v kinosále, které už po půlhodině začaly buď nervózně poposedávat nebo usínat na rameni jednoho z rodičů. A slovům o tom, že když jsou peníze, tak lze udělat dobrý film snadněji, se musím opravdu upřímně vysmát. Stejně jako digitálním efektům, nehereckým výkonům všech zúčastněných, režisérovi a v neposlední řadě spoustě momentů a slovních výrazů, které nemají ve filmu pro děti co dělat. Zasloužený propadák roku, ne-li desetiletí.(11.11.2011)

• Bubble74

Kdeže jen ty loňské sněhy jsou, kdy česká filmová pohádka bývala naším národním pokladem a chloubou. To by jeden zaplakal, jaké žalostné bláboly jsou dneska scénaristi schopní nacpat hercům do úst. A nejen v pohádkách. Apeluji proto na tuzemské tvůrce, aby měli s námi, trpícími diváky slitování a produkovali výhradně němé filmy. Dokud se jim nenavrátí vkus.(21.2.2013)

• troufalka

Zatímco Dívka na koštěi měla příběh a byla plná zajímavých figur, mladší Saxana je chaos plný počítačových triků. Chybí vtipné hlášky a zábavné situace. Osobně si myslím, že po veliké éře Harryho Pottera nebylo moudré oprašovat kouzelnické téma. Dnešní děti jsou příliš zmlsané dokonalou animací, na které naše republika nebude mít nikdy dostatek finančních prostřeků, aby vytvořila originální dílo.(3.10.2019)

Tak pokračování dnes již legendárního českého filmu jsem se vzhledem ke zdejším reakcím docela obával, ale musím říci, že nakonec jsem se oproti všem očekáváním skvěle bavil a film mi dokázal velmi rychle utéci, aniž bych se začal nudit. Ovšem nutno dodat, že jsem film nebral jako pohádku, ale spíše jako komedii, a v tomto směru film nezklamal, jelikož jsem se smál skoro celou dobu a opravdu mě některé hlášky dokázaly skvěle pobavit, obzvláště pan Nárožný exceloval. Kdybych film bral jako pokračování Dívky na koštěti, tak bych asi tak nadšený nebyl, ale když to beru prostě jen jako samostatný film, který je více komedií než pohádkou, tak aspoň v tom průměru v mých očích tento film setrvává. Nevím, čím to je, možná jsem otrlejší než většina zdejších uživatelů, možná mám jen poněkud jiný vkus, ale fakt je, že tohle rozhodně není z mého pohledu nikterak špatný film a musím říci, že už jsem viděl řadu horších filmů, u nichž jsem už nudou nevěděl co mám dělat nebo nač myslet. Tohle není ten případ, příběh malé Saxánky jsem si užil, a tak uděluji tři hvězdy.(27.12.2012)

Pokračování po 40 letech. To tu ještě nebylo. Film Saxana a Lexikon kouzel si prožil svůj příběh už během dvou produkčních etap, které zahrnují celou poslední dekádu. Ačkoli námět je mnohem starší a nejlépe by se realizačně hodil do doby doznívajícího fenoménu Oty Hofmana, tedy do doby dvojdílné Kačenky a strašidel (1992). A výsledek? Příjemná kombinace Kozího příběhu – Pověstí staré prahy (2008) a Kdo chce zabít Jessii? (1966). Z původní Dívky na koštěti (1971), která čerpala scénář trojice Franková, Macourek & Vorlíček, si vypůjčuje staré postavy a podzemní říši. Humor se proměnil a poetika se celkově přizpůsobila dobrodružství se žákyní 2. B v hlavní roli, která se jmenuje stejně jako maminka. Mladá láska Saxany a Honzy Bláhy byla nahrazena nestárnoucím diblíkem v podání Jiřiny Bohdalové, která hraje tetu Irmu a věnuje se stejně intenzivně své spisovatelské kariéře, jako novým nápadníkům. Mezi další nové postavy patří Nárožného strýček Evžen nebo Lábusův nakladatel Pleskot. Tito všichni jsou na svém místě, dětem jejich projev bude asociovat pohádky, které v minulosti namluvili. Dulavův labužnicky zločinný Crashman z comicslandu zastupuje comicsovou vložku z pera Grusse, který vyrostl na magazínu Crew a dnes patří mezi současné špičky ve svém oboru. Samozřejmě došlo k dílčím recastům - Somr nahradil Bláhu, původního ředitele podzemní školy a Kluková Píchovou, učitelku, kvůli které Saxana dostala 300 let po škole. Jirák a Hrubešová variují Libíčka a Obermaierovou jako nemocniční personál a například Konvalinková jako paní Laštovková supluje především pacientu z blázince Růžičkové. V momentě, kdy přistoupíme na fakt, že ze čtyřicetiletého manželství Saxana a Honza mají dnes teprve osmiletou holku, a uvědomíme si, že naprostá většina herecká akce byla natočena jiným týmem lidí, než těmi, kteří převzali ono torzo a celý mostrprojekt dokončili, máme vlastně vyhráno. Na české poměry jde o výsledek nevídaný, atmosférický a veskrze hravý. Množství animovaných postav a celých sekvencí dává zapomenout na určitý strop hereckých schopností, které předvedla hlavní hrdinka, mezi nejpůvabnější určitě patří Chlupáček, který jakoby vypadl ze středověké Prahy, nebo drak, po kterém není radno chodit na WC. Nejrůznější dílčí vtipy odkazují na tradiční české vidění fikčních světů mnoha žánrů, především pak pohádková knajpa by se hodila do nejedné adventury, jakých bývalo v době povedené Gooky mnoho. Kuloáry se obávaly nejhoršího, jim tedy nechme obavy, my ostatní se můžeme pobavit a potěšit se finální podobou Vorlíčkova vysněného projektu. (Viděno 26. 8. 2011)(14.9.2011)

• - Původní název film byl Saxana kontra Blackman, pracovně byl pojmenován také jako Saxana - veletrh strašidel. (M.B)

• - Hraná část filmu se natočila v roce 2007. Následovala triková výroba, která však neodpovídala požadavkům režiséra a producenta, a tak se po revizi celého projektu zadala kompletní výroba trikové tvorby studiu Qbone, vítězi tendru. Triková výroba započala v polovině roku 2010. (Lenka_Stan)

• - Režisér Vorlíček psal původní scénář pro pokračování filmu Dívka na koštěti (1971) již na začátku 90. let spolu se scenáristou Milošem Macourkem, jenže projekt nebyl dotažen do konce. Po letech tak vzniká verze nová, na níž má podíl Vlastimil Mistrík ze společnosti DesignBros, která snímek produkuje. (hippyman)