• MM_Ramone

V dobách totalitného režimu bol Václav Vorlíček výnimočný režisér, ktorého diela boli plné fantázie, humoru a dobrodružstva. Stačí spomenúť snímky ako napríklad "Dívka na koštěti", "Jak utopit Dr.Mráčka", "Tri oriešky pre Popolušku" alebo úžasne televízne seriály "Arabela", "Létajíci Čestmír" a "Křeček v noční košili". To sú výborné filmové diela, ktoré si vždy rád pripomeniem. Po roku 1989 začala Vorlíčkova tvorba viditeľne upadať. No do úplnej krízy sa dostal až v novom miléniu. Nezmyselné pokračovanie "Dívky na koštěti", ktoré dostalo názov "Saxána a Lexikon kouzel", je jasnou ukážkou jeho neschopnosti natočiť kvalitný, komerčne úspešný kinofilm. Václav Vorlíček bol výborný režisér, ale už dávno mal odísť na zaslúžený odpočinok, do dôchodku. Pretože dnes už dokáže natočiť iba nepodarený odpad!(8.1.2015)

• Fr

HETERE XABERE BAX!..... /// No a pak se začnou dít neskutečný věci! (bohužel,… věřte mi) První, co udeří do rypáku je humor. Teda ta trapárna. A pak to ostatní, všechno podivně nepřirozený. Herci, dialogy, příběh. Scénář není horší než (třeba) ten k Bastardům. Dvojce. (hmm, fakt dobrý!…) Přehlídka důchodců, vzpomínky na Arabelu, Saxanu a Jessii. Což je na tom asi to nejhorší. Omlouvám se Kukymu a Svěrákovi, že jsem jim tenkrát dal ,,jen“ 4*. Tohle je neskutečná (do teď nechápu, proč??? (…cokoliv)) studiovka na pozdní nedělní hodinu (viděl bych to tak na 3 a půl hodiny po půlnoci…) pro děti od 2 do 5ti let. Proto - mohu – li doporučit - radši to dětem ani nepouštějte. Místo toho jim dejte pořádnej vejprask (beztak si ho zasloužej a užijou si ho rozhodně víc…). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím, že Naďa Konvalinková potřebuje zhubnout. 2.) Chtěl bych poznat absolutní dno filmu pro děti. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(5.6.2012)

Tak a jdeme na to, ehm... Co k tomu říct, je zde vidět, jak už tvorba Vorlíčka není taková, jak bývala. Jména postav v říši pohádek vypůjčené z Arabely, to bych ještě bral. Komnaty v říši pohádek mě místy připomínaly komnaty ze hry Return to castle Wolfenstein. I to bych ještě bral. Že se záporná postava jmenuje Crashman, to bych taky ještě bral. Ale určitě bych nebral děj, nebo zápletku, jak chcete. Ta byla velice slabá. Přesto si ovšem myslím, že zdejší hodnocení je velice přísné, a tak štědře uděluji 3 překrásné hvězdičky.(13.6.2012)

• LION-MR.T

Zůčastnění herci nemájí práci a ani peníze a nikdo je nechce,tak proto byli schopni jít na dno a hrát v tomhle nevím v čem,protože tohle titulovat zle jen těžko. Vorlíček trpí stařeckou demencí,jinak si to nedokážu vysvětlit,takhle sprasit a znásilnit klasiku. Vím,že se nikdy nepovede to co,kdysi,ale právě proto bychom měli nechat pokračování po tolika letech bejt. A ta animace. Když něco kurva neumím,tak to radši ani nedělám. A začínající herečka (pche herečka) Helena Nováčková - už jí tu někdo zřídil profil po jednom filmu,no když se to mohlo stát u omylu českého hororu Čepel smrti,když si tu někdo dosadil své kamarády,tak Helena si definitivně potopila začínající kariéru,možná ani mít nemusela. A v americe to dostane všechny Zlaté maliny - nejhorší ve všem.(5.10.2011)

• Radek99

Smutný (ba příšerný) doklad o tom, že jeden z kdysi nejoceňovanějších a nejuznávanějších českých tvůrců ztratil nejen renomé, ale i soudnost. Vorlíček s Macourkem byli kdysi synonymem až nepochopitelného gejzíru imaginace, vtipu a originálních trikových řešení, osamělý Václav Vorlíček na stará kolena spadl do pasti bezduchého zajetí technologiemi. Legendární režisér tak nevědomě a bohužel spíše nechtěně na Saxáně a Lexikonu kouzel symbolicky demonstroval fakt pomíjivosti dnešní doby, neboť všechno, co udělalo před více než 40-ti lety z jeho Dívky na koštěti nadčasovou podívanou, tedy originalitu, poctivou ruční trikovou práci a především humor a osobité propojení pohádkového světa a reality, plus ony správné pohádkové hodnoty, to v novodobém volném pokračování nahradil konvenčností, v dnešní zrychlené době doslova před očima stárnoucí počítačovou animací, upocenou trapností a hlavně pak, což je ve filmu primárně určeném tomu nejmenšímu dětskému publiku, amorálně jednajícími hrdiny a zvláště pak hrdinkami, neboť fakt, že se mu do pohádky zatoulala jedna z Vejdělkových Žen v pokušení (a dokonce nebyla ani po zásluze potrestána), je konsternující a opravdu ho nepochopím...(26.12.2012)

• - Ivana Chýlková odmítla roli sestry, kterou nakonec hrála Markéta Hrubešová. (rafix)

• - Na trikové části filmu pracovalo na 40 specialistů trikové výroby z celého světa (Kazachstán, Rusko, USA, Maďarsko, Argentina, Portugalsko, Slovensko a samozřejmě i Česko). (Lenka_Stan)

• - Skutečná kouzelná jeskyně se skrývá v nenápadné bílé vilce, nedaleko filmových ateliérů Barrandov. Měla ji pronajatou triková společnost Qbone studios, pracující na tomto filmu. [Zdroj : Cinema] (Terva)