• Tom Hardy

Dospělí herci se snaží, scenárista na to nešel z úplně špatného konce a pár momenty Vorlíček připomene, že kdysi natáčel opravdu dobré filmy. Ale zdejší úroveň triků hravě strčí do kapsy i první Jurský park, kulisy jsou z velké části nesmyslně digitální (o pár postavách nemluvě) a hlavní hrdinka víc recituje, než aby opravdu hrála. Kdyby to mělo lepší triky, možná by tu byla šance na příjemný rodinný film. V téhle podobě z toho akorát bolí oči. Celá recenze zde.(14.9.2011)

Myslim, ze film podhodnocujete, priatelia. Mozno je to tym, ze mate napozeranych vselijakychto avatarov... Rozhodne sa aj na tuto saxanku dalo pozerat. Mne zmes animovanych a zivych postav ani trocha nevadila, Par milych splechov ma rozveselilo. Ano, tento film to mal tazke, lebo prva Saxana bola jedinecna. Ale hlavne: je to film PRE DETI !! Mily a laskavy. Ja si o deti. ktore si film pozru, nerobim ani najmensie obavy.(11.6.2012)

• Malarkey

Saxanu jsem vlastně na etapy dal během Vánoc, kdy ji v televizi dávali. Dokonce to ani nebyl účel se na ní koukat, spíš to byl osud. Nechtěl jsem na to koukat, ale když už to v televizi běželo, tak jsem to nechal běžet. Bylo mi jasný, že nakonec skončím s odpadem, ale že mi bude tak zle, to jsem fakt nečekal. Pana Vorlíčka uznávám a mám ho moc rád. Proč si ale proboha dává tu práci, aby natočil něco takového? Je to podle mě promarněný čas a bohužel už i Saxána dostala deku druhýho dílu. Propojení kreslené a hrané podoby je příšerný. Neříkám, že animačně je to vysloveně špatné, spíš, že se to k sobě prostě vůbec nehodí. Je to hrozná blbost. Nevím jak děti, ale já bych se v prvních minutách filmu okamžitě ztratil, protože bych měl problém se vůbec čehokoliv chytit. A ta čórka všemožných filmů, co se promítla v příběhu? To mi je vážně až odporný.(24.2.2013)

• triatlet

Originální Saxana je o 14 minut kratší, ale akce střídá akci. Zatímco Saxana se školníkem těží ze svého bloumání lidským světem, tak Saxánka s tetičkou se snaží zorientovat ve světě pohádkovém. Škoda, že v pohádkovém světě vystupují nové postavy pro mě naprosto neznámé. Přitom ty původní (ředitel, učitelka) se podařilo velmi dobře nahradit. Motiv komiksu je zajímavý, mohlo se víc vytěžit z pozemského kluka, který byl Crashmanem poblázněn. Triky z roku 2011 působily méně přesvědčivěji než ty z r. 1971. Neviděl jsem rozdíl mezi Ušáčkem a dědečkem netopýrem... Z hlediska nápadů kvituji připomenutí postavy dědečka netopýra, vděčné byly i scénky s trpaslíkem v blázinci. Naopak nepatřičně působilo rušení u soudu.(27.12.2012)

• gogo76

Tento pokus o návrat v čase i úspešnosti nielen, že nevyšiel, ten dokonca vrhá kúsok toho tieňa i na svojho kultového predchodcu. Neviem si to vysvetliť, ale pôsobí to ako slabý odvar, akási telenovela na tému Saxany, kde nefunguje vôbec nič. Nie je to o peniazoch, tie určite boli, ani o hercoch, ktorí sa snažili. Je to bez atmosféry, nič chytľavého iba všemožné postavičky bez života, ktoré odkecávajú svoje repliky. Zvlášť to nechápem z dôvodu, že to robil ten istý V. Vorlíček! , pretože výsledok pôsobí, akoby ho robil nejaký neskúsený študent. Nakoniec musím súhlasiť s vydareným výrokom užívateľa Fr...Ďeťom to nepúšťajte, miesto toho im dajte poriadny výprask. Aj tak si ho zaslúžia a užijú si ho určite viac ako film...20%.(29.3.2013)

• - Na konci filmu, kdy teta Irma (Jiřina Bohdalová) ukazuje své nápadníky, se ředitel (Josef Somr) představí jako Hyacint druhý, král říše pohádek. Jedná se o odkaz na seriál Arabela (od r. 1979), kde krále říše pohádek Hyacinta ztvárnil Vlastimil Brodský. (introvert)

• - Pro film Saxána a Lexikon kouzel vzniklo na 25 unikátních animovaných postav, které ve filmu fungují v přímé interakci s živými herci, na 12-15 animovaných prostředí, přes 650 trikových záběrů. (Lenka_Stan)

• - Po premiéře film sklidil ostrou kritiku. Jiřina Bohdalová však prohlásila: “To je jedno, hlavně že se to líbí dětem!" (vyfuk)