Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou Bláhou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě. Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2.B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince. (oficiální text distributora)

kingik

Líbil se vám první film o čarodějce Saxaně, která se dostala do říše lidí? A líbil se vám alespon trošičku? Pokračování po 40 letech je jeho pravým opakem a zaboduje, jen pokud budete ochotni zapomenout na první geniální díl, jemuž pokračování nesahá ani po paty. Já jsem to udělal a nahlížel jsem na pokračování, jako na samostatnou moderní filmovou pohádku, která kloubí moderní comicsové prvky s klasickým pohádkovým vyprávěním. Saxana a Honza Bláha mají spolu dceru, malou Saxánku, bylo mně divné, že teprve asi desetiletou, která za pomoci kouzelného zaklínadla se spojí s říší pohádek, do které se pak následně dostane studnou. Shodou náhod se v říši také ocitne její excentrická teta Irma, která píše moderní pohádky, které ale nikdo nechce vydávat a shodou okolností a kouzlem, se do pohádkové říše dostane i comicsový zloduch Crashman, který ji chce ovládnout. A pak už sledujeme sled bláznivých scének, které dohromady nedávají kompaktní děj, ale dávají možnost předvést digitální trikovou stránku, která v českém filmu dostává nevídaný rozměr a prostor. Nevypadá sice nijak úchvatně, ale nešetří se s ní. Některá strašidla jsou moc pěkně výtvarně vyvedena (baba Jaga asi vede). Vše se však mohlo využít mnohem líp a uvážlivěji, protože zloduch Crashman Jaroslava Dulavy na to měl, ale byl záhy ve svých zlotřilých plánech upozaděn. Josef Sommer se snažil jako čtyřruký ředitel nahradit zesnulého Josefa Bláhu, ale na toho zkrátka neměl. Nejvíce se děj točí kolem potrhlé tety Irmy, kterou ztvárnila Jiřina Bohdalová a ta si v pohádkové říši hledá dokonce nápadníka. Za pomocí kouzla jich nakonec nashromáždí hned tři. Všechny ostatní postavy zůstaly trochu v jejím stínu a nejmenší prostor dostala Petra Černocká s Janem Hrušínským, což je škoda. Malá Saxánka, kterou si zahrála Helena Nováčková, nijak neoslnila svým hereckým talentem, ale nebyla ani vyloženě otravná. Je však jasné, že srovnání s prvním dílem se nelze vyhnout. Je však pro mě pozitivem, že tvůrci po takové drahné době do toho vůbec opětně šli. K dispozici byl scénář, který nápady možná trochu zabíjel a bez nápaditého Miloše Macourka se nelze divit. Hudba Radima Hladíka byla opravdu mizerná a zajímavě přepracovaná písnička Saxana zazní až v závěrečných titulcích v duetu s Janem Křížkem a rapujícím dětským sborem, ale to už bylo pozdě. Nevím, proč skladbu nenasadili hned v úvodu. Triků bylo opravdu nepočítaně, ale ty staré je svojí působivostí spláchly. Film nedopadl podle představ, ale nedá se napsat, že mě jeho zpracování rozlítilo. Od návratu po čtyřiceti letech se nedaly čekat zázraky. Nejsme v pohádkové říši, aby se jako mávnutím kouzelné hůlky pokračování stalo geniálním, stejně jako byla nedostižná Dívka na koštěti. Film je orientován na dnešní teenage publikum, které by jen s obtížemi přijalo archaickou pohádku o čarodějnici druhé kategorie, ale mám pocit, že cestu si k němu nenajde ani tahle triky našlapaná jízda, z níž je cítit Vorlíčkův režijní rukopis víc, než z jeho předešlých počinů. Ano, ten samý Vorlíček, co dal s Macourkem světu nejen Saxanu, ale také Arabelu, Rumburaka a další originální postavy, tentokrát se chtěl až moc zavděčit všem diváckým kategoriím. Vyšel z toho takový poctivý český pohádkový gulášek se vzdálenou ozvěnou filmů "Pane, vy jste vdova" nebo "Kdo chce zabít Jessii". Jenže v takové formě už pan režisér Vorlíček dávno není, a tak mu bude muset stačit mých 40%. () (méně) (více)

Terva odpad!

Scénář - Macourek, Vorlíček a Mistřík. Příběh malé Saxánky - fuj. to je věta. Již úvodní dialog v páté minutě je ubohej a pěkně mě začal odrazovat od dalšího sledování. Jest-li to bude takhle stupidně pokračovat, tak to asi začaruju zpět do obalu. Ne, to nejde, půl hodina a jsem z toho šunkoflex. CITÁT - Nemusíš číst každou blbost a na hlas...... Já taky nemusím sledovat každou blbost a až do konce? Nikdy! Extempo Dividex!! ()

Bubble74 odpad!

Kdeže jen ty loňské sněhy jsou, kdy česká filmová pohádka bývala naším národním pokladem a chloubou. To by jeden zaplakal, jaké žalostné bláboly jsou dneska scénaristi schopní nacpat hercům do úst. A nejen v pohádkách. Apeluji proto na tuzemské tvůrce, aby měli s námi, trpícími diváky slitování a produkovali výhradně němé filmy. Dokud se jim nenavrátí vkus. ()

Jezinka.Jezinka

Už dlouho pozoruji tvé smyslné vnady, pravil hoch (třetí třída) své kamarádce Saxaně z 2.B. Králíček Hopsálek velký trhák ve světě dětské literatury v současnosti nebude (proč vlastně ne?) a rozlícená spisovatelka lezoucí hystericky do jednací síně, odkud ji její bratr soudce nechá vyhodit. Kladívka se v českých soudních síních nepoužívají už hezkou řádku let, ale ono to nemá být z minulosti. Malá Saxi objeví, jak si všichni pamatujeme, na mini upravené šaty své matky. I když zohledníme, že Saxaně bylo tehdy nějakých 18 a malé Saxi je asi o deset míň, jen těžko můžeme věřit, že by tu mini měla až na paty. Ale ono tohle je jedno v kontextu toho, že při dlouhém pádu studnou by dopadla mrtvá na dno a tam by se rozflákala do dost najemno podrceného karbanátku. Nebudu rozmazávat to, že draci tady vypadají jako hroši, kteří jsou součástí pouťové atrakce, je to jedna z těch povedenějších animací. Docela vtipné hlášky dávají tušit, že na scénáři se podíleli minimálně dva lidi a to jeden křečovitý osel, co chtěl být strašně cool a vtipný, jeho části tak jsou pro diváka něco jako studená sprcha, a pak někdo, kdo si z toho celkově dělal srandu a navzdory všemu do výsledného filmu nějaký humor i propašoval. Škoda, že se k tomu nenašel ještě někdo třetí, kdo by tam vpašoval aspoň zrnko logiky a divák by se tak něco dověděl třeba o pohádkové knížce, která byla hybatelem děje a byla mezi starými Saxaninými věcmi schovanými na půdě, kterou ale Saxana nikdy neměla. Byl by takový problém udělat to tak, že by kouzelné postavy jen za starou čarodějnicí chodily na kafe a malá je jednou stopovala? Nebo že by kouzlo bylo náhodou v normální knížce a ona si někoho přivolala jen tak? ()

Tom_Lachtan

Tohle je ale tak moc bizarní! Ještě než se otřu o scénář, tak si svoje čestné místo zaslouží triky - absolutně mimozní, špatné a místy odporné - proč? Protože na ně nebyli prachy, vypadají jako z intra levnější videohry kolem roku 2003 a hlavně je značná část z nich zcela zbytečná! Např. je tu pár trpaslíků, kteří vypadají jako lidé, mluví jako lidé, pohybují se jako lidé a stavbu těla mají jako lidé - přesto jsou plně animovaní a to jsou prosím často ve scénách, kde je minimum reálných záběrů, třeba jedna bohdalka a ta je do celku doklíčovaná. Proč, kurníkšopa, proč do prasečího vejcovodu, proč sakra nehraje trpaslíky člověk a není doklíčovanej taky?! A to ani nemluvím o tom, jak by reálné masky pomohli velmi špatně naanimovaným ptáko-lidem, kteří zde fungují jako biřici v podsvětí - a přitom by stačilo vyrobit pár zobáků , peří a zbrojí maj v Barrandově plné sklady. ........... A jaký je scénář? Asi se budete divit, ale ten mě zas tak moc špatnej nepřišel a to jsem ani nebyl pod vlivem žádnejch drog, tedy pokud se nebude počítat paralen. On je jen zoufale neaktuální a vůbec mu nesluší inspirace Harry Poterem, ani onen kladenej důraz na odporno-animaci a spojení světa Saxány se světem z Arabely. Ale... Upřímně by stačilo pár změn a nebylo by to zas tak moc špatné, respektive ono to podprůměrné a špatné je, ale v žádném případě to není úplně odporné a spíš než nutkání vypíchnout si oči z nekvality, což bylo to, co jsem očekával, je tu hodně cítit promarněný potenciál. ()

• Rozpočet filmu dosáhl částky 75 mil. Kč a patří tak k nejdražším projektům české kinematografie, a to se ještě tvůrcům zdá vzhledem k jejich záměrům docela málo. (hippyman)
  • Na Saxaně pracovalo 20 animátorů. Triková část filmu byla realizována v průběhu 1 roku. (M.B)
  • „Řekl bych, že realizace těch animací je velice zdařilá. Je tam řada humorných situací, takže o této pohádce můžeme hovořit také jako o komedii a to, stejně jako já, mají diváci nejraději,“ uvedl režisér a scenárista filmu Václav Vorlíček. (SONY_)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Taková normální rodinka je zpět!

Taková normální rodinka je zpět!

20.04.2007

Je už takovým nepsaným zvykem, že se úspěšné filmové tendence ze zahraničí časem dostanou i k nám. V zámoří trend nekonečných remaků a pokračování snad už dosáhl svého vrcholu, zatímco u nás se tato… (více)