Pokračování po 40 letech. To tu ještě nebylo. Film Saxana a Lexikon kouzel si prožil svůj příběh už během dvou produkčních etap, které zahrnují celou poslední dekádu. Ačkoli námět je mnohem starší a nejlépe by se realizačně hodil do doby doznívajícího fenoménu Oty Hofmana, tedy do doby dvojdílné Kačenky a strašidel (1992). A výsledek? Příjemná kombinace Kozího příběhu – Pověstí staré prahy (2008) a Kdo chce zabít Jessii? (1966). Z původní Dívky na koštěti (1971), která čerpala scénář trojice Franková, Macourek & Vorlíček, si vypůjčuje staré postavy a podzemní říši. Humor se proměnil a poetika se celkově přizpůsobila dobrodružství se žákyní 2. B v hlavní roli, která se jmenuje stejně jako maminka. Mladá láska Saxany a Honzy Bláhy byla nahrazena nestárnoucím diblíkem v podání Jiřiny Bohdalové, která hraje tetu Irmu a věnuje se stejně intenzivně své spisovatelské kariéře, jako novým nápadníkům. Mezi další nové postavy patří Nárožného strýček Evžen nebo Lábusův nakladatel Pleskot. Tito všichni jsou na svém místě, dětem jejich projev bude asociovat pohádky, které v minulosti namluvili. Dulavův labužnicky zločinný Crashman z comicslandu zastupuje comicsovou vložku z pera Grusse, který vyrostl na magazínu Crew a dnes patří mezi současné špičky ve svém oboru. Samozřejmě došlo k dílčím recastům - Somr nahradil Bláhu, původního ředitele podzemní školy a Kluková Píchovou, učitelku, kvůli které Saxana dostala 300 let po škole. Jirák a Hrubešová variují Libíčka a Obermaierovou jako nemocniční personál a například Konvalinková jako paní Laštovková supluje především pacientu z blázince Růžičkové. V momentě, kdy přistoupíme na fakt, že ze čtyřicetiletého manželství Saxana a Honza mají dnes teprve osmiletou holku, a uvědomíme si, že naprostá většina herecká akce byla natočena jiným týmem lidí, než těmi, kteří převzali ono torzo a celý mostrprojekt dokončili, máme vlastně vyhráno. Na české poměry jde o výsledek nevídaný, atmosférický a veskrze hravý. Množství animovaných postav a celých sekvencí dává zapomenout na určitý strop hereckých schopností, které předvedla hlavní hrdinka, mezi nejpůvabnější určitě patří Chlupáček, který jakoby vypadl ze středověké Prahy, nebo drak, po kterém není radno chodit na WC. Nejrůznější dílčí vtipy odkazují na tradiční české vidění fikčních světů mnoha žánrů, především pak pohádková knajpa by se hodila do nejedné adventury, jakých bývalo v době povedené Gooky mnoho. Kuloáry se obávaly nejhoršího, jim tedy nechme obavy, my ostatní se můžeme pobavit a potěšit se finální podobou Vorlíčkova vysněného projektu. (Viděno 26. 8. 2011)(14.9.2011)

• Big Bear

Je to k nevíře, ale Volíčkův vstup do digitální éry totálně propadl. Jakoby géniové českých pohádek, jejichž vychytané triky v sedmdesátých a osmdesátých letech udivovaly i štáby v Západním Německu a USA neuměli využít možností animovaného světa... Jakoby se v něm necítili dobře a je to znát. Osobně v tom vidím celé to naše češství. Když máme zarachy, omezení, svázané ruce, dokážeme s málem neskutečné věci. Najdeme si cestu, svojí vlastní, jednoduchou a přitom geniální... A když vše můžeme a máme nespočet možností, najednou jako bychom se ztratili v té přemíře otevřenosti, možností a svobody... Naše snaha se rovnat západu je křečovitá a nefunguje. Dvojce Saxány ale hlavně chybí solidní scénář a vlastně i herecké výkony. Malá Saxána je vyloženě nesympatická žába, Černocká s Hrušínským hrajou také dost znuděně a vyvalování očí obtloustlé Konvalinkové před každým omdlením je spíše trapné než vtipné. Jedině paní Jiřina neselhala, ta hraje vždy na sto procent ať už tleská novému prezidentovi země, nebo právě vypadává z vlaku u trpasličí nory. Já vím. Saxána (1) je legenda. Legenda stejná jako Arabela, Čestmír ad.. Těžko navazovat na klasiku. Pokus tu byl, ale u mne to pohořelo. A je s podivem, že ani u dětí to nebylo bráno nijak žhavě a ti jsou tou nejtvrdší a nejnestranější porotou vůbec. Hvězda za ten pokud navázat a pár animovaných lidiček z pohádkového světa tam dole. *(25.11.2013)

• D.Moore

"Jsem předseda soudu! Okamžitě mi vraťte mou velikost!" Vlastně se ani moc nedivím, že jediný moment, který mě v Saxáně a Lexikonu kouzel pobavil, měl na svědomí (zmenšený a pištící) Petr Nárožný. Tenhle film se nepovedl, a to hrozně moc. Spíš než abych dostal vztek jsem z toho ale smutný. Nejen, že si původní Dívka na koštěti takové pokračování nezasloužila (tzn. že žádné nepotřebovala), ale ani Václav Vorlíček si nezasloužil něco podobného natočit. Svět překypující fantazií nahradily ošklivé a zbytečné digitální efekty, u většiny herců jsem měl pocit, že hrají spíš z povinnosti a šlechetnosti, neboť se jim nechtělo odmítnou Vorlíčkovu nabídku... A mohl bych jmenovat dál. Nešťastný film.(14.6.2012)

• becki_tu

Vorlíček si asi myslel, že dnešní děti mají IQ 35 a v životě neviděli Harryho Pottera. Omyl. A myslím, že za vše mluví nudící se děti v kinosále, které už po půlhodině začaly buď nervózně poposedávat nebo usínat na rameni jednoho z rodičů. A slovům o tom, že když jsou peníze, tak lze udělat dobrý film snadněji, se musím opravdu upřímně vysmát. Stejně jako digitálním efektům, nehereckým výkonům všech zúčastněných, režisérovi a v neposlední řadě spoustě momentů a slovních výrazů, které nemají ve filmu pro děti co dělat. Zasloužený propadák roku, ne-li desetiletí.(11.11.2011)

• swamp

Václav Vorlíček pochcal vlastní piedestal. Následující text je pouze nekonzistentním (jako film) výčtem výtek.. Petra Černocká, Jan Hrušínský, ale třeba i Jiřina Bohdalová hrají, jako kdybyste na ulici zastavili náhodně člověka s tím, ať vám monotónně přečte jakýkoliv text na papíře. - Chápu, že je nutné animovat některé věci jako třeba pozadí lokací, chlupáče či kostlivce v hospodě.. ale proč animovat cca stejně starého kluka, jako je malá Saxána?! Nemohl ho prostě zahrát stejně starý kluk? - A co ten Crashman??? To chtěl jako Vorlíček ukázat, jak je cool a jde s dobou? Nemohl raději předvést něco echt ČESKÉHO a POHÁDKOVÉHO? - Kde se poděl klučina, který Saxáně předal na začátku komiks? - Z dlouhého seznamu nelogičností jen pár: Je trochu zvláštní, když Crashman před zraky všech nejdříve "odchlupatí" chlupáče a pak ho nechá zkamenět, načež je chlupáč v další části filmu zachráněn a Saxána se ho zeptá "Kde jsi celou tu dobu byl?" Nebo eskapáda Bohdalky (tety Irmy) s Crashmanem a kouzelnou hůlkou. Nebo to, že se některé (nemagické a s magií nikdy nic nemaje společného) postavy ani na sekundu nepozastaví, když vidí nějakou pohádkovou bytost či kouzlo. A další spousta blbostí. - A proč Vorlíček neustále recykluje laciné vtipy typu "viděla jsem trpaslíka"? - A proč tam doprdele byl Vigo z Arabely? - - - Otázek je spousta, odpovědi žádné. Nechcete-li si ničit názor na výborného Vorlíčka, kterého znáte z dětství, nechte "Saxánku" být a pusťte si raději Dívku na koštěti. ;)(2.1.2013)

• - Natáčení probíhalo v Praze, v Králově dvoře a ve Vraném nad Vltavou. (rafix)

• - Pro film Saxána a Lexikon kouzel vzniklo na 25 unikátních animovaných postav, které ve filmu fungují v přímé interakci s živými herci, na 12-15 animovaných prostředí, přes 650 trikových záběrů. (Lenka_Stan)

• - Ve filmu hraje i mnoho "neherců", kteří tak nemají hlasovou průpravu a při postsynchronech byli nadabováni jinými herči či dabéry. Heleně Nováčkové coby Saxance  propůjčila svůj hlas Johana Krtičková, Dominiku Ratajovi alias Patriku Hruškovi Jiří Köhler, Pavlu Hasmukovi, který ztvárnil číšníka v jídelním voze Jakub Saic, Ivo Halíkovi, který si zahrál průvodčího, Jaromír Meduna a Julii Nováčkové, Aishi Honzlové a Miroslavě Drozdové, představitelkám malých čarodějek, Pavlína Dytrtová, Patricie Soukupová a Pamela Soukupová. Bronislavu Poloczekovi, který si zahrál pana Viga, pak propůjčil svůj hlas Oldřich Vlach, a to z důvodu, že při postprodukci filmu na tom Poloczek již nebyl zdravotně dobře. (funhouse)