Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

packa

Paul Thomas Anderson to opět dokázal! Drama par excellence, kterému vévodí Daniel "Sokolí oko" Day-Lewis v nechutně odporné hlavní roli. Bylo by však nespravedlivé opomenout výkon Paula Dana, který svého slizského fanatického kazatele ztvárnil neméně skvěle. Co si však budu pamatovat nejvíce, je skvělá hláška "A mám ropovóóóód!", která dokonale odbourala celé, ospalými intelektuály obydlené znojemské kino. Nemohl jsem si pomoct, ale smál jsem se jí až do konce filmu. Kdo viděl, chápe mě, kdo neviděl, pochopí. Jeden z nejlepších filmů (ne-li vůbec nejlepší) loňského roku. ()

Yardak

Film táhnou hlavně herecké koncerty dvou zásadních aktérů a těmi jsou Daniel Day-Lewis (Oscar za hl. postavu) a Paul Dano (démonický kněz). Kázání v kostele a vymítání ďábla patří k nejlepším scénám filmu. 80 %. ()

mcb

Proč jenom netočí PTA častěji? Každý jeho film je svým způsobem originální, nadčasový a přecpaný režijní invencí, že by se z toho celému Hollywoodu zatočila hlava. Stejně jako Až na krev - v jistých momentech přímo Kubrickovsky strhující freska. ()

jojinecko

4,5*/5...Tomuto filmu predsa len v mojich očiach k "dokonalosti" niečo chýba... Po formálnej stránke je to naozaj paráda- nádherná kamera, výprava, netradičná a o to viac sa hodiaca hudba "nekomerčného" Johnyho z Radiohead, neomylná réžia. Lewis je až tak úžasný, že to niekedy prepáli a prehráva (ale to sa dá veľmi ľahko odpustiť:). Takmer perfektne vykreslené charaktery, takmer perfektne vykreslené farizejstvo a životná filozofia istých "sociálnych druhov"...Takmer perfektný film :) ()

sharky

75% Chvílemi jsem měl pocit, že ožil Stanly Kubrick, se všemi klady i zápory. Podobnost s některými jeho filmy je do očí bijící, zejeména zakomponování a výběr hudby je jak z Berryho Lyndona. Nemluvit to anglicky, v životě bych neřek, že je to americký film: Dějově velmi pomalý (ale nenudí), na velkofilm velmi komorní, bez velké výpravy, a herec v hlavní roli nepřehrává, ani nehraje - Daniel Day-Lewis prostě je Daniel Plainview. Ovšem nebýt poslední věty filmu, která byla dokonalou tečkou, dal bych hvězdičky jenom tři, protože film je dějově dost nezajímavý, ničím neoriginální a hlavní hrdina je jednoduše parchant, kterému přejete jen to nejhorší. Ale poslední věta, to je prostě bomba, od Klubu rváčů jsem neviděl tak vysmátej závěr. Anderson si zaslouží ty 4 hvězdičky už jenom za odvahu zfilmovat do jednoho snímku Sinclairův román tloušťky pekingského telefonního seznamu a i proto, že po zatím nezfilmované klasické literatuře dneska sahá málokdo. ()

Flego

Herecký výkon Daniela Day-Lewisa je natoľko strhujúci, že si film zaslúži pozornosť. Inak to nie je film pre mňa. ()

Jinny

Dovolím si tentokrát nenapsat další svoje vcelku rozumné hodnocení. Dvě hvězdy obvykle dávám daleko horším filmům, ale upřímně nevím, co Andersona vedlo k tomu natočit portrét psychopata, který (proč vlastně?) nesnáší lidi. Chválit Daniela Day-Lewise netřeba, stačí poznamenat, že podobně jako Michaelu Caineovi mu stačí před kamerou prostě existovat a předvádět změnu kyslíku na CO2. Právě on je asi nejpádnějším důvodem, proč Až na krev obětovat dvě a půl hodiny života (věřte mi, že nebudete mít chuť ten film vidět podruhé). Pokud tedy náhodou nemáte slabost pro Mechanický pomeranč nebo Barryho Lyndona. ()

honajz

Jak se kalila ocel, pardon těžila nafta, po americku. Sem tam nějaké neštěstí. Prkenné a divadelní herectví. ()

poz3n

Hypnotický zážitek. Jeden z nejlépe natočených filmů, co jsem do dnešního dne viděl. Famózní soundtrack Jonnyho Greenwooda, který výrazu ''znepokojivý'' dodává naprosto nový rozměr. Geniálně hrající Daniel Day-Lewis. Takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Anderson natočil majstrštyk, který bude zcela jistě každým rokem nabývat na kultovnosti, a který bude sloužit jako učebnice toho, jak se točí filmy. 10/10 ()

rikitiki

Daniel Day-Lewis při svém vyčerpávajícím hereckém koncertu opravdu metaforicky potí krev, záhadou však zůstává, proč si vybral tak prapodivný projekt. Příběh ropného magnáta, který umanutě rozšiřuje své impérium, přičemž není jasné proč. Z bohatství nic nevyužívá, ani to nevypadá, že by ho těšilo hromadit peníze nebo budovat ropnou společnost. Spíš se mi zdálo, že se tak pro to kdysi rozhodl a stejně ho nenapadá nic jiného, co si počít s životem. Portrét umanutosti a bezohlednosti doplňují neladící vedlejší linky: jedna o adoptivním synovi – návnadě na vidláky, aby snáz prodali svá pole a druhá o rovněž umanutém kazateli, který má bůhvíproč identické dvojče, což však není v ději vůbec podstatné a naopak, lépe by vyznělo, kdyby byl jedinou osobou. Snad z nedostatku jakýchkoli emocí se ropný magnát rozhodne, že ke kazateli pocítí prudkou a nevykořenitelnou nenávist, neznámo z jakého důvodu. A děj se sune k tragédii, která však znamená co? Že lidi nemají podřizovat touze po zbohatnutí všechno? Že se nemáme fixovat výhradně na jediný cíl? Bůh suď. Děj je prostě předurčeně tragický, a tak musí také k tragédii směřovat, a je jedno, kde se tam vzala. -----  Další hrůzou, která už tak nudně nekoukatelnou podívanou ještě zhoršovala, byla hudba. Hele, kdybych chtěla jít na koncert moderní vážné hudby, která zní, jako když se pere hejno moskytů s hejnem komárů a soudcují jim to vrzající vrata od chlíva, tak si na něj koupím lístek. A vzápětí ho věnuji svému nepříteli. SHRNUTÍ: Nudný portrét jednoho umanutého šílence uprostřed pustých plání. ()

Ivoshek

Dosti pochmurný pohled na americký sen a vůbec počátky amerického kapitalismu. Naftařský selfmadesman v podání D-D Lewise je naprosto bezohledný asociál hnaný touhou po penězích a moci. A to do té míry, že mne občas jeho černohumorné momenty docela bavily. Jeho hlavní protivník v podání vedoucího místní varianty Mormonů nakonec není o moc lepší a ani s citem pro rodinu to v tomhle filmu nebude úplně žhavé..... Zajímavé je, že i když film nemá bůhvíjaké tempo, nemůžu říct, že bych se nudil. Pořád jsem se těšil, kam se příběh vyvine... Celkově ideální film pro lidi, kteří si nedělají iluze o tom, jak se dělá business. ()

Pítrs85

Jsem rád, že i v dnešní době existujou filmaři, kteří chápou, o čem že je fenomén film. Nevím, jaké výdělky Až na krev mělo, ale nedivil bych se, kdyby to kdovíjaká sláva nebyla. Tenhle film je totiž svým způsobem děsně hnusnej. Ale hnusnej v tom dobrým slova smyslu. A hlavně znepokojivej, znepokojivej doprovodným soundtrackem, znepokojivej tím, co se v něm odehrává, znepokojivej nadherectvím Daniela Day-Lewise, a taky znepokojivej tím, že si s vámi spíš hraje, v náznacích, než aby se snažil být doslovný. Jen málokteré filmy, co trvají nad dvě hodiny, beru na milost, ale There Will Be Blood by mohl trvat třeba týden a stejně by to byla pecka. A závěr už to celé jen pěkně podtrhuje. ()

Janek

P.T. Anderson znovu nezklamal a natočil nejpoctivější film, který jsem letos viděl. Snímek, kterému dominuje jedinečné Lewisovo herectví, jenž hraje celým svým tělem (všimněte si pouhé jeho chůze) a který z mého pohledu aspiruje na letošní Oscary. Až na krev je fenomenálně odtočený film, čímž si u mě Anderson obhájil post jednoho z nejzajímavějších režisérů současnosti (kamž patří i jmenovec Wes - BTW oba dva mají po pěti zajímavých snímcích). 90% A těším se na velké plátno. ()

Sofia

Nezbývá než vzdát hold Danielu Day-Lewisovi, protože jeho výkon byl opravdu až nadpozemský (už jen ta změna hlasu!). Film byl pomalejší, stopáž zdrcující a z příběhu mě výrazněji zaujalo více méně jen téma vztahu otce-syna. Přesto si ale tenhle film plně zaslouží všechna ocenění, která získal, protože je to poctivě udělaný film, vypracovaný do nejmenších detailů, připomínající velká ruská dramata z pera Dostojevského. ()

claudel

Až na krev stojí a padá s výkonem Daniel Day-Lewise, kdyby v tom filmu nehrál, neměl by absolutně co nabídnout. Je to čistě můj subjektivní názor, protože svět vrtů, ropy, magnátů a kšeftování je mi na hony vzdálen a dívat se dvě a půl hodiny na bohatnutí agresivního, bezcharakterního a sprostého hovada, mi připadá zbytečné. Daniel Day-Lewis podává neuvěřitelný výkon, ale jeho herecké výkony jsou nezpochybnitelné, takže se to dalo čekat. Mému srdci jsou však bližší role ve Věku nevinnosti a Čarodějkách ze Salemu. Paul Dano se taky herecky vytáhnul. Ve výčtu pozitiv mi zbývá zmínit závěrečnou skladbu. Resumé - pět hvězdiček za Lewise, půl hvězdičky za Dana a skladbu, příběh na půl hvězdičky. ()

mm13

Nekompromisné, až z toho ide strach! Paul Thomas Anderson sa drží svojho zámeru obdivuhodne húževnato, neuhýba pred ničím, kašle na diváka, serie na všetkých. Oscar 2007 mal byť rozdelený medzi No Country For Old Men a There Will Be Blood vo viacerých kategóriách a určite v tých troch najhlavnejších (film, réžia, scenár). Bolo by to pekné "nehollywoodské" rozhodnutie pre takto "nehollywoodské" filmy, ktoré sú si toľko podobné: 1. V oboch prípadoch relatívne mladí a progresívni filmári siahli po knižných predlohách od o generáciu(e) starších a vážených literátov, aby cez ich diela (spoločne s nimi) reflektovali aktuálne celospoločenské nálady a pnutia. 2. V oboch príbehoch sa stretávame s takmer trojicou hlavných hrdinov, kde jeden akoby chvíľami ustupoval dvojici hlavných aktérov, stále však ovplyvňuje dej filmu, dotvára jeho výpoveď. 3. Oba tieto filmy sa rovnako intenzívne prekopávajú k istote overených hodnôt cez koncentrovaný cynizmus a k ľudskosti cez krv (väčšinou ľudskú). ...Zároveň je ale každý z nich predsa len iný, vhodne sa niekde umocňujú, inde dopĺňajú. Už len kvôli tejto dvojke to bol pre americký film krásny filmový rok a snáď aj nádej do budúcnosti. [100%] ()

luka4615

Přídomek "masterpiece" je zde skutečně namístě. There Will Be Blood je epickou hereckou epopejí Daniela Day-Lewise, která se dokonale snoubí s chirurgicky přesným střihem, vtahující kamerou a zajímavé zvoleným tématem. Nutno také podotknout, že i výborný Lewis je v některých scénách herecky dohnán skvělým Paulem Danem jakožto samozvaným prorokem. Tohle je zkrátka jeden z těch snímků, který prostě musíte vidět! „I broke you and I beat you.“ ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)