Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

Madsbender

Najveľkolepejší naftársky epos od dôb, keď sa na jednom ranči stretli James Dean, Elizabeth Taylor a Rock Hudson. Až desivo precízna réžia, chladnokrvné majstrovstvo Andersona a monumentálny výkon Daniela Day-Lewisa. Film, ktorý zobrazuje číre zúfalstvo a bolesť, prenikanie nenávisti človekom až do morku kostí, posadnutosť mocou a mamonom peňazí. Všadeprítomná despocia ropných magnátov, náboženské pokrytectvo, prospechárstvo a túžba ovládať a ničiť. Zároveň veľmi zemitý film; Anderson ukazuje, ako zem dáva a berie, od príslovečného chleba, ktorý Daniel použije vo svojom prejave, až po ľudské životy. Naturalistické zobrazenie útrap a každodennej smrti v tej najsurovejšej podobe nedáva priestor aspoň na chvíľu utiecť pred hrôzou, šíriacou sa z filmu, ešte zvýraznenou virtuóznym mrazivým soundtrackom (jeden z najlepších, aké som kedy počul). Film o krutosti a nenávisti, spaľujúcej všetko navôkol, podlomujúcej sprvu psychické a neskôr aj fyzické zdravie Daniela Plainviewa. Paul Dano si mal za svoju rolu taktiež odniesť zlatú sošku, o tom nepochybujem. 100% ()

Beckett51

"I have abandoned my child! I have abandoned my child!! I've abandoned my boy!" Jeden z těch filmů, po kterých si uvědomíte, že Vaše herecké schopnosti při simulování bolesti zad, abyste nemuseli luxovat, jsou opradu mizivé. ()

Stegr

60% - Celý film jsem čekal na něco, co nepřišlo. Byl jsem sice zahrnut litry problémové ropy, hektary nezajímavé krajiny a hodinami rozvleklého příběhu, ale ani jedno na mě bohužel nezapůsobilo tak mistrovsky jako na mnohé jiné. Co jsem si na druhou stranu opravdu vychutnal, byly herecké výkony Daniela Day-Lewise a Paula Dana a velmi zvláštní a svým způsobem nepřátelský soundtrack... ()

Pilda17

There Will Be Blood je jedno z těch lepších dramat, ale opět je kámen úrazu délka. Zbytečně natahované, ale já se ptám proč? Kdyby se vše shrnulo do délky sto minut, působí vše daleko lépe a tempo by nepolevilo. Dá se říct, že nic jiného mi nevadilo, protože příběh a herecký výkon hlavní postavy Daniela Day-Lewise byl působivý. Od tohoto dramatu jsem moc nečekal, ale překvapilo mě a tím pádem doporučuji... 8/10 = 80% ()

Aky

Dramatický příběh o egocentrické osobnosti, o níž se ani po závěrečných titulcích neumíte rozhodnout, jestli se dá jít pocitově s ní. Epika o budování silné Ameriky - navzdory církvi, a třeba i bez rodiny, a i za cenu sebezničení. Plný počet nedávám proto, že mi vyprávění přece jen přišlo trochu zdlouhavé, ale hlavně mi vadí hudba, zde mnohdy vynášená, ale pro mne rušivá a odvádějící pozornost. ()

Ruut

Velmi náročný film bez děje v pravem slova smyslu. Působí místy až zdlouhavě. Dlouhé pasáže beze slov jsou skvělý nápad. Režiser dokázal zdělit pouze pohledy herců a snímáním scén mnohem více než by to udelal slovy. Skvělý Danial Day-Lewis. Jenže tomu nějak chybí koule. Nedokázal jsem se vcítit do postav. ()

Allien.9

Opět jsem nucena jít proti proudu. Tento dvě a půl hodiny dlouhý, neskutečně monotónní "naftařský" příběh muže, jenž se protlouká střídavě oblačným životem, mě nudil k smrti a nebýt celkem zdařilého závěru a pánů Dano (cože, ani nominace?) a Day-Lewis, byl by to vážně průser. I když... On to vlastně průser je. Herci dobří, osbah průměrný, provedení špatné. ()

HAL

Americký sen očima realisty a cynika, lidé jejichž špatné vlastnosti dalece přesahují ty dobré, a k tomu náboženský fanatismus doháněný do krajnosti... ale přitom vysmívaný a filmem odsouzovaný, až parodovaný - tak ukazuje svět nový film Paula Thomase Andersona, autora geniální Magnolie. Tam kde ale v Magnolii zkoumá hlubiny lidských duší a srdcí, a nachází lásku a odpuštění - tady je hlavně hnus, špína a nenávist k sobě i všem ostatním. Z nenávisti pramení i absolutní touha po moci hlavního hrdiny, který pro svoje cíle (a tedy jak předpokládá i dosažení svého štěstí) udělá klidně cokoli. Jenže...Daniel Plainview je sice zapšklý čurák, ale jeho ironický cynismus až na dřeň mě nadmíru bavil. Až na krev mě nedokázalo dokonale pohltit a rozdrtit silou své myšlenky, ale vhled do duše chybující a lidsky nízké bytosti nabízí velice přesvědčivý... zejména díky vycizelované audiovizuální stránce a mistrovskému herectví Daniela Day-Lewise. 9/10 ()

Satan

Nepříjemný film plný obnažených životních pravd a pořádné dávky cynismu. Napoprvé dechberoucí, nejednoznačné, těžko uchopitelné. Napodruhé totální filmové dělo. Životní role Daniela Day-Lewise, který je GENIÁLNÍ! ()

Vančura

Excelentní Daniel Day-Lewis v hlavní roli obrazově výjimečné podívané, která bezpodmínečně vyžaduje zhlédnout v kině na velkém plátně. Skvělý film, na jehož kvality by bylo možno vršit chválu velmi dlouho a k němuž je zbytečné cokoli dalšího dodávat. ()

InJo

Filmové umění ve své ryzí podobě. Pomalý, ponurý, depresivní a i navzdory značné náročnosti uchvacující příběh egoistického parchanta s nepředstavitelně silným a ničím neotřesitelným charakterem a životními hodnotami. P. T. Anderson svou absolutně sebejistou režií dává (právem oscarovému) D. Day-Lewisovi jedinečně vyniknout, stejně tak důležitou roli zde hrají i bezchybná práce kamery (taktéž zasloužený Oscar) a místy naprosto fascinující hudební podkres, který minimálně ve vrcholné scéně hořícího vrtu dosahuje dokonalosti. Tenhle film se divákovi ani trochu nepodbízí a hlavně proto asi bude plně doceněn patrně až za mnoho let. 90 % ()

Legas

MASTERPIECE. V tuto chvíli mě nejvíce zajímá, jestli se Až na krev zařadí mezi historická filmová veledíla, protože předpoklady na to určitě má. Mě úplně nejvíc dostala hudba. Nebo také "hudba". Je tomu nedávno, co už jsem byl naštvaný na příliš tradiční hollywoodské orchestry a nyní tu mám geniální hudbu, která v mnohých scénách předčí i obraz a až násilně přebarvuje filmovou scénu. Je tak intenzivní, až klame filmové oko, rve do divákova těla velice nepříjemné pocity, byť sledujeme muže na koni, jak za slunného dne shlíží z kopce. Takové zacházení s divákem je velice zákeřné, podrazácké, ale o to působivější. Když už vás dlouhé, nemelodické, hororové tahání smyčců nechá chvíli na pokoji, pak na vás zaútočí Daniel Day-Lewis a Paul Dano, jejichž výkony jsou stejně mistrovské, jako hudba. Přidáte-li ke všemu pečlivé kompozice obrazu, musíte se nutně obrátit k panu režisérovi (Paul Thomas Anderson) a vzdát mu hold. "Mr. Daniel?" I'm finished" ()

Šakal

Tenhle snímek to je KUS poctivé filmařiny! Těžce stravitelný, ale zároveň nádherný snímek epických rozměrů! One men show mého oblíbence Daniela Day- Lewise, který postavu Daniela Plainviewa nehraje, on se jím jednoduše stává. Musím říct, že v určitých okamžicích mi naskakovala husí kůže po celém těle. Nepopsatelné, co on tam předvádí! (oscar nemohl skončit v lepších rukou! ) Výborný je i Paul Dano ( svůj part, ke kterému dostal prostor ) podal obdivuhodně. Brilantní ( před ničím neuhýbající ) kamera R. Elswita, to vše pod taktovkou mého oblíbence P. Thomase Andersona v doprovodu úžasně deprimující hudby Jonny Greenwooda, dělá z tohoto díla nezapomenutelný zážitek! 4 a 1/2 *! Díky P. T. Andersone! ()

Sobis87

P. T. Anderson se protentokrát vzdal jakéhokoliv exhibicionismu (který mu ale v předešlých dílech nemůžeme nijak vyčítat) a stvořil narativně sice poměrně jednoduchý, ale zato precizně odvedený a do posledního detailu vypilovaný antiwestern, který dává vzpomenout na ty nejklasičtější, ryzí filmové klenoty, jakými jsou Gigant, Na východ od ráje, či Občan Kane. Neočekávejte tedy další strukturovanou Magnolii nebo žánrově a formálně vrstevnaté Hříšné boogie, Až na krev je oproti nim více usazený, žánrově pevně ukotvený film, který se z předešlé Andersenovy tvorby asi nejvíc podobá romanci Opilí láskou, tedy způsobem vyprávění a režií samozřejmě. Spíše než prvoplánových režijních a kamerových fines se zde dočkáte usedlé poctivé filmařiny, která je ale po bližším rozboru o to více fascinující, jelikož vše zde pracuje v dokonalé harmonii, ať už jde o střih, kameru, či hudební složku. Anderson v některých scénách upustí od jakákoliv malebnosti a nechává naplno vyznít herecké výkony, které jsou bez příkras famózní, hlavně tedy co se týká Daniela Day-Lewise v roli egoistického a chamtivého ropného magnáta Daniela Plainviewa, jehož dlouhé pohledy a hlasový projev vás uhranou. Zdatně mu sekunduje Paul Dano jako kazatel Eli, který se stane Plainviewovým protihráčem v boji o přízeň obyvatel, který je obrazem odvěkého boje materialismu s duchovnem. Samotné charaktery jsou pevně dány, nedochází zde k žádnému psychologickému vývoji (s vyjímkou postavy Plainviewowa syna), pouze se nám s přibývajícími minutami stále více odhalují a šokují nás tím, čeho všeho jsou schopny. O co zde jde především, je totiž samotná konfrontace postav jak s během událostí, tak mezi sebou. To, co se zpočátku zdá být jako film s důrazem na příběh, se po nějaké době transformuje v charakterovou drobnokresbu, kde jde o příběh až v druhém plánu a on samotný je pouze živnou půdou pro již zmíněný charakterový popis. Ve výsledku je Až na krev epickou tragédií antických rozměrů a především dokonalým filmovým zážitkem. 100% ()

Jordan

po piatich rokoch, kedy natočil len nejaké kratučké filmy a reklamu, prišiel jeden z mojich veľkých obľúbencov P.T. v plnej poľnej a zasa raz ukázal svetu, ako sa robia kvalitné filmy; už pri predošlých filmoch - či už Boogie Nights, Magnolia, no najmä Punch-Drunk Love - ukázal, že jednou z najdôležitejších vecí pre príbeh je pre neho ako režiséra, ale hlavne scenáristu, silná a rozporuplná postava, charakter; Daniel Plainview je jedna z najlepších postáv, aké som v americkom filme za posledné rokyb videl a okrem predlohy románu Uptona Sinclaira, jeho prepracovania a adaptovania samotným Andersonom na tom má ohromný kusisko zásluhy precízna a geniálna herecká práca právom Oscarom oceneného Daniela Daz Lewisa, ktorý opäť raz ukázal a dokázal, že patrí zrejme k najlepším mužským hercom súčasnosti vôbec; kamera spolu s výpravou a PT Andersonovým spôsobom vedenia príbehu a práce s temporytmom ak sa spojí s úplne strhujúcou a famóznou hudbou, je záruka silného zážitku, pôsobiaceho na všetky zmysly; nehovoriac o tom, že P.T.A. nepôsobí len na fyzické zmysly; ()

HoneyBunny

Poprvé a asi naposled jsem musela souhlasit s recenzentem z Metropolisu - ten film je dobrý, ale mně se nelíbil. Chci filmy, které se mnou komunikují a chtějí mi něco říct. Dotkla se mě jen skvělá scéna výbuchu ropné věže. Opravdu, nebýt v tom filmu Day-Lewis, tak je to jenom pseudochytrej blábol. Možná je to o hubu, říkat něco takovýho, když všude kolem se to skví čtyřma a pěti hvězdičkama, ale určitě nejsem sama, komu se v druhé polovině filmu klížily oči. I přesto, že tři řady za mnou v kině seděla Věra Chytilová. A popravdě, i jí došla všechna slova. Buď byla tak nadšená nebo otrávená jako já. ()

Tsuki

Na můj vkus zbytečně zdlouhavé, ale na druhou stranu to (možná i díky některým táhlejším scénám) nepostrádá hutnou atmosféru, která se svou jistou nepříjemností a chladností zažere člověku do morku kosti. Oceňuju herecké výkony a téma o bezcitné cestě za úspěchem (doslova přes mrtvoly), ale možná právě ten kus citu mi v tom chyběl. Zkrátka to není vysloveně ten typ filmu, který bych sama vyhledávala, a to se odráží na hodnocení, přestože uznávám, že jde o kvalitní dílo. ~(3,3)~ ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)