Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

Anderton

Komenty a recenzie pred piatimi rokmi sa mi snažili nahovoriť, že sa jedná o maximálne nedivácky film, na ktorý sa veľmi ťažko pozerá a je veľmi nepríjemný. To má byť akože doporučenie? Ak je film depresívny, má pomalé tempo a vystupujú v ňom majetnícki hajzlíci, znamená to, že je nedivácky? Ja naopak za divácky film považujem práve ten, ktorý ma núti premýšlať a niečo si z neho odnesiem. Takým Až na krv určite je. Zobrazuje to, čo robí Ameriku Amerikou. Bez príkras. ()

Frajer42

Místy vleklý příběh, který je ovšem zkonstruován tak, že o nějaké nudě si vskutku netroufám hovořit. Daniel Day - Lewis je v roli ropného vykořisťovatele naprosto bezkonkurenční. Prostě tu stojím tváří v tvář kvalitně odvedené filmařině, která ovšem nemá k nabídnutí něco navíc. A od oscarového snímku jsem to něco navíc očekával. Takhle to je typický zástupce filmů, které hodnotím * * *. Na první zhlédnutí pěkné, ale o druhém zhlédnutí nemám ani nejmenší chuť vůbec uvažovat. ()

Kothy

Další kvalitní snímek s Danielem Day-Lewisem a pro mě první od Paula Thomase Andersona. Samotný námět není špatný. Je zajímavé sledovat vývoj Danielovy postavy napříč časem. Moc se to ale táhne. Lewis je sice skvělý, ale sám to bohužel neutáhne... I tak je to ale zajímavé nahlédnutí do doby prvních ropných vrtů. "Nejsi můj syn!" ()

teutates

Opäť k nám došlo veľkolepo rozprávané dielo "zo stajne" USA. Zvuková vsuvka, výprava, kamera, strih, réžia - no proste všetko je na svojom mieste, všetko ohuruje a aj napriek 158 minútam nenudí... There Will Be Blood zobrazuje začiatky ropných magnátov na prelome storočí, ktorý to nemali rozhodne ľahké. Dielo zobrazuje ľudskú pýchu, nenavisť, ale pedovšetkým čierne zlato, ktoré ak som to správne pochopil bolo príčinou všetkého v týchto časoch... Oceňujem herecké výkony nie priliš známych tvári, tak ako príbeh - avšak niečo mi tuna ešte chýbalo... 8/10 ()

Fingon

70% a to ještě těsně. Na tuto hodnotu film vytahuje kamera a jedna zajímavá scéna, jinak mě film ale vůbec nebavil. ()

Okara

Zpočátku jsem si myslel, že se bude jednat o němý film (nečetl jsem si o něm nic dopředu). Ale snímek šel aboslutně mimo mě, dokonce jsem u něj i v první třetině usnul, to se mi stalo u filmu poprvé. Jinak v druhé třetině to alespoň začalo být díky útrapám zajímavé a konec famózní, za ten skládám Danielovi poklonu. 60% ()

Ant

Mistrovsky natočený film, kde se idálně doplňují kamera s hudbou. Občas je to poměrně zdlouhavé a pohledu na hodinky se asi neubráníte, ale v té chvíli, stejně jako celý film, vše táhnou Daniel Day-Lewis s Paulem Danem, protože tomu co ti dva předvádějí se nedá říct jinak, než herecký koncert. Navíc konec je opravdu výborný. ()

nascendi

Keďže som pred projekciou o filme nič nevedel, myslel som si spočiatku, že sa mi nahralo niečo omylom. Postupne som začal prichádzať filmu na chuť najmä vďaka výbornému výkonu Daniela Day-Lewisa. Problém bol v tom, že sa to strašne ťahalo, príbehu tam bolo málo, a to aj napriek intervalu rokov, v ktorých sa to malo odohrať. A keďže dej chýbal, orientoval som sa na vzťahy, postoje, výbuchy vášní, hudbu. Lenže na to bol film zasa nadmerne dlhý. Takže môj konečný rezultát znie tri hviezdičky, pretože o mimoriadnom filme v tomto prípade nemôžem hovoriť. ()

Tomco

V prvom rade chytľavá tematika spracovaná zručným scenáristom a režisérom v jednej osobe, no a samozrejme oscarový výkon Daniela Day-Lewisa, ktorý zatieňuje všetko ostatné. Anderson, podobne ako trebárs s Magnóliou, dokázal, že je schopný udržať diváka v pozornosti a baviť ho aj tri hodiny v kuse.. / 26.1.09 - na druhé pozretie full hodnotenie! / ()

Slarque

Paul Thomas Anderson tentokrát natočil tak trochu jiný film. Zlý, nenávistný, odpudivý... stejně jako jeho hlavní protagonista. Daniel Day-Lewis předvádí další ze svých famózně soustředěných výkonů, ale je to jako sledovat obzvlášť odporný hmyz. A jeho protivník Paul Dano na tom není o moc lépe. Podobně na mne působila téměř neutichající hudba: soundtrack bych si tedy dobrovolně nepouštěl. Vlastně je to ve všech směrech dotažená depka – jen byla na můj vkus poněkud dlouhá. ()

Bachy

Na začátek jedna důležitá věc - Narvat na konec filmu titulek: Nezapomeňte tento film ohodnotit na www.csfd.cz je jako dostat k dortu bonusově ještě pěstí do oka. Nejdřív lahoda a ňamka a pak taková rána....no, ke komentáři: Tak jsem si na tohle dílo počkal do kina a udělal jsem dobře. Nevím, jestli bych si tak rozsáhlé drama užil i doma, protože doma si přeci jen pustím raději nějakou oddechovku a tohle bych asi nevydržel. V sále šlo o úpllně něco jiného a zážitek z filmu se postupem času ještě zvětšuje. O panu Lewisovi se snad ani zmiňovat nemusím. Ze začátku nesmírně sympatický tatínek se promění ve zrůdu a ve mě tahle postava vyvolala přesně ty pocity, jaké měla. Nejsilnější moment pro mě byl požár ropné věže doprovázen parádní muzikou (ač šlo vlastně jen o bicí nástroje) a pak finální příchod kněze. Celou dobu mě napadalo srovnání s Tahle země není pro starý. Vím, že se to srovnávat nedá, pouze to byly poslední filmy, které jsem navštívil v kině. Přeci jen u mě o kousek vyhrálo trio Tommy Lee Jones, Javier Bardem a Josh Brolin. Ale je to hlavně proto, že to byl daleko víc můj šálek kávy. Oba oscarové filmy jsou výborné. "Tak a mám ropovod." ...nějak se mi to v hlavě rozleželo a po měsíci přidávám ještě hvězdičku. ()

Happens

Tak příběhy tohoto typu jsou mi velice blízké, a připočtu-li D. Day - Lewise, z jehož hereckého výkonu jsem měl mráz na zádech, tak nemůžu jinak - 95%. ()

Chrustyn

Výborné drama se strhujícím výkonem Daniela Day-Lewise, zajímavou hudbou a skvělou kamerou. Dlouho jsem se rozhodoval mezi 4 a 5 hvězdami. Film totiž plyne dost pomalu a občas mi přišlo, že některé scény mohly být kratší nebo zde nemusely být vůbec. Na druhou stranu má film dost nezapomenutelných scén, (vzplanutí ropné věže, poslední rozhovor s nevlastním synem) výbornou kameru, která se vyžívá v dlouhých nesestříhaných záběrech, skvělé herce, povedenou hudbu a hlavně zajímavé a neokoukané téma. Tudíž dávám plný počet ale je to spíše takových 90%. ()

dopitak

Takový syrový příběh. Skvělý výkon někdejšího posledního mohykána. Ve filmu se až zase tak moc neděje a tak je stopáž docela dlouhá. Ale to "nic" je poměrně zdařile prezentováno. Líbila se mi kamera, skvělá byla příroda velmi realisticky prezentovaná ve filmu. Ale pokud jde o hudbu- nějak jsem jí nepobral. Slyšel jsem tam zvuky jako každou první středu v měsíci v poledne, když se zkouší sirény. Slyšel jsem tam policejní houkačky. Chvílema mi připadalo, jako by orchestr ladil před koncertem. Hudba se hodně rozjížděla pokaždé, když se ve filmu vůbec nic nedělo. Prostě tak nějak naopak, než bývá obvyklé. Celkově dobré, ale vidět znova už bych to nemusel. ()

klerik

Zvláštny film. Nie je o príbehu. Skôr kladie otázky, v akom momente svojho života sa človek zlomí/zmení... Bravúrna práca so sympatiami k postave. Spočiatku je hlavný hrdina sviňa, aby bol následne ešte väčšia sviňa ale súbežne vás film núti s ním sympatizovať. A napokon to vyzerá, že na začiatku to bol vlastne fajn chlapík, aj keď je vám jasné, že celú dobu bol sviňa... Svojím spôsobom nehybný film, ktorý dokáže pomocou strihu a hudby (!) vydolovať napätie aj z obyčajných scén predaja pozemkov... ()

Crocuta

Dokonalá studie selfmademana, jenž svůj úspěch tvrdě platí osaměním a vnitřní prázdnotou. Vedle "Boxera" asi nejlepší herecký výkon, jaký kdy Daniel Day-Lewis podal (i když těžko říct u člověka, který si označení "pan herec" zaslouží víc než kdo jiný). Výborná je postava Elie Sundaye - ztělesněného pokrytectví a svatouškovského komediantství. Zvláštní zmínku si určitě zaslouží hudební podkres celého filmu, který má na budování dramatické atmosféry lví podíl. ()

classic

V súčastnosti predstavujú arabskí šejkovia ziskuchtivých zbohatlíkov s miliardami dolárov na svojich bankových účtoch, tak ako začínal istý Daniel Plainview pred viac ako 100 rokmi, keď nebola ešte ekonomika na takej úrovni, ako dnes, som zvedavý po všetkých vyčerpaniach zásob ropy, čo budú robiť potom ? Spojené arabské emiráty a ich atrakcie budú zrejme konečným hýbateľom ziskov v budúcnosti, jednoducho šejkovia idú po peniazoch ako červ, čo Daniel rezolútne odmietal, skôr sa spíjal do nemoty, na mol ležal na podlahe a spal... To som už v polovici dejstva, kde sa patrí uviesť na správnu mieru, kto to vlastne Daniel Plainview je ? On je človek, ktorý sa absolútne ničoho neštíti, nezastaví sa pred nikým a pred ničím, ide hlavou proti múru, silnejší ako buldozér, prevalí a zničí každého, kto sa mu postaví do cesty, cynický človek, ktorý nenávidí najprv seba samého, potom všetkých ostatných, keď sa pozrie na hockoho, tak ho dokáže behom pár sekúnd prečítať tak, že vidí v ňom buď konkurenta, t.j ďalšieho naftára, tak ak by niekto chcel kúpiť to, čo si „poctivou robotou” on nadobudol, tak Zbohom aj s Batohom, alebo predstaviteľa cirkvi ELI SUNDAY, ktorý sa stáva jeho rýchlym úhlavným nepriateľom, čo mu kecá do remesla, vlastne DE - FACTO obidvaja sú extrémni čistokrvní HAJZLI, len každý po svojom. Dôjde i na „nevlastného brata” HENRYHO, ktorý sa chce priživiť na Danielovej prosperite, tak si vymýšľa jednu lož za druhou, aby sa mu dostal do blízkosti... Títo ľudia, ktorí provokujú Daniela Plainviewa, tak končia zle-nedobre... Daniel používa taktiky spočívajúce v obalamutení prostého obyvateľstva, keď má reči ako koza bobkov, manipuluje, klame, ovplyvňuje každého, kto mu vstúpi do cesty až pokiaľ, kým nebude po jeho. Výhodu má aj v tom, že s ním chodí na jednania nevlastný syn H.W.PLAINVIEW, ktorý vlastne ani jeho synom nie je, ujal sa ho preto, aby si kryl chrbát, vyzeral dôveryhodne a potom mu ešte v budúcnosti vytmavil, že je len BASTARD ! ČLOVEK, ktorý od začiatku do konca pôsobí, ako najväčšia sviňa svíň, nepamätám sa, kedy by som videl na plátne POSTAVU, ktorá by takto extrémne pôsobila na diváka, že sa kochá výkonom taktiež hereckého predstaviteľa DANIELA DAY-LEWISA, ktorý nehrá často, keď už áno, tak nevidím herca DANIELA, ale postavu Daniela Plainviewa, že herec sa dokáže maximálne stotožniť s postavou a vdýchnuť TOMU neuveriteľnú pachuť ZLOBY, HNEVU, NENÁVISTI, POHŔDANIA, ... Dovolím si tvrdiť, že Pán Herec Day-Lewis podáva ASI najlepší výkon z celej histórie hereckých výkonov celej kinematografie z oscarových, z neoscarových sa mu vyrovnáva Peter O’Toole: LAWRENCE OF ARABIA. SKORO som zabudol na kolegu PAULA DANA, ktorý sa Danielovi takmer vyrovnáva hereckými kreáciami najmä z kázania, kedy sa pasuje za PROROKA a celé obyvateľstvo sú ako poslušné ovečky, okrem Daniela, ktorý ho neznáša, nenávidí. Paul sa etabloval k nezabudnuteľným výkonom posledných rokov ! Prejdem k réžii PAULA THOMASA ANDERSONA, P.T.A nakrúca poctivý film, aký tu nebol strašne dlho a už ani nebude. Andersona extra nemusím, zato THERE WILL BE BLOOD vynášam do nebies, ide v stopách ORSONA WELLESA, A LA CITIZEN KANE !!! Prvých CCA desať minút nezaznie ani slovo, len pohlcujúce obrazy a hudba JONNYHO GREENWOODA, kedy s napätím dychom sledujem AKCIU a snaženie človeka o zdolanie prekážky s hádzaním polien pod kolenami. Potom sa blíži s každou minútou a sekundou 2 a POL Hodinový MASTERPIECE nedocenený, ako Občan Kane, inšpirujúci Pokladom na Sierra Madre velikána Johna Hustona, venovaný ROBERTOVI ALTMANOVI, a ja viem len jedno: CHCEM TO ZNOVU !!! () (méně) (více)

Ghoulman

Sebestřednost, ješitnost, nenasytnost. Tyto vlastnosti vždy vzývají neštěstí. Neštěstí toho typu, že se sobeckému člověku nakonec přece jen splní jeho nejtajnější přání. Být bodem ve vesmíru, který je odtržen od všeho ostatního, bytostí, jež žije jen a jen pro sebe. Žádná jiná představa pekla není tak hrozivá, jako právě tato a Paul Thomas Anderson ji (ve spolupráci s Day-Lewisem a Greenwoodem) dovedl k dokonalosti. ()

Marze

Zvláštní film. Portrét hrozného nenasytného muže. Film drží pozoruhodně pohromadě. Divákovy se vůbec nesnaží zalíbit. Nekonečný prostor okolo ukazuje hrdinovu samotu, který dobývá jen pro radost z dobývání a jenž se stará o chlapce vůli společenskému ocenění. Přesto mu fandíme. Ženy ve filmu nejsou. Škoda že má mlčenlivý film tak dlouhou metráž a některé klíčové dialogy. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)