Režisér a scénárista Frank Darabont, známý především filmovým zpracováním románů Stephena Kinga Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle divákům nyní představí další zpracování povídky Mistra hororů. Výtvarník David Drayton (Thomas Jane) se společně se svým synem Billym (Nathan Gamble) a nepříjemným sousedem Nortonem (Andre Braugher) ráno po neobvykle silné bouři vydávají do nedalekého městečka nakoupit zásoby. Krátce po jejich příjezdu supermarket obklopí hustá a tajuplná mlha, která, jak se zdá, v sobě ukrývá cosi vražedného a děsivého… Ještě větší zlo se ale ukrývá v duších obyčejných lidí, kteří jsou postaveni tváří v tvář zoufalé situaci. Hrůza se pozvolna ale jistě prodírá na povrch... (oficiální text distributora)

hirnlego

Začátek navnadil, pak přijde několik malých a velkých nesmyslů, nějaký to napětí a zase pár otravností, atd. (knihu jsem furt nečetla). Lepší je fanaticky si třít šulínky s bohem a čekat, jestli tě náhodou někdo nezachrání, než se sám srát do neznáma? AHA. HAHA. Pak si film ale stejně trochu protiřečí, protože "záblesky v autě" přišly až moc rychle na to, aby byly uvěřitelné. Škoda, protože těch pár chvil před tím i po tom je vážně trhajících (a jen díky tomu dávám volky nevolky 3,5* nahoru). Chodící ropná plošina byla prostě nádherná, trochu to připomnělo Alien Planet. ()

Bluntman

VĚC 21. století (rozpad lidské psychiky a pocit vyprázdněnosti, úsporné užití minimalistické hudby ad. - viz intertextová vsuvka prostřednictvím obrazu na začátku). Fascinující, neuvěřitelně klaustrofóbní sonda lidské psychiky a zmanipulovatelnosti, stojící na přesvědčivých hereckých výkonech a neokoukaných tvářích, úderné fabuli a Darabontově schopnosti dávkovat napětí a rytmizovat vyprávění. To, že Darabont umí horrory, vím od jeho atmosferického televizního počinu POHŘBEN ZAŽIVA, že zvládá Kinga jako nikdy jiný, vím od VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHASWHANK - a potvrdil jsem si to ZELENOU MÍLÍ. Nečekal jsem, ale že MIST (idiotský český název ignoruji) bude jeho nejlepším počinem. ()

Fr

Co je to tati? MLHA!…. Že ,,něco“ v té MLZE je – bude – je jasný i tomu, kdo nikdy nic podobného neviděl. Různorodá komunita v uzavřeném prostoru – to já rád! A když si přidám ,,něco tam venku“ – nádhera! Bát se? Báli jste se u Vetřelce? Já ano! SOUDNÝ DEN? Apokalyptické sci-fi (?), kterému se nedá vytknout atmosféra ani efekty. Jen mi tu nějak chybí ten vypravěč Frank Darabont. Venku už je zase MLHA. Podzim. No tak, nepůjde někdo se mnou?… ()

LIVINGDEAD

Zajímavý horror Mám pouze jednu výtku - opět ve filmu náboženské stupidní kecy, začínám být na to alergický a dávám VELKÉ PLUS TOTALITNÍMU REŽIMU za to, že "náboženství" potlačoval !!!! ()

Dever

Soundtrack Mark Isham: 1. Won't Somebody See a Lady Home? [1:24] ,2. Tentacles [3:18] ,3. Bugs [7:49] ,4. Mist [1:32] ,5. Spiders [4:26] ,6. Expiation [2:24] ,7. The Host of Seraphim - Dead Can Dance [7:19] ,8. The Vicious Blues - Mark Isham [3:48] ()

Viktooorka odpad!

Už chápu, proč se lidi kamenovali. Marcia Gay Harden hrála svou roli výborně, nejradši bych ji přetáhla svou biblí, místo kamenů využila několik konzerv a závěrem bych si o její hlavu otevřela pivo! Kinga číst nikdy nebudu, děkuji pane Darabonte. A závěr pobavil :) Jsem asi také z jiné dimenze, či odkud ty zvířátka byli :) ()

novoten

Líbí se mi, že Kingova nevyzpytatelnost a nekompromisnost je z příběhu cítit snad každou vteřinu, že společný (venkovní) nepřítel je dostatečně přímočarý a "zlý" a že je od začátku jasné, že žádná habaďůra se z dění venku vyklubat nemůže. Ale to, že se v klíčových pasážích příběh vždy opře o agresivně-náboženský motiv trestu za hříchy, mi vyrazilo dech tím nejhorším způsobem. Darabont místo pečlivě dávkovaného děsu zkouší zalézt pod kůži pomocí davových psychóz a naráží. Pokud se venku skrývá taková galerie krvelačných potvor, tak vážně nemám chuť poslouchat hrozící fanatičku. Navíc celému filmu trochu podtrhává nohy konec ve stylu brutálních finišů měnících původní vyznění. Beznaděj se tak bije s nečekaným zvratem a zoufalá nálada je zkalena pocitem zbytečnosti. ()

tron

„Vonku nič nie je, David. Nič tam nestraší.“ – „A ak áno?“ Darabont uzatvára voľnú kingovskú trilógiu o nádeji. Príbehom, v ktorom jej nie je ani štipka. Andy veril a jeho vieru nezničila ani zlá skúsenosť so súdmi a desaťročia v Shawshanku. John Coffey veriť prestával, hoci stále mal zopár dôvodov zostať medzi živými (tvarohové buchty). Drayton nemá nič a to, čo má (syna), ho vlastne skôr brzdí. Žijeme v "civilizovanom" 21. storočí, ale iba do chvíle, kým nezlyhajú technické výdobytky. Akonáhle je svet pohltený z toho plynúcou tmou a tichom, vracia sa starý známy pudový strach fanatikov, pomýlenosť ľahko manipulatívnych jedincov, šialenstvo stáda a primitívnosť slabých, voči ktorému sú racionálne uvažujúci jedinci bezmocní. Nakoniec zostáva len jedna možnosť - a koho by nechali chladným schválne brakové počítačové efekty (neobstáli by ani v o takmer desať rokov staršej CHOBOTNICI), odpudzujúca Marcia Gay Harden a šokujúca scéna so „zábleskmi v aute“, nech si počká na to, čo bude nasledovať PO nich. Asi jeden z najzlomyseľnejších záverov, aké som kedy videl (ročne vidím cca 3OO nových filmov). ()

B!shop

Tak ja nevim, ja mel dojem, ze jde o remake Mlhy od Carpentera a ono to tak i vetsinu casu vypadalo, jenze pak zacli skakat potvory, trikove hodne slaby a nejakej strasidelnej potencial taky nemeli. Jinak celej film mi pripominal Usvit mrtvych, taky vetsinu casu zavreny v obchodaku a prislo mi, ze lidi se zacli chovat jak zvirata nejak desne rychle, par hodin zavreny a uz by se pozabijeli. Navic Marcia Gay Harden je tu jako hyper nesympaticka mega krava. Jinak prvni hodinka filmu az na dve, tri zajimavy sceny je naprosto o nicem, neskutecna hromada kecu a vcelku nuda. Pak nastesti prijde druha polovina, ktera je paradne napinava, ma naprosto perfektni atmosferu a obcas je tu i naka slusna lekacka. A zaver spolu s perfektni pisnickou byl neskutecne silnej, takle brutalni zaver jsem uz dlouho nevidel. Tady zase jednou film prekonal knihu, protoze povidka od Kinga prakticky zadnej konec nema. Jeste musim pochvalit Thomase Jane, kterej me fakt mile prekvapil a hral skvele. ()

obitus

Kingova skrz naskrz průměrná povídka je zajímavá především svou první třetinou, která se neodehrává v obchoďáku a ve které je mlha jen tušeným zlem. Tato část je ve filmu redukována na prvních plochých deset minut a poté následuje dvouhodinové peklo nudy. Průměrní herci se perou nejen s digitálními potvorami ale i se svými postavami, aby často krutě prohrávali. Ale holt je to Darabont, že? Ani nevím, za co jsem dal tak vysoké hodnocení. Možná za předvídatelný, ale přesto působivý konec. ()

Gimli

Rozhodně jedna z nejlepších adaptací hororového Kinga. Nicméně Darabont se atmosféře povídky přibližuje jen místy, zejména v psychologických pasážích bez příšer. V boji s "něčím v mlze" sem tam pokulhává. Ovšem je potřeba vyzdvihnout například přílet "much" nebo siluety v mlze. Tam by se atmosféra dala krájet. Docela mě zamrzel od knihy odlišný nastavený závěr. Konec v knize byl působivější. Stačilo, kdyby film skončil o pět minut dřív. Každopádně skvělá podívaná, která podle mě s dalšími zhlédnutími zkvalitní. Také bych upozornil na Ishamovu hudbu. Závěrečná čtvrthodinka je skutečně silný audiovizuální zážitek. ()

Slasher

Nejdřív přišla jen zasraná mlha, ale hned pak se z ní začaly nořit všechny možný hajzlové... Slizský chapadla, přerostlý létající hmyz, okřídlení příbuzní pterodaktylů, megapavouci. Lidstvo se zase jednou dostalo do pořádných sraček... Dopadlo to dobře, i když zase ne nijak skvěle. Na dvouhodinovou stopáž jsem se docela dobře bavil. ()

Lateef

Ještě neuplynou ani úvodní titulky a už se do městečka vkrade mlžný opar a zatlačí několik místních do malého supermarketu. A začíná dokonalý chaos plný nervozity, strachu a domněnek a Darabont nechává diváka tápat stejně jako ústřední postavy. Ty postupem času v napínavých, lekavých a krvavých scénách zjišťují, že mlha se vyznačuje hustotou zavšivení v průměru jeden všivák na metr čtvereční a stále přibývá těch, kteří neunesou tíživost situace. Režisér výborně vykresluje charaktery a vztahy postav, a proto si k nim divák snadno vytvoří pocity sympatie, empatie, či nenávisti. S přibývajícími minutami atmosféra houstne a vše graduje asi nejmrazivější a nejúdernější pointou, jakou jsem kdy viděl. Znovu před Darabontem smekám pomyslný klobouk, protože jsem po skončení filmu několik desítek vteřin civěl ohromeně a ochromeně před sebe. Snímek mnohonásobně předčil mé očekávání. 18 miliónů dolarů(rozpočet)/36,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

RHK

Drsný dobrý sci-fi thriller s neustále houstnoucí atmosférou (a není to mlhou) od slavného Franka Darabonta. Mlha kolem supermarketu ovšem není nic pro jemné povahy - nebezpečí není jen kolem nás, ale při velkém psychickém tlaku nečekaně ještě více i v nás. Režisér nemá moc v oblibě údržbáře a náboženské fanatiky... Výtečný netypický konec - nejlepší na něm je, že by byl zcela odlišný, kdyby se scénárista rozhodl nechat v pistoli 5 kulek, nebo naopak jen 3 kulky (to by byl asi i happy-end). Byly tu však 4 náboje. Trailer: http://www.csfd.cz/film/227789-mlha-mist-the/videa/ ()

Chupacabre

Pěkné. Místy vás to plně pohltí. Stvůrky mi občas připadaly jako větší arachnidská rasa vs. Jurský park, která si dokonale umí vychutnat čerstvé masíčko. ()

Boss321

Frank Darabont nám tentokrát nenaservíroval drama z vězeňského prostředí, ale špičkový psychologický horor. I když se téměř celý snímek odehrává v supermarketu obklopeného záhadnou mlhou, tak děj vám nedá ani nachvilku vydechnout a stále budete v napětí. Je zajímavé sledovat proměnu lidí v uzavřeném prostředí a snášení tlaku okolí. Na paní Carmodyovou hned tak nezapomenu, stejně jako na závěr, který rozdýchávám ještě teď. Nemá cenu se nějak více rozepisovat, to se zkrátka musí vidět. Škoda, že Frank Darabont netočí filmy častěji, už teď se nemůžu dočkat na jeho další snímek Fahrenheit 451.... ()

Zeck

Čekal jsem další béčko jak už to tak bývá, když se někdo snaží natočit Stephenovu knihu. Dostal jsem ale užasný film, nad kterým ještě teď musím přemýšlet. Ani "digitální" chapadlo mi nemůže zkazit prožitek z tohoto filmu. Všude okolo lidi zabíjí něco z jiné dimenze, ale lidé se přitom dokáží povraždit sami na popud "božího služebníka". Za řeč rozhodně stojí i úžasný nehollywoodský konec, který člověka na jednu stranu mrzel, na druhou viděl konečně něco jiného. A hlavně, za doprovodnou hudbu k poslední čtvrthodince. 100% můj TOP 10 ()

Bart

Když jsem v roce 2007 viděl ve filmografii Marcii Gay Harden horor, první co mě napadlo, bylo, co dělá držitelka Oscara v obsazení hororu. Když jsem však viděl jméno režiséra, byl jsem už klidnější. Ovšem nyní, kdy jsem film viděl, musím říct, že by byla M. G. Harden blázen, kdyby odmítla takovou roli, jakou byla Mrs. Carmody. Tato role byla jednou z mála, na které se dalo opravdu herecky pracovat a výkon to byl opravdu hodný držitelky Oscara. Ve filmu se objevili i dva herci z Darabontovy Zelené míle (William Sadler a Jeffrey DeMunn). A nyní k samotnému filmu. Když řeknu, že mě film zaujal, tak je to slabé slovo. Tento apokalyptický horor se ve své žánrové kategorii rozhodně povyšuje na ostatní a přeci jen zachraňuje tento pomalu kvalitativně upadající žánr. Režisér střídá klidné pasáže s gradujícími dramatickými sekvencemi, kde každá taková sekvence je dramatičtější, napínavější, nápaditější odpornější a hrůzostrašnější než ta předchozí. Třešinkou na dortu je dechberoucí závěr, po kterém Vám nebude zrovna nejlépe. Pro mě rozhodně TOP. Tenhle film si budu pamatovat hodně dlouho. ()

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi