Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

mike2000

Některé výrazně zajímavé momenty, ale celek mi nepřipadá moc kompaktní. Písně jsou aranžovány všechny stejně - pokud jde o intimní zpověď, začínají a capella, drsňácké zase rockovým zpěvem, kromě toho je zpěv jaksi zvukově podpořen (snad nějakým syntetizátorem?). Některé hudební výstupy jsou jakoby vystřižené ze špatného muzikálu na Broadwayi (bizarní scéna na louce s "doktorem" a jeho loutkami v maskách). Na druhou stranu film věrohodně vyjadřuje všecny symboly amerických 60. let. Výtvarná stránka je velmi zajímavá, pobybové kreace nevyjímaje - tyto scény ale jen těžko podpoří vizi muzikálového snového světa (jestli se nesnaží být rapsodickou "Oklahomou"). ()

Fill16

Vcelku stejně pojaté jako Moulin Rouge a přitom je to úplně jiný muzikál! Hlavní roli zde určitě hraje hudba Beatles, která stále má v této době co říci. Tenhle film mě prostě dostal, i když mohl býti trochu kratší ... ()

gonzo

Více než dvouhodinová nuda. Zprznit písně Beatles tak, že se člověk nudí, to jen tak někdo nedokáže. Dva body za výborné scény I Want You a Happiness Is A Warm Gun. ()

Fordik

Pěkná kamera, hezký příběh a věčné drogy a láska, ano to patří k 60tým létům. Líbily se mi na tomto filmu tři věci, dobrá choreografie, mírně upravené Beatlesovské písničky a především překrásná barevná kamera. Co se mi už méně líbilo, tak byl občas chaotický střih a trošku nevýrazný scénář, tzn. mírně kulhající příběh a mírně přemrštěná délka. Dal bych jasné tři hvězdy, ale pro výborného Bona a skvělý psychoobrazy dávám půlku hvězdy navíc. 70%. ()

Olafa

Příběh je sice víceméně žádný, spíše tedy méně než více. Přesto vás pohltí revolucionářská atmosféra doby, kde proti sobě stojí bezmocný lid a všemocná vláda v čele se Strýčkem Samem. Emoce jsou tak uvěřitelné, že vás přímo pohltí. Písničky jsou úžasně přezpívané a dělají čest původním autorům. Nejlepší scénou je pro mě ta se Strýčkem Samem. Úžasné. ()

wellfish6

Je prima, že ještě někdo točí takovýhle filmy. A večer se můžu dívat znova. Budu ale líp vybavená. Vezmu si kapesník, colu a popcorn. ()

drpepe

Kvůli písním Beatles nemohu jinak. Je skvělé, že je někdo vytáhl opět na světlo. Jejich provedení je slušné a spolehlivě táhnou celý film. Vizuální stránka je také velmi podařená. Jenom příběh se chvíli zdráhal dát mi šanci se v něm zorientovat. Ale po 20 minutách už jsem si začal užívat a pak už to byla paráda. ()

stado

Nejdříve musím předeslat jsem velký fanoušek Beatles. Prostředí a doba šedesátých let mě děsně baví. Odkazy na vše kolem této úžasné kapely byly všude. Písně hezky zazpívané. Herci příjemní. Velká spokojenost. ()

Svadbos

Obvyklý príbeh je zámienko na zobrazenie (a pokusom o zasadenie do kontextu) viac než 30 základných piesní Beatles. Miestami imaginatívne a čoraz viac nudné pri napájaní podnetov z jednotlivých piesní. Vo filme vystupujú charaktery menom Prudence, Maxwell, Jude a pod. Favorit: Joe Cocker spieva "Come Together". ()

tuberatanka

Snažiť sa v muzikálovom duchu spracovať už trochu prevarenú dobu sixties je myslím dosť odvážny pokus. Z onej doby totiž ostala kopa skvelých súdobých umeleckých i faktografických dokumentov, a latka je nasadená dosť vysoko. V tomto kontexte je film milý gýčik. Je sladký, patetický, historizujúci, obohraný, a príliš to vo mne nevzbudilo záujem a chýbala tomu uveriteľnosť. Myslel som si, že aj keď by bol film povrchný, bude zhliadnuteľný aspoň vďaka pesničkám. Figu, to som ešte nevedel, že pôvodná hudba od The Beatles vo filme nezaznie vôbec, zaznejú iba akési podivné coververzie. Presladlé spracovanie mojich obľúbených "beatlesoviek" do vyprázdnenej a príliš umelej podoby súčasnej popmusic bolo posledným klincom do rakvy - práve Beatles boli kapelou, ktorá v 60tych rokoch tieto schémy popmusic rozbíjala a ignorovala. Bez pesničiek je to iba plytký a schématický film recyklujúci onú dobu do pár jednoduchých a všeobecne známych vzorcov. Škoda, no. ()

demovka

Písničky ...od Beatles a jiné...jsou to, co tento film odlišuje od ostatních. Navíc se odehrává v Americe v šedesátých letech. Tedy v letech muziky, hippies a demonstrací proti válce ve Vietnamu. Ta tam hraje svojí skoro ústřední roli. Střední část filmu, kde zamilovaná dvojice prožívá nejlepší období, je velice zdlouhavá a děj se soustředí na vedlejší linky. Bohužel to ubírá filmu od svěžesti a rychlému spádu. Není tam žádný konflikt, který by ta dvojice musela řešit. Nebo je příliš nevýrazný či právě rozdrobený vedlejšími linkami. Ubírá to filmu od dokonalosti. Za mě 70%, a to hlavně kvůli písničkám.Jinak hlavní hrdinka je velice pohledná, měla jsem celý film pocit, že jí 16. Její protějšek se velice snažil. Myslím, že hrát zadumanějšího nebo serioznějšího mladíka, když všichni kolem jsou ztřeštění je docela těžké, zvlášť když jsou herci velice mladí. Špičkový byl Joe Anderson. ()

Grossing odpad!

Kýč je výtvor, který se tváří jako umění, ale není jím.“ Tento film si dovolil použít ty nejvznešenější rekvizity – láska, svoboda, válka, písně Beatles…, tedy kvality z nejvyšších. Na pozadí nezpochybnitelných hodnot byl vyroben stoprocentní kýč bez ducha a bez vlastního nápadu. Použitá, či lépe řečeno zneužitá hudba Beatles se stala v rukou výrobců tohoto škváru pouze jejich rukojmím k posílení sentimentu. ()

burson

idete do kina a vravite si:hej,film s muzikou BEATLES v hippie prostredi 60 rokov ,to musi byt pecka.ale potom je to, len film s muzikou od beatles s prostredia 60 rokov.od zaciatku vidiet,ze to nebude nizkorozpoctovy film a bude asi ambiciozny.po asi hodine budete poznat ,konecne, vsetky postavy.po cca 2 hodine si uvedomite,ze je to VAZNE prilis dlhe.je tu velmi malo tancovania,par dobre prespievanych piesni a naozaj len par dobrych napadov.niektore postay su k tomu uplne zbytocne.tento muzikal nieje az tak spatny.niekomu sa moze pacit viac. ()

Ajgor

Mám slabost pro šedesátá léta, takže jsem navýsost spokojen. Hudba výborná, málo známé tváře dle mého spíš prospěly než ublížily. (A teď si asi po patnácté pouštím Strawberry Fields Forever ....) ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky