Princezna Fiona je prokletá. Ve dne je kráska, v noci se mění v ošklivku a tráví život zavřená ve věži. Vysvobodit ji může jen pravá láska. Její rodiče, král Harald a královna Lilian, už přestali doufat, že se najde pro jejich nebohou dceru ten pravý osvoboditel, a rozhodli se požádat o pomoc Rampelníka. Ten požaduje za zlomení kletby celé království Za sedmero horami. Královští rodiče by dali vše, jen aby se jejich dcera netrápila, a tak jsou připraveni s Rampelníkem podepsat smlouvu. Král již drží v ruce pero, když se dozví, že Fiona byla zachráněna Shrekem, a není tudíž nutné vzdávat se království. Rampelník zuří, přeje si, aby se Shrek nikdy nenarodil, ale není mu to nic platné. Uplyne několik let. Fiona a Shrek spolu žijí ve šťastném manželství, mají tři roztomilé děti. Shrek už nikoho neděsí, naopak neuplyne den, aby se na ně nepřijeli podívat nějací zvědavci. Shrekovy dny plynou a jsou jeden jako druhý. Shrek toho začíná mít pomalu plné zuby. Když mají děti první narozeniny, vydává se celá rodina do království Za sedmero horami, aby se všemi tuto událost oslavili. Oslava neprobíhá podle Shrekových představ a ve Shrekovi takzvaně bouchnou saze. Práskne do stolu a odchází neznámo kam. Potkává se s Rampelníkem, který je vychytralý a rozhodne se Shrekovu špatnou náladu využít ve svůj prospěch. Přiměje Shreka, aby se mu svěřil, a když Shrek poví, že by si přál prožít alespoň jeden den jako pravý zlobr, který má u ostatních respekt, dá mu Rampelník podepsat smlouvu. Výměnou za to, že se ho okolí bude ten den bát, si smí vzít jakýkoliv den ze Shrekova předchozího života. Rampelník si potají vybere den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že nikdy neosvobodil Fionu a král s královnou podepíší smlouvu o předání království. Jakmile král podepíše, oba i s královnou zmizí. Zpočátku je Shrek nadšený. Kdekoliv se ukáže, lidé prchají v obavách o svůj život. Jeho radost však netrvá moc dlouho. Jen do okamžiku, kdy začíná objevovat plakáty, na kterých je Fiona hledaná jako zločinec. To se ho dotkne a hned běží domů. Jeho dům, kde s Fionou a dětmi žil, je zpustošený a jeho rodina nikde. Vydá se tedy na místo, kde s nimi byl naposledy, do království Za sedmero horami. Král a královna nikde, na zámku je pánem Rampelník a zlobři jsou zotročení a využíváni na ty nejtěžší práce. Cestou se potká s Oslíkem, který Shreka nezná, ale později mu začne důvěřovat, když se mu Shrek svěří s tím, co se mu stalo a jak moc mu chybí jeho nejbližší. Oslík si přečte smlouvu Shreka s Rampelníkem a zjistí, že jen Fionin polibek z pravé lásky může Shreka zachránit. Jinak se po uplynutí 24hodinové lhůty rozplyne. Shrek se domnívá, že to je podmínka, kterou hravě splní. Fiona ho totiž opravdu miluje, ale již brzy zjistí, jak byla jeho představa lichá. Fiona si Shreka pochopitelně nepamatuje, z věže se dostala sama, bez cizí pomoci a nyní stojí v čele odbojové skupiny proti Rampelníkovi. Kromě toho, že se dostala z věže, se však na její kletbě nezměnilo nic. Shrek se velmi snaží, aby si ho Fiona zamilovala, ale ona na pravou lásku nevěří, a navíc se chystá se svými spolubojovníky přepadnout Rampelníka, který se má údajně vydat na lov zlobrů. Jenže tentokrát se lovu neúčastní sám. Angažoval Krysaře, který se ukryl v kočáře a svou píšťalkou přinutil zlobry odejít dobrovolně do otroctví. Fiona je v koncích. Teď je zřejmě vše ztraceno, ale Shrek si myslí, že polibek vše vyřeší... (TV Prima)

tomeek

Tak to bylo už vážně hodně pro děti. Dějová linka se zajímavě rozvíjí, takže 90 minut uteklo jako voda, charaktery ostatních zlobrů zajímavé, místy vydařené vtípky, ale až moc se to snaží útočit na city. Je to sice lepší než bídná trojka, ale kam se to hrabe na dvojku! PS: Nevypadá ta Fiona nějak jinak?? ()

Nivenx

Čtvrtý díl zlobří rodinky a jeho kamarádíčků pokračuje a už nakonec. Po hrozně nudící trojce přišel velký návrat a parádní nápad, jak nejlépe tuto sérii ukončit a to se povedlo. Hlášek zase bylo dostatek a celkově hodně dobře spracované. Ale při srovnání s prvními dvěma díly, to je přeci jen o hodně slabší. 55% ()

panMartin

Po příšerné trojce jsem čekal od toho víc, docela mě to zklamalo. Škoda, že film obsahuje příliš málo vtipných scén, a taky lépe zpracovaný příběh, na jedničku to nemá. Ale sotva se to stihlo rozjet, tak to hned skončilo. Kouzlo prvních dvou dílů je pryč. Žeby to bylo nějaké velkolepé finále to se říci nedá. Opět jsou zde všichni naši kamarádi a taky mě to trošku dojalo. Doufám, že je to poslední díl. Celkem důstojné zakončení celé zlobří série. ()

AdaMM

Už jsem viděl kdysi, ale oceňuji o dost více, maje malé dítě a usedlý život, za který můžu být jen těžko dost vděčný :)) ()

vesper001

Zlobří série začala projevovat příznaky dýchavičnosti už v chudozubé trojce a čtyřka tak dle očekávání lapá po dechu a nezastírá, že jediným důvodem její existence je ždímání diváckých peněženek a trpělivosti na nejvyšší otáčky a pokud možno do posledního vlákna. Ale jednu zajímavou myšlenku se mu přeci jen podařilo formulovat. Představte si, že byste vyškrtli jeden určitý den, a uvažte, jak rozdílně by se utvářel běh života. Už Dickens to věděl a nakonec k tomu došel i Shrek. Doufejme ale, že na jeho objevování dalších moudrostí se už nebudeme muset dívat. ()

Triple H

Trojku som nevidel, dvojka ma veľmi nebavila. Toto je celkom podarená a dôstojná bodka za celou sériou, kde sa našlo miesto aj na trochu toho sentimentu. Po filme sú roztrúsené celkom podarené fórky, a obzvlášť kocúr v čižmách je tu podarený. Nepôsobilo to na mňa priveľmi zbytočne. Sranda, kto by bol pred takmer desiatimi rokmi povedal, že Shrek to dotiahne až na štyri diely. ()

Doudis19

Nejslabší díl série. Po celou dobu jako by jen šlapal vodu, naroubovaná zápletka je svým vyzněním tak monotonní, že to snad ani prostěji vymyslet nešlo. Vtip už není tak úderný a svěží, dokonce občas baví za každou cenu, a to co se nestalo ani na okamžik u tří předchozích dílu, to že jsem se nudil, se tady bohužel párkrát objevilo. Samozřejmě že do svého cíle nový Shrek nakonec doklopýtá, a to hlavně díky starým, známým postavám, které sami o sobě vtipem oplívají, také se musí ocenit vyvedené, postpohádkovské prostředí a celkem na uzdě udržená romantika, zůstávajíc v mezích dobrého vkusu. Jen jsem od Shreka prostě čekal víc, než jen lehce nadprůměrný animák.. ()

miguel_111

Shrek: Zvonec a konec alebo ako Martinko Klingáč Shreka ochcal alebo ako Kocúr v čížmák rapídne pribral alebo ako zlobri cez uši pišťali alebo ako sa Perníček gladiátorom sa stal alebo ako Shrek zmysel rodiny hľadal. Pre mňa 60% ()

Hafran

Příjemné překvapení. Tentokrát se konečně povedlo tvůrcům vybalancovat dospělácký humor s příběhem síly Disneyho. Parodie ani citace nejsou nijak násilné, ba naopak Shrek IV paroduje maximálně sám sebe. Je jasné že už nemůže jít o film nabitý gagy, ale vydal se správnou cestou za pevnějším příběhem a ucelenějším vyzněním - tedy tam, kde většina posledních animovaných filmů silně pokulhává. ()

Aargh

Nejtemnější a nejvážnější, ale pořád super. Na rozdíl od většiny nemám problém s tímhle ani s předchozím dílem, celá série je ohromně vyvážená. ()

Remivsremi

Čím je člověk starší, tím víc na něj působí to hlavní poslání filmu o rodině a přátelích. Na první dva díly se to nechytá, ale stejně si najdete částí, které vás pobaví a častěji dojmou. Příjemných 60% ()

Motinski

Teraz už naozaj vidieť že sérií došla šťava. Príliš obyčajný a málo vtipný film ktorý na mňa zo začiatku vôbec nepôsobil sympaticky a nevedel som sa naladiť na tú vlnu ako pri predošlích častiach. (myslím pri prvých dvoch). Možno to bolo temnejším rozbehom, fakt neviem, no musím uznať, scenár je celkom nápaditý (oproti tretiemu dielu príjemna zmena) a v druhej polovici ma príbeh celkom bavil. Všetko už ale pôsobí sílene, pár fajn vtipov sa stále našlo, dojemnejší záver fungoval, no priemernosť z toho priam srší a to je pri tak veľkej značke smutné. ()

A.L.E.S.

Až na několik slabých chvilek jsem se více než polovinu filmu válel smíchy po podlaze. Nechápu, proč je tenhle díl srovnáván s jinými filmy, či dokonce s hrou. Někdy mě tihle rádobykritici docela lezou na nervy a až moc vážně hodnotí film pro děti. Shrek má být zábava a pro mě to účel jednoznačně splnilo. Opět za pět. ()

Mrkvič

Zase o něco méně vtipu. Opět jsem zalitoval málo charismatického zlosina, ale tím trpěly i předchozí díly. Je to takový rodinný lehce moralizující a navíc animovaný film. Podle dětských reakcí v kině to jejich směrem ale moc nepadlo. Dospělí si prostě užijí další díl už skoro seriálu o dobráckém zlobrovi. Už to chce ale opravdu konec. ()

honx

Nebyla to sice jednička ani dvojka, ale o dost to překonalo chabou trojku! Animace opět úžasná a pohádkový příběh ani trochu nenudil:) ()

st.jim

Celkem trapné a nedůstojné zakončení mého oblíbeného zlobra. Tohle si rozhodně nezasloužil. Vždyť asi přes první pul hodinu jsem se ani jednou od srdce nezasmál. Vše se pořádně rozjíždí někdy v poslední třetině. Nápad to mělo ale tohle zelené kiwi je už úplně vymačkané. Zbývá tedy zkusit jinou barvu ;))) ()

st.verka

Tak téhle sérii už došel dech. Po vtipných hláškách ani památky, v tomhle díle už vařili z vody. Ani jeden nápad, kterému by se člověk od srdce zasmál. Ani ty kouzelné kočičí oči to nezachránily. Smutný konec jedné legendy. ()

filmmovier

Nejlepší animácká série dospěla svému konci. Příběh se krásně uzavřel, zápletka je výborná a humor dokonalý. Nové postavy, hlavně Rampelník, jsou skvěle vymyšleny a Shrek si lepší konec ani přát nemohl. Fiona, vedoucí zlobřího odboje, tlustý Kocour i osel jsou opět dokonalý, ovšem asi nejlepší byl ten špekoun s lízátkem (dělej zařvi). Jinak je to třetí nejlepší díl v sérii, po jedničce a trojce. Konec jedné výborné série dopadl naprosto skvěle a opět se pobaví celá rodina. 100%. ()

JimmyII

Čtyřka je jiná, než předchozí trilogie. Míň parodická, míň protkaná popkulturními odkazy, zato přímočařejší, dějovější a napínavější. Trochu těžko hodnotit, v kontextu série prostě slabší tou odlišností, samo o sobě však rozhodně lepší, než trojka... ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou

05.04.2023

Těžko uvěřit, že už to je víc jak dvacet let od premiéry prvního Shreka. Poslední film z milované série pak dorazil do kin v roce 2010, už tehdy se ale zdálo, že byl koncept vyždímán na maximum a… (více)