Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

AndreyCSFD

Černá labuť je v podstatě film, kde se toho až tak moc neděje. Žádné pořádné ukázky ze zkoušek, žádný pořádný jevištní balet a z osobního života Niny poznáme akorát její mírně depostickou mamá, Nininy nenechavé pracky a obrovský chaoz, který má ta ubohá holka v hlavě. Na začátku je Nina mladá baletka, která nic jiného neumí než tancovat, a proto tím směrem směřuje veškerou energii a naději a maká tak, že dostane hlavní roli v Labutím jezeře. Ačkoli se jí v práci daří, stejně ji život moc neuspokojuje, nedokáže z něj uniknout a ani neví kam. Když se najednou objeví jiná baletka, která by jí mohla vzít i ten tanec, začne Nině notně šibat. Zpanikaří a začne dělat excesy. Zůstává perfekcionistkou, ale zároveň nedokáže odolat ,,temné straně". Zůstane tak někde mezi dvěma světy, což může vést pouze k jedinému konci. Z filmu je vidět, že Aronofsky jej točil vyloženě za účelem sběru cen - kdo by odolal trpící křehké dívčině s očima plaché laně? Snímek je proto pečlivě vedený tak, aby vyvolával pocit, že vidíte kvalitní dílo. Aronovský se zálibou nechává postavy na plátně trpět a neštítí se ani samoúčelných scén. Film je ale přes to všechno tak nějak prázdný - Nina s ničím zas tak závažným nebojuje, jen je prostě nešťastná. Proto na mě nezapůsobil film tak silně jako třeba takový Billy Elliot. Už se ale těším, až přijde někdo, kdo o baletu natočí konečně něco pozitivního a veselého. ()

Noomi

Strhujúci pohľad do sveta baletu a psychológie. Darren Aronofsky dokáže to, čo je v mojich očiach pre úspech filmu to najdôležitejšie : vybrať si zaujímavý námet a spracovať ho tak, že človek na chvíľu prestane dýchať. Ak mi snímka dokáže vyraziť dych, absolútne ma strhnúť a celý čas nepustiť - je rozhodnuté a má u mňa 100%. Hudba, prostredie, emócie, dráma...má to všetko a Aronofsky sa u mňa po všetkých svojich vynikajúcich filmoch definitívne zaradil na režisérske prvé miesto. Rovnako mi na prvom mieste tróni aj Natalie Portman, no tá je tam už dlho - pôsobivý výkon (posilnený zaslúženou soškou). Skvelé sekundovanie Vincenta Cassela a Mily Kunis. Čierna labuť je jedným z mála, čo ma v posledných rokoch celkom nadchlo, pohltilo, očarilo a uchvátilo. Kto film nevidel, vie oceniť umenie a ešte nikdy nemal husiu kožu pri balete - môžem len odporúčať. ()

andaa

Teď asi nasštvu většinu lidí, který ten film považují za mistrovský. Je dobrý, ale mě to prostě nebavilo. Nic se tam neděje, co by diváka vtáhlo do děje, donutilo se nějak ztotožnit. Jo a Natalii nemám ráda už od Hvězdných válek. A teď si mě všichni lynčujte. Zdar! ()

noelcoward73

Film Černá labuť mě dost zklamal. Čekal jsem, že mi film přinese třeba trochu jiný pohled na balet. Ale to se nestalo. První třetina až polovina byla o ničem - baletní konkurz byl příliš zdlouhavý a vztah Niny (Natalie Portman) a její matky Ericy (Barbara Hershey), který mohl být dobrou vedlejší dějovou linkou, byl nevyužitý a dost okrajový. Druhá část filmu trochu napravila reputaci, ale žádný větší zázrak se nekonal. Mé hodnocení by kleslo na 2* nebýt baletního prostředí a hereckých výkonů. ()

ElManiacus odpad!

Celkový dojem vůbec není špatný a je vlastně přesně takový jaký jsem čekal, ovšem obsah, obzvlášť v poslední čtvrtině filmu, kde je až moc spjata "psycho" část s "balet" částí je už trochu moc, je to takové uřvané, nepříjemné a chaotické , uvědomuji si, že to asi byl účel, ale pochybuji o tom že byl výsledek správně vyladěn - 62%. ()

RockStar01

Dám 4*, ikdyž to bylo místy naprosto brilantní. Občas jsem si ale jen říkal: „Cože?!" Ke konci naprosto hypnotizující a možná i lehce děsivá a mysteriózní atmosféra. Čekal jsem něco zcela jiného. A jsem rád, že jsem se toho nedočkal. ()

Jason.Cruger

Totálne strhujúci príbeh a vízia Darrena Aronofskeho, ktorý sa ako inak nezaprel a predviedol nám epickú cesto do seba samého. Príbeh mladej baletky ohromí nie jedného diváka len pre svoj osobitý štýl i gráciu, s ktorou je natočený. Som zastánca názoru že nech to Aronofsky spraví aj 10 krát, vždy budem jeho štýl milovať ! ()

Matli

Celkem nuda, psychonuda, jen ten závěr byl dobře natočenej a hvězdička za Milu Kunis a holčičí líbačku. 41% ()

Eragon93

Čekal jsem, že si dá Aronofsky od filmů jako Requiem na chvíli voraz... Ale ono prd, Černá labuť je taky slušný psycho. Od všech zúčastněných v čele s Natalií jsou k vidění dobrý výkony. Nejhezčí je s přehledem Mila Kunis. ()

rexino

Au. Všetká bolesť(fyzická) išla z tej obrazovky, až som mal husiu kožu. Ak ste niekedy počuli o pojme trypophobia, tak vedzte, že ten film sa vám bude pozerať ešte horšie a mám pocit, že režisér to vedel. Ako každý Aronofskeho film, aj tu to v prvú hodinu vyzeralo na mierny, ničím nevyčnievajúci priemer a až ku koncu sa to psycho začalo zakrádať vo veľkom. Možno aj samotný film by sa, ako samotné labutie jazero, dal rozdeliť na 4 časti. Časť prvá - Začiatok. Mierny strach že film bude iba o balete. Časť druhá - Po istej prelomovej udalosti v živote hlavnej postavy to s ňou začína hýbať. Stále normál. Časť tretia - Do života hlavnej postavy sa začína zakrádať Mila Kunis priam démonickým spôsobom. Časť štvrtá - GRANDE FINALE. Ak som čakal na moment, keď ma presvedčí Natalie o oscare, tu to bolo. Jej tanec čiernej labuti bolo niečo famózne. Aj keď možno niektoré tanečné kúsky robila dablérka, tak ten jej pohľad. Brrr normálne ma striaslo. A samozrejme vlastne všetko, cez predstavenie až po posledný tanec bolo niečo, na čo sa pozeralo perfektne. Určite to radím k tým filmom, ktoré niečo zanechajú. Také filmy, na ktoré myslím ešte týždeň po pozretí a nemôžem ich dostať z hlavy. A ak sa niekomu podarí natočiť takýto film, tak má môj obdiv. Väčšinou takým filmom dávam 4 a postupom času(nie všetkým) pridám piatu hviezdu. Tu to možno urobím naopak. Skúsim to s tou piatou a uvidím, či aj o týždeň o tom budem presvedčený. ()

avitakova

Vážně dokonalý film. Natalie Portman je úplně famózní a do role se dokonale vžila. Jak ze zážitu z úžasného baletu, tak z úžasného filmu sem měla úplně husí kůži (skoro jako Nina při tancování černé labutě). A ještě geniální Vincent Cassel. Úžasný film, co dodat. ()

johnymdoe

Petr Iljič Čajkovskij se mě hudbou dotýká..Prostě když slyším tu nádheru, tak umírám a žiju najednou. To je ale z toho filmu to nejlepší..to co znám nazpaměť tón od tónu. Labutí jezero. Co k filmu dál..Psychologie rozervané baletky, která se tak snaží být dokonalá pro svou matku, pro svého tanečního mistra, proti svým kolegyním, podle své předchůdkyně. SPOILER! Tak se snaží, až z toho zblbne a nakonec v bitvě sama se sebou nevědomky, ale šťastná, umírá stejně jako jí tančená černá labuť. KONEC SPOILERU. Ryderová k nepoznání, asi jí ty krádeže v obchoďácích zničily více, než jsem myslel. Cassel pro mě vždy spíš policajt a akčňák než baleťák, ale budiž. Kunis dobrá a důležitá postava, ale je tak dobrá herečka? myslím, že se dostala jen dík vizáži, což je u filmu, co mu jde o oskary, sakra málo. Portmanová oproti tomu HRAJE a tančí skvěle..i když tomuto tvrzení, by se asi nejeden taneční expert beztak vysmál. Zajímavě natočené, tak zajímavě, že jsem to sledoval tři dny a celou dobu film posouval. Co taky jiného, když se tam neustále jen skotačilo po špičkách....BOŽE, to bylo tak strašně nudné celé. Maskér dobrý, střih též, k režii se nevyjádřím raději. Necelé dvě hodiny místo kterých jsem mohl dělat tolik důležitějších věcí..třeba skákat ze skály nebo tak. Portmanka a Čajkovskij to pro mě nezachraňují a zas se jednou neshodnu s čsfd. 35% ()

Richie24

Úžasná Natalie Portman. Silné, brutální, vygradované. Jenže se nemůžu zbavit dojmu, že AŽ MOC. Proto "jen" 4 ****. ()

Rathalos

Cierna labut je dalsi vyborny pocin Darrena Aronofskeho,ktoremu sa opat podarilo dokonale vytvorit atmosferu,ktora je temna,depresivna a smutna,k tomu super vykon Natalie Portman a suma sumarov na svete je skvela psychologicka drama...:-) ()

Bozvav

Nesnáším Natalii Portman, nicméně tentokrát jí nemohu upřít jisté kvality. Velmi zajímavý snímek z prostředí, které je mi důvěrně známé. Ještě, že jsem uměla odejít dříve, než mne to takhle semlelo. Hudba krásná, vizuál autentický, jen psychologická stránka věci mohla být hlouběji propracovaná. Jako drama výborné. Za mne 70%. ()

inachisio

Neuvěřitelně znepokojující, ale tím právě povedené ztvárnění psychických problémů, které mohou nastat z velkého vypětí a stresu. Přišlo mi to ale někdy přehnané a zbytečně moc hororové. Zvláště konec.. ()

rekkky

Natalie are you sure that your playing was just perfect? I'll answer instead of her. It was EXCELLENT. Black Swan is really masterpiece and in my opinion one of the candidates for Ocar's 2010 at least in a category leading role. Darren Arofonsky did awasome job and I'аm not able to appreciate this movie enough :) ()

optimus0s

80% Klasický Aronofsky, i když opravdu jsem nečekal, že se po wrestlingu dá na balet a snad ještě lépe. Jak řekla Nina na konci: It was perfect. Natalie byla perfektní to ano, ale nejvíce mě zde překvapila Mila Kunis v roli Lilly. A Vincent Cassel jen potvrdil, že je perfektní herec a tato role mu sedla jako ušitá. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání