Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 1
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

Zdeňka

Další Svěrák + Smoljak. Další výborný film. Další výborné herecké výkony. Další výborný Josef Abrhám:-) Tentokrát doplněno výbornými písničkami. O filmařích od filmařů ve filmu - těmito slovy lze ještě Trhák charakterizovat. Teď už je jen chvíle na zpívánky: Lásko, amore. Báchorko mládí. Mějme se rádi od školních tříd, seč budou srdce nám bít. ()

Nihlathak

Tak zde toto je jednoznačně velmi nedoceněné, není to přímo geniální, ale Smoljak... A ČEPEK sami za sebe zaslouží hned několik hvězd. "Jednou já, jednou ty, vždyť jsme oba z jednoty." ()

noriaki

Obsazení je impozantní a z pár scének by byl výborný sestřih na youtube, ale takhle pohromadě je to slabší průměr. Trhák sráží dlouhé zpívající pasáže. Hudebně nejsou úplně špatné, jen nudné a zvláštním způsobem ujeté. Ujetost byl pochopitelně záměr, ale nuda je tuším nad plán. Když se film přepne do reality, povyskočí scénář o dvě hvězdičky a vtipnost snad o tři. Naštěstí Svěrák nápad oprášil v Nejisté sezóně, což je po všech stránkách povedenější a vyzrálejší snímek. ()

Cushing

Je to strašný, ale Pražská pětka by bez toho nebyla, myslím. Jinak nejhorší Smoljak Svěrák, ovšem režie Podskalský. ()

Compadre

Docela slabý čtyři hvězdy, ale několik nápadů tam bylo tak povedených, že to jinak nejde...zaražený pilot, hadry trhající Čepek..a pro nás co pracujeme jako ďasi, je ten film prostě dobrej :-) ()

Master19

Kravina na kvadrát, výplod šílence, debilní paskvil. Možná, pravdou je, že pokaždé když to vidím, tak sem zajdu a přidám jednu hvězdu. Tedy příště to asi dorazím na pět hvězdiček. ()

cross

"Takže, až takhle mávnu rukou...." - skvělé písničky, skvělé vtipy - no prostě, skvělá hudební komedie! ()

mandlova

Před hájovnou stojí zaražený pilot___Sek jsem sexem___Berušky zítra letí do Ostravy...a co dělají Berušky v Ostravě?!...Labutě___Já jsem tu inkognito, neb kraviček je mi líto... dokonale praštěné dílko pánů Smoljaka a Svěráka, u kterého se vždy pobavím, ano jsem ten typ, který Trhák miluje. ()

mirec88

Výborná svěrákovsko-smoljakovská komédia, ktorá poteší už v úvode geniálnou titulkovou scénou a pokračuje príjemnými pesničkami, zábavným natáčaním filmov, cholerickým Petrom Čepkom a priehrštím výbornej zábavy. Je to proste trhák! ()

Autogram

Filmy s témou natáčania filmu obľubujem, rád sa na to pozriem z opačnej strany. Tu hrajú herci samých seba aj so svojimi skutočnými menami a je to zaujímavý prvok, zvlášť keď sa tam objavia skoro všetci herci a speváci tej doby. Menej zaujímavé sú už pesničky so silným socialistickým znakom, v štýle Nech brouka žít, tie tvoria až príliš dlhú časť. Plusom sú scény Svěráka a Smoljaka ako scenáristu a režiséra, ich nedorozumenia a doberania sú božské. Keď sa na to aspoň trochu podobala ich skutočná spolupráca, tak to musela byť radosť pracovať. –––– Před hájovnou stojí zaražený pilot. –––– ...ale on se přece ženit nechce, to je jeho základní povahová vlastnost. – Na konci bude velké finále a tam se všichni ožení! ()

s.e.p.p

Svěrák se Smoljakem na drogách? Místy to tak působí. Ambiciózní pokus o meta-film, který je na můj vkus přece jenom až moc přeplácaný a přepísničkovaný. ()

Slaava odpad!

nevím, jestli jsem to nepochopil, nebo nebral s dostatečným nadhledem. tento film jsem nikdy nevydrzel dodivat do konce (bud jsem u nej usl, nebo jsem to prepnul) a totalne me nudil... ne ze bych ceskoslovensky komedie nemel rad, treba takovej vrchni prchni, nebo na samote u lesa jsou dokonaly, ale toto???? a taky ta priserna "hudba"!!! ()

P1tr

" Nech brouka žít. " Stále vtipné i když oproti ostatním počinům scénáristického dua,( které mi je již trapné jmenovat v každém komentáři u jejich filmů ) slabší, přesto na české poměry kvalitní. ()