Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Väčšia skupinka mladých ľudí sa vydáva kempovať do hôr na miesto, kde sa len prednedávnom stratil mladý pár. Všetci to považujú za veľkú zábavu, až kým nezistia, že dvaja z ich partie zmizli a vysvitne, že boli zabití neznámym vrahom. Je ním Eggar, vodič autobusu, ktorý ich tam doviezol a teraz ho nevedia nájsť? Alebo je to muž, ktorý žije blízko ich táboriska v páchnucom dome? Podarí sa preživším premôcť a zabiť ich prenasledovateľa, alebo sa zaradia na zoznam tých, ktorí v týchto horách prišli o život? (peter12)

(více)

Recenze (30)

tron 

všechny recenze uživatele

V roku 1983 sa na svet predral The Final Terror. V tých dobách boli v móde lesné krváky šmrncnuté hixploitationom aj slasherom (Just Before Dawn/1981, Vyslobodenie/1972, Južanská pohostinnosť/1981, Trapped/1982, Piatok 13/1980). The Final Terror ako jeden zo svojich prvých filmov nakrútil Andrew Davis, bývalý kameraman a neskorší zručný režisér (Nico, Prepadnutie v Pacifiku, Utečenec, Dokonalá vražda). Mimochodom, jeho snímkou sa o X desaťročí neskôr inšpiroval iný lesný hororový survival a to Primal Rage, ktorého tvorcovia The Final Terror jemne vykradli skvelým nápadom, kedy sa nič netušiace postavy pohybujú po scéne a po ich tesnom odchode nasleduje detailný záber na dovtedy sa nezaujímavo javiacu súčasť lesa, ktorá sa náhle pohne a my zistíme, že celý čas v skutočnosti šlo o zamaskovaného zabijaka. Na nejaký neprávom zabudnutý klenot by som The Final Terror ale rozhodne nevidel, ale inak fajn, solídna a zručne nakrútená záležitosť s dobrou hororovou atmosférou, vydareným zlom a peknými americkými hlbokými lesmi, kam nikto nechodí. Scenár napísal Ronald Shusett, jeden zo scenáristov Votrelca, ale zrovna dvakrát sa nevytiahol + plno podpriemerných, nezaujímavých, miestami až nesympatických a otravných postáv (v podobných filmoch radi začínajú budúce hviezdy, ale toto je výnimka, zahliadnuť môžete max. Joea Pantoliana a Daryl Hannah, inak samé s odstupom rokov neznáme tváre). ()

Bloody13 

všechny recenze uživatele

To je ono! Temný lesní survival horror, přesně to já můžu! Docela početná skupina mladých lidí jede tábořit do hlubokých lesů, kde ji samozřejmě čeká větší dobrodružství, než vůbec doufali. Někdo, nebo něco, je totiž začne pomalu terorizovat, a když objeví první mrtvolu ze svojí party, zjišťují, že budou muset bojovat o holé životy... Jeden z neprávem zapomenutých klenotů, který by vám neměl uniknout. Zaprvé: na filmu dělalo dost známých lidí. Režisér Andrew Davis se proslavil hlavně Uprchlíkem, a mezi herci najdete mladou Daryl Hannah a Joe Pantoliana. Zadruhé: největším esem filmu je tíživá atmosféra nepropustného lesa, kde se něco zlého ukrývá. Škoda, že noční scény jsou až moc tmavé a tudíž nepřehledné, ale velkou zásluhu na tom má i špatná kvalita filmu, která připomíná dvacet let starou, ohranou videopásku. Přesto nemůžu níže jak za 80 procent. Jo a nejlepší byl konec, kde zbytek přeživších postaví obrovskou past jako z Predátora :) ()

Reklama

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Tak tohle mne vyloženě dostalo! Ono se řekne "lesní slasher" ... Jenže on to slasher ani tak moc není. Tohle je spíše takový ten lesní "survival horror", něco ve stylu špičkového Rituals (1977), ale o level horší, ... Film začíná jako klasický slasher a nebyl mi tím pádem hned od začátku sympatický. Parta mladých teenagerů se vydává kempovat do hlubokých lesů. Dělá si ze sebe furt srandu, straší se, dělá bordel, vříská a podobně ... klasika ... Jenže brzy se něco stane a pak už film jede na naprosto jiných "obrátkách" a ze slasheru se stane hutný, pomalu vyprávěný, tíživý a nepříjemný horror ... Proběhne pár vražd, jsou nalezeny divné věci, které by v lese neměli co dělat, nějaká ta chata, která nebude úplně opuštěná a začne teror. Film má skutečně příznačný název, protože se jedná spíše o teror na vyděšené hrdiny filmu a diváka. Úžasné prostředí hlubokého lesa, divoké řeky, do toho pár nechutností a někdo, kdo se snaží partu hrdinů fyzicky zlikvidovat, ale před tím ještě psychicky totálně zničit ... Opravdu výborný horror, nechápu, proč takové kousky vždy někam zapadly a tak těžko se dnes hledají ... Upozorňuji, že jsem viděl uncut verzi, nevím, co nebylo v "cut", ale film je docela na 80. léta odvážný a to se také cení... Hlavním tahounem filmu je atmosféra, ta člověka prostě musí dostat. Navíc mi film připadal jako nějaký dávný předchůdce Wrong Turn (2003) a podobných filmů ... ()

ricci.s 

všechny recenze uživatele

Ak si to mám porovnať s tými ostatnými lesnými filmíkmi, Deliverance bol jednoznačne lepší po všetkých stránkach, o tom niet pochýb. Rituals sa mi páčil taktiež viac. Mal podľa môjho názoru o niečo lepšiu atmosféru a veľkou výhodou je, že tam hralo menej postáv a behom chvíľky som si k nim vytvoril nejaký vzťah. Tuto to veľmi nefungovalo, postavy boli nevýrazné a nemal som komu držať palce (presnejšie mi to bolo úplne jedno, či niekto z nich prežije). Navyše mi strašne vadila tá tma, to je ďalšou veľkou nevýhodou. Na druhej strane sa mi film zdá o niečo lepší ako Just Before Dawn, lebo na ten som dosť rýchlo zabudol (pamätám si z neho len úvodnú pasáž v kostole). Takže je to fajn, ale žeby sa jednalo o nejakú pecku, to taktiež nie. Deliverance - 100%, Rituals - 80%, The Final Terror - 60%, Just Before Dawn - 50%. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Obstojný, leč v důsledku jen průměrný lesní slasher, který nejvíce sází na divokou přírodu - prales je vskutku úchvatný. Výletní omladina se chová klasicky, jak si žánr žádá. Vtípky, vzájemné strašení a nakonec útěk. Lovec a kořist. Film má příjemná atmosférická místa, ale celkově se dalo z látky vyždímat více. Mlaďoši nejsou dostatečně vystrašení ani zoufalí, ač o mrtvolky není nouze, tak šťavnaté gore se příliš nekoná, a i když se finále jeví jako nejlepší, při zpětném pohledu je rovněž zklamáním. Nejhezčími momenty je tak zmiňovaná příroda, šití Daryl a psí hlava ve skříni. Čekal jsem, že: nikdo to tu nepřežije... ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Film byl natočen v roce 1981, premiéra však byla až o dva roky později. (aadulka)

Reklama

Reklama