Reklama

Reklama

Nejzářivější hollywoodské hvězdy se sešly na natáčení největšího a nejnákladnějšího válečného filmu všech dob, v němž Američané konečně vyhrají válku ve Vietnamu. To překvapivě není charakteristika filmu Tropická bouře, ale úvod k jeho příběhu, který slibuje mimořádný zážitek pro fanoušky všech forem humoru... Tugg Speedman (Ben Stiller) je klonem Bruce Willise, který chrlí kasovní trháky, ale ne a ne dosáhnout na Oscara. Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.) by naopak mohl cenami dláždit chodník a s vírou ve vlastní schopnosti hledá stále nové a větší výzvy. Třetí hvězdou do party je pak komik Jeff Portnoy (Jack Black), který má hodně společného se svým představitelem, jenž by rád prchnul od pověsti fekálního humoristy k charakternímu herectví. Zásadním krokem jejich kariéry měl být výše zmíněný válečný velkofilm, jenže během natáčení se něco zadrhlo – náklady stoupají, atmosféra houstne a primadony ne a ne se vpravit do rolí vojáků v hlubinách vietnamské džungle. Na radu válečného poradce (Nick Nolte) vtáhne zoufalý režisér (Steve Coogan) své herce do skutečného pralesa, aby z nich stvořil chlapy. Žádný z nich netuší, jak je tahle výprava zocelí. Během cesty totiž narazí na militantní domorodou bojůvku, která chce proti americké invazi bojovat zuby nehty. A tak zatímco domorodci pálí ostrými, nicnetušící herci si myslí, že vše je součástí natáčení a plánu ďábelského režiséra na jejich „převýchovu“... Tropická bouře režírujícího, hrajícího a pod scénářem podepsaného Bena Stillera je revoluční komedií, která používá fóry, na které by většina hollywoodských studií neměla odvahu (a žaludek), a ty jsou navíc opravdu originální – a tak Kirk Lazarus posouvá mantinely vlastního herectví tím, že podstoupí operaci, jež z blonďatého Australana stvoří černocha od Mississippi, Tug Speedman touží adoptovat domorodého chlapečka, z něhož se vyklube zuřivý dětský zabiják, a jedna z postav se jmenuje Alpa Číno. Že je Tropická bouře skutečně „in“ potvrzují i dobrovolná sebezesměšňující camea slavných herců, kteří se ve filmu mihli, jen aby byli při tom. Ben Stiller pracoval na scénáři přes pět let. „Inspirovali mě herečtí kolegové, kteří absolvovali přípravku před nějakým válečným filmem a brblali, že to bylo k nepřežití. A tak jsem si představoval, jak by jim asi bylo ve skutečném válečném konfliktu. Tehdy se zrodila Tropická bouře,“ říká režisér, scenárista a herec v jedné osobě. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (1 405)

Matty 

všechny recenze uživatele

Druhé zhlédnutí (UNRATED verze): Talent Jacka Blacka je vážně nevyužitý, některým napoprvé zabijáckým vtipům jsem se smál o poznání vlažněji, jiným zase víc. Mou pozornost tentokrát přitáhly hlavně různé drobné vtípky testující divákovu čilost (Ben Stiller je v závěru odmrštěn explozí přesně jako Tom Cruise v M:I 3) a neustálé (úmyslné) herecké proměny Roberta Downeyho Jr. Přidané scény film příliš nenatahují, na druhou stranu jej obohacují jenom vtipy zdařilými („real Al Pacino“), nikoliv extrémně vymazlenými. Tropická bouře pro mne i přes jisté nedostatky nadále zůstává komedií roku. 85% První zhlédnutí: „I know what dude I am. I'm the dude playin' the dude, disguised as another dude!“ Hollywood si v hlubokém předklonu, bez jakýchkoliv zábran a nikoliv doslovně kálí do vlastní tváře v nejbrutálnější komedii od Borata a nejpekelnějším filmu z Vietnamu od Apokalypsy (ze které krom jiných „cituje“). Herci jsou vykresleni jako banda poloretardovaných („Never go full retard“) přizdisráčů závislých na drogách, svých agentech či na úspěchu (úspěch je synonymum pro Oscara, ale MTV Movie Award taky potěší). S ještě větším potěšením Stiller tepe do bezpáteřných producentů a logiky velkých studií „víc prdů = víc peněz“. Největším překvapením po všech stránkách luxusního obsazení pro mne byl konečně svinsky zlý a konečně svinsky skvělý Tom Cruise, který se buď někomu mstí, anebo mu scientologie definitivně sežrala mozek. Tropická bouře často připomíná výtečný britcom Kompars (Extras), akorát je přibližně kvadrilionkrát dražší a sprostší a zcela nevhodná pro osoby s vyvinutým sociálním cítěním, pro osoby milující zvířata a pro osoby nemilující pohled na střeva vylézající z lidských útrob. Nechápu, jak mohlo něco takového vzniknout, zato chápu, že něco takového zase pár let nevznikne a budu-li chtít ohrozit své zdraví vtipností scény s pandou, případně scény zakončené výkřikem „Jsem David Beckham!“, nezbývá mi, než znovu zajít do kina, a/nebo vyčkat na DVD. Apendix: Fukovy titulky jsou hodně, hodně dobré, ale ani kdyby byly hodně, hodně, hodně, hodně, hodně, hodně dobré, nemohou vystihnout necudnou krásu všech neuvěřitelných hlášek v "američtině". 90% Zajímavé komentáře: Renton, lakikaki, Honzíno ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Parodicky nesmírně našlápnutá jednohubka, která ovšem co do filmovosti/příběhovosti dost významně zaostává za, přiznejme si to, hodně vysokými, očekáváními. Hlavní postavy jsou tu tři, a sice Stiller, Downey a CRUISE. Ostatní jim jen tak přicmrndávají, skupiny cílů jsou tu pak dvě. Primary objective - nadělat za pomoci celoplášťových olověných kamarádů kopec hamburgerů ze všech apokalyptických čet, které kdy strčily špičku kanady do jistého přírodovědně orgastického vivária. Secondary objective - dát Hollywoodu takové kolínko, že i pamětihodný nákop Charlieho Sheena v Hot Shots 2 bude proti tomu vypadat jako přátelské pohlazení. Oba cíle byly beze zbytku úspěšně splněny a vypisování jednotlivých gagů by bylo kažením zážitku dalším divákům. Jenom podotýkám, že dabing tenhle film zabije, protože Downeyho rádobynegerská harlemština střídaná s "charakterní australštinou" nemůže být ničím stejně zničujícím nahrazena, ani když překladatelé a dabéři předvedou své životní výkony. Po naprosto nehorázném úvodu, během kterého budete mít problémy vidět přes ty potoky slz (smíchu), a v jehož rámci mě David Beckham poprvé pobavil něčím jiným než svým přesvědčením o vlastní dokonalosti, však film poněkud ztrácí dech, a závěrečných dvacet minut je jen slabým odvárkem okořeněným několika povedenými narážkami a turboakčními úlety. Ještě stručná pozitivní zastávka u neodolatelného malého nasraného Vietnamce? Laosana? Kambodžana? Trana alias Brandona Soo Hoo a jedna negativní u velkého přibuzlého McConaugheyho, který je oproti producentskému archvillainovi Cruiseovi pro film naprosto zbytečný a hlavně až na scénu "this is how we roll", která by šla stejně dobře zmáknout i bez osolárkovaného růžovokošiláče, trapný až pod krovy, a jsem v cíli téhle jízdy. K dokonalosti Tropic Thunderu ještě dost chybí, ale vzhledem ke kvalitě většiny gagů a všudypřítomné sžíravé ironii je to jeden z kousků, který rozhodně stojí za to vidět. 80% ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Stiller je čím dál víc chytřejší a umí si dělat prdel z věcí, o kterých jste si dávno mysleli, že už si do nich všichni kopli dostatečně. Po modelingovém průmyslu to schytává Hollywood s takovou razancí, až z toho mrazí, jestli to je fakt pravda. Vynikající technická stránka je už jen šlehačkou na celém dortu, úplnou třešničkou je ale nakonec Tom Cruise – minimálně za tu odvahu ze sebe udělat takové hovado a s takovou grácií, bych mu ten Zlatý glóbus fakt dal! ()

Cival 

všechny recenze uživatele

3 a půl hvězdy. Úvod je geniální, ale zbytek filmu jako by se té ultimátní čtvrthodince už jen přibližoval. Až samotný závěr to nakopne zpátky do výšin. V prostředku připadá na tři geniální fóry minuta hlušiny a přiznám se, že dialogy v džungli bez Stillera nebo čekání na přepadení tábora mě prakticky vůbec nebavily. Naopak jakákoliv scéna z Hollywoodu trhá koule. Jak už naznačují pánové přede mnou, trochu škoda že to nevzal Stiller trochu víc zpříma a nebloudil tak kostrbatě (někde ve dvou třetinách filmu) vietnamskou džunglí. Těch svých 7/10 na rozdíl od ostatních zaokrouhluju dolů, protože při tak vysoké porci skvělých fórů a při takové technické úrovni bych čekal celkový produkt výrazně zábavnější. Ale nechávám si rezervu na druhý pokus v lepší fyzické formě (aneb nechoďte nevyspalí na dlouhé dialogové komedie :-). ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Komediálny potenciál Jacka Blacka absolútne nevyužitý, jeho postavu mohol hrať kdejaký neznámy dement a film by tým neutrpel. Ben Stiller vtipný iba keď hrá "týpka, ktorého hral v inom filme". Robert Downey Jr. cool iba vďaka černošskému prízvuku. Na jeden dobrý vtip za 20 minút desať kŕčovitých až žiadnych vtipov. Podobné pocity ako z TROPIC THUNDER som mal pri sledovaní Jakubiskovych komparzistov pri BATHORY. Bezkoncepčné, ťažkopádne. Jediné, čo tu vyčnieva z priemeru a triafa sa naplno do čierneho, je Cruise. Mám rád crazy komédie, paródie, vojnové filmy aj kritiku Hollywoodu, ale sorry, steaky mám rád prepečené. Tými 3* som si nie úplne istý... ()

Galerie (51)

Zajímavosti (33)

  • Čas cca 9.50 - Když Kirk Lazarus mluví s Tuggem Speedmanem, tak je vidět Tuggova karabina na pravém rameni jednou otočená směrem k jeho krku jednou směrem k jeho rameni. (Musak)
  • Postava Kirka Lazara (Robert Downey Jr.) byla původně napsána jako Ir, ale přepsána na Australana. Pro Roberta Downeyho Jr. totiž bylo snazší napodobit australský přízvuk. (c.tucker)

Související novinky

Josh Brolin a Peter Dinklage budou bratři

Josh Brolin a Peter Dinklage budou bratři

01.03.2019

V Hollywoodu už pár let koluje nápad natočit film Trojčata, který by fungoval jako duchovní pokračování osmdesátkové komedie Dvojčata s Arnoldem Schwarzeneggerem a Dannym DeVitem. Zatímco výše…

Cruise a Tatum zachraňují prezidenta

Cruise a Tatum zachraňují prezidenta

16.05.2012

Ale ne spolu, nýbrž každý v jiném projektu. El Presidente bude akční komedie od scenáristy Dana Goora (populární seriál Parks and Recreation) a v režii zkušeného Jaye Roache. Ten by chtěl do hlavních…

Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

30.10.2010

Tak zní oficiální název právě natáčeného čtvrtého dílu akčně špionážní série. Prozradili to režisér Brad Bird a hvězdy Tom Cruise a Jeremy Renner během tiskové konference v Dubaji, kam se produkce…

Les Grossman – Tom Cruise – celovečerák

Les Grossman – Tom Cruise – celovečerák

12.06.2010

Postava plešatého, chlupatého a tančícího „tlustého parchanta“ Lese Grossmana byla pravděpodobně to nejvtipnější, co nabídla Tropická bouře. Tom Cruise vklouzl do masky fu**ujícího producenta i pro…

Reklama

Reklama