Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

Čtveřice herců, natáčejících nejdražší válečný film všech dob se ocitne uprostřed území, ovládaného drogovým kartelem syna Tonyho Jaa :P Ono by se dalo říci, že jde o akční film říznutý pořádnou porcí humoru spíše než že jde o komedii či parodii. Akční scény jsou zvládnuty bezchybně, čímž Stiller dokazuje že režisérské schopnosti má lepší než výborné. Chtěl bych od něj vidět i nekomediální film, bez svých přátel z Frat Packu. Ti tu předváději velice rozporuplné kreace a Jack Black je tu rovnou navíc. Tím kdo si tentokrát ukradl film pro sebe není Tom Cruise, ale Robert Downey Jr., který si tu oskarovou nominaci opravdu zasloužil (je to snad první nominace, kterou herec dostal za roli v akční komedii - mám ten pocit). Samotná zápletka je možná až příliš přitažená za vlasy, nicméně u takového filmu platí vypnout polovinu mozku, koupit mísu plnou popcornu a camel back plný Coly a film si bez přemýšlení užít.(6.2.2009)

Prekvapivo nekorektná, inteligentná a vulgárna paródia, dokazujúca, že hrubozrnný humor, mozog a gule si môžu vo filme pokojne a aktívne koexistovať. Tropická búrka si uťahuje zo všetkého čo je US (pop)kultúre sväté a to sa u mňa počíta. Hrať retarda naplno totiž nemusí vyniesť Oscara ale v džungli vám to môže zachrániť život. Nehovoriac o tom, že najväčší satani na svete sú producenti a veteráni z Vietnamu (ako už dávno vieme zo South Parku) prišli o tie končatiny stejne niekde na kolotoči. Tom Cruise by si za svoju rolu zaslúžil Oscara, alebo aspoň MTV Movie Award for „best villain“. The universe is...talking to us right now...9/10(7.10.2008)

"Já scénáře nečtu. Scénář čte mě." Pokud někdy budu točit vysokorozpočtový akční film z džungle tak do toho bez hrdinného Tugga Speedmana a charakterního Kirka Lazaruse rozhodně nejdu. A pokud se mi podaří, aby mi z producentského křesla natrhával prdel Les Grossman, tak to bude hit. Megahit. Něco jako Pařák 6: Globální tání nebo Satanova pěšinka a to jsou absolutní špičky svých žánrů. Stejně jako Tropická bouře nemá konkurenci v našlapané kategorii "ujetá válečná komedie s bílým černochem a mrtvou pandou".(15.1.2017)

Stiller se nezastaví před ničím. Tuny odkazů, tuny akce, dětská verze Tonyho Jaa, neuvěřitelný Downey, roztomilý McConaughey a šílený Cruise. Tolik pošuků co mají v garážích Ferrari jste ještě pohromadě neviděli... bez vydatnější podpory Frat Packu to sice nefunguje tak hladce jako Zoolander, ale neustále šití do vlastních (hollywoodských) řad a parodování válečného žánru vyloudí úsměv i na tvářích největších škarohlídů. Jak říkají Američani, je to klasická "hit'n'miss" komedie, ale když místo rýže sklízíte olovo jako farmář Downey a držíte v každé ruce M4ku, je jasné, že se do něčí bránice trefíte. Moje dostala plný zásah hned několikrát, takže těch pár zbloudilých kulek velkoryse odpustím. Závěrečné titulky s rapujícím Cruisem jsou ale možná až příliš extravagantní.(29.8.2008)

Zahraniční recenze nelhaly a TROPICKÁ BOUŘE je opravdu vtipná ještě dřív, než stihne pořádně začít. Co ale neprozradily, bylo, že se jedná nejenom o komedii léta, ale zároveň i roku, která je vtipná i po čas svých závěrečných titulků. Nejedná se ale o parodii, nýbrž výbornou persifláž, kterou si užijete o to víc, co se orientujete v popkutluře a máte velice otevřený smysl pro humor. Je tak nesmyslné z tohoto důvodu mluvit/psát o "nejlepší parodii za poslední roky, která žánru navrací zašlou slávu" a vytýkat pokles temporytmu po úvodní akční sekvenci a před závěrečnou akční sekvencí, protože i ve válečných filmech ono čekání před bouří není divácky nejvděčnější. Místo toho je lepší si všímat fórků v druhém plánu, nepřeberné množství odkazů na jiné, nejenom válečné filmy, precizního načasování, pointování a hloubky vtipů i výsměšného stylu, specificky nastříhaných a nasnímaných sekvencí počínaje a užitím dobových, protiválečných písní konče. Mám obavu o ten film jako o satiru, protože může po letech ztratit na přitažlivosti (ostří se otupí a zůstane kupa politicky nekorektního humoru ve funkčním - a to i herecky - válečném filmu), ale jako pojetí vztahu hollywoodského mogula a zasvěceného fanouška (jednoznačně nejlepší postava Jaye Baruchela), který slouží filmu, ale on jemu ne - spíše naopak, je TROPICKÁ BOUŘE skvostná. A napodruhé ještě lepší.(18.9.2008)

• - Les Grossman (Tom Cruise) nosí hodinky značky Panerai PAM 63 GMT. (dyfur)

• - Čas cca 85.30 - Když Jeff objeví kopeček heroinu, a dává k němu ruce, tak jeho prsty vypadají, jakoby již byli v prášku vloženy. Pravděpodobně z předešlé klapky. (Musak)

• - Čas cca 47.08 - V záběru je Jeff, jak drží svou M60 v pravé ruce. Hned v dalším záběru je vidět, že ji drží v obou rukách a má ji zavěšenou na karabině. (Musak)