Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

Sympaticky sprostá brutální a nekorektní komedie. A ještě jsem zapomněl: vtipná, což nebývá vždy pravidlem. Víc takových! Herci jsou výborní, Toma Cruise jsem ani nepoznal. Skvělé jsou už úvodní falešné trailery (někde údajně byly nastříhány mezi normální trailery, škoda, že ne i u nás), a "Pekelnou díru" bych rád viděl celý film.(16.9.2008)

Sice jsem to viděl v hrozný kvalitě a navíc s holandskejma titulkama (nic lepšího jsem nesehnal), takže jsem asi úplně všechny vtipy nepochytil, ale přesto jsem se skvěle pobavil. Ben Stiller dokáže zahrát sebevětšího magora s naprostou samozřejmostí. Výbornej je i Jack Black, Robert Downey Jr. a dokonce i Tom Cruise, kterýho jsem v první chvíli ani nepoznal (má pleš, plnovous a brejle). Docela začínám uvažovat o tom, že na to vyrazim do kina. Jinak Simple Jack je naprosto brutální.(5.9.2008)

Parodicky nesmírně našlápnutá jednohubka, která ovšem co do filmovosti/příběhovosti dost významně zaostává za, přiznejme si to, hodně vysokými, očekáváními. Hlavní postavy jsou tu tři, a sice Stiller, Downey a CRUISE. Ostatní jim jen tak přicmrndávají, skupiny cílů jsou tu pak dvě. Primary objective - nadělat za pomoci celoplášťových olověných kamarádů kopec hamburgerů ze všech apokalyptických čet, které kdy strčily špičku kanady do jistého přírodovědně orgastického vivária. Secondary objective - dát Hollywoodu takové kolínko, že i pamětihodný nákop Charlieho Sheena v Hot Shots 2 bude proti tomu vypadat jako přátelské pohlazení. Oba cíle byly beze zbytku úspěšně splněny a vypisování jednotlivých gagů by bylo kažením zážitku dalším divákům. Jenom podotýkám, že dabing tenhle film zabije, protože Downeyho rádobynegerská harlemština střídaná s "charakterní australštinou" nemůže být ničím stejně zničujícím nahrazena, ani když překladatelé a dabéři předvedou své životní výkony. Po naprosto nehorázném úvodu, během kterého budete mít problémy vidět přes ty potoky slz (smíchu), a v jehož rámci mě David Beckham poprvé pobavil něčím jiným než svým přesvědčením o vlastní dokonalosti, však film poněkud ztrácí dech, a závěrečných dvacet minut je jen slabým odvárkem okořeněným několika povedenými narážkami a turboakčními úlety. Ještě stručná pozitivní zastávka u neodolatelného malého nasraného Vietnamce? Laosana? Kambodžana? Trana alias Brandona Soo Hoo a jedna negativní u velkého přibuzlého McConaugheyho, který je oproti producentskému archvillainovi Cruiseovi pro film naprosto zbytečný a hlavně až na scénu "this is how we roll", která by šla stejně dobře zmáknout i bez osolárkovaného růžovokošiláče, trapný až pod krovy, a jsem v cíli téhle jízdy. K dokonalosti Tropic Thunderu ještě dost chybí, ale vzhledem ke kvalitě většiny gagů a všudypřítomné sžíravé ironii je to jeden z kousků, který rozhodně stojí za to vidět. 80%(25.12.2008)

Scénář (I don't read the script. The script reads me.): Ben Stiller, Justin Theroux, Etan Cohen .. _ Yo, assholes, this motherfucker's dead! ____ Kurevská pecka! Filmový orgasmus pro každého milovníka válečných filmů a znalce obecného chodu továrny na sny a jejich produktů (protože čím míň znáte/víte, tím méně pochopíte a tím méně oceníte). ___ Náběh filmu je něco excelentního - klipová reklama, sada tří předfilmových trailerů a pak už samotný film (o filmu), který začíná famózně natočenou válečnou sekvencí. Těch prvních pár minut bych si dovolil označit za jedny z nejvýbušnějších, kdy se kinosál smíchy otřásal. Následné vysvětlení, co se vlastně děje sice vytváří mírný kontrast, ale tak vražedné tempo prostě udržet nejde a film po svou délku několik dalších takových poklesů přináší. Ale není jich moc a pasáže, kde si prim berou výbušná akce nebo ostré slovní hrátky je více a vždy rychle smazávají tyto slabší momenty. Jelikož některé kurevsky sprosté a nekorektní dialogy či hlášky rvou bránici a timing vtipů je nastaven velice precizně („Alpo, jestli mě odvážeš, okamžitě ti ho vykouřím..“). ___ Hodně mi snímek vyrazil dech svojí (na žánr nezvyklou) technickou stránkou. Výprava, kamera, zvuk, hudba, triky - vše neskutečně precizní, rozmáchlé, velkolepé. Až bych se nebál vložit režisérovi do ruky scénář regulérního válečného akčňáku. Ruku v ruce s tím jdou herecké výkony a to nejen ústřední trojice. Nejslabším článkem je dle mého prdící Jack Black, ale má i své světlé stránky, občas. Zato Ben Stiller si ukrojil, zcela logicky, největší prostor, a válí na plné obrátky. Přesto je částečně zastíněn dvojici k nepoznání namaskovaných herců – hláškující negr Robert Downey, Jr. a sebeparodický Tom Cruise jsou bezchybní. ___ Z komedií, za kterými stojí Stiller jako tvůrce, je Tropic Thunder rozhodně nejlepší. Nejen mezi komediemi roku 2008 jde pak o ojedinělou a skutečně vtipnou perlu. Na DVD/(porno)Blue-Ray bude z filmu hotový evergreen pro chvíle, kdy se budete chtít kvalitně pobavit! _ 'I Love Tha Pussy' _ 95%. ___ BlackBox Projekce ___ ☼ KOMEDIE ROKU(14.9.2008)

Jako osoba, která se nadmíru vyžívá ve filmových odkazech, jsem byl takřka v sedmém nebi. Stillerovy příme citace scén z nejznámějších válečných filmů (Apokalypsa, Četa, Ryan, Lovec jelenů, Most přes řeku Kwai atd.) prakticky neberou konce a jejich namíchání mezi Cruisovo f*ckování a Downeyho hláškování je smrtící kombinací pro bránici každého filmového fandy. Když ale zmínění pánové zrovna nekralují plátnu, musí se Stiler za kamerou hodně snažit, aby nás přes trochu kostrbatý příběh dotáhl až k ultimátní závěrečné dvacetiminutovce (za kterou by se nemusel stydět žádný regulérní válečný film), takže pár much by se našlo. Především to je příliš dlouhých dialogů a neúměrné natahovaní některých scén, což film brzdí hlavně ve druhé třetině. Výsledný dojem ale zvedají povedené hudební koláže a výborně natočené akční scény, takže těch pár slabších míst nakonec rád odpustím. Rozhodně adept na pár dalších zhlédnutí. 8/10(11.9.2008)

• - Exteriéry nakrúcali na havajskom ostrove Kauai, kde kedysi vznikli napríklad filmy Jurský park a Južný Pacifik. (Tolf)

• - Mezi 16 a 17 minutou, když Pecker volá Tuggovi kvuli TiVo, Tuggův mobil alternuje mezi otevřeným a zavřeným. (Musak)

• - "Fats" Portnoy byl psán Jacku Blackovi na tělo. (c.tucker)