Reklama

Reklama

Nejzářivější hollywoodské hvězdy se sešly na natáčení největšího a nejnákladnějšího válečného filmu všech dob, v němž Američané konečně vyhrají válku ve Vietnamu. To překvapivě není charakteristika filmu Tropická bouře, ale úvod k jeho příběhu, který slibuje mimořádný zážitek pro fanoušky všech forem humoru... Tugg Speedman (Ben Stiller) je klonem Bruce Willise, který chrlí kasovní trháky, ale ne a ne dosáhnout na Oscara. Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.) by naopak mohl cenami dláždit chodník a s vírou ve vlastní schopnosti hledá stále nové a větší výzvy. Třetí hvězdou do party je pak komik Jeff Portnoy (Jack Black), který má hodně společného se svým představitelem, jenž by rád prchnul od pověsti fekálního humoristy k charakternímu herectví. Zásadním krokem jejich kariéry měl být výše zmíněný válečný velkofilm, jenže během natáčení se něco zadrhlo – náklady stoupají, atmosféra houstne a primadony ne a ne se vpravit do rolí vojáků v hlubinách vietnamské džungle. Na radu válečného poradce (Nick Nolte) vtáhne zoufalý režisér (Steve Coogan) své herce do skutečného pralesa, aby z nich stvořil chlapy. Žádný z nich netuší, jak je tahle výprava zocelí. Během cesty totiž narazí na militantní domorodou bojůvku, která chce proti americké invazi bojovat zuby nehty. A tak zatímco domorodci pálí ostrými, nicnetušící herci si myslí, že vše je součástí natáčení a plánu ďábelského režiséra na jejich „převýchovu“... Tropická bouře režírujícího, hrajícího a pod scénářem podepsaného Bena Stillera je revoluční komedií, která používá fóry, na které by většina hollywoodských studií neměla odvahu (a žaludek), a ty jsou navíc opravdu originální – a tak Kirk Lazarus posouvá mantinely vlastního herectví tím, že podstoupí operaci, jež z blonďatého Australana stvoří černocha od Mississippi, Tug Speedman touží adoptovat domorodého chlapečka, z něhož se vyklube zuřivý dětský zabiják, a jedna z postav se jmenuje Alpa Číno. Že je Tropická bouře skutečně „in“ potvrzují i dobrovolná sebezesměšňující camea slavných herců, kteří se ve filmu mihli, jen aby byli při tom. Ben Stiller pracoval na scénáři přes pět let. „Inspirovali mě herečtí kolegové, kteří absolvovali přípravku před nějakým válečným filmem a brblali, že to bylo k nepřežití. A tak jsem si představoval, jak by jim asi bylo ve skutečném válečném konfliktu. Tehdy se zrodila Tropická bouře,“ říká režisér, scenárista a herec v jedné osobě. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (1 415)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Stillerova střelba do terče v podobě zákulisí Hollywoodu je docela efektivní, na palbu do filmů s tématikou vietnamské války však bohužel použil náboje slepé. Herecké četě velí R.Downey Jr., který ponechává čtení na scénáři, je v roli za všech okolností a k dokonalé transformaci mu chybí snad jen plnější pysky.. Nutno podotknout, že jeho zkrocený klášter Satan´s Alley si přímo žadoní (na kolenou) o zfilmování. Bílé chřípí Black v abstinenčních scénách také občas zaboduje a producentský žralok s vytříbenou mluvou Cruise se od časů Večerky překvapivě leccos nového přiučil. Žádna tropická bouře humoru se tak nakonec nepřihnala, nicméně pár tlustých kapek lahodné Alpa Chinovy rektální šťávy svůj cíl zasáhlo. ()

Marius 

všechny recenze uživatele

Prekvapivo nekorektná, inteligentná a vulgárna paródia, dokazujúca, že hrubozrnný humor, mozog a gule si môžu vo filme pokojne a aktívne koexistovať. Tropická búrka si uťahuje zo všetkého čo je US (pop)kultúre sväté a to sa u mňa počíta. Hrať retarda naplno totiž nemusí vyniesť Oscara ale v džungli vám to môže zachrániť život. Nehovoriac o tom, že najväčší satani na svete sú producenti a veteráni z Vietnamu (ako už dávno vieme zo South Parku) prišli o tie končatiny stejne niekde na kolotoči. Tom Cruise by si za svoju rolu zaslúžil Oscara, alebo aspoň MTV Movie Award for „best villain“. The universe is...talking to us right now...9/10 ()

Reklama

Dadel 

všechny recenze uživatele

Sympaticky sprostá brutální a nekorektní komedie. A ještě jsem zapomněl: vtipná, což nebývá vždy pravidlem. Víc takových! Herci jsou výborní, Toma Cruise jsem ani nepoznal. Skvělé jsou už úvodní falešné trailery (někde údajně byly nastříhány mezi normální trailery, škoda, že ne i u nás), a "Pekelnou díru" bych rád viděl celý film. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Tropická bouře je hodně kontroverzní film, a tím nemyslím ono časté překračování mezí politické korektnosti ani jeho nadměrnou vulgaritu, to obé je k věci a docela zábavné, dá-li se to tak nazvat. Ben Stiller se ale rozhodl demaskovat podstatu hollywoodské velkovýrobny kasovních trháků, tu nekonečnou pásovou výrobu, která je poháněna jen a jen komerčním úspěchem ... a kontroverzně k tomu použil právě onu diskutabilní formu, která jako jediná dělá akční film akčním filmem. Když jsem se díval na ty omračující, hodně výrazně ,,áčkové" exploze a nepokrytě ,,áčkovou" produkci, sám pro sebe jsem si musel klást zásadní otázku - Je eticky čisté natočit film kritizující (no ano, je to přeci satira!) filmy vyrobené pouze k vydělávání peněz a zároveň oním filmem vydělat velké peníze? Kdybych řekl, že ano, dal bych absolutní počet hvězdiček. Jenže já si odpověděl, že není. A není ani morální cpát do výroby filmů takové sumy finančních prostředků. Filmy založené pouze na velikosti rozpočtu dláždí kinematografii cestu do pekel... Tak jsem si dekódoval vzkaz Bena Stillera, Roberta Downey Jr., Jacka Blacka, Jay Baruchela, Nicka Nolteho, Danny R. McBridea, Steva Coogana, sebe?parodického Toma Cruiseho a mnoha dalších zúčastněných hollywoodských (i nehollywoodských) person... Podobné filmy: What Just Happened?, Vrtěti psem ()

KarelR 

všechny recenze uživatele

Jako osoba, která se nadmíru vyžívá ve filmových odkazech, jsem byl takřka v sedmém nebi. Stillerovy příme citace scén z nejznámějších válečných filmů (Apokalypsa, Četa, Ryan, Lovec jelenů, Most přes řeku Kwai atd.) prakticky neberou konce a jejich namíchání mezi Cruisovo f*ckování a Downeyho hláškování je smrtící kombinací pro bránici každého filmového fandy. Když ale zmínění pánové zrovna nekralují plátnu, musí se Stiler za kamerou hodně snažit, aby nás přes trochu kostrbatý příběh dotáhl až k ultimátní závěrečné dvacetiminutovce (za kterou by se nemusel stydět žádný regulérní válečný film), takže pár much by se našlo. Především to je příliš dlouhých dialogů a neúměrné natahovaní některých scén, což film brzdí hlavně ve druhé třetině. Výsledný dojem ale zvedají povedené hudební koláže a výborně natočené akční scény, takže těch pár slabších míst nakonec rád odpustím. Rozhodně adept na pár dalších zhlédnutí. 8/10 ()

Galerie (52)

Zajímavosti (32)

  • V improvizovaném přístřeší v džungli sleduje Tugg Speedman (Ben Stiller) na kapesním přehrávači scénu z epizody Aréna (1967) původního seriálu Star Trek (od r. 1966). Tato pasáž je často považována za nejhorší akční scénu všech dob. Můžete ji shlédnout zde. (Johny_fork)
  • Čas cca 73:50 - po Tuggově (Ben Stiller) představení Prosťáčka Jacka si postava otírá obličej kusem hadru. V následujícím záběru má obličej téměř čistý a na dalším opět od make-upu. (Musak)

Související novinky

Blíží se návrat Lese Grossmana?

Blíží se návrat Lese Grossmana?

09.08.2022

Zatímco Top Gun: Maverick nedávno překonal hranici 1,3 miliardy dolarů a vyšplhal se na 13. místo na celosvětovém žebříčku historických tržeb, hlavní hvězda filmu Tom Cruise a producent a režisér… (více)

Josh Brolin a Peter Dinklage budou bratři

Josh Brolin a Peter Dinklage budou bratři

01.03.2019

V Hollywoodu už pár let koluje nápad natočit film Trojčata, který by fungoval jako duchovní pokračování osmdesátkové komedie Dvojčata s Arnoldem Schwarzeneggerem a Dannym DeVitem. Zatímco výše… (více)

Cruise a Tatum zachraňují prezidenta

Cruise a Tatum zachraňují prezidenta

16.05.2012

Ale ne spolu, nýbrž každý v jiném projektu. El Presidente bude akční komedie od scenáristy Dana Goora (populární seriál Parks and Recreation) a v režii zkušeného Jaye Roache. Ten by chtěl do hlavních… (více)

Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

30.10.2010

Tak zní oficiální název právě natáčeného čtvrtého dílu akčně špionážní série. Prozradili to režisér Brad Bird a hvězdy Tom Cruise a Jeremy Renner během tiskové konference v Dubaji, kam se produkce… (více)

Reklama

Reklama