Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

Prekvapivo nekorektná, inteligentná a vulgárna paródia, dokazujúca, že hrubozrnný humor, mozog a gule si môžu vo filme pokojne a aktívne koexistovať. Tropická búrka si uťahuje zo všetkého čo je US (pop)kultúre sväté a to sa u mňa počíta. Hrať retarda naplno totiž nemusí vyniesť Oscara ale v džungli vám to môže zachrániť život. Nehovoriac o tom, že najväčší satani na svete sú producenti a veteráni z Vietnamu (ako už dávno vieme zo South Parku) prišli o tie končatiny stejne niekde na kolotoči. Tom Cruise by si za svoju rolu zaslúžil Oscara, alebo aspoň MTV Movie Award for „best villain“. The universe is...talking to us right now...9/10(7.10.2008)

Hm úlet jak svině, který mi je svým drzým humorem velmi blízký. Plusem je skvělý cásting, někteří herci byli až k nepoznání ( Cruise wtf ? ! S černým Downeym jsem měl také problém), celková zápletka je fajn a svěží, hlášky šílené a Ben Stiller si krade celéj film pro sebe, ještě aby ne, když si jej režíruje. Věřím, že při natáčení byla neskutečná legrace. Skvělá hláška z filmu : načechrám ti kuličky, pohoním klacek, pocumlám fajfku a spolknu sos :D(17.6.2015)

Scénář (I don't read the script. The script reads me.): Ben Stiller, Justin Theroux, Etan Cohen .. _ Yo, assholes, this motherfucker's dead! ____ Kurevská pecka! Filmový orgasmus pro každého milovníka válečných filmů a znalce obecného chodu továrny na sny a jejich produktů (protože čím míň znáte/víte, tím méně pochopíte a tím méně oceníte). ___ Náběh filmu je něco excelentního - klipová reklama, sada tří předfilmových trailerů a pak už samotný film (o filmu), který začíná famózně natočenou válečnou sekvencí. Těch prvních pár minut bych si dovolil označit za jedny z nejvýbušnějších, kdy se kinosál smíchy otřásal. Následné vysvětlení, co se vlastně děje sice vytváří mírný kontrast, ale tak vražedné tempo prostě udržet nejde a film po svou délku několik dalších takových poklesů přináší. Ale není jich moc a pasáže, kde si prim berou výbušná akce nebo ostré slovní hrátky je více a vždy rychle smazávají tyto slabší momenty. Jelikož některé kurevsky sprosté a nekorektní dialogy či hlášky rvou bránici a timing vtipů je nastaven velice precizně („Alpo, jestli mě odvážeš, okamžitě ti ho vykouřím..“). ___ Hodně mi snímek vyrazil dech svojí (na žánr nezvyklou) technickou stránkou. Výprava, kamera, zvuk, hudba, triky - vše neskutečně precizní, rozmáchlé, velkolepé. Až bych se nebál vložit režisérovi do ruky scénář regulérního válečného akčňáku. Ruku v ruce s tím jdou herecké výkony a to nejen ústřední trojice. Nejslabším článkem je dle mého prdící Jack Black, ale má i své světlé stránky, občas. Zato Ben Stiller si ukrojil, zcela logicky, největší prostor, a válí na plné obrátky. Přesto je částečně zastíněn dvojici k nepoznání namaskovaných herců – hláškující negr Robert Downey, Jr. a sebeparodický Tom Cruise jsou bezchybní. ___ Z komedií, za kterými stojí Stiller jako tvůrce, je Tropic Thunder rozhodně nejlepší. Nejen mezi komediemi roku 2008 jde pak o ojedinělou a skutečně vtipnou perlu. Na DVD/(porno)Blue-Ray bude z filmu hotový evergreen pro chvíle, kdy se budete chtít kvalitně pobavit! _ 'I Love Tha Pussy' _ 95%. ___ BlackBox Projekce ___ ☼ KOMEDIE ROKU(14.9.2008)

„Ja scenár nečítam. Scenár číta mňa.“ Ben Stiller vyčkával so Zoolanderom 2, sľubovaným pokračovaním hitu z roku 2001, tak dlho, až v roku 2004 zomrel jeho kamarát a spoluscenárista Drake Sather. Nuž sa, ako režisér, producent, herec a scenárista, vrhol na vojnovú komédiu, ktorá je vďaka rozpočtu, inteligencii a skúsenosti všetkých prítomných (od hercov cez kameramana až po producentov), taká nabúchaná nápadmi, že si TROPICKÚ BÚRKU (o hereckých hviezdach, z nich jedna frčí na heroíne, druhý hral „až príliš dobre retardovaného“ a tretí, Austrálčan pokladajúci Paula Hogana za národného hrdinu, získal tri Zlaté glóbusy a dvoch Oscarov) budete musieť pozrieť niekoľkokrát, aby ste aspoň polovicu z nich zaregistrovali. Už bombastický úvod je zaprataný toľkými „akciami v jednom jedinom zábere“, až si uvedomíte, že tento kolos už nie je bláznivá komédia alebo paródia na vojnové veľkofilmy, ale rozkošný žánrový hybrid, ktorý vyvalil kritiku natoľko, že Downeyho bezradne nominovala na Oscara a Cruisea na Zlatý glóbus. Druhá najlepšia vojnová komédia na svete po HORÚCICH STRELÁCH 2 (1993). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/191444/Tropicka-burka-80.html(22.3.2009)

• RHK

Jedna z 18 nejlepších válečných komedií a satir - 18 Greatest Comedy / Satire War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(12.7.2010)

• - Spoiler: V úvodu filmu, kdy během filmování umírá Tugg Speedman (Ben Stiller), scéna referuje na jeden z nejznámějších filmů z prostředí války ve Vietnamu, a to na film Četa (1986). (vyfuk)

• - "Fats" Portnoy byl psán Jacku Blackovi na tělo. (c.tucker)

• - Čas cca 19.10 Během videohovoru je na Lesově ruce celou dobu vidět jeho svatební prsten, v jednom záběru však zmizí. (Musak)