Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

Dobře, Planoucí draku. Mrdko! Nejdřív udělej pořádný krok zpátky a doslova si vymrdej mozek z hlavy! Nevím, co za panpacifickou habaďůru to tu na mě zkoušíte, ale Asie je můj rajón, takže si to dobře rozmyslete, protože jinak tam budu muset sjet a budu na vás dštít zasraný božský oheň. Budete muset zavolat OSN, abyste dostali závaznou rezoluci, která by mi zabránila, abych vás nezničil! Mluvím o spálení na prach, zkurvysyne! Zmasakruju vás! Úplně vás rozjebu!..... Neskutočný Tom Cruise!!! Jeho postava je najzábavnejšia na celom filme. Ostatní herci však tiež neostávajú pozadu. Plejáda hviezd tu zo seba robí riadnych kokotov. Niekedy (našťastie je to častejšie) veľmi vtipne a inokedy (našťastie sa to deje málo) to zasa až tak vtipné nie je. Nekorektný humor, vulgarizmy a nechutnosti na každom kroku. Alpo, pokud mě pustíš, tak ti ho doslova a do písmene teď vyhulím. Pohoupu koule, potahám klacek, obdělám tyč a a slíznu smetanu. Sem s tím kámo, jdem na to...... Kludne to mohlo byť dlhšie a Ben Stiller sa mohol venovať viac postavám Jacka Blacka a Toma Cruisa. Inak však naozaj zábavná komédia, ktorá si robí prdel z vojnových filmov (Čata, Rambo) ale aj zo seba samej. A čo scenár? Já scénáře nečtu. Scénář čte mě.(22.8.2011)

• RHK

Jedna z 18 nejlepších válečných komedií a satir - 18 Greatest Comedy / Satire War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(12.7.2010)

Solidních 75%. Originální střelba do vlastních řad. Downey Jr. je skutečně dobrý, naopak Tom Cruise se trochu minul účinkem. Jedna z nových komedií, na kterou se rád podívám znovu. ** Musim se ted skutečně ohradit proti vyzdvihovanému Cruisovi, ten se do své role absolutně nehodí, ale ke všemu není ani vtipný. Čili na Červeňákovu otázku z aktuální novinky (17.2.), "Čím by byla Tropická bouře bez Cruise??", se dá říct, "Rozhodně o nic chudší."(11.2.2009)

Zahraniční recenze nelhaly a TROPICKÁ BOUŘE je opravdu vtipná ještě dřív, než stihne pořádně začít. Co ale neprozradily, bylo, že se jedná nejenom o komedii léta, ale zároveň i roku, která je vtipná i po čas svých závěrečných titulků. Nejedná se ale o parodii, nýbrž výbornou persifláž, kterou si užijete o to víc, co se orientujete v popkutluře a máte velice otevřený smysl pro humor. Je tak nesmyslné z tohoto důvodu mluvit/psát o "nejlepší parodii za poslední roky, která žánru navrací zašlou slávu" a vytýkat pokles temporytmu po úvodní akční sekvenci a před závěrečnou akční sekvencí, protože i ve válečných filmech ono čekání před bouří není divácky nejvděčnější. Místo toho je lepší si všímat fórků v druhém plánu, nepřeberné množství odkazů na jiné, nejenom válečné filmy, precizního načasování, pointování a hloubky vtipů i výsměšného stylu, specificky nastříhaných a nasnímaných sekvencí počínaje a užitím dobových, protiválečných písní konče. Mám obavu o ten film jako o satiru, protože může po letech ztratit na přitažlivosti (ostří se otupí a zůstane kupa politicky nekorektního humoru ve funkčním - a to i herecky - válečném filmu), ale jako pojetí vztahu hollywoodského mogula a zasvěceného fanouška (jednoznačně nejlepší postava Jaye Baruchela), který slouží filmu, ale on jemu ne - spíše naopak, je TROPICKÁ BOUŘE skvostná. A napodruhé ještě lepší.(18.9.2008)

Máte rádi Zoolandera? Prima.. Here we go again! Škoda jen, že z hereckého tria stojí za pořádnou zmínku jen Downey, který je opět geniální. Black je nechutný (byť vtipně), Stiller stejný jako všude, potěšili ostatní herci v menších rolích, v čele s Tomem Cruisem, kterého jsem odhalil asi až v polovině filmu. Celkově nabušená prča, které by ale neuškodila kratší stopáž a větší vyváženost akce a humoru.(2.10.2008)

• - Čas cca 85.30 - Když Jeff objeví kopeček heroinu, a dává k němu ruce, tak jeho prsty vypadají, jakoby již byli v prášku vloženy. Pravděpodobně z předešlé klapky. (Musak)

• - Exteriéry nakrúcali na havajskom ostrove Kauai, kde kedysi vznikli napríklad filmy Jurský park a Južný Pacifik. (Tolf)

• - Podle Bena Stillera, v rozhovoru pro playboy, hrál Jack Black většinu tohoto filmu s pohmožděnými žebry. (Musak)