Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

I'm a lead farmer, motherfucker! Ultimátní film, kterého jsem se již smál při úvodních trailerech na fiktivní filmy. Když se po skvělé válečné akci objevil na scéně megasprostý a tlustý Cruise, nemohl jsem si pomoci a oznámil to všem zbylým v sále. To samozřejmě ještě více zvýšilo hlasitost hurónského smíchu ze všech scén. Btw Downey Jr. jako teplý mnich s Tobeym Maguirem = Oh My God! Pokud se vyjímečně stalo, že Stiller či Black malilinko zklamali, Downey to vše vyplnil. Jeho scéna s farmářem a kulometama pod hábitem je naprosto bombová. Jasná komedie roku! P.S. Ten sprostej Cruise je famózní!(20.9.2008)

Parodicky nesmírně našlápnutá jednohubka, která ovšem co do filmovosti/příběhovosti dost významně zaostává za, přiznejme si to, hodně vysokými, očekáváními. Hlavní postavy jsou tu tři, a sice Stiller, Downey a CRUISE. Ostatní jim jen tak přicmrndávají, skupiny cílů jsou tu pak dvě. Primary objective - nadělat za pomoci celoplášťových olověných kamarádů kopec hamburgerů ze všech apokalyptických čet, které kdy strčily špičku kanady do jistého přírodovědně orgastického vivária. Secondary objective - dát Hollywoodu takové kolínko, že i pamětihodný nákop Charlieho Sheena v Hot Shots 2 bude proti tomu vypadat jako přátelské pohlazení. Oba cíle byly beze zbytku úspěšně splněny a vypisování jednotlivých gagů by bylo kažením zážitku dalším divákům. Jenom podotýkám, že dabing tenhle film zabije, protože Downeyho rádobynegerská harlemština střídaná s "charakterní australštinou" nemůže být ničím stejně zničujícím nahrazena, ani když překladatelé a dabéři předvedou své životní výkony. Po naprosto nehorázném úvodu, během kterého budete mít problémy vidět přes ty potoky slz (smíchu), a v jehož rámci mě David Beckham poprvé pobavil něčím jiným než svým přesvědčením o vlastní dokonalosti, však film poněkud ztrácí dech, a závěrečných dvacet minut je jen slabým odvárkem okořeněným několika povedenými narážkami a turboakčními úlety. Ještě stručná pozitivní zastávka u neodolatelného malého nasraného Vietnamce? Laosana? Kambodžana? Trana alias Brandona Soo Hoo a jedna negativní u velkého přibuzlého McConaugheyho, který je oproti producentskému archvillainovi Cruiseovi pro film naprosto zbytečný a hlavně až na scénu "this is how we roll", která by šla stejně dobře zmáknout i bez osolárkovaného růžovokošiláče, trapný až pod krovy, a jsem v cíli téhle jízdy. K dokonalosti Tropic Thunderu ještě dost chybí, ale vzhledem ke kvalitě většiny gagů a všudypřítomné sžíravé ironii je to jeden z kousků, který rozhodně stojí za to vidět. 80%(25.12.2008)

Přesně takovýhle film mi už delší dobu chyběl! Ben Stiller se perfektně opřel do vlastních řad a s notnou dávkou nadsázky a sarkasmu vytvořil skvělé parodující dílo. Co se hereckých výkonů týče nemohu vytknout absolutně nic. Na každém z herců je patrné jak si natáčení užíval a proměna pánů Downeyho a Cruise je naprosto perfektní (Tančící Tom Cruise je bombastický :-). Nebýt slabší prostřední části dal bych pět hvězdiček, takhle jsou to lepší čtyři. Všem doporučuji si na snímek zajít do kina, neboť doma to není úplně ono :).......(11.10.2008)

"Já scénáře nečtu. Scénář čte mě." Pokud někdy budu točit vysokorozpočtový akční film z džungle tak do toho bez hrdinného Tugga Speedmana a charakterního Kirka Lazaruse rozhodně nejdu. A pokud se mi podaří, aby mi z producentského křesla natrhával prdel Les Grossman, tak to bude hit. Megahit. Něco jako Pařák 6: Globální tání nebo Satanova pěšinka a to jsou absolutní špičky svých žánrů. Stejně jako Tropická bouře nemá konkurenci v našlapané kategorii "ujetá válečná komedie s bílým černochem a mrtvou pandou".(15.1.2017)

Zahraniční recenze nelhaly a TROPICKÁ BOUŘE je opravdu vtipná ještě dřív, než stihne pořádně začít. Co ale neprozradily, bylo, že se jedná nejenom o komedii léta, ale zároveň i roku, která je vtipná i po čas svých závěrečných titulků. Nejedná se ale o parodii, nýbrž výbornou persifláž, kterou si užijete o to víc, co se orientujete v popkutluře a máte velice otevřený smysl pro humor. Je tak nesmyslné z tohoto důvodu mluvit/psát o "nejlepší parodii za poslední roky, která žánru navrací zašlou slávu" a vytýkat pokles temporytmu po úvodní akční sekvenci a před závěrečnou akční sekvencí, protože i ve válečných filmech ono čekání před bouří není divácky nejvděčnější. Místo toho je lepší si všímat fórků v druhém plánu, nepřeberné množství odkazů na jiné, nejenom válečné filmy, precizního načasování, pointování a hloubky vtipů i výsměšného stylu, specificky nastříhaných a nasnímaných sekvencí počínaje a užitím dobových, protiválečných písní konče. Mám obavu o ten film jako o satiru, protože může po letech ztratit na přitažlivosti (ostří se otupí a zůstane kupa politicky nekorektního humoru ve funkčním - a to i herecky - válečném filmu), ale jako pojetí vztahu hollywoodského mogula a zasvěceného fanouška (jednoznačně nejlepší postava Jaye Baruchela), který slouží filmu, ale on jemu ne - spíše naopak, je TROPICKÁ BOUŘE skvostná. A napodruhé ještě lepší.(18.9.2008)

• - Tugg Speedman je napsán částečně podle Sylvestera Stallona. (CrypzzXD)

• - Ve scéně, kde se Lazarus (Robert Downey Jr.) odmaskuje, sundává si hnědé kontaktní čočky a je modrooký. Ve skutečnosti má ale jeho představitel Robert Downey Jr. oči hnědé. (psi_tlapa)

• - Čas cca 47.08 - V záběru je Jeff, jak drží svou M60 v pravé ruce. Hned v dalším záběru je vidět, že ji drží v obou rukách a má ji zavěšenou na karabině. (Musak)