Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

Tropická bouře je hodně kontroverzní film, a tím nemyslím ono časté překračování mezí politické korektnosti ani jeho nadměrnou vulgaritu, to obé je k věci a docela zábavné, dá-li se to tak nazvat. Ben Stiller se ale rozhodl demaskovat podstatu hollywoodské velkovýrobny kasovních trháků, tu nekonečnou pásovou výrobu, která je poháněna jen a jen komerčním úspěchem ... a kontroverzně k tomu použil právě onu diskutabilní formu, která jako jediná dělá akční film akčním filmem. Když jsem se díval na ty omračující, hodně výrazně ,,áčkové" exploze a nepokrytě ,,áčkovou" produkci, sám pro sebe jsem si musel klást zásadní otázku - Je eticky čisté natočit film kritizující (no ano, je to přeci satira!) filmy vyrobené pouze k vydělávání peněz a zároveň oním filmem vydělat velké peníze? Kdybych řekl, že ano, dal bych absolutní počet hvězdiček. Jenže já si odpověděl, že není. A není ani morální cpát do výroby filmů takové sumy finančních prostředků. Filmy založené pouze na velikosti rozpočtu dláždí kinematografii cestu do pekel... Tak jsem si dekódoval vzkaz Bena Stillera, Roberta Downey Jr., Jacka Blacka, Jay Baruchela, Nicka Nolteho, Danny R. McBridea, Steva Coogana, sebe?parodického Toma Cruiseho a mnoha dalších zúčastněných hollywoodských (i nehollywoodských) person... Podobné filmy: What Just Happened?, Vrtěti psem(26.11.2008)

"Pestujem olovo, motherfuckers!" Aby som sa v kine smial tak, že mi až vyhŕknu slzy, sa stáva možno tak raz za 5 rokov. Búrke sa to podarilo. A čo je ešte neuveriteľnejšie, ten záchvat mi spôsobil Tom Cruise. Jeho telefonát s členmi brigády Ohnivý drak je scéna, ktorá vstúpi do dejín kinematografie. Pravda, ten film nie je dokonalý, niektoré fóry (prakticky všetko s Jackom Blackom) sa totálne míňajú účinkom, ale aj napriek tomu je TT neuveriteľne vtipný film a jednoznačne najlepšia komédia nielen tohto roka.(28.9.2008)

• RHK

Jedna z 18 nejlepších válečných komedií a satir - 18 Greatest Comedy / Satire War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(12.7.2010)

3 a půl hvězdy. Úvod je geniální, ale zbytek filmu jako by se té ultimátní čtvrthodince už jen přibližoval. Až samotný závěr to nakopne zpátky do výšin. V prostředku připadá na tři geniální fóry minuta hlušiny a přiznám se, že dialogy v džungli bez Stillera nebo čekání na přepadení tábora mě prakticky vůbec nebavily. Naopak jakákoliv scéna z Hollywoodu trhá koule. Jak už naznačují pánové přede mnou, trochu škoda že to nevzal Stiller trochu víc zpříma a nebloudil tak kostrbatě (někde ve dvou třetinách filmu) vietnamskou džunglí. Těch svých 7/10 na rozdíl od ostatních zaokrouhluju dolů, protože při tak vysoké porci skvělých fórů a při takové technické úrovni bych čekal celkový produkt výrazně zábavnější. Ale nechávám si rezervu na druhý pokus v lepší fyzické formě (aneb nechoďte nevyspalí na dlouhé dialogové komedie :-).(15.9.2008)

Zahraniční recenze nelhaly a TROPICKÁ BOUŘE je opravdu vtipná ještě dřív, než stihne pořádně začít. Co ale neprozradily, bylo, že se jedná nejenom o komedii léta, ale zároveň i roku, která je vtipná i po čas svých závěrečných titulků. Nejedná se ale o parodii, nýbrž výbornou persifláž, kterou si užijete o to víc, co se orientujete v popkutluře a máte velice otevřený smysl pro humor. Je tak nesmyslné z tohoto důvodu mluvit/psát o "nejlepší parodii za poslední roky, která žánru navrací zašlou slávu" a vytýkat pokles temporytmu po úvodní akční sekvenci a před závěrečnou akční sekvencí, protože i ve válečných filmech ono čekání před bouří není divácky nejvděčnější. Místo toho je lepší si všímat fórků v druhém plánu, nepřeberné množství odkazů na jiné, nejenom válečné filmy, precizního načasování, pointování a hloubky vtipů i výsměšného stylu, specificky nastříhaných a nasnímaných sekvencí počínaje a užitím dobových, protiválečných písní konče. Mám obavu o ten film jako o satiru, protože může po letech ztratit na přitažlivosti (ostří se otupí a zůstane kupa politicky nekorektního humoru ve funkčním - a to i herecky - válečném filmu), ale jako pojetí vztahu hollywoodského mogula a zasvěceného fanouška (jednoznačně nejlepší postava Jaye Baruchela), který slouží filmu, ale on jemu ne - spíše naopak, je TROPICKÁ BOUŘE skvostná. A napodruhé ještě lepší.(18.9.2008)