Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

Ne Stiller, Ne Downey, Ne Black, ale.... Cruise je největší hvězda Tropické bouře. Starý dobrý "Maverick" se nebojí ničeho a předvedl úchvatný výkon, za který mu osobně přeji oscara nebo alespoň nominaci (ano utopie já vím, ale opravdu by si to zasloužil). Získat si rolí, která má cca 10 minut celý film se nepodaří jen tak někomu. Vedle něj je Ben Stiller, ať je sebelepší parodie na Ramba a jemu podobné, jen malá slepička, kterou Tom odfoukne svou stíhačkou z této planety. I přes podává Stiller skvělý výkon a vedle Cruise vládne ruku v ruce s Robertem Downey Juniorem celému filmu naprosto bez výhrad. Škoda je nevyužitého Jacka Blacka, který předvede své nejlepší kousky na začátku filmu (ten na tom vrtulníku dokázal vyset dlouho...) a pak se vypaří v drogové mlze. Tropickou bouří lehce Stiller navazuje na svůj geniální, ale zapomenutý první pokus o proniknutí do komediální režisérské elity. Mnoho hvězd, jedna velká chytrá parodie, o které se nebudou povídat nechutné vtipy jako o Disaster Movie, Scary Movie a v podstatě všechno ... XXX Movie:). Rozhodně má Tropická bouře i slabší okamžiky, kdy ani geniální postavy, hlášky, vzpomínky na jiné filmy(Četa v úvodu velmi potěší:)) a dokonce ani božský Tom Cruise prostě nedokáží udržet nastavenou laťku po celý film tak vysoko, jak by si diváci(a snad i tvůrci) přáli. Přesto lze tento malý prohřešek odpustit s klidným srdcem, protože na Tropickou bouři budete vzpomínat a o scénách z ní ještě dlouho mluvit. Komedie, která mi po dlouhé době spravila chuť a mé smýšlení o všem americkém s nálepkou "komedie".(5.11.2008)

Scénář (I don't read the script. The script reads me.): Ben Stiller, Justin Theroux, Etan Cohen .. _ Yo, assholes, this motherfucker's dead! ____ Kurevská pecka! Filmový orgasmus pro každého milovníka válečných filmů a znalce obecného chodu továrny na sny a jejich produktů (protože čím míň znáte/víte, tím méně pochopíte a tím méně oceníte). ___ Náběh filmu je něco excelentního - klipová reklama, sada tří předfilmových trailerů a pak už samotný film (o filmu), který začíná famózně natočenou válečnou sekvencí. Těch prvních pár minut bych si dovolil označit za jedny z nejvýbušnějších, kdy se kinosál smíchy otřásal. Následné vysvětlení, co se vlastně děje sice vytváří mírný kontrast, ale tak vražedné tempo prostě udržet nejde a film po svou délku několik dalších takových poklesů přináší. Ale není jich moc a pasáže, kde si prim berou výbušná akce nebo ostré slovní hrátky je více a vždy rychle smazávají tyto slabší momenty. Jelikož některé kurevsky sprosté a nekorektní dialogy či hlášky rvou bránici a timing vtipů je nastaven velice precizně („Alpo, jestli mě odvážeš, okamžitě ti ho vykouřím..“). ___ Hodně mi snímek vyrazil dech svojí (na žánr nezvyklou) technickou stránkou. Výprava, kamera, zvuk, hudba, triky - vše neskutečně precizní, rozmáchlé, velkolepé. Až bych se nebál vložit režisérovi do ruky scénář regulérního válečného akčňáku. Ruku v ruce s tím jdou herecké výkony a to nejen ústřední trojice. Nejslabším článkem je dle mého prdící Jack Black, ale má i své světlé stránky, občas. Zato Ben Stiller si ukrojil, zcela logicky, největší prostor, a válí na plné obrátky. Přesto je částečně zastíněn dvojici k nepoznání namaskovaných herců – hláškující negr Robert Downey, Jr. a sebeparodický Tom Cruise jsou bezchybní. ___ Z komedií, za kterými stojí Stiller jako tvůrce, je Tropic Thunder rozhodně nejlepší. Nejen mezi komediemi roku 2008 jde pak o ojedinělou a skutečně vtipnou perlu. Na DVD/(porno)Blue-Ray bude z filmu hotový evergreen pro chvíle, kdy se budete chtít kvalitně pobavit! _ 'I Love Tha Pussy' _ 95%. ___ BlackBox Projekce ___ ☼ KOMEDIE ROKU(14.9.2008)

Dokonalé propojení akce a komedie. Začátek včetně trailerů je neuvěřitelně nápaditej, akční, vtipnej, po tom tempo lehce zvolní. To ale nevadí, konec je zase masakr. Film má výbornej casting + neuvěřitelné množství známých tváří, podobně jako v Stillerově Zoolanderu, nechápu, jak to dělá:) Sám Stiller pro sebe krade nejvíce prostoru, pochopitelně, jeho postava je přiblblá, úplně jako Derek Zoolander, to mu jde zjevně nejlépe. Je lépe mít nakoukáno, ale není to úplně nezbytně třeba. Objevuje se množství citací ze slavných válečných filmů, některé úplně doslovné - Četa. Stiller se trefuje do vlastních řad a paroduje hollywoodskou mašinérii, neskutečné manýry dementních herců, co furt hláškujou - skvělej Downey, šílené producenty a režiséra, zároveň ještě scénář chrlí jednu perlu za druhou třeba v podobě monologu o srovnávání filmů "o retardech" : Forrest Gump, Rain Man, Jmenuji se Sam a Byl jsem při tom. Film si zručně utahuje z nejrůznějších klišé, ačkoliv některá sám využívá - divák od začátku přesně ví, jak celý film skončí, ale stejně ho to nakonec dostane:) Celkově film o natáčení filmu je vděčné téma (Americká noc, Život v oblouznění, Tristram Shandy..) Naprosto boží byl Tom Cruise. Kdo neviděl neuvěří. Pro mě jednoznačně komedie roku. Občas tempo vyprávění trochu skřípe a přiznávám, že je zde několik hluchých pasáží, ale smál jsem se celou dobu a ani na chvilku jsem nenudil, takže proč ne 5*****. Já nečtu scénář, scénář čte mě. I na podruhé výborná zábava!(15.9.2008)

Druhé zhlédnutí (UNRATED verze): Talent Jacka Blacka je vážně nevyužitý, některým napoprvé zabijáckým vtipům jsem se smál o poznání vlažněji, jiným zase víc. Mou pozornost tentokrát přitáhly hlavně různé drobné vtípky testující divákovu čilost (Ben Stiller je v závěru odmrštěn explozí přesně jako Tom Cruise v M:I 3) a neustálé (úmyslné) herecké proměny Roberta Downeyho Jr. Přidané scény film příliš nenatahují, na druhou stranu jej obohacují jenom vtipy zdařilými („real Al Pacino“), nikoliv extrémně vymazlenými. Tropická bouře pro mne i přes jisté nedostatky nadále zůstává komedií roku. 85% První zhlédnutí: „I know what dude I am. I'm the dude playin' the dude, disguised as another dude!“ Hollywood si v hlubokém předklonu, bez jakýchkoliv zábran a nikoliv doslovně kálí do vlastní tváře v nejbrutálnější komedii od Borata a nejpekelnějším filmu z Vietnamu od Apokalypsy (ze které krom jiných „cituje“). Herci jsou vykresleni jako banda poloretardovaných („Never go full retard“) přizdisráčů závislých na drogách, svých agentech či na úspěchu (úspěch je synonymum pro Oscara, ale MTV Movie Award taky potěší). S ještě větším potěšením Stiller tepe do bezpáteřných producentů a logiky velkých studií „víc prdů = víc peněz“. Největším překvapením po všech stránkách luxusního obsazení pro mne byl konečně svinsky zlý a konečně svinsky skvělý Tom Cruise, který se buď někomu mstí, anebo mu scientologie definitivně sežrala mozek. Tropická bouře často připomíná výtečný britcom Kompars (Extras), akorát je přibližně kvadrilionkrát dražší a sprostší a zcela nevhodná pro osoby s vyvinutým sociálním cítěním, pro osoby milující zvířata a pro osoby nemilující pohled na střeva vylézající z lidských útrob. Nechápu, jak mohlo něco takového vzniknout, zato chápu, že něco takového zase pár let nevznikne a budu-li chtít ohrozit své zdraví vtipností scény s pandou, případně scény zakončené výkřikem „Jsem David Beckham!“, nezbývá mi, než znovu zajít do kina, a/nebo vyčkat na DVD. Apendix: Fukovy titulky jsou hodně, hodně dobré, ale ani kdyby byly hodně, hodně, hodně, hodně, hodně, hodně dobré, nemohou vystihnout necudnou krásu všech neuvěřitelných hlášek v "američtině". 90% Zajímavé komentáře: Renton, lakikaki, Honzíno(20.9.2008)

Dobře, Planoucí draku. Mrdko! Nejdřív udělej pořádný krok zpátky a doslova si vymrdej mozek z hlavy! Nevím, co za panpacifickou habaďůru to tu na mě zkoušíte, ale Asie je můj rajón, takže si to dobře rozmyslete, protože jinak tam budu muset sjet a budu na vás dštít zasraný božský oheň. Budete muset zavolat OSN, abyste dostali závaznou rezoluci, která by mi zabránila, abych vás nezničil! Mluvím o spálení na prach, zkurvysyne! Zmasakruju vás! Úplně vás rozjebu!..... Neskutočný Tom Cruise!!! Jeho postava je najzábavnejšia na celom filme. Ostatní herci však tiež neostávajú pozadu. Plejáda hviezd tu zo seba robí riadnych kokotov. Niekedy (našťastie je to častejšie) veľmi vtipne a inokedy (našťastie sa to deje málo) to zasa až tak vtipné nie je. Nekorektný humor, vulgarizmy a nechutnosti na každom kroku. Alpo, pokud mě pustíš, tak ti ho doslova a do písmene teď vyhulím. Pohoupu koule, potahám klacek, obdělám tyč a a slíznu smetanu. Sem s tím kámo, jdem na to...... Kludne to mohlo byť dlhšie a Ben Stiller sa mohol venovať viac postavám Jacka Blacka a Toma Cruisa. Inak však naozaj zábavná komédia, ktorá si robí prdel z vojnových filmov (Čata, Rambo) ale aj zo seba samej. A čo scenár? Já scénáře nečtu. Scénář čte mě.(22.8.2011)

• - Producenta Lesa Grossmana stvárnil Tom Cruise, ktorého maskéri zmenili na nepoznanie. (Tolf)

• - Podle Bena Stillera, v rozhovoru pro playboy, hrál Jack Black většinu tohoto filmu s pohmožděnými žebry. (Musak)

• - Exteriéry nakrúcali na havajskom ostrove Kauai, kde kedysi vznikli napríklad filmy Jurský park a Južný Pacifik. (Tolf)