Jake Scully, filmový dvojník, právě natáčí scénu z filmu o upírech. Je nějakou dobu zavřený v rakvi, což u něj vyvolá klaustrofobní pocity, kterými při podobných příležitostech trpí, a není schopen ze sebe vypravit ani slovo. Režisér Rubin není nijak nadšený. Když se Jake vrátí domů, najde svou přítelkyni v posteli s jiným. Je jasné, že si musí hledat nové bydlení. Prostě den blbec… Na hereckém kurzu se Jake seznámí se Samem Bouchardem, který mu udělá nabídku: protože sám musí odjet filmovat do Seattlu, může za něj Jake zatím hlídat dům jakéhosi boháče. Navíc, až bude mít dlouhou chvíli, bude moct v jednom z oken protějšího domu dalekohledem pozorovat krásnou ženu, která v noci předvádí vysoce vzrušující sexuální představení. Jake ženu skutečně pozoruje a zatouží poznat ji blíž. Sleduje ji do luxusního obchodního domu, jenže svým usilovným pozorováním vzbudí pozornost ochranky. Všimne si ale také, že krásku sleduje ještě někdo jiný. Teprve na pláži se odváží na ni promluvit a upozornit ji, že ji sleduje muž indiánského vzhledu. Ten ale dívce vzápětí vytrhne kabelku a Jake za ním běží, aby mu ji sebral. Dostanou se až do temného podchodu a na Jakea přijdou obvyklé klaustrofobické potíže. Indián obsah kabelky vysype na zem a cosi si odnese… Hned večer se ukáže, co to bylo. Jake ze své pozorovatelny sleduje příchod krásné Glorie domů a zároveň vidí, že tam na ni číhá indián z pláže, který jí ukradl klíč. Když začne dívku škrtit šňůrou od telefonu, Jake rychle vyběhne z domu a ještě se dvěma náhodnými chodci se pokouší mladou ženu zachránit. Nemůže se ale dostat do domu a když tam konečně vběhne, Glorie je mrtvá: indián ji provrtal obrovským vrtákem. Pro policii, která vraždu vyšetřuje, je Jake jen odporným šmírákem. Ani policie, ani Jake netuší, že už brzy narazí na překvapivé skutečnosti… (oficiální text distributora)

A.L.E.S.

Tyhle překombinované děje, kdy do sebe všechno až nebezpečně dobře zapadá a divák jen žasne, mám nejraději. Přiznám se, že jsem se většinu filmu choval jako hlavní hrdina. Protože byl děj nejistý, sledoval jsem jej, co podnikne, co udělá a jak se zachová. Vůbec by mě nenapadlo, že dva lidé budou vypadat jako jedna osoba a už vůbec by mě nenapadlo, že jedna osoba může hrát více lidí. Tedy hodně dlouho tomu aspoň nic nenasvědčovalo. ()

Iroquaise

Briana De Palmu mam moc rád...je to skvělej režisér...líbí se mi cesta, kterou jde...jak tíhne k thrillerům, jak dělá s napětím, jak si pohrává s brakovostí, kašírovaností, jak umí být ironickej a hravej...viděl jsem od něj už asi osm filmů a rád se podívam na další...ale zakázal bych mu psát scénáře...pod pohrůžkou trestu smrti...už dlouho jsem neviděl tak ostentativní a zároveň debilní vykradačku...co to jako mělo bejt ? pocta Hitchcockovi ? aha...tak takhle se dělá pomníček...zkopírujem osmdesát procent Vertiga, do strategickejch scéna nastelem Okno do dvora a sem tam to doplníme Psychem...plus vypíčenej konec, kdy už to asi vlastně nikoho stejně nezajímá, o čem to celé vlastně bylo a kam to směřovalo....natočené výborně ( byť místy je ta nadsázka taky dosti přepálená), ale napsané je to tak, že člověka nezajímá ani ten příběh ( kterej už viděl nejen u Hitche, ale i u DePalmy samotného - viz. Posedlost), ani to stylové trefování se...tři...ale jen z úcty k autorovi a s přihlédnutím k příjemně kýčovité osmdesátkovosti... ()

YumiOkami

jake scully - upir, pornoherec, svedek, voyeur a klaustrofobik, ktery resi vrazdu. byl to dost bizarni film, ale tak v 80. letech takovy delali porad. — cast v “porno branzi” byla zajimava a vubec jsem ji necekala - jenom tak si proste odskocil natocit porno, kdyz zrovna nehral ve filmu :DD — konec byl docela rychly, ale tak aspon jake porazil svuj strach a nasel vraha. — btw body double je oblibeny film patricka batemana✨ || ❝𝐈 𝐥𝐢𝐤𝐞 𝐭𝐨 𝐰𝐚𝐭𝐜𝐡.❞ 🔭👀🩸 ()

zigíš

Pekelně zábavná záležitost. Nevinně voyerský začátek se náhle přehupsne do dusně erotického thrilleru, De Palmovi nestačí jedna citace Hitche, v klidu zvládně i dvě (Okno do dvora, Vertigo) přiznám, že mi to vůbec nevadilo protože sledovat jeho filmařské postupy je prostě lahoda. ()

Ironfood

De Palma se možná rozhodoval, zda natočit poctu Hitchcockovým filmům nebo radši poctu pornoprůmyslu. Nakonec spojil oba plány v jeden a dobře udělal. ()

vitekpe

Mozna by to byl super film, protoze holky tam jsou vsechny nadherny (a pribeh, i kdyz ne zcela originalni, tak neurazi), ale co to melo bejt proboha za figuru v hlavni roli? Craig Wasson je proste katastrofalni, a zkazil mi cely film. Nelibilo se mi jak hral, jak vypadal, ani koho hral atd....skoda. Za tuhle fatalni minelu nemuzu dat vic jak 3-. Navic jmeno Scully patri jen jedne jedine filmove postave, a na tu mi nikdo sahat nebude... :-))) P.S.: Melanie jako pornoherecka je bozi!!! ()

korndaddy

Já tě chápu Briane. Byl si mladej a ještě nezkušenej a každýmu se prostě stane, že šlápne vedle. No dobře zas tak mladej si nebyl a nezkušenej taky úplně ne. Vlastně si toho měl už na kontě měl dost. A lepšího Briane. Lepšího. A když už sme si to takhle pěkně vyjasnili, můžeš mi kámo říct, co to mělo kurva bejt?? První půlka tě jako baví a pak jako nápady dojdou?? Jak si to mám přebrat?? Nehledě na to, že jediný osobě, která stála za to ty dvě hodiny fakt obětovat si udělal další otvor. Nestačí ty tři??? Ale jo. Nemusela být tvůj tip. Chápu a nesoudim. Pro příště Briane. Promysli si to. Neúspěchej to a nebo se na podobný věci vyser. Každopádně kopání hrobu mě královsky pobavilo, jak dlouho nic. Jako z učebnice na výkop hrobu.. ()

Devadesát Dva

Je to opět skoro stejně, jako 'Dressed to Kill', neskutečný neo-Hitchcockovský/post-Hitchcocovský mysteriózní thriller, který se zamotává geniálně od začátku do konce (ten scénář je něco úžasnýho), ale přímo odkazuje na Hitchovy největší filmy, jako je 'Vertigo' a 'Okno do dvora'. Jack Scully (pro mě absolutně neznámý Craig Wasson v hlavní roli) je filmový dvojník, který se "zasekává" ve scéně protože má, obdobně jako hlavní hrdina 'Vertiga', panický záchvat, ne z výšky, ale z uzavřeného prostoru, když se vrátí ze setu, aby to rozdejchal doma, najde svoji ženu, jak s nadšením objíždí někoho jinýho, jde se tedy vylít a posléze ve svém rozpoložení je konfrontován s týpkem, který ho nechá se "uklidit od toho vypětí" ve svém luxusním bytě na kopcích v Hollywoodu. V bytě je zároveň (Okno do dvora) dalekohled, kterým je Jackovi ukázána striptýzová show krásky, která "tohle dělá každý večer" (hádám, že všechny sexy ženský si jen tak tančí v bytě, dělajíc nic, jen jsou sexy), každopádně, Jack se samozřejmě začne dívat a tady, bych to nechal, tady to začíná. De Palmovo překrucování a žánrové hraní v osmdesátých letech je něco neskutečnýho, absolutně chápu Tarantinovo nadšení pro tyhle snímky, protože podobný filmy už dnes neuvidíte. Ze scény na scénu je to přetočeno na hlavu a do posledního momentu "nevíte", která bije a takový překvapování a vzrušení, u filmů mám málokdy. Tohohle De Palmu žeru. ()

wosho

Jediné co si o tomto filmu pamatuji,že Melanie Griffith byla tehdy fakt sexy.A zajímavej barák. A že se jedná o velice napínavý a atmosférický snímek. ()

Hanys_

Dost dobrá Hitchovina od De Palmy. Osmdesátková atmosféra, pornoherečka Mel Griffith a mezi tím vším krásně zmatený Craig Wasson, který zažívá nejšílenější 2-3 dny svého života. Btw Relax od Franka jdoucího do Hollywoodu teprve tady padl jak prdel na hrnec. ()

aLPaC

Napjatá erotická atmosféra, správná femme fatale, výborná scéna na jeden záběr v obchoďáku, voyerství, ale příběh fakt trapný. De Palma je zajímavý režisér, ve svých filmech často používá erotiku, ale tady kromě ní dostanete jen nezajímavého hlavního hrdinu a jak říkám trapný příběh. Ale palec nahoru za závěrečnou titulkovou scénu. ()

mira007

Osmdesátkový thriller o Jakeovi doublerovi od filmu, který jde bydlet ke kamarádovi a po večerech pozorují dalekohledem sousedku, která před spaním tancuje polonahá a jednou samozřejmě uvidí něco "thrillerového" a režisér Brian DePalma rozehraje hru, kde se stírá realita s nerealitou. Námětem neoriginální a způsobem provedení osmdesátkové, což dneska už nikoho nepřekvapí, myslím, že tento tip filmu dosáhl vrcholu Základním instiktem v roce 1992, ale dneska už je žánr filmového thrilleru jinde. ()

jednaveta

Dvojník je exemplární příklad toho, proč má tolik lidí s De Palmou problém: používá ty samé finty jako Hitchcock (nebo Antonioni, to je jedno), jenže ne proto, aby nás vtáhnul do děje, ale proto, aby s námi rozehrál diverzní hru plnou přiznané filmovosti, hypnotických rytmů, obludně přepálené symboliky, atrofované dějové logiky a makabrického humoru. ()

bolan

Variace old-school krimošky zabalené v osmdesátkové stylizaci. Kýčovitost 80-tých let se ale bohužel podepsala i na tak dobrém režisérovi jako De Palma. ()

FeiNike

Zo zmiešaných pocitov, ktoré mi Dvojník spôsobil, vystupuje do popredia skôr sklamanie než nadšenie..De Palmova krásna režijná exhibícia v dlhej a o to pôsobivejšej sekvencii "viacrozmerného" prenasledovania v nákupnom stredisku a následne na pláži, ma po celkom zaujímavom úvode prijemne navnadila na napínavý thriller v old school štýle..ten však v okamihu vystriedalo niečo, čo si neviem vysvetliť inak ako paródiu na daný žáner v "spotrebnom hollywoodskom" kontexte..Nieže by ma to vyslovene nebavilo až do [fakt divokého divokého] konca, len mi ten výsledný, mierne hybridný počin akosi nesadol. ()

Biopler

Nadchnutie De Palmu Hitchcockom bolo príjemné pozorovať v začiatkoch jeho režisérskej kariéry, no v jeho siedmom celovečernom filme by som už volil inú cestu. On si zobral na paškál rovno dva filmy majstra napätia, aby ich skombinoval. A celé to pôsobí pózersky, lebo hlavnú rolu obsadil nevýrazný Craig Wasson. Pointa dôjde divákovi relatívne rýchlo a tak v závere prekvapí či vyľaká len naštvaný pes. Tie cestičky ako hlavný hrdina pochopí, že bol využitý, sú strašne, ale strašne naivné. A k tomu ešte tá muzička keď sa ženská vyzlieka, resp. tancuje sporo odetá, je doslova nevhodná. Je to báchorka, ale dá sa na tom dobre pobaviť, hlavne na tej naivite protagonistu. Snímka na jedno pozretie. ()

John80

Sledovanie ženy filmovým hercom, následná vražda , mladá porno herečka a usvedčenie vraždy ,dej sa točí aj o natáčaní filmu ale ináč od druhej polovice filmu je to slabé 2* ()

karlee

Povedená magořina, na rozdíl od většiny filmfandů se raději podívám na tuto "parodii" než na origoš Hitchcocka, ten se bere hrozně vážně. Tady bych jen vytknul pomalý rozjezd. Scéna za natáčení porna je vynikající, ideální klip k Frankie Goes To Hollywood. ()