Reklama

Reklama

Ohňostroj marnosti

  • USA The Bonfire of the Vanities (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Spořádaný byznysmen z Wall Street a „vládce všehomíra“ Sherman McCoy (T. Hanks) spolu se svojí milenkou Marií (M. Griffithová) omylem v newyorském Bronxu porazí autem jednoho z dvojice černochů, kteří je chtěli okrást. Sherman s Marií však z místa ujíždí a na policii nic nehlásí. Chlapec se dostává do nemocnice a poté upadá do kómatu. V tu chvíli začíná hledání onoho neznámého bělocha, co mu to způsobil a začíná hysterie. Mnoho lidí se chopí příležitosti a z tohoto „honu na lišku“ se snaží získat maximum – novináři mají senzaci, černošský reverend burcuje davy a vyvolává protesty, židovský starosta se kvůli blížícím se volbám musí zavděčit černošským voličům a neúspěšný a na alkoholu závislý novinář Peter Fallow (B. Willis) má snad poslední šanci, jak najít ztracenou novinářskou čest. Mezitím se však Shermanovi začíná zcela hroutit jeho svět… Podle stejnojmenného románu Toma Wolfea natočil v roce 1990 americký režisér Brian De Palma film Ohňostroj marnosti, v němž až parodicky vykresluje Ameriku velkých úspěchů, za které leckdo zaprodá duši. Ukazuje odvrácenou stranu slávy, bohatství a moci „těch nahoře“. Řemeslné mistrovství režiséra De Palmy a kameramana Vilmose Zsigmonda doplňuje hvězdné herecké obsazení. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (98)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ožil jsem, když jsem v televizi zaslechl ten poctivej dabing u Bruce Willise a u Toma Hankse. Bruce tu taky hned z kraje filmu měl hodně slušnou ožraleckou scénu, která mě dost zaujala. Zaujala mě natolik, že jsem u filmu zůstal. Jenže pak se tu ještě předvedl Tom se zásadní scénou v Bronxu a od té doby to byla strašná....ale úplně příšerná...nuda. Náběh měl film nadpozemskej, ale pak zkazil na co přišel. To jsem ještě neviděl... ()

venison 

všechny recenze uživatele

Narazila jsem na to náhodou v televizi a chytlo mě to :-) Příjemně natočené odlehčené drama z 90. let s pěkným hereckým obsazením.. Tom Hanks pěkně vystřihl zbabělého mamlase, Bruce Willis sáhl po vtipném novináři outsiderovi, Melanie Griffith jako rasistická mrcha a Morgan Freeman jako soudce.. Tenkrát to muselo být výborné, dneska už poněkud omšelé.. ()

Reklama

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Vcelku ničím mimořádný film. Vysmívá se sice americkému systému, který halasně deklaruje tzv. demokratické hodnoty, jež ale přitom jedním dechem v praxi překrucuje a popírá, dělá to ale jaksi nemastně neslaně. Ani hvězdné obsazení toho moc nezmohlo s poměrně nezáživným scénářem, skrytá ironie je skrytá možná až moc a ani žádná velká zábava to zrovna není. A herci víc přehrávají než hrají. Tenhle snímek v paměti asi žádnou delší brázdu nezanechá. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Příběh románu Toma Wolfea je typickým pro postžurnalismus a obecně pro termín "velký amerických román" (což se nevylučuje). Ten se v jednotlivostech i v celku obrací k základům americké společnosti a na těch nejbanálnějších střetech vystaví typizovaný příběh v tolik známých kulisách. Máme tu povrchní bílou třídu, máme tu černošské burany, manipulátory, paničky, milenky... Wall Street i soudní síň. A samozřejmě touhu po penězích. Takhle nějak si představuju tehdejší Hollywood. Jako kritické zrcadlo s top hvězdným obsazením. Vypravěčem je Bruce Willis, antihrdinou Tom Hanks, blondýnou Mell Griffithová, manželkou Kim Cattrall (a její dcerou Kirsten Dunst) a soudcem s vyšším principem mravním Morgan Freeman. ()

Bozvav 

všechny recenze uživatele

Satira z "velkého světa" v níž se překvapivě lépe po herecké stránce prezentuje Bruce Willis, než Tom Henks. Zřejmě je to rozpoluplným scénářem, u kterého jako by tvůrci nevěděli do jakého žánru mají film usadit. Viděno před lety - tenkrát byl dojem pozitivnější, nyní přece jen trochu zklamání. I tak jde o koukatelnou záležitost, která nenudí, ale snadno se na ni zapomene. Za mne 60%. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (24)

  • Morgan Freeman priznal, že nikdy tento film nikdy nevidel a už počas natáčania tušil, že pôjde o komerčný prepadák. (m.a.t.o.)
  • Na konci filmu sme pôvodne mali vidieť aj šermiarský súboj medzi Shermanom McCoyom (Tom Hanks) a Petrom Fallowom (Bruce Willis). Scéna síce bola natočená, no do záverečného zostrihu sa nedostala. (m.a.t.o.)
  • Brian de Palma se snažil o co nejoriginálnější pojetí v každé scéně a nechtěl nechat scénu přistávajícího letadla ve filmu, protože se jedná o klasické klišé. Režisér druhého štábu Eric Schwab se s ním vsadil, že scénu příletu Marie (Melanie Griffith) natočí takovým způsobem, aby ji nebylo možné z filmu vyškrtnout. Zjistili si proto, kdy je na letišti při zapadajícím slunci vidět v pozadí silueta Empire State Building vzdálená 20 km. Je to sotva půl minuty za rok. Následně najali letadlo Concorde a jeho posádku z Air France a za pomoci 5 speciálních videokamer a mnoha dalších lidí tuto scénu natočili. Ve finále 10vteřinová scéna stála přes 80 tisíc amerických dolarů a de Palma ji ve svém filmu skutečně použil. (monolog)

Reklama

Reklama