Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

Ant

Pro Zwicka mám poslední dobou slabost a s Defiance to je potvrzuje. Velice realisticky natočeno. Ty víc jak dvě hodiny uběhnou jako voda, i když by méně scén z tábora nezaškodilo. Craig mě po dlouhé době v nějaké roli neštval a s Lievem Schreiberem jsou dobrá dvojka. Navíc hudba J. Newton-Howarda mě vždycky dostane, takže nemám co víc bych tomuhle filmu vytkla, 8,5/10 ()

predators

Byl jsem přesvědčený o tom, že se jedná o dobré válečné drama. Avšak to, co se odehrálo v posledních minutách mě doslova pohltilo a zanechalo ve mně jen ty nejlepší dojmy. Místy slabší pasáže lehce odpustím, protože jsme lidi, né žádné zvířata :-) Zajímavosti: Jestli se vám zdálo, že byl Craig místy otrávený, bylo to tím, že spousta hub, které v lese posbírali, nebylo moc k jídlu. :-) 75% ()

Němi

Podobně jako u nedávno viděného westernu "Appaloosa" tu nejde ani tak o atraktivní období, jako o konflikt (víceméně) trojky postav. Doba a "společenský řád" tomu jen dávají směr. Ony samotné vztahy pak jsou poměrně zajímavé, občasné nudě se ale nevyhnou. To, co by mělo celý příběh rámovat - utrpení a živoření v lese - je podáváno zbytečně neosobně díky mase lidí a o nějakém přímém zásahu do srdce se nedá mluvit. Občasné náznaky něčeho schnilého uvnitř to nevytrhnou. Samotné události jistě byly hrozné, ale když je hodnotím z filmového pohledu, nenápadité natočení jim ubírá na působivosti. Co filmu jistě velmi pomáhá je netradiční prostředí, z kterého se celé dvě hodiny nepohne. To, a vynikající Daniel "Nikdy nezahraju špatně" Craig nesoucí se na ramenou Schreibera, Bella, Isyanova a dalších. Tohle vše platí pro první 3/4 filmu. Zbytek se snaží dostát přízvisku "válečný", takže podobně jako v patetickém Posledním samurajovi dojde na zbytečné hrdinství a akci. Dobré, téměř až neuveřitelné, je, že se tentokrát Zwick držel u země a patos se témeř nekoná, nebo je servírován snesitelně. Sám tomu neveřím... Celkově je DEFIANCE slušný film s přehnanou stopáží a občasnou skvělou scénou, odhalující další osudy z nevyčerpatelné WWII, ale jak jsem řekl, nebýt neokoukaného prostředí lesních partyzánů, všechno už tu bylo. ()

Arsenal83

Boj bieloruských partizánskych židov proti fašistom. To znie trochu fádne a naozaj to aj fádne bolo. Nakoniec nebudete vedieť, kto z tých ľudí bol vlastne dobrý. Partizáni sú vrahmi rovnako ako fašisti. ()

Tomco

Či už teraz Defiance alebo z neďalekej minulosti Schindlerov zoznam, to je jedno. Ja sa len pýtam, ako môže niekto po takýchto filmoch sympatizovať s náckami alebo ním aj byť, či dokonca hajlovať (pošťukanci na chate v Ilanove sa nerátajú) ??? Fuck of Hitler! ()

Pedestrian

Ruský Ivan na bílém koni a umírající kněz. Kdo chce nácka bíti, hůl si vždycky najde. Zwick to moc dobře ví, a tak znovu nešetří patosem a sentimentem. U Krvavého diamantu jsem to ještě akceptoval, zde už kalich trpělivosti definitivně přetekl. Překousnu ledacos; Craigovy majestátné pohledy, neobyčejnou statečnost toho mladýho ucha i patetický závěr, ale ten umírající kněz, to byla parodie vhodná ledatak do Tropické bouře, ne do válečného dramatu podle skutečné události. Smutných 50 % s tím, že akční scény jsou absolutně bez života a Howardova teskná hudba je zde poněkud nevýrazná. ()

Slarque

Z mnoha důvodů je to naprosto typický Zwick. Dobře napsané i natočené válečné drama podle skutečných událostí ovšem obsahuje minimum bojových scén a je evidentně těžké takovéto dílo prodat divákům. Craig tady není zrovna cool bouchač, vždyť se snaží lidi zachraňovat, ne zabíjet. Zato Liev Schreiber tu má pár scén, které by s radostí brali v kdekterém sovětském filmu o statečných partyzánech. Výbornou práci odvedli zejména kameraman Eduardo Serra a autor hudby James Newton Howard (70%). ()

Rocky62

Nic jsem si od tohoto filmu nesliboval, protože natočit v dnešní době něco co diváka něčím zaujme, a obzvlášť když jde o válečný film, to je nadlidský výkon, ale Edward Zwick to dokázal, a způsobem, který mě opravdu něčím zaujmul, skutečný příběh o třech bratrech a jejich boj o přežití s Židy v hlubokých běloruských lesích, působivé téma a výtečné zpracování, možná mohlo být ve filmu více emotivních scén, aby byl celkový dojem silnější, ale i tak jsem byl naprosto spokojen. ZAJÍMAVÝ KOMENTÁŘ: Malarkey ()

iamek

James Bond ve válečném dramatu ? Upřímně, kdyby místo Daniela Craiga Zwick obsadil někoho jiného, filmu bych asi dal 5*. Craig se mi do téhle role prostě nehodí. Jen škoda absence akčních scén. Ano pár se jich dočkáme, ale čekal jsem větší porci akce. Vyzdvihnout musím krásný soundtrack, skvělou kameru a krásné, ale kruté prostředí. ()

Chrustyn

Edward Zwick má silná témata očividně rád a ve svém nejnovějším filmu se vydává do druhé světové války, kde se opírá o skutečné historické události. Samotné téma filmu není zrovna divácky atraktivní ale i když příběh neplyne závratnou rychlostí, odehrává se celý v lese a dialogy jsou kýčovité až hamba, překvapivě jsem se velice dobře bavil a celý film mi utekl docela rychle. Ani nevím jestli to bylo tím, že akční scény Zwick opět zvládl na výbornou (akční fandy ale zklame jejich malý počet), skvělou hudbou nebo slušnými hereckými výkony. Hlavní je, že jsem se bavil a snímek mě velice překvapil. ()

Crocuta

Tvrzení z kteréhosi zdejšího komentáře, že v "Odporu" se s Němci skoro nebojuje se naštěstí ukázalo jako neopodstaněné a tak si i milovník vysloveně válečných snímků docela přijde na své, byť těžiště tohoto filmu leží jinde. Jde o jednu z nemnoha (momentálně mne napadá ještě snad jen výborný seriál "Holocaust" {1978}) připomínek židovských partyzánů z Běloruska (ale také Ukrajiny nebo pobaltí), kteří odmítli čekat na porážku jako ovce a raději odešli do lesů, pronásledováni nacisty i místními kolaborantskými jednotkami. Zwick se sice nevyvaroval řady otřepaných klišé ("zachovejme si své lidství" atd.) a nijak zvlášť mne jeho film za srdce nevzal, ale atmosféra běloruských lesů se mi líbila a - věřte tomu nebo ne - při sledování "Odporu" jsem se nenudil ani chvilku. ()

bassator

V poslední době filmy na podobná témata absolutně nevyhledávám, hlavně ty komerční a novodobá. Tento sice svoji velkou kvalitu má, ale ubíjí (el) mě nejen svoji délkou, ale hlavně svoji předvídatelností, klasickým Americkým koncem a tím, že mi vůbec nic nového, překvapivého nebo nečekaného nenabídl... - 18. 5. 2012 - 45% ()

korbitch22

Začátek dobrý, ale střední pasáž se neskutečně vlekla, Zwick vás z té dlouhé letargie a deprese ani nevytáhne nějakým pořádným partyzánským přepadením a když už se nějaká akce objeví, je nesmyslně rozmazaná a zpomalená.Navíc se do scénáře vloudila notná dávka scénáristických hovadin a to hlavně dvě, první s mrznutím v lese plného dřeva, těžko pochopíte proč si pořádně nezatopily a druhá s tím přepadením, nevěděl náhodou Tuvia o tom přepadení už den dopředu z toho materiálu od zajatého vojáka?Tak proč kurva čekal až přiletí letadlo a začne je bombardovat.Další věc jsou ty výbuchy bomb.Německé stíhací bombardéry nosily tak silné nálože, že bořily domy, ale čéče v lese čerte div se udělají do země díru jako maximega.Nebo když tankem pálí po Tuviovi a kanón jak prase ani nepoláme strom....uuuuf....a tohle všechno se dovleče k patetickému a předvídatelnému konci s včasným zásahem.Začátek byl super, zbytek je hodně zdlouhavý a celkově velmi nepovedený film, kterému jsem se právem přes 6 let vyhejbal.Jeden z těch filmů, kde mi ani enormní zájem o historii nezatemní mozek na vyšší hodnocení.50%. ()

heyda

Hodně zajímavý film podle skutečné události kazí jen dlouhá stopáž, jinak palec nahoru. Líbilo se mi to. 75% ()

jojinecko

4,5*/5...Defiance je presne ten prípad, kedy sa rozplynuli počiatočné obavy a chémia zafungovala priam vynikajúco...Oslovila ma téma (povstanie bieloruských partizánov podľa skutočnej udalosti - tak trochu komerčná samovražda!) oslovilo ma vynikajúce herecké obsadenie, pričom Craigovi pomaly viac pristane behať špinavý po lese ako naškrobený agent 007, Ed Zwick udržal na uzde svoj hyperpatetický chtíč (a lá Posledný Samuraj), ani stopáž sa mi nezdala prepálená a nudná, páčilo sa mi idylické prostredie lesa v protiklade s nemilosrdnou realitou... Veľmi by som želal tomuto filmu úspech, ale skôr som skeptický...Každopádne, "kinematografické naplnenie" u mňa nastalo:) ()

Flego

Pohľad do bieloruských reálií počas vojny je vždy nevšedným filmovým zážitkom ( Choď a pozeraj sa ). Tento príbeh odohrávajúci sa v bieloruských lesoch si určite hanbu neurobil. Bratia Bielski dokázali neuveriteľnú vec a rozhodne im patrí obdiv. Film sám o sebe strieda hluché miesta s výnimočnými, bezpochyby by som vyzdvihol nenápadný výkon Jamieho Bella, ale hlavne Lieva Schreibera. ()

poz3n

Slabší 4... Další film ke kterýmu bych toho chtěl říct hodně a hodně. Samotný téma filmu, pokud nejde uplně do kytek nějakou mizernou režií, je už samo o sobě na nějáký ty 3 hvězdy. A tenhle film bych řek, že dopadl tak asi na půl. Nemůžu se zbavit pocitu, že po celou dobu filmu je cítit Hollywood a to se k tomuhle prostě nehodí. Němci sice mluvili německy, ale nechápu, když chvilkama i hlavní hvězdy filmu mluvili rusky, navíc po celou dobu měli našprtanej krásnej ruskej přízvuk, proč to nemohlo tak bejt po celou dobu filmu. Asi by tomuhle tématu slušelo, kdyby bylo zpracovaný míň ,,velkolepě,, ale víc věrohodně. Abych taky něco pochválil, tak se zmínim o soundtracku, kterej J.N. Howard opět zvládl vcelku nevykradačsky (myslim tim sám sebe) a zajímavě. No a z hereckejch výkonů se mi asi nejvíc líbil Jamie Bell, kterej má furt dost velkej potenciál... Jo a jak to ten Craig furt dělá, že má neustále tak dokonalý modrý oči...:D?... ()

honajz

Daniel Craig se stal nyní slavným díky zcela předělanému Bondovi, a tak není divu, že si na práci nemůže stěžovat, a to dokonce ani televizní. Stejně jako je tomu u tohoto více jak dvouhodinového snímku režiséra Edwarda Zwicka, z jehož posledních filmů si vybavíte nejspíše Krvavý diamant nebo Posledního samuraje. Příběh vychází z údajně pravdivých událostí o životě tří běloruských bratrů Bielských, kteří od r. 1941 žili jako partyzáni v okolních lesích a pomáhali z ghett a okolních vesnice zachraňovat další židovské jedince před nacisty. Posléze se jim podařilo v lesích vystavět azylové městečko, které nazvali Jeruzalém v lesích (což byl jistě chytře zvolený název, kdyby se jmenoval Jeruzalém na moři, bylo by to podivné, viďte?) Jistě, dá se pod tím představit velkolepá sága. Avšak také těžká a zdlouhavá nuda. Podle mne je film spíše o tom druhém. Neustálé scény nějakého pochodování zasněženými lesy, nějaké akce je jak šafránu a když, tak poněkud nepřehledně natočené, zajímavé úvahy, jak přežít zimu, aniž bychom se dozvěděli řešení problému, lesní žena... A vůbec nijaká psychologie postav a že tam těch postav je! Neřeknou se některé dějově podstatné věci, např. vztah Zuse a sovětských partyzánů, lynč německého vojáka, ona lesní svatba (asi největší WTF filmu), ale hlavně vůbec netušíme, jak celou tu dobu v těch lesích žili, jak se živili, jak přežívali, kde sháněli jídlo, jestli jim stačily občasné dary od sovětských partyzánů, nebo co sem tam ukradli, jak to, že nikdo nebyl za celou zimu nemocný, jak se bránili německým protiakcím, jak přežili bombardování lesa, když jim to bouchalo div ne u zadku atd. atd. Daniel Craig se navíc stále tváří jako James Bond a Liev Schreiber si nejspíše zkoušel roli bráchy Wolverina - a podle toho ty herecké výkony (a jejich psychologie) vypadají. Jsou chvíle, kdy člověk podvědomě čeká, že si Craig upraví pod kazajkou motýlka. Snad nejsměšnější je scéna, kdy při patetickém projevu Craig sedí na bílém koni. A ve scéně, kde umírá na tyfus, si tvůrci vyzkoušeli sci-fi a z budoucnosti přinesli lék ampicilin, který bude objeven až dvacet let po těchto událostech... Nemluvě o násilně vnucované biblické paralele snad o Kainovi a Ábelovi - asi aby se neřeklo, že židé za celou dobu ve filmu nějak zapomínají na Toho Jediného (tedy s výjimkou svatby, i když...). Zkrátka - velice solidní námět je rozpliznut do pozlátka typu Pearl Harbour, jenže tady nejenže není moc triků, ale ani důvod k nim. Takže se musí stavět na charakterech postav, jenže ty jsou vykresleny tak účelově hollywoodsky, že jim prostě nevěříte to, co mají představovat. Název Odpor docela odpovídá mým pocitům, jež jsem měl po zhlédnutí k tomuto filmu. ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky