Warcraft: První střet

• Austrálie

• Nový Zéland

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Čína / Kanada / Japonsko, 2016, 123 min

Warcraft jsem nikdy nehrál, ale na dálku se mi jeho svět líbil a za film jsem byl jedině rád. A je to ta příjemná akční fantasy blbost na odreagování. Škoda sice dost pofiderních brnění, je tu neduh mnoha zbytečných pasáží a postav, samozřejmě ultra digitální, málo krve, mohlo do toho jít víc umění a talentu, ale baví mě ta rasa ošklivých nasvalených primitivů, radioaktivní magie, z Lothbroka je tu Lothar... pokud do toho půjde díl od dílu i víc peněz a epična tak se klidně dívám dál. Kéž by takový béčkový Pán Prstenů co není tolik pro pičky.(8.1.2017)

V podstatě by se dalo říct, že je to poměrně adekvátně natočené absolutní fantasy se vším všudy. Takže žádné Tolkienovské více history, než-li fantasy a nebo něco ve stylu Hry o trůny, kde si vlastně až na konci první série uvědomíte, že to není úplně seriál ze středověku, ale že v něm jsou také trošku prvky fantasy. Tady Vám to je jasné hned první digitální postavou orka, který se v první scéně objeví. V tu ránu mi došlo, že to vlastně ani jinak natočit nešlo, protože celý svět Warcraftu je založený hlavně na národech jako jsou elfové, orkové, skřeti, trpaslíci nebo nemrtví a lidé jsou zde spíše jen tak na okraj. Respektive mají také své místo, ale srovnatelné se všemi ostatními. Tudíž mi tedy celou půlku filmu trvalo, než jsem si na tento filmový svět zvykl. Barevné to bylo až běda, digitalisti také odvedli hodně velký kus práce a hledat na tomto filmu kus reálného světa by bylo stejně tak těžké, jako hledat dobré pivko mezi basou Staráče. Druhý filmový poločas mě ale dokázal zvednout ze židle a ačkoliv jsem původně myslel, že to možná ani nedokoukám, nakonec mě závěrečná válečná scéna víceméně uspokojila. Pokračování bych sice nevyhledával, ale na druhou stranu musím uznat, že si to Blizzard pohlídal. Fanoušek Wowek nebo Doty tady pravděpodobně vyteče blahem.(3.10.2016)

• Marigold

Je to jako intro k počítačové hře, o které jsem si dlouho myslel, že jí budu chtít hrát. Ale když to skončí, je ta chuť nulová. Trochu to připomíná film pro lidi, co zapomněli, jak má film vypadat. Příběhová linie je provizorní a snaha vyslátat jí několika "hlubokými" dialogy je naprosto diletantská. Figury sympatické, ale 2D. Svět končí kulisami. Strašně rád bych viděl plnokrevnou fantasy, kterou probouzí imaginaci, ale Warcraft nabádá svým modelem "od akce k akci a mezitím se na nic neptat" spíš k pasivitě. Mrzí mě to. Duncan Jones je spoluzodpovědný za novou vlnu chytrých scífek, ale jeho první fantasy ohromí tak leda Čínu. Tam se taky fantazii meze kladou a publikum se nechá ožrat nálevem z okurek.(29.6.2016)

Kdyby mi někdo řekl, že Warcraft bude držet přední příčky v mé topce, tak bych se mu vysmál. Hru jsem nehrál, ale o to více jsem si užíval každý název, město, postavu či creaturu, hleděl jsem na film jak jelen a hltal každou sekundu, což je pozitivní výsledek.Vizuál je špičkový a byť jsou zde pouze 4 větší akční scény, tak v doprovodu úžasné hudby mají velký šmrnc, zkrátka je se na co koukat. Ragnar zde pasuje jako prdel na hrnec a kdo sleduje Vikingy, tak bude zažívat při sledování příjemnou euforii. Zaujaly i slušné dialogy, poměrně dost mrtvých postav a skvělá výprava. Nemám zde, co vytýkat od Lotra zajisté nejlepší Fantasy a nejlepší filmové zpracování hry ( Uvidíme co na to Assassin). Nemohu se dočkat, jak tahle sága rozroste v doufám minimálně dalších 7 dílů. Kino povinnost, titulky povinnost. Po dlouhé době jsem odcházel z kina vyloženě nadšený, kdy jsem si říkal, chci to vidět znova. Story 7/10, Atmosféra 9/10, Gore 1/10, Vizuál 10/10, Akce 10/10, Napětí 8/10,Humor 6/10. Zábavnost 10/10. 100%(14.6.2016)

Děj sám o sobě celkem ušel, ale přehnané množství patetických nechtěně vtipných frází ("když jsem byl/byla malý/malá, zjistil/zjistila jsem, že jsem jiný/jiná než ostatní"), klišovitých řešení ("budu tě chránit" - "ne, jsem velká holka, umím se ochránit sama") a neplynulé vyprávění film velmi sráží dolů. Na tom posledním se asi podepsalo stříhání, možná eventuální režisérská verze tohle odstraní, ale strašně rušilo, když nějaká postava v jedné scéně zaujme určitý postoj k věci nebo jiné postavě, aby v další scéně měla postoj přesně opačný, aniž by ta změna měla nějaký vývoj. Pokud jde o akční scény, když jde o souboje jeden na jednoho, jakž takž, ale hromadnější bitvy jsou naprosto bez choreografie, nepřehledné a zmatené, prostě na sebe dvě armády naběhnou a hotovo (u filmu podle RTS bych čekal, že si s taktikou a strategií trochu pohrají). Nakonec stejně sledujeme boje hlavních bijců obou stran s bezvýznamným komparsem v pozadí. Aspoň můžu pochválit design trpaslíků, kteří jsou daleko podobnější sami sobě než to cosi v Hobitovi (jehož druhý a třetí díl Warcraft trumfuje, je tak fifty fifty s prvním dílem). Dám ***, ale myslím, že Duncan Jones má talent na víc.(12.6.2016)

• - Robert Kazinsky se na Blizzconu 2014 přiznal, že strávil hraním hry "World of Warcraft" přes 500 dnů. (Pepy)

• - Film je inspirován slavnou sérií počítačových her "Warcraft," která se stala předlohou také pro knižní tituly. K literárních verzí příběhu snímek inspiroval titul "Poslední srážce," kde se objevují všechny hlavní postavy filmu. Tomu, co ději filmu předcházelo, se věnují knihy "Zrod Hordy," "Za temným portálem," a "Příliv temnoty." (C0r0ner)

• - Magické město Dalaran, které je ve filmu ve vzduchu, stojí v předloze na zemi. (Tormund)