Warcraft: První střet

• Nizozemsko

Warcraft: The Beginning

Fantasy / Dobrodružný / Akční

Čína / Kanada / Japonsko / USA, 2016, 123 min

Překvapivě dobrá práce. Bez vytáček a zaváhání táhne na bránu s razancí Hordy, aby chvílemi zapojila nápaditost Aliance. V prvním případě nabízí monumentální a přehlednou řež, v tom druhém zase fajnové osobní momenty, hlášky a dokonce i emocionální vrcholy hrdinského sebeobětování. Jonesův biják by sice zasloužil ještě půl hodiny nášup, aby ten svět představil ještě o chlup podrobněji a divák mohl lépe proniknout do vnitřních nitek každé strany sváru, ale chápu, že studio chtělo spíše vějičku, která zaboduje lépe, pokud diváka budou balamutit trikaři a Djawadiho hřmotné vibrace, aby nám mohlo díky výdělkům naservírovat osobitou trilogii. Za dobré adaptace her stále považuji už Mortal Kombat a Silent hill, ale Warcraft snad ostatním rozrazí žánrová stavidla do quality cinema.(5.8.2016)

Na základce jsem poprvé hrál dvojku. Zvuky jednotek se mi za ty desítky hodin krvelačnýho běsnění vpálily do mozku. Když si čas od času pustím gameplay, abych si stařecky poplakal, a slyším umírat Footmana, v břichu mi z toho příjemně zašimrá. Chci jen říct, že jsem skromně očekával pouhou nostalgii. Ta se v této v mnoha ohledech rutinní (byť lehce nadprůměrné) fantasy příliš často nedostavila. Nejsilněji asi když běžely závěrečné titulky, což o něčem vypovídá. ___ Herní svět dokáže poměrně lehce docílit toho, že se hráč ztotožní s děním na obrazovce. Je tomu tak především díky interaktivní formě a díky luxusu, který si filmové plátno nemůže dovolit: desítkám hodin časové dotace. Po tolika dnech klikání se vám zkrátka dostane fantaskní svět pod kůži, byť je třeba sebepitomější. S filmovým časem to Warcraftu příliš nevyšlo. Myslím, že se toho na jeden snímek dělo příliš mnoho a v záplavě postav se neznalý asi trochu (alespoň zpočátku) ztrácel, rozhodně ale neměl příležitost se s postavami ztotožnit, poznat je a vnímat jako silné osobnosti s životním příběhem a motivy hodnými pozornosti. Pozvolnější tempo by poměrně povedenému scénáři náramně slušelo. Prý bude DC verze a já v ni doufám, protože právě oněch slibovaných 40 minut by snímek mohlo v tomto ohledu posunout o třídu výše. ___ Děj hodně čerpá z knihy Poslední strážce, jednoho z mých nejoblíbenějších guilty pleasure braků. Pamatuju si, že přesně tuhle knihu jsem si od jejího přečtení přál vidět na filmovém plátně. Na scénáři filmu se podílel šéf tvůrčího oddělení Blizzardu a je to vcelku znát, stejně jako Duncanova láska k předloze (mrká na nás skoro v každém záběru). Některé pozměněné části mě ale.. zkrátka víc baví v původní verzi. ___ Díky za místy překvapivě nesmlouvavou brutalitu. CGI je krásné, i tak bych ale byl radši za méně zeleného plátna. Soundtrack lehce zaměnitelný, byť pracuje s herními motivy. Nejpromarněnější postavy: Garona, Medivh. Nejhorší casting: Khadgar, král Llane. Největší sympaťák: Doomhamer, Draka. Celkově zkrátka lehce nadprůměrná zábava. Mimochodem, ještě jsem nebyl v kině za větši prachy. Imax v Kodani. To mi ho vyndej.(8.6.2016)

Je obdivuhodné, že příběh filmu vychází prozatím pouze z prvních dvou her z roku 94 a 95 a přesto dokáže rozprostřít poměrně zajímavý a "kompletní" fantasy svět plný síly a magie. Události jsou brány tak trochu letem světem, je toho opravdu hodně, a tak se nelze vyhnout určitému zjednodušování (nečekejte tedy druhého Pána prstenů). Je chvályhodné, že vždy když má film tendenci sestoupit k béčkovosti, okamžitě přijde něco, co jej pozvedne zpět. Jinými slovy i na takto "prostém" příběhu dobra a zla byl odveden velký kus poctivé scenáristické práce, který navíc vytvořil perfektní zázemí pro další dil. Co se týče akčních scén, zůstávají taktéž o krok za Pánem prstenů, avšak vizuálně jsou dost chytlavé. A vůbec, celé prostředí je skvěle propracované. Sečteno a podtrženo, konečně herní adaptace, na kterou mohou být hráči pyšní. 7/10(11.6.2016)

Pohled na nelegální migraci nepřítele, (který to má hozené prostě trochu jinak, prostě všechny domácí rozmrdat, vyplenit a zas táhnout dál) pohled jakože fantasy s orky, jakože místo "ručníkářů" zelení orkové... Něco jako Angry birds jen s živými herci v rolích homosexuálních rytířů bránících se před hordami hladových agresorů.(18.9.2016)

Co jsem čekal, to jsem dostal. Lehce nadprůměrnou fantasy, která se snaží být velkolepá a docela jí to jde, ale bohužel padá na hubu kvůli občas vyloženě odpudivé stylizaci (chápu, je to hodně subjektivní), ale hlavně kvůli nevydařenému obsazení dobré poloviny hlavních hrdinů a snaze všechno rychle odvyprávět a posunout dopředu. Díky tomu to občas nedává vůbec smysl, vztahy mezi postavami nefungují tak, jak asi měly a snaha ukázat co nejvíc potvor, míst, měst, kouzel a věcí ničí potenciálně zajímavý příběh, který je nakonec mnohem banálnější, než by mohl být. Fandové budou asi nadšení, ale já jsem dostal jen obyčejnou i když celkem epickou fantasy podívanou, která mě střídavě docela bavila a občas vyloženě lezla na nervy. Na druhou stranu beru, že je to první film a tvůrcům se povedlo rozdat karty tak, že sequel by mohl být celkem zajímavý a klidně si na něj za pár let zajdu. Potřebu vidět znovu První střet ale rozhodně nemám.(15.5.2017)

• - Britská spoločnosť BBC natočila o špeciálnych efektoch použitých vo filme 20-minútový dokument s názvom "Warcraft 2016: The Future of CGI". (ErikM)

• - Po celou dobu natáčení na produkci přísně dohlíželo herní studio Blizzard Entertainment. (NormanBates)

• - Tvůrci se na Blizzconu nechali slyšet, že chtějí, aby film po stránce kostýmů a triků připomínal něco mezi Avatarem (2009) a seriálem Hra o trůny (od r. 2011). (KREI)