Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

corbeau

Satira, u které přes její výjimečnou vtipnost občas mrazí v zádech, jak je výstižná. Obdivuji odvahu všech zúčastněných. "Abstrakce je to, co vlastně není" ()

mcleod

Výborná společensko a politicko-kritická komedie, která se krásně trefuje do komunistických funkcionářů a do lidí, kteří se snažili v tomto systému přežít či ho nějak využít pro svůj prospěch. Jde zřejmě o jednu z nejlepších českých komedií na toto téma, která místy přechází až do absurdního scénáře zesměšňujícího všudypřítomné slogany a fráze. Z dnešního pohledu je už velká část politické satiry v tomto filmu trochu "historická", přesto stále dokáže rozesmát svojí trefností a nápaditostí. ()

Autogram

Keď sa niekedy čakalo na prípojku vodovodu alebo vydláždenie chodníka pred školou, tak pomôcť mohli asi len nadprirodzené bytosti. Tak vznikol súboj medzi všetko riadiacou stranou a bielou pani, z ktorého víťaz určite nevyhovoval vtedajšiemu režimu. Ako je to s Bielou pani z hľadiska marxizmu-leninizmu a ďalšie podobné vychytávky naplnili film situáciami, ktoré sa v iných filmoch nenájdu. Podarená dvojica karieristov predseda a tajomník MNV vedeli zo všetkého vyťažiť maximum vo svoj prospech a dav ľudí im to vedel pekne zožrať. Takáto krutá politická satira nemohla skončiť inak ako v trezore. Nebyť pomalého krčmového rozjazdu, dal by som plný počet. –––– Děti, nikdy nesmíte lhát. Nikdy! A ticho! –––– Ale dyť to není pravda. – Ale běž s tou pravdou. ()

JohnSmith

Nedivím se, že film byl dlouho v trezoru. Některý hlášky jsou fakt mazec a divil jsem se, že to vůbec promítali. Jinak příjemná komedie. ()

KASUGI

Satirické porno. Tohle už je nefalšovaný protikomunistický fetišismus. Prvním vtipům na téma soudruzi a národní výbor jsem se zasmál, dalším deseti už jen kysele ušklíbl a další už jsem ze setrvačnosti poslouchal pouze jako kulisu. Ke konci mě ze stopadesáté variace na téma: "Co by tomu řekli na národním výboře" a "pššt, to nesmíme říkat nahlas" už regulérně bolela hlava. Sakra kdyby to třeba okořenili nějakou situační komikou, ale když už tam nějaká je, třeba raketa do zadnice, tak to prostě musí být raketa z ruskou hvězdou. Závěrečný přechod přes "most" už není ani trochu vtipný, protože přesně parafrázuje absurdnost různých nařízení Evropské Unie a západu všeobecně, což je takový tragikomický paradox, protože právě protikomunističní a protivýchodní bijci a křiklouni smějící se u tohoto filmu, se řítí do stejných sraček zcela dobrovolně. Á propos, už mi dlouho vrtá hlavou jedna zásadní otázka ohledně trezorových filmů: Proč je točili? Jako já chápu, když se v demokracii natočí satira, která se po změně režimu stane nežádoucí a urážlivá, ale ty vole dyť od  čtyřicátého osmého nastoupili do vlády komunisti, v padesátých letech to bylo  nejhorší - zatýkání, vraždy, popravy, do toho všeho studená válka a hluboká totalita v plné polní a oni natočí tohle? To byla nějaká forma deviace? Ten film vyloženě křičí: "Zavřete mě do trezoru! Já to chci! Ááách!" Co čekali, krevety? Nabývám z toho dojmu, že tak, jako mívají chlapi na skříňkách ve fabrikách vylepené nahé ženské, režisér měl nejspíš vylepené přihlášky do národního výboru. A když lidé vyvolávají duše mrtvých tím, že sedí v kruhu u stolu nad fotkama zesnulých a drží se za ruce, tak tady nejspíš seděl celý štáb nad plakátama VŘSR, drželi se za šulínky a vyvolávali příslušníka SNB a když pak ten esenbák zazvonil, režisér šel s erekcí tvrdosti diamantu otevřít dveře a pokud ho esenbák za jeho blažený úsměv přetáhl preventivně obuškem po držce, rejža postříkal strážníka způsobem, jaký v porno slangu nazýváme "big load". Nejde nezakončit kultovní hláškou naší party z 90tých let: Ten film je tak strašně protikomunistický, až je komunistický. ()

Vercinix

Parádní film s tak sarkastickým a kousavým humorem, že se nemohu přestat divit, jak je možné něco takového před revolucí natočit a nebýt popraven za vlastizradu! O to lepší a vtipnější to celé je, že se to opírá právě do těch bolavých míst, do kterých se nic opírat nesmělo:) ()

vitekpe

V sedesatympatym byla doba takova, ze se mohly trosku okopavat kotniky i tomu socialismu. Mne tenhle film nevadi, jsou tam vtipne situace a cele je to takove sedesatkove rozjarene divadylko... ()

klúčik

Výborná česká komédia. Na filme je jasne vidieť, aká doba sa blížila. Tento film by nebolo možné natočiť tak päť rokov dozadu. Hercké obsadenie je fantastické, Mňa dosť prekvapil J.Bek, táto postava je dobre strihnutá ( socialistický úradník sa zlázni z reality, ktorú zažije na vlastnej koži). Tento film sa dá vždy pozrieť a vždy po pozretí Vám vyvolá príjemnú náladu. Dávam 95%. ()

Frankie

Koncept vtipné satiry na totalitu dovedl Podskalský do dokonalosti. Zrcadlo je to ale nejenom legrační, ale vlastně bytostně zrůdné. "Pravda" je tu jenom nástroj manipulace, regulativ systémového pořádku. Když už nemůže být Dobro (Bílá paní) vyvráceno, je začleněno do struktury, zneužito a zprzněno. Totalita totiž vyžaduje homogenizovanou lidskou hmotu, bez subjektivity, ale s neposkvrněným kolektivním vědomím. Kdo naruši její jednotu (svědek „metafyzickeho“ Dobra Brodský) musí být jako nebezpěčný „agent narušitel“ označkován, pokárán a „léčen“ – zbaven důstojnosti. To se nakonec v tomto případě pod tlakem násilné společenské doktríny daří (Brodský peskující dítě za „lež“), režim zahlazuje stopy a obnoví dokonalost, zde pod praporem studeného pragmaticky uvažujícího vědeckého socialismu, přesto nám tu Podskalský nechává prostor k uchování naděje na autonomii přesvědčení individua (umravněný Brodský divící se, že tu most vlastně žádný není). Malá, ale přeci naděje, neboť pochybnosti lidské jsou cestou z jakékoliv společenského znásilnění. Proto není žádných mříží, ze kterých by se Dobro nemohlo dostat a bezelstně si na nás občas zamrkat. ()

velkyvezir

Ve filmu je sice pár vtipných dialogů zesměšňující totalitní praktiky, ale snímek oplývá problémem Podskalského filmů, tj. že po hodině se začne film ztrácet na tempu, až z toho čpí nuda a křeč (např. Světáci). ()

Billie777

Tenhle film jsem viděla nesčetněkrát, poprvé jako malá holka a nějak jsem si ho zapamatovala a do dneška ho miluju. Dvojice Hrušínský - Kopecký dokonalá. ()

Wally

Drsná doba komunismu a budování....tohle poslouchat byla síla, snad se to znovu nevrátí. Nicméně film je roztomilou komedií s velkou plejádou tehdejších hereckých es, které si to očividně užili. ()

Zagros

Příběh je naivní a sám o sobě moc přesvědčit nedokáže. Naštěstí o ten tady ani nejde, slouží jen jako pozadí k neuvěřitelně trefné a na svou dobu velmi odvážné politické satiře. Nechci citovat jednu dobrou hlášku za druhou, musel bych asi přepisovat celé dialogy, protože ty jsou brilantní. Často jsem se divil, co si až tvůrci dovolili a jak se dokázali precizně trefovat do politického režimu a všech komunistických pohlavárů. Přeci jen si jednu větu nakonec neodpustím… „Nepotřebujeme strašidla, když máme národní výbor.“ Všem tvůrcům zpětně děkuji za výborný filmový zážitek a za tu odvahu jej stvořit. ()

klukluka

Nechápu, že je tenkrát všechny do jednoho neposlali do uranovejch dolů. Odvážná satira je jedna věc, tady se ale komunistům doslova chechtali do ksichtu. Fakt masakr. ()

Paity

Vcelku nenápadná komedie až skoro fantasy film, který v sobě skrývá celou řadu skvělých herců, kteří se i následující desítky let drželi na absolutním výsluní. ()

Burdock

"Vždyť tady žádnej most není!" "Ty furt s tou pravdou! Drž hubu a plav!"... A tak tu 40 let všichni mlčky plavali.. :( ()