Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

Solly

Je to muzikál? Není to muzikál? Nejsem znalec - nevím. Ale vím, že je to výborná komedie s písničkami, které už téměŕ zlidověli. Rozhodně je to jedna z perel československého filmu. ()

Lukasfox

tak tento pro mě malý skvostík českého filmu je jeden ze dvou mých nejoblíbenějších muzikálů, s chodou okolností oba od Z. Podskalského. Už v mých dětských letech mi bežel na videu celkem často a kozlo pro mě neztratil ani dnes, krásná hudba, výborní herci( pro mě především duo Kopecký- Matuška a jedna z posledních rolí p. Marvana u které se vždy nasměji:-)) Je to pro mě film který mě prostě vždy dokonale pobaví a dostane z depky!!! proto bez váhání 5* ()

Zevon

Co jiného se dalo za šedé totality aspoň trochu bezproblémově točit, než komedie. Tento pokus o muzikál ale dopadl víc než dobře, melodie jsou pro většinu národa chronicky známé dodnes.No jo, jenže komunistická smutná šeď je tam všude znát, i oprýskané zdivo je natřeno rychle na šedo, z hradební cesty vyrůstá plevel a rychlou ruka zedníka před natáčením na opravách způsobem "rychle to nějak poliskat" nelze přehlédnout. Holt komunismus již nikdy více, radš všem komunistům kulku do palice! Všichni "od kumštu" si pořád stěžovali na cenzuru, dnes ji nemají, podmínky jak nikdy a výsledek je nesrovnatelný a ubohý. Čímpak to tedy bylo, že tehdy to kurva šlo a dnes běs? ()

Bobšule

Z českých filmů můj nejoblíbenější. Nádherná hudba, nádherný příběh, nádherné kostýmy, nádherné obsazení a to vše na mém zamilovaném Karlštejně. Dvojice Kopecký-Matuška nemá naprosto chybu! ()

waska

K hodnocení by stačilo napsat jediné-píseň Lásko má já stuňů. Do dnešního dne je to má jedna z nejoblíbenějších muzikálových písní. K filmu-skvělé herecké obsazení, casting by si jednomyslně zasloužil Oskara, nemá chybu. ()

BDMarty007

Jako film to neni nic moc, ale ma to cele takovy zvlastni kontext a atmosferu, ze 2-3 pisnicky z toho filmu jsem si skoro oblibil, ac to neni muj oblibeny zanr. ()

quixote

Od malička stokrát viděný film - klasika. "Jede král", "Hoja hoj.... " Co dodat? Přesně ten typ filmu, u kterého člověk časem najde nějaké ty nedostatky, a přesto je přehlíží. Přidá se smutek nad tím, jaké herce se tenkrát podařilo dát ve filmu dohromady. Opravdu nevím, jak by dopadl casting na podobný projekt dnes. A Karel Svoboda byl taky jenom jeden. ()

josieaddms

Nemilovat, neslibovat! Jedna z mála Českých klasik které opravdu za něco stojí. Fajn písničky i když třeba v podání Helenky Vondráčkové, a hlavně skvělé ty v podání Matušky, nebo Kopeckého. Je to film který baví i dospělé, i malé. Je to celkem vkusné, vtipné, a má to hodně takových těch hlášek co přetrvávají věčnost. Jako dítě jsem to naprosto milovala, tenkrát hlavně Kolářovou, a dneska i přesto že některé účinkující zrovna dvakrát nemusím, to považuji za opravdu hodně dobrý počin, hodný svému legendárnímu jménu v ČR. Tenkrát se tam alespoň netočili filmy které trapně vykrádaly zahraniční tvorbu, ale pěkně vlastní věci, které potom mají ve světové kinematografii vetší hodnotu. Jednoduše dobré. ()

Brinkley

Lehká historicko-nehistorická taškařice z pera páně Vrchlického. Já jsem vázána nostalgií, nicméně i tak dnes pro zdárný divácký zážitek musím dodržovat dvě zásady: 1) nedívat se častěji, jak jednou za 10 let a 2) předem si připravit léky na alergii vůči Heleně Vondráčkové, popřípadě mít v pohotovosti tlačítko mute. ()

Jonatána

Tak jsem dneska odpoledne při debordelizaci skříně poslouchala, prozpěvovala jsem si a občas i koukala na obrazovku. Nevím, kolikrát už jsem Noc viděla, ale kdykoli ji můžu vidět znovu. Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů a považuji ho také za jeden z našich nejpovedenějších muzikálů. ()

VanMagnifico

Asi nejhodnotnější český (československý) muzikál. Skvělé herecké obsazení, a i když muzikály opravdu nesnáším, tak tohle mi zase tak nevadilo. ()

Wyrdas

Jedna z těch nejhezčích českých muzikálových pohádek, jaké máme. Její hudební doprovod mě absolutně pokaždé okouzlí a herecké umění všech herců je přímo brilantní. Lásko má, já stůňu... tahle písnička mě zasáhla a nosím ji v srdci... Daniela Kolářová v tehdejší době byla skutečně krásná kočka a je zde takovou tou třešničkou na dortu. Noc na Karlštejně je celkově veledílo, které by si neměl nikdo nechat ujít. ()

Likan7

Kvůli mamince znám skoro nazpaměť, ale o to víc se mi Noc na Karlštejně zhnusila. Dodnes nevím, jestli to je komedie, muzikál nebo historický film. Mám dojem, že to nevěděli ani sami tvůrci, a ikdyž českou kinematografii nemusím, musím uznat její přednosti. Ale tady se fakt žádný nedostavily. Pro někoho klasika, pro mě zlo. ()

neo93

Klasický muzikál z hradu Karlštejn, který již několikátý rok patří do vánoční televizní nabídky. Ke zdobení např. vánočního stromu naprosto ideální podívaná. Jednoduchý a známý děj příběhu, který asi nejvěrněji zachycuje divadelní hru Jaroslava Vrchlického, výborné písničky od Karla Svobody, které zná snad každý, tak i skvělé herecké výkony v hlavních, ale vedlejších rolích, jsou ozdobou tohoto filmu, které musejí vždy potěšit a rozveselit. ()

bearmeedek

Film byl ve své době určitě hodně úspěšný pro lidovou zábavu v historických kulisách. Viděl jsem jej náhodně několikrát, a protože jsem konečně navštívil Karlštejn, musel jsem si znovu ověřit autentičnost filmové lokality. Takže teď i trochu jiný pohled na tento film. Kromě zajímavých prostor hradu i malá myšlenka, že Jana Brejchová byla ve svých 33 letech v roli císařovny nádherná. ()

rublik05

Po celou dobu jsem se snažil přijít na to, proč je tento historický muzikál tak populární. Kromě prvotřídního hereckého obsazení totiž nemá nic, čím by dokázal zaujmout. Příběh je sám o sobě strašně absurdní, děj je šíleně nudný, písničky vesměs spíše lezou na nervy, dialogy jsou místy až úsměvné. Pozitivně na mě působili snad jen ti herci, pěkné kostýmy, hrad Karlštejn a titulní píseň. Jinak v podstatě nemám co hodnotit. Trapná a přihlouplá nuda, kterou zachraňují fakt jen ti herci a příjemné prostředí. 3/10. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let