Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

EXpenza

Miloš Kopecký a Waldemar Matuška byly neskuteční! A hudba? Paráda! To je něco ojedinělého! A Jana Brejchová jako císařovna je velmi hezká. Moc jí to v tom filmu slušelo! :) ()

Genero

Klasik nudy českých čítanek Vrchlický se asi vrtí v hrobě když vidí, jak klasik nudy českého filmu Podskalský zatočil s povinnou četbou. Tentokrát ale Zdeněk zradil sám sebe, když dal vzniknout zábavné a milé komedii plné hezkých zlidovělých písniček. Muzikál skrz naskrz plytký, ale přesto jediný dobrý v historii českého filmu. Podle tohoto klíče je také potřeba ho hodnotit. Pětihvězda není za kvality, ale za zásluhy. ()

BoPo

Z tých často reprízovaných a chválených českých filmov je tento asi mnou najviac nenávidený. Niečo medzi nechcenou paródiou a porno predohrou bez porna. ()

argenson

Roli císařovny Elišky měla původně hrát i zpívat Brejchová, potom Vondráčková, načež tvůrci včas došli k závěru, že ta první neumí zpívat, ta druhá zase hrát, z čehož vyplynul geniální kompromis, kdy té první to ve filmu moc sluší a ta druhá přišla k jednomu ze stěžejních hitů své pěvecké kariéry. A že to celé není moc historické? To lze očekávat u historických či životopisných filmů, zatímco tohle je muzikál/komedie. Leč i tak si může každý odnést poznatek, že ze čtyř manželek Karla IV. byla Eliška ta, co dokázala lámat meče. Karel Svoboda dokázal (na rozdíl od jiných) vybavit nosnými melodiemi celý film, byť se hudební motivy opakují v různých aranžích. Hudebně je to hodně stylově barevné a pak ani neruší to, že někteří herci mají se zpěvem problém (zatímco naopak například Matuška nemá problém s hraním). Vyšperkované dialogy se starobylou češtinou příjemně kontrastují s moderní hovorovou mluvou (Hanzlík: "Hodím se marod."). A výkvět českého herectva v kouzelných exteriérech... Prostě za 100%. ()

Lordkolol

Já to prostě miluju... zcela nezakrytě uznávám, že se to dá označit za určitou deviaci, ale já tenhle ideál už od dětských let zcela neobjektivně miluju.... "...kdypak tetřevi..." ()

moviesfan

Hezký i zábavný český film z doby Karla IV. s mnoha hezkými písněmi. Česká klasika na kterou se vždycky rád podívám. Hodnocení: 80% ()

Blofeld

Muzikály mám až na malé vyjímky moc rád. Noc na Karlštejně není mezi vyjímkami. Co ještě potřebujete? Skvělí herci zpívají skvělé písničky. A pokud by to na vás ještě nezabíralo, pokuste se zjistit, která je hezčí: Kolářová, nebo Brejchová? Tedy u mě vede o kousek Brejchová... ()

svik

Hodnotím za 3....Nevím na mne působí pokaždé když se na tento film podívám takovým utahaným nezáživným dojmem bez sebevětších úletů ať už v jakém jkoliv směru-to ztrácí velice na kvalitě -JE TO VLASTNĚ TO HLAVNÍ. Scénář podle mne ztojí také za nic, ale na druhou stranu se mi líbí herecké výkony :Vlastimil Brodský, Matuška -ty jsou nezapomenutelné. ()

Marek1991

Ako film nič moc. Znovu sa jedná o tradičný námet na film z prostredia hradov, čo sa v socializme často používalo, lebo vtedy boli filmy s touto tematikou princezien, kráľov, princov, kráľovien, šašov, vojakov, či potulných hudobníkov bežné. Hudba bola pekná, dej opäť predvídateľný, prostredie krásne, komédia slabá, ale opäť príjemné a oddychové, lenže nemastné a neslané. ()

Padme_Anakin

Krásná hudba, kouzelné písně, herecký ansámbl komplet sympatický, Vlastimil Brodský se mi jako Karel IV. moc líbí, dvojice Daniela Kolářová - Jaromír Hanzlík na mě funguje spolehlivě, no a příběh je to úsměvný a milý, na hrad nesmí vstoupit žena, tedy pokud ta žena není zamilovaná a respektuje císařův zákaz.. Hodnocení ponechávám tam, kde už roky je.. ()

corpsy

Krikľavý muzikál, ktorý zaujme hlavne divákov, ktorým sa páči podobne ladený príbeh. Pre mňa až príliš gýčovité a miestami trápne. ()

Marsik

ČT1 HD - Ihned po skončení velikonoční Popelky nám ČT servírovala další českou klasiku, tentokrát muzikálovou. Asi je to zvláštní, ale já jsem Noc na Karlštejně viděl dnes poprvé (vždy jen nějaké útržky). Musím říct, že to nebylo zlé, ale taky to nebylo bůhví jak skvělé. Lidé na to pějí ódy a považují za nejlepší filmový muzikál. Mě to tak nepřišlo, i když uznávám, že předních a kvalitních českých herců tu je požehnaně. Nejsem schopen pořádně říct, co mi vadilo nebo co mi přišlo slabé, ale zkrátka to na mě celkově nepůsobilo super dojmem. Možná proto, že jsem byl namlsán Popelkou :) Ale 4 hvězdičky dám, nemyslím si, že by se Noc na Karlštejně měla zařadit mezi 3-hvězdičkové, tudíž průměrné filmy. 70% ()

Kryton

Dokud to nezačli moc opakovat tak to bylo dobře koukatelné a posluchatelné dílo. Plno skvělých herců a hudba, kterou si dnes tolikrát pujčují dnešní "umělci". ()

NinonL

Karel Svoboda byl velký umělec. Kromě jeho písní a hudby se mi v muzikálu nejvíc líbí moudrý arcibiskup Karel Höger a Miloš Kopecký s Waldemarem Matuškou v rolích zhýralých návštěvníků z ciziny. ()

frashmaker

Naivní muzikál, který však svým výskytem známých osobností nikdy neurazí. Těžko říci, co by ten film byl, nebýt toho kvanta známych českých popovích písní. Asi nic.. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let