Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

Arsenal83

Bez notoricky a nealkoholicky známych piesní by to nemalo vôbec šmrnc. Čo to je vlastne za zápletku, veď tu v podstate nie je ani poriadny dej. Nevyspatá Brejchová na mladicu veru nevyzerá, zvláštnym pozitívom je ale vidieť Marvana na konci svojich síl, kde vidieť, že rozum funguje, ale telo už nevládze. ()

raroh

Adaptace typická pro režiséra Podskalského, chybí jí jakýkoliv šmrnc a přebývá popisnost, řekněme televizní. Kdyby aspoň hudba byla nějaká nápaditá, ale Svobodova rádobyromantická nepůvodnost mě ničím nezaujala. Přesto si myslím, že film vypovídá přesně o době svého vzniku víc než cokoliv jiného. ()

Šandík

Pro mě osobně další zbytečná „historická“ komedie. Nuda a ještě k tomu naprosto vylhaná. Za historickou nevěrnost sice Podskalský nemůže, ale za to, že stvořil podivný rádobyvtipný muzikál už rozhodně ano. Od média jménem "film" očekávám rozhodně víc než nicneříkající estrádu v historických kostýmech... ()

heyda

Slabé 4 hvězdičky tomuto pokusu sluší asi nejvíce. Chvílemi film nudí, chvílemi si člověk zazpívá, chvílemi se člověk i baví, ale vcelku nejde o nic převratného. Každopádně herecké obsazení je opravdu široké, takže to docela potěší. ()

Yardak

Klasika mého dětství! Muzikály nemusím, ale tenhle mě vždycky hrozně baví. Správná historická balada. Film roku 1973. ()

Stanislaus

Teprve až po téměř půlstoletí od premiéry jsem se dostal k jedné z našich nejznámějších muzikálových klasik - Noci na Karlštejně. Po zhlédnutí však musím konstatovat, že na mě tento dnes již kultovní počin zapůsobil veskrze průměrným dojmem. Po hudební stránce jde samozřejmě o solidní práci a kdo by neznal ikonickou píseň Lásko má, já stůňu, jejíž motiv se příjemně linul napříč celým filmem. Problém jsem měl spíše se samotným příběhem, jehož humorná, ale i romantická (snad jen až na pár záchvěvů v závěru) linie mě minula velkým obloukem a nechala mě zcela chladným. Zároveň mě celkem rušila chaotická (místy až mizerná, budu-li příkrý) práce se střihem. Jsem sice rád, že jsem se k filmu konečně dostal, nicméně jsem si celkem jistý, že se k němu (s výjimkou výše zmíněné písně) už nikdy nevrátím. ()

Jinny

Inu, navštívíme nejen čtrnácté století, ale také dobu, kdy Karel Svoboda uměl napsat hity... Brodský zahrál tu nejsympatičtější verzi Karla IV., kterou si umíme představit, ale těžko mu to vyčítat - koneckonců to byla jedna z mála příležitostí, kdy nehrál s odpuštěním trotla. "Je jen jedna věc na světě, před kterou se pokoří vladař, a tou je láska." ()

Ivoshek

Jestli se tenhle film líbí nebo ne, záleží na tom, jestli má rád Svobodovu hudbu (já nijak zvlášť) a zpěv Valdy Matušky s Helenkou Vondráčkovou (já ne). Na hudbě totiž celý film stojí, zbytek je víceméně vata mezi písničkama, která nemá s historickou realitou mnoho společného. ()

rikitiki

Škoda, že je to nepřenosné, ale tohle je geniální film. Miluji scénu, když Brejchová coby královna řekne Högrovi coby arcibiskupovi: "Ale tys lásku nepoznal, ty jsi kněz." a přitom se dívá jinam. A on v tu chvíli hodí pohled a úsměv, který by vydal na román, protože je naprosto jasné, že poznal. A když královna stočí opět zraky na něj, arcibiskup se zas tváří důstojně a kameně. Ta scéna netrvá ani minutu, ale já bych za ni Högrovi přála Oscara! ()

honajz

Trošku nadsazuju, ale hraje v tom Höger, Marvan sem už těžce nemocný jezdil z nemocnice, a není to na něm znát, Walda je prostě Walda, objeví se tu v jedné z mála rolí Pavel Bartoň, a kromě krásných exteriérů a interiérů, chytlavých písniček a několika vydařených vtipných replik nabízí i příjemný romantický příběh s krásnou Brejchovou, které ta ústřední písnička sedne daleko víc než Vondráčkové. :-) Navíc spousta legendárních scén a replik. ()

MM11

Oceňovaný muzikál Zdeňka Podskalského je milou přehlídkou muzikálových čísel v nedokonalém příběhu, díky němuž Vás obveselí hlavně nápaditě pojaté charaktery postav zahrané naši hereckou špičkou. Historii tady nehledejte, přílišné umění také ne, ale jen a jen se bavte. A taky mimochodem: Jedná se o Poslední roli Jaroslava Marvana. ()

SOLOM.

Taky patřím k těm, kteří mají tento historický muzikál/komedii rád a kdykoliv se na něj rád podívám znovu. Třeba jako dnes ráno. Velmi sympatický výkon Brodského, pohledná Jana Brejchová a melodické texty – přesně to se mi na tomto kousku líbí ze všeho nejvíc. Nechybí ani humorné situace (bohužel se tu najde i pár těch trapnějších) – každopádně Waldemar Matuška nám zvedne náladu… ()

Kimon

Krásný, romanticky ztvárněný střípek příběhů z doby panování Karla IV. v podobě snad prvního našeho československého muzikálu, který má v naší kinematografii své zasloužené místo a je podtržen dějinami naší země. Jistě, že to vše tak romantické ve skutečnosti nebylo, ale příjemně se na to kouká a rozumný divák to přijímá s vědomím, že to bylo stvořeno úmyslně s humornou nadsázkou za účelem pobavení se. Označení "historický" bych v tomto případě neuváděl, i když jakási podobnost se skutečností se filmu nedá tak docela upřít. Se svými přibývajícími léty se na tento vskutku příjemný muzikál dívám stále raději, než tomu bylo v dobách, kdy film vznikl. Zřejmě je k tomu potřeba jisté duševní vyzrálosti, kterou mládí často postrádá. |:-) ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let