Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

Skip

Když se podíváte na obsazení, tak prakticky ke každému jménu si můžete dát pět hvězdiček za herecký výkon. Světáci jsou pro mě nejlepší komedií, jaká kdy byla natočena (nejen u nás). ()

L_O_U_S

Skvělá komedie s geinálními hláškami a narážkami. Nejlepší je scéna v restauraci. "Já jsem je znala všechny osobně." (312.) ()

hygienik

Tak od českého filmu v TOP 200 a navyše s hviezdnym obsadením som čakal oveľa väčšiu zábavu, než priamočiaru zápletku v štýle My fair lady. To potom dávam prednosť prekombinovaným normalizačným komédiám (Pane, vy jste vdova, Což takhle dát si špenát?). Tie boli vtipné, narozdiel od Svetákov. ()

Aleee89

Jedna z výtečných českých komedií, při jejímž zhlédnutí si postesknete, proč se něco podobného netočí i dnes. Skvělé herecké obsazení, prakticky samá esa, děj jednoduchý, ale vyšperkovaný neuvěřitelnými scénami, hláškami, situacemi a vypointovanými dialogy. Příjemná stopáž je už jen třešinkou na dortu. ()

Dont

Konečně jsem Světáky viděl od začátku až do konce. Dokázal bych si to představit bez některých nudných hudebních vložek, ale závěrečný večer je skutečně geniální. A ohromně vtipný. Z dam bych vyzdvihnul úžasnou akademickou umělkyni Jiřinu Jiráskovou, z pánů mě bavil nejvíc ranař Jiří Sovák a v roli vesnického balíka fantastický Jan Libíček. ()

kajas

Obešla bych se bez hudebních vložek a do děje jsem se pořádně zakoukala až se začátkem výuky pana Nového. Víc než pánové mě navíc bavila trojice dam - hlavně neodolatelná Bohdalka s Marií Sklodowskou-Curie ;). ()

Chrysopras

Skvělá komedie s brilantním hereckým obsazením. Člověk to může shlédnout mockrát a nepřestane se bavit. Vyzdvihuju noblesu podání a satirický přesah. ()

kinderman

Komedie o třech fasádnících upoceně předstírajících po nocích v drahých lokálech protřelé weltmany je zároveň satirou na to, co se ve skutečnosti skrývalo "za fasádou" rozvinuté socialistické společnosti. Škoda, že z úvodní neonové sekvence (Otraviny, Sportovní pot) vypadlo Ovoce z lenina, naopak poněkud rušivě působí muzikálové výstupy. ()

d-fens

hviezdička naviac za odvážne narážky na komunistický režim a vidláckosť "pracujúceho proletára", snažiaceho sa byť nóbl v štýle prvej republiky :) A to si tvorcovia filmu dovolili v roku 1969 ! .... No a neviazaná konverzácia o "míchaní malty" ma skoro rozpučila, rovnako ako záverečný rozhovor, 3 "gentlemanov" a 3 "dám", kde si každý mlel o tom svojom (od astrofyziky, cez Dalího až po Marie Curie-Sklodowskou :D ) ()

jezurka42

"Sakra sedni si. " "Já sedím." "Vona sedí. My taky sedíme." Pro mě prostě ve Světácích vede trojka žen. A nejvíce Janžurka. ()

dyfur

Absolútna klasika - špičkové dialogy,herecké vykony,najlepší film Zdena Podskalského a asi jeden z mála trezorových filmov ,ktorých by bolo škoda ak by sa nevideli.moje zaujímavosti: Vo filme sa mala objaviť i jedna scéna z plavárne. Nakoniec sa doň nedostala, pretože celá skončila v strižni. (dyfur) Pri scéne s nácvikom stolovania u emeritného profesora (Oldřich Nový) mala byť i scénka, kde Tonda Skopec (Jiří Sovák) reaguje na oheň slovami: „Pane emeritní, s dovolením, já ten oheň uchčiju!" Nakoniec však bola vystrihnutá. (dyfur) Neuvedený spoluscenárista bol i samotný Jiří Sovák (Tonda Skopec). Za svoj podiel na scenári dostal od vtedajšieho produkčného pána Ouského 9,000 Kč. (dyfur) ()

Katarine

Výborná česká komedie, která vždy zvedne náladu. A ty nestárnoucí hlášky znám už zpaměti. K tomu plejáda nejlepších českých herců ...skvělý režisérský počin. ()

tufr

Pro mě komedie komedií...neskutečně nahláškovaná!!Perfektní obsazení a vtipná zápletka, dala vznik mému TOP CZ filmu.... ()

Petrasuvicka

Nejlepší česká komedie vůbec. Dokonalý humor, který nikoho neurazí, založený na drobném slovíčkaření a hrou s českým jazykem. Jednoduše bravo! Pět hvězdiček na plné čáře. ()

easaque

nostalgické 4* tuto kultovní komedii jsem díky trezoru viděl až někdy v půlce 90-tých let. A od té doby ještě párkrát a i když je to už hodně dlouho co to bylo naposled, tak si troufnu ohodnotit. Všeobecné nadšení s ní nesdílím, ale beru ji jako kvalitně udělanou lehkonohou zábavu s tehdejším komediální hereckou špičkou. Víc nemá cenu psát, stejně Světáky každý zná;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková