Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

Bachy

Pochopil jsem, že děda vypadal jako mladej Sovák. Pochopil jsem, odkud tahá mamka věty jako "a to madam Currie". A ano, užil jsem si takovou koncetraci slavných českých tváří. Nicméně jsem stále někde na pomezí 3 a 4 hvězd. Nenudil jsem se ani na moment, v tom problém nebyl, ale bohužel jsou Světáci přesně typ filmu, který druhý den zapomenu a už se těším až zapnu nějaký jinačí. Tudíž - bavilo, ale proplulo. Uvidíme, co druhé zkouknutí. ()

Chrustyn

Perfektní komedie se skvělou trojicí Sovák-Libíček-Brodský a perfektními fóry. Je sice pravda, že když se ke konci film stává "inteligentnějším", tak vtipné situace trochu ustupují, ale rozhodně to filmu neubírá na kvalitě. Opravdu skvělá komedie. ()

dopitak

Budu asi jeden z mála nadšených diváků, komu se moc nelíbila konverzace v šesti, na můj vkus to chtělo sestříhat. Konec jsem taky čekal silnější. Ale za šestici intelektuálů a Menšíka je to pořád plnej, a ještě možnost vidět Otto Šimánka jako proutníka. Písničky tak půl na půl. ()

raroh

Poměrně typický produkt scenatisty Vratislava Blažka, jehož specializací byly převážně muzikály a hudebně-dramatická tvorba. Ubylo sice moralizování takových Starců na chmelu, ale zůstává aktuální satiričnost, jejiž údernost i vtipnost je často okouzlující (někdy až opravdu překvapivě - v líčení chudoby Brodský cituje J. Š. Baara, což byl autor katolický, třebaže v dobové školské praxi stále využívaný, konkrétně šlo o dílo Pro kravičku), ale Blažek zkrátka nebyl Karel Michal, jehož námět Bílá paní předtím Podskalský realizoval. ()

Šandík

Pro mě osobně velmi rozporuplný film. Na jedné straně je zde skutečně přítomno skvělé herectví řady zúčastněných, na druhé straně naprostá absence čehokoli hlubšího a značně hloupoučký děj. Navíc, s výjimkou excelentního Oldřicha Nového mi herecké výkony v tomto filmu připadají tak nějak neupřímné. Vše je příliš neskutečné a nepravděpodobné, neuvěřitelné, ale přitom ne absurdní. Humor, v mnoha případech čistě slovní a odehrávající se na úrovni kamarádského špičkování, působí dojmem legrace pro legraci. Zpravidla zoufale klouže po povrchu a jenom málokdy zajiskří reflexí skutečného života. Tak často zmiňované satirické protirežimní šlehy se topí v záplavě banalit. Koneckonců je znát, že Podstalský byl hračička, spíše než o závažné výpovědi jde o hříčky typu (vystřiženého) "ovoce z lenina"... Chtě nechtě také nejsem sto uvěřit pánům jejich fasádnictví ani dámám nejstarší řemeslo světa, což je zjevně kámen úrazu a příčina mého nízkého hodnocení. Možná jsem prožil příliš času mezi dělníky, ale Světáci na mě působí jako pokus salonních (rádoby) intelektuálů o lidovou zábavu vytvářenou na účet nevzdělaných buranů, aniž by však dotyční "intelektuálové" o skutečném světě těchto "buranů" něco opravdu věděli. Stylizovanost ještě podtrhuje řada vložených písní. Ke kladům filmu nepatří ani kamera (František Valert). V některých částech filmu (především z počátku) se téměř zdá, jako by si kameraman s širokoúhlým formátem doslova nevěděl rady. Kompozice obrazu často působí vysloveně náhodným dojmem a ani tam, kde se s širokoúhlým formátem jakš takš vědomě pracuje nelze mluvit o nijak oslnivém výkonu. Zajímavé komentáře: Pohrobek, Maurice ()

Stanislaus

Světáci jsou ultimátním hereckým koncertem téměř všech zúčastněných - oběma hlavním hvězdným triům zcela výtečným způsobem sekundují vedlejší postavy a dávají tak vzniknout kvalitnímu filmovému zážitku. Snímek má poněkud pomalejší rozjezd a upřímně řečeno bych se zcela obešel bez většiny hudebních čísel, nicméně když přišly na řadu "lekce slušného chování" a především závěrečné posezení v restauraci, tak jsem se opravdu bavil a řezal smíchy. P.S. Pinkas vs. Picasso. ()

Flakotaso

I po čtyřiceti letech výtečná a nestárnoucí česká komedie. Vynikající herci, kterým dominuje parádní Vlastimil Brodský, pěkná hudba, scénář a hlavně desítky k popukání vtipných hlášek a situací. Pro mne obrovské překvapení. ()

rikitiki

Nebyla to jeho úplně poslední role, ale byla to naprosto důstojná role k rozloučení. Elegantní sbohem světáka Oldřicha Nového. A spoustu vtipných a originálních hlášek: Nebojíte se, že vám s tak rozkošnou věcičkou uteku? ()

Ivoshek

Tři fasádníci se snaží za pomoci Oldřicha Nového vydávat za světaznalé intelektuály, o totéž se snaží za pomoci protřelé bordelmamá (ve dne šatnářky) i tři pražské prostitutky. Naprosto dokonalá komedie. Scéna společné večeře zůstává pro mne vrcholem filmu a jednou z vůbec nejvtipnějších v české kinematografii. ()

anais

Světáci jsou buď jednoduchou, době poplatnou komedií s několika skvěle napsanými a zahranými scénami, a nebo geniální, možná až příliš zakrytou alegorií na to, co se stalo v Československu 60.let. Snaha tří dělníků o dobytí vyšších společenských příček (a je tu v podstatě zrovnoprávněno vzdělání s vlastnictvím většího obnosu peněz), jako by symbolizovala obrození během Pražského jara (vesničtí zedníci jedou do Prahy, nakouknou do velkého světa, o kterém tak dlouho snili). Jejich závěrečné prozření, a odevzdaný návrat k rodinám na vesnici, kam patří (bez peněz a bez vzdělání, ale tak to přece má být...), jako by značilo situaci Čechů po příjezdu sovětských vojsk... Jako by ten film říkal "je správné být průměrný, není se za co stydět... vraťte se domů, žijte dál své životy, hlavně se do ničeho nemotejte." Tenhle film prostě nedokážu vnímat příliš jednoduše. Zvlášť když vím, že scénář má na svědomí ten samý člověk jako Tři přání Kadára a Klosse...film s mnoha podobnými motivy jako Světáci, mnohem kritičtější (přiznaně) a přitom takřka zapomenutý. ()

poz3n

Tak konečně jsem viděl Světáky. Trochu jsem se bál, abych nedopadl jako u Ostře sledovaných vlaků, ale to se nestalo. Sranda a hlášky na každém kroku, skvělé herecké obsazení a trochu překvapivě, na svou dobu, hodně kvalitní a dobrá kamera, která by jistojistě našla uplatnění v nějakém velkém dramatu. Závěrečná konverzace v hotelu potom zabíjí úplně vše. 8/10 ()

jonyyy

Úplně zbytečně z toho dělají muzikál. Pár situací a rozhovorů tam bylo opravdu geniálních. Ale koukal jsem to na několikrát, jak mě to nebavilo. 50% ()

Necrotongue

Protože ani mně není nic cizího lidský, tuhle konverzační (to jako, že je tam hodně rozhovorů, víte?) komedii jsem si i po letech velice užil. Scénář byl sice až brutálně jednoduchý, ale jeho provedení bylo skvělé. Obsazení bylo přímo hvězdné a rozhovor, v němž dokázali účastníci propojit šest různých témat mě úplně odvařil. Kdyby to bylo na mně, s klidem bych se obešel beze všech zpěvů a tanců, ale ani ty nemohly plnou palbu ohrozit. ()

Gary

Je to dnes už sentiment. Jedni z našich nejlepších herců v nádherně pozitivním filmu o třech normálních lidech těch let. Např. písnička "Třikrát perlorodky, ať jsou ty dámy krotký.." se vám neskutečně vryje do mozku. A člověk si posteskne po staré době a starých hercích, jaké už dnes nenajdeme. Všichni tři Světáci už jsou v Pánu a já si na ně v televizi vždycky rád vzpomenu. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková