Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Vizuálně to je moc pěkně zpracovaný a příběh, kterej sem mimochodem moc neznal (já vim, jsem literární neandrtálec) mi chvílema přišel i docela solidně hororově zpracovanej, samozřejmě v rámci takový pohádkový hororovosti, nicméně účast Jima Carreyho je tu dost zanedbatelná, jeho typickej projev tu nemá využití, grimasy přes animaci nefungujou a ani tu o ně moc snaha neni a hlas nebyl až zas tak výraznej, aby se to bez Carreyho neobešlo, ale každopádně dobrej animák, i když nic co by stálo za nějaký výtaznější upozornění(27.3.2010)

Se současným vizuálním stylem Roberta Zemeckise nejsem bohužel kámoš a to se projevilo i při sledování Vánoční koledy. Neříkám, že to jakým způsobem dělá svoje poslední filmy je špatný, to určitě ne. Naopak, třeba mnou právě souzená Vánoční koleda má neskutečný styl, je plná depresivní až strašidelné atmosféry. Čistě mezi námi, tohle je dětský film asi jako trabant ekologický auto, ale problém je v tom, že mě tenhle digi styl v duchu ani animovaný, ani kreslený, ani hraný prostě nesedne.(10.1.2011)

Trailer ma dokonale navnadil a neodolal som, zvlášť keď je to aj v 3D a v Košiciach som chcel obkukať novootvorený IMAX v OC galéria. Oproti Beowolfovi vidno pekný pokrok v detailoch, hlavne vytýkané mŕtve oči už v novom snímku pôsobia oveľa živšie. Všetko je po technickej stránke na vysokej úrovni, až na samotný príbeh, ktorý je v niektorých momentoch, hlavne v strednej časti, trošku nudný, ale to najhlavnejšie je strašne temný. Mne to ako dospelému divákovi nevadilo, ale nejako som oľutoval , že sme s manželkou zobrali aj našu sedem ročnú dcéru. Myslím si, že pre deti do desať rokov je film absolútne nevhodný. Téma smrti , duchov a všadeprítomnej tmy prevažujú nad veselými momentami v pomere 80:20. Keby režisér dokázal nejako oživiť a okoreniť humorom prostrednú časť filmu ,dal by som plný počet ,pretože napriek výhradám ,príbeh hoc je temný , je naozaj poučný. Grafika ,atmosféra, "herecké výkony" , hudba A.Silvestriho v kombinácii s 3D, to všetko nedovoľuje ísť nižšie ako 3 hviezdičky. 70%.(1.12.2009)

Postup, který si Zemckis v Polárním expresu teprve ošahal, předvedl tady v Koledě v celé své parádě. Ona "živá animace" je opravdu skvostná a postavy konečně vypadají, že mají nějaké emoce a nervy v obličeji. Za což velkou měrou může Jim Carrey v 7-násobné roli. A nebýt otravného dabingu a neustále žvatlajících děcek kolěm mě, tak bych Koledu ani nepokládala za rodinný film, protože atmosféra je často celkem temná. Jen škoda, že uprostřed je děj tak trochu o ničem a soustředí se hlavně na to, aby v 3D pobavil. Každopadně je to hodně slušná verze Scroogeova příběhu.(28.11.2009)

„Poslední tři filmy Roberta Zemeckise jsou jako ta stará známá bonboniéra, kde vždycky víš, co ochutnáš.“ Vůbec by nebylo od věci, kdyby se Robert Zemeckis příští nebo přespříští rok přihlásil o slovo s klasicky natočeným hraným filmem. Nebo mu z toho 3D začne dočista šplouchat na maják. A divákům postupně taky. Trilogie naanimovaná za pomoci technologie motion capture – Polární expres, Beowulf a teď čerstvě Vánoční koleda je bezesporu zajímavým kinematografickým experimentem, ale těžko ji lze milovat. Možná proto, jak hluboce jsou do sebe jednotlivé filmy zahleděné.Zemeckis dusí lehkost svých posledních filmů těžkopádnou animací. Největším záporným znaménkem se v případě Zemeckisových posledních snímků může zdát být opomenutí příběhu. Klade čím dál větší důraz na 3D-efekt a ve výsledku baví jen na začátku a na konci. Prostřední část je jako kdyby vzal lehce poletující peříčko z Forresta Gumpa a jeho let převedl do trojrozměrné podoby a nechal jej vlát ve větru 45 minut. Prostě nuda. Postava Scrooge Jima Carreyho, tak ve výsledku pořád někam lítá nebo padá – vše ve prospěch kýženého efektu. Až se dere na mysl představa Supermana v důchodcovském věku s artrózou a mrzutou povahou. Ve vánoční koledě je toho opravdu hodně, ale duch Vánoc chybí, ačkoliv se ve filmu objevují dokonce dvě postavy představující onoho ducha.(16.11.2009)

• - První spolupráce Jima Carreyho s Walt Disney Pictures. (D3VIL)

• - Kvôli propagácii filmu sa produkčná spoločnosť Disney spojila s americkou vlakovou spoločnosťou Amtrak. Spoločne vypravili vlak, ktorý jazdil po celej krajine, pričom pasažierom spríjemňovalo cestovanie premietanie rôznych scénok zo snímky. (misterz)

• - Režisér Robert Zemeckis už kdysi prohlásil, že Vánoční koleda je jeho oblíbený příběh pojednávající o cestování v čase. (HappySmile)