Reklama

Reklama

Vánoční koleda

  • USA A Christmas Carol (více)
Trailer 1

Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (698)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Vánoční koleda jako můj první 3D (a taková malá zkouška technologie před revolucí s názvem Avatar). Robert Zemeckis a jeho posedlost CGI animací je známá a osobně si myslím, že tím lehce zahazuje svůj talent. Mohlo vzniknout dost kvalitních filmů, místo Polárního expresu, Beowulfa a třeba i Vánoční koledy. Všichni totiž mají jedno společné a to, že stárnou hodně rychle a nedokáží naplnit očekávání po velkém technologickém kroku. Vánoční koleda se tak díky animaci stává pouze příjemnou pohádkou, která Dickense příjemně využívá, aby v druhé půlce zahodila zábrany a začala hrozně nudit. Je poznat, že Zemeckis chtěl do filmu dostat hodně efektních záběrů, ale druhá půlka je hrozně nudná a prázdná. Je to problém i proto, že koleda je klasickou pohádkou o špatném a šetřivém muži, kterého nikdo nemá rád a on díky "duchům" prozře a chce se změnit. V 98 minutách vás nic nepřekvapí, co do příběhu, ale chvílemi potěší 3D efekty, které celou tu atmosféru vánoc skvěle dotváří. Bohužel, jak jsem psal už asi dvakrát, druhá půlka to opravdu kazí a i díky ní nevím, pro koho Zemeckis primárně tohle točil. Pro dospělé je to dětinské a předvídatelné, pro děti je druhá půlka asi těžko pochopitelná a spíše se jí budou bát a ti ostatní? Na druhou stranu technické provedení je krásné, detailní a postavy se přibližují realitě (snad kromě obličejů, tam stíhá jen Carrey se svou hlavní postavou, na kterou byl viditelně kladen 10x větší důraz než na ostatní). Ovšem třeba takový druhý duch vánoc svou neskutečnou detailností a působivostí světel umí ohromit... Více zde. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na Vánoční koledu jsem jednou koukal v létě a po druhé o Vánocích. Už tenkrát jsem tvrdil, že duch Vánoc by s filmem mohl udělat divy a po shlédnutí filmu právě o Vánocích se musím omluvit všem vánočním filmům, které jsem neviděl na Vánoce, protože jsem jim musel určitě hodně křivdit. Stejně jako tomuhle filmu. Není totiž obyčejný, právě naopak. Je strašidelný, pro děti snad ještě strašidelnější než poslední Harry Potter, ale ve výsledku s obrovským ponaučením, které by v hlavě měl nosit každý z nás minimálně během Vánočních svátků, kdy je duch Vánoc nejintenzivnější. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $200miliónovTržby USA $137,855,863Tržby Celosvetovo $325,286,646Tržby za predaj Blu-ray v USA $22,071,810 //počet predaných kusov 673,836Tržby za predaj DVD v USA $40,448,475 //počet predaných kusov 2,249,715 ║ Trošku silná káva na názov "Vianočná koleda" výstižnejšie by bolo asi "Pekelná upomienka". Ale aj tak na to že som si išiel na relatívny Vianočný film odpočinúť a zabaviť sa, som sa skôr musel báť, tých hrôzostrašných doslova horrorových výjavov čo nám Zemeckis naservíroval(asi po Beowulfovi mal ešte slinu), ten fakt prekvapuje čo tam dokázal dať, koľko pochmúrnosti. Takže v tomto prípade ide o úplne nový "iný" druh ako že rozprávky, kde z 3/4 zažívame doslova trýznenie postavy Ebenezera Scroogeho a miestami fakt strašidelnými výjavmi(od smrtky, cez mŕtvolu, padanie do hrobu, až po duchov, hlavne keď ide o utrhnutú ťapkajúcu čeľusť ducha, no fuj) s týmito nechutnosťami sa striedajú emociálne "smutné" scény, plné dojatia, kde súcitíme s Ebenezerom. Všetko toto je zabalené vo veľmi pútavom počítačovo prepracovanom svete, kde je cítiť že animačne sa od Polárneho expressu všetko zdokonalilo. Nuž uvoľnených scén pri ktorých by sa človek do sýtosti zasmial tu nenájdeme, aj keď meno ako Jim Carrey môže zavádzať, jediné čo nám pripomenie tohto "bývalého" komika su jeho hopkajúce pohyby, nuž treba si u neho zvyknúť skôr na tie dramatickejšieho polohy postáv. A aspoň že záver filmu je po všetkom tom úmornom napomínaní taký príjemne uvoľnení a plný sviatočnej nálady. Plus tradične potešíl Slovenský dabing. /videl v kine 3D verziu: 90%/ ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Se současným vizuálním stylem Roberta Zemeckise nejsem bohužel kámoš a to se projevilo i při sledování Vánoční koledy. Neříkám, že to jakým způsobem dělá svoje poslední filmy je špatný, to určitě ne. Naopak, třeba mnou právě souzená Vánoční koleda má neskutečný styl, je plná depresivní až strašidelné atmosféry. Čistě mezi námi, tohle je dětský film asi jako trabant ekologický auto, ale problém je v tom, že mě tenhle digi styl v duchu ani animovaný, ani kreslený, ani hraný prostě nesedne. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Vlastne som to pôvodne ani nechcel vidieť - Beowulfa síce žeriem, ale Polárny expres fakt nemusím. Vianočná koleda má prekvapivo bližšie k tomu Beowulfovi: chcel by som vidieť, ako sa tvárili zástupcovia Disneyho, keď prišiel Zemeckis s hotovým "hlavným vianočným rodinným filmom" a vyvalila sa na nich atmosférická dark fantasy, miestami zabiehajúca do nefalšovaného hororu. Animácia je v podstate ohavná, ale herecké výkony výborné a réžia bravúrna - tú smršť vizuálnych nápadov by Zemeckis nikdy nemohol realizovať v hranom filme, treba si to konečne uvedomiť. Dobré, fakt dobré. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (14)

  • Na filmovém soundtracku s názvem "God Bless Us Everyone“ spolupracovali krom Alana Silvestriho také Glen Ballard a celosvětovně známý italský operní pěvec Andrea Bocelli. (LiborGondek)
  • Nad krbem v domě Boba Rastra visí obraz autora Vánoční koledy Charlese Diskense. (HappySmile)
  • Jim Carrey nadaboval 8 postav, Ryan Ochoa 5 a Garry Oldman 3. (Pepinec)

Související novinky

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Legendární Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Forrest Gump) se po Vánoční koledě konečně vrátil k hraným filmům. Jeho nová dramata Let, Muž na laně a Spojenci se (alespoň v Česku) dočkala velmi… (více)

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

09.03.2008

Kariéra Jima Carreyho si nějaký čas dávala šlofíka, ale zdá se, že navzdory fiasku s thrillerovým pokusem 23 se gumový Jim vrací s plnou parádou a momentálně patří k nejvytíženějším hercům vůbec.… (více)

Reklama

Reklama