Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Čaro Dickensovej vianočnej poviedky je preč. Dominantné sú trojrozmerné triky s hororovými prvkami a s dôrazom na majstrovstvo animácie. Tá sa naozaj vydarila. Aj zážitok 3D stojí zato. A najviac Bocelli, v závere filmu. Škoda, že jeho spev som si musela vychutnať s rýchlo letiacimi záverečnými titulkami, za hlučnej debaty odchodiacich divákov, zakopávajúc pritom o rozsypané pukance. Celkový dojem nie je najhorší, ale o čom to bolo? Zemeckis vlastne na podstatu Vianoc totálne zabudol. O čom sú teda Vianoce a prečo máme byť k sebe dobrí (a nielen v čase vianočnom)?!(21.11.2009)

Zpočátku to má tu "nejdickensovatější" atmosféru, s jakou jsem se zatím na plátnech setkal. Je proto věčná škoda, že to celé uhyne právě na nedostatek atmosféry. Ta se totiž postupně pro všechno to poletování vytrácí, až se rozplyne docela. Tam, kde předloha zanechává ve čtenáři i dlouho po dočtení tu správnou vánoční náladu, tam Zemeckis zanechá tak akorát výtečné dojmy z až neskutečné věrnosti ilustracím v původním vydání a snad ještě lepší dojmy z "vtažení" do třetího prostoru. Jen po tom duchu Vánoc ani stopy. Narozdíl od předlohy se tak tohle mnoha generacemi milovanou vánoční klasikou sice nestane, ale minimálně jedny Vánoce by Vám to klidně zpříjemnit mohlo. Za předpokladu, že máte ve svém okolí "třidéčkový" Imax.(23.11.2009)

• predators

Je 28. července a já si pouštím Vánoční koledu! Jo, tak ještě se najde pár ujetějších věcí, ale momentálně mě nic nenapadá. Ikdyž, lásku snesenou z nebes si taky pustíme kdykoliv. Takže jsem se vrhl na tento animák, který je však pro mě velkým zklamáním. Pohádkou bych jej určitě nenazýval, hodilo by se spíše označení-hororový. Ale, nejvíce mi vadilo to, že na mě sahali všichni duchové, jen né ten vánoční. Ikdyž je snaha o navození voňavé vánoční atmosféry znát(nakoukneme do rodinného dění, sněží :-) ), tak do 24. prosince to mělo daleko....no, asi 5 měsíců. Ale za to víme, jak bude vypadat J. Carrey za 20 let. 35%(28.7.2010)

Solidní vánoční biják, jeho největší síla tkví v Zemeckisově schopnosti navodit jakoukoliv atmosféru, kterážto se nejvíce odráží na úvodní temné dvacetiminutovce a mladistvě rozjančeném závěru, z něhož vánoční nálada doslova kape. O to víc zamrzí bezpohlavnost a estrádovitost zbytku (setkání s duchy jsou vesměs utrpení), což nejenže narušuje dramatickou strukturu, ale ve své primitivnosti a předvídatelnosti nudí víc, než je zdrávo. Proč machrovat s nekonečnými průlety po Londýně a okolí, když se dá tnout do vztahů, na nichž závěrečné poučení beztak staví? Nechápu. A stále mám pocit, že být to celé natočené s živými herci, byl by výsledek o řád lepší a zajímavější.(16.11.2009)

Kdybych si pořádně přečetl obsah, byl bych hned od začátku v obraze. Zase mě chvilku trvalo, než jsem se do toho dostal. Na tohle bych s dětmi nekoukal, nebo se nadosmrti budou bát Vánoc. :D Navíc díky hodně vrásčitým obličejům, které se tu objevují, by se děcka mohla začít bát i svých babiček a dědečků. Podobnou, né-li stejnou cestu by potřebovalo mnoho lidí, snad si někdo vezme příklad a bude se snažit co nejvíce, aby se polepšil.(22.12.2012)

• - Jim Carrey nadaboval 8 postav, Ryan Ochoa 5 a Garry Oldman 3. (Pepinec)

• - První spolupráce Jima Carreyho s Walt Disney Pictures. (D3VIL)

• - Tato verze je velice věrná Dickensově knižní předloze, přesto se zde najde i pár odlišností: V knize strávíme více času v přítomnosti - hlavně v domech Vidřigrošova zaměstnance a synovce. Kniha nám také ukazuje, jaké sváry se dějí po celé zeměkouli (v jeskyních a na lodích), které jsou díky vánočnímu veselí usmířeny. A také celá scéna s budoucností, kde je Vydřigroš honěn koněm, a potom se zmenší, není vůbec součástí knihy. Ve skutečnosti se v knize Duch příštích Vánoc skoro nehýbe, jen ukazuje prstem. (HappySmile)