Vánoční koleda

• Nizozemsko

A Christmas Carol

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Jak by řekl jeden místní, momentálně zavržený a téměř v ilegalitě žijící klasik, asi, příteli, postrádáš sysel pro tumor, páč já jsem nepostřehl ni zbla vtipu a Vytřigros nebude mého syna strašit do jeho prvních uhrů jen díky tomu, žen jsem ho nadopoval nurofenem a on zavřel víka a vytuhl. Takže ho nevzbudil ani můj hurónský smích při každém vtipném gagu a já už se nemůžu dočkat premiéry Evil Dead, to asi bude zase lekrace, co?(22.12.2012)

Čaro Dickensovej vianočnej poviedky je preč. Dominantné sú trojrozmerné triky s hororovými prvkami a s dôrazom na majstrovstvo animácie. Tá sa naozaj vydarila. Aj zážitok 3D stojí zato. A najviac Bocelli, v závere filmu. Škoda, že jeho spev som si musela vychutnať s rýchlo letiacimi záverečnými titulkami, za hlučnej debaty odchodiacich divákov, zakopávajúc pritom o rozsypané pukance. Celkový dojem nie je najhorší, ale o čom to bolo? Zemeckis vlastne na podstatu Vianoc totálne zabudol. O čom sú teda Vianoce a prečo máme byť k sebe dobrí (a nielen v čase vianočnom)?!(21.11.2009)

Jeden z nejkrásnějších vánočních příběhů, který znám už od raného dětství (jako malý jsem pročítal pěknou kreslenou knížku), dostal několik filmových podob. A tato se povedla náramně, protože mi nádhernou vizuální stránkou připomíná onu kreslenou knížku, kterou jsem četl vždy o Vánocích s očima navrch hlavy, bál jsem se u ní, bulel jsem u ní a poučil se. Postavy jsou parádně zahrané, Silvestri si dal také záležet a celé to má spád a šmrnc. Vánoce se blíží, a tak si zbývá povzdechnout, proč jen každý mrzout na této Zemi nemůže mít svoje vlastní 3 duchy, kteří by mu zase resuscitací nahodili do provozu svědomí, cit i radost...a že by takových potřebných lidí dnes bylo...:)(10.11.2010)

Vlastne som to pôvodne ani nechcel vidieť - Beowulfa síce žeriem, ale Polárny expres fakt nemusím. Vianočná koleda má prekvapivo bližšie k tomu Beowulfovi: chcel by som vidieť, ako sa tvárili zástupcovia Disneyho, keď prišiel Zemeckis s hotovým "hlavným vianočným rodinným filmom" a vyvalila sa na nich atmosférická dark fantasy, miestami zabiehajúca do nefalšovaného hororu. Animácia je v podstate ohavná, ale herecké výkony výborné a réžia bravúrna - tú smršť vizuálnych nápadov by Zemeckis nikdy nemohol realizovať v hranom filme, treba si to konečne uvedomiť. Dobré, fakt dobré.(15.8.2010)

Animace je ještě o stupeň dokonalejší než tomu bylo u "Polárního expresu", mnohem důležitější ale je, že se tvůrci poučili z plytkosti postav. Carreyho Vydřigroš je úžasný (stejně tak vedlejší postavy), jen mě trochu mrzí, že k jeho "nápravě" dojde tak strašně rychle - v podstatě hned po návštěvě prvního ducha... P.S.: Jsem šokovaná z atmosféry. Na to, že se (dle popisu) jedná o film pro celou rodinu, je příběh těžce depresivní a ponurý look (v kombinaci s několika opravdu strašidelnými scénami) by mě, být dítětem, vyděsil víc než kdejaký horor.(24.12.2012)

• - Režisér Robert Zemeckis už kdysi prohlásil, že Vánoční koleda je jeho oblíbený příběh pojednávající o cestování v čase. (HappySmile)

• - Skoro po dvaceti letech první spolupráce Roberta Zemeckise s Walt Disney Pictures. Naposledy spolupracovali na Falešné hře s králíkem Rogerem (1988). (HappySmile)

• - Jim Carrey nadaboval 8 postav, Ryan Ochoa 5 a Garry Oldman 3. (Pepinec)