Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Tak pro začátek největší (a asi jediná zásadnější) výhrada: Robert Zemeckis si na můj vkus až moc oblíbil volnost digitálního světa, v němž může řádit dle libosti, a z Vánoční koledy se kvůli tomu zběsilému "Jů, koukněte, lidi, jak to s vámi na sedačkách v kině hází" poletování občas ztrácí ta krásná dickensovská atmosféra = největší klad. Ano. O řadě scén vážně musím napsat, že jsou stoprocentně atmosférické (příchod Vodralova ducha, vzpomínání na Vydřigrošovo dětství, třetí duch), některé vyloženě lahůdkově hororové, animace působí podstatně lépe a živěji než v Beowulfovi (ale tak dokonalá iluze reality jako třeba v Tintinovi to ještě pochopitelně není), Ebenezer Vydřigroš se díky mimice propůjčené bezvadně hrajícím Jimem Carreym stal vskutku dramatickou a uvěřitelnou postavou, která je chvíli odpudivá, chvíli vás zase dojímá, hned nato pobaví nějakým spíláním cezeným přes zuby... Zásluhou toho všeho, rozumné stopáže a Silvestriho hudby je Vánoční koleda jednou z nejlepších verzí krásného klasického příběhu, který má výhodu v tom, že je klasický a nikdo se do něj tedy nenaváží a neprská, jak je jednoduchý a předvídatelný. To by přece byla škoda.(17.12.2011)

Výborná adptace Dickensovy klasiky! Strašidelný Disney dal Vánoční koledě podobu gotického románu. Bouře, hřbitov, záhrobí, rozpadající se duch, temné uličky Londýna a zrůdná tvář J.Carreye. Kdo však zná původní tvorbu W.Disneye, ví, že miloval horory a strašidelné příběhy vůbec, a tak i jich několik vytvořil, nebo alespoň strašidelné pasáže do filmů zakomponoval (Sněhurka byla např. v Anglii přístupná od 15 let). Tanec kostlivců, Noc na větrné hoře a další.... Každopádně skvělá animace a patřičně dynamický světoznámý příběh.(22.12.2016)

Nemám moc ráda cizí pohádky, ať už ty Andersonovy hororové, nebo jiné světové plné všelijakých divných příšer a nestvůr. Tahle ale strašně připomíná ty české - za zlým starým lakomým dědkem postupně přicházejí tři duchové a snaží se o jeho nápravu. A jak to tak chodí, nakonec vše dobře dopadne, děda zmoudří, stane se hodným a moudrým a ještě pomůže mnohým dalším ve svém okolí. Ano, přesně tohle člověk očekává od milé vánoční pohádky. Navíc svým vcelku akčním zpracováním a hodně dobrou animací přiláká i dospělé diváky.(27.12.2010)

3D + dabing = hrůza. Na rozdíl od originálu, kde mnoho postav hraje a namlouvá sám Jim Carrey, zde každého mluví někdo jiný. Paradoxně jsem si 3D více užil v mém prvním takovém filmu - Krvavý Valentýn 3D - i když je to daleko horší film... Takže to jediné, co na mě z projekce opravdu zapůsobilo, byla kočka Šklíba z traileru na Alenku v říši divů od Tima Burtona.(15.12.2009)

KINO/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 5/10 Efekty 10/10/// +jednoznačně animace, která je neuvěřitelně uvěřitelná, reálná a věrná, rychlé přelety nad městem i krajinou ve 3D zpracování jsou úchvatné, technická stránka je prostě dokonalá, v zásadě příběh a hlavně jeho závěr -jen nevím kde Zemeckis čerpal (tedy vím), ale chci říct, že podobný příběh jsem už viděl před 15ti lety v jedné epizodě v Příbězích z Kačerova, dále jednou jsem se lekl, pak už ani ne, Jim Carrey a ani ostatní herci nepatří mezi mé nejoblíbenější, vánoční hudba mi přišla hodně nucená a velmi mi vadili zvuky, sice měli být strašidelné, ale podle mě byly přehnané, některé moc hlasité (zvony) a celkově zvuk byl nepříjemný/// No řeknu to na rovinu: na nový Zemeckisův počin jsem nechtěl jít. Dávno pryč jsou ty doby jeho pozoruhodných filmů. Dnes se utápí v technologii. Takový Polární expres byl a stále asi je jeden z nejhorších animáčů za posledních 5 let. Beowulf je sice už technicky hodně dobrý a úplný průšvih to nebyl, ale po dějové stránce to taky nic slavného nebylo. No a kupodivu Vánoční koleda je na tom ještě lépe. Takže rozčarován nejsem a v kině jsem si 3D užil, přesto si to u mě pan režisér nespravil, nálada tohoto snímku je totiž hodně skličující./// Celkem 72%///(15.12.2009)

• - Tato verze je velice věrná Dickensově knižní předloze, přesto se zde najde i pár odlišností: V knize strávíme více času v přítomnosti - hlavně v domech Vidřigrošova zaměstnance a synovce. Kniha nám také ukazuje, jaké sváry se dějí po celé zeměkouli (v jeskyních a na lodích), které jsou díky vánočnímu veselí usmířeny. A také celá scéna s budoucností, kde je Vydřigroš honěn koněm, a potom se zmenší, není vůbec součástí knihy. Ve skutečnosti se v knize Duch příštích Vánoc skoro nehýbe, jen ukazuje prstem. (HappySmile)

• - První spolupráce Jima Carreyho s Walt Disney Pictures. (D3VIL)

• - Jim Carrey nadaboval 8 postav, Ryan Ochoa 5 a Garry Oldman 3. (Pepinec)