Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Animace je ještě o stupeň dokonalejší než tomu bylo u "Polárního expresu", mnohem důležitější ale je, že se tvůrci poučili z plytkosti postav. Carreyho Vydřigroš je úžasný (stejně tak vedlejší postavy), jen mě trochu mrzí, že k jeho "nápravě" dojde tak strašně rychle - v podstatě hned po návštěvě prvního ducha... P.S.: Jsem šokovaná z atmosféry. Na to, že se (dle popisu) jedná o film pro celou rodinu, je příběh těžce depresivní a ponurý look (v kombinaci s několika opravdu strašidelnými scénami) by mě, být dítětem, vyděsil víc než kdejaký horor.(24.12.2012)

Trailer ma dokonale navnadil a neodolal som, zvlášť keď je to aj v 3D a v Košiciach som chcel obkukať novootvorený IMAX v OC galéria. Oproti Beowolfovi vidno pekný pokrok v detailoch, hlavne vytýkané mŕtve oči už v novom snímku pôsobia oveľa živšie. Všetko je po technickej stránke na vysokej úrovni, až na samotný príbeh, ktorý je v niektorých momentoch, hlavne v strednej časti, trošku nudný, ale to najhlavnejšie je strašne temný. Mne to ako dospelému divákovi nevadilo, ale nejako som oľutoval , že sme s manželkou zobrali aj našu sedem ročnú dcéru. Myslím si, že pre deti do desať rokov je film absolútne nevhodný. Téma smrti , duchov a všadeprítomnej tmy prevažujú nad veselými momentami v pomere 80:20. Keby režisér dokázal nejako oživiť a okoreniť humorom prostrednú časť filmu ,dal by som plný počet ,pretože napriek výhradám ,príbeh hoc je temný , je naozaj poučný. Grafika ,atmosféra, "herecké výkony" , hudba A.Silvestriho v kombinácii s 3D, to všetko nedovoľuje ísť nižšie ako 3 hviezdičky. 70%.(1.12.2009)

SPOILER. Film s jednouduchým, ačkoliv samozřejmě důležitým poselstvím na motivy novely Charlese Dickense z roku 1843. Je to film především pro děti, ale nudit nebude asi žádnou věkovou skupinu. Ačkoliv je tedy dost dlouhý. V některých momentech je to dokonce docela strašidelné....pro děti. Snímek o starém morousovi a o tom, jak se změnil, je šikovně promyšlený, na čemž má hlavní zásluhu Dickens. Tím, že duchové Vánoc ukážou anti-hrdinovi (a čtenáři/divákovi) jeho minulost, si postava získá naše sympatie, měl přece tvrdé dětství... (Chybí mi ale důkladnější vysvětlení, proč propadl mamonu zlata a stal se chorobně lakomým.) Když pak duchové Vánoc ukážou Vydřigrošovi jeho budoucnost, je to šikovný krok, jak ho přimět se nad svým životem zamyslet. Je jasné, že se ten starej skrblík polepší, to neni ani žádnej spoiler. ___ Hlavními ingrediencemi filmu je trojrozměrnost, performance capture & Jim Carrey a příběh. Nutno říct, že první dvě položky jsou výrazně dominantní a příběh, nebo spíš jeho ztvárnění se mu ve všem podřizuje. Tak jako Dickensova novela je o hlavně o napravení lakomého starce a Vánoce jsou jen jakousi berličkou, tak v tomto filmu jde především o triky a trojrozměrnost, přičemž příběh a s ním i Vánoce jsou jen podružné. V první řadě jde prostě o exhibici trikové zručnosti filmařů, což divák pochopí už během prvních několika minut, kde kamera "prolétává" co nejblíže různým překážkám či rohům, prostě tak, jak to dokáže jen CGI film. To samozřejmě není nic špatného, jen prostě v mnoha, mnoha situacích snímek působí asi jako kdysi na diváky působilo This is Cinerama!. Mám na mysli především honičku s vozkou smrti, let do vesmíru atd... Film není tak moc zábavný, na to je ústřední myšlenka Dickensovy předlohy moc vážná až pochmurná, takže chápu mnoho těchto (samoúčelných) veselých ozvláštnění, ale stejně je ten výsledek takový rozpolcený. Vymoženosti Performance capture jsem naopak ocenil na zobrazení města v době před 150 lety a na postavě smrtky (ačkoliv na to vlastně tato technika nebyla potřeba). Hudba Alana Silvestriho je výborná, závěrečná skladba se zpěvem Andrey Bocelliho je na můj vkus ale příliš patetická. ___ Fakt, že Carrey kromě ústřední postavy (v každém věku) ztvárnil i duchy Vánoc, je ještě pochopitelný, netuším proč proboha hrál Gary Oldman jak Boba Rastra tak i Vodrala? Jak, kdy, proč se vlastně Vydřigroš stal tak posedlý penězi? Proč všechny postavy promlouvají tak podivnou řečí? Proč je duch Vánoc přítomných ztvárněný jako obr v kožichu s vavřínovým věncem na hlavě, který se neustále směje??? A kdy Vydřigroš zemřel?:) __ Je to tak 70%...(16.11.2009)

Jak by řekl jeden místní, momentálně zavržený a téměř v ilegalitě žijící klasik, asi, příteli, postrádáš sysel pro tumor, páč já jsem nepostřehl ni zbla vtipu a Vytřigros nebude mého syna strašit do jeho prvních uhrů jen díky tomu, žen jsem ho nadopoval nurofenem a on zavřel víka a vytuhl. Takže ho nevzbudil ani můj hurónský smích při každém vtipném gagu a já už se nemůžu dočkat premiéry Evil Dead, to asi bude zase lekrace, co?(22.12.2012)

Na Vánoční koledu jsem jednou koukal v létě a po druhé o Vánocích. Už tenkrát jsem tvrdil, že duch Vánoc by s filmem mohl udělat divy a po shlédnutí filmu právě o Vánocích se musím omluvit všem vánočním filmům, které jsem neviděl na Vánoce, protože jsem jim musel určitě hodně křivdit. Stejně jako tomuhle filmu. Není totiž obyčejný, právě naopak. Je strašidelný, pro děti snad ještě strašidelnější než poslední Harry Potter, ale ve výsledku s obrovským ponaučením, které by v hlavě měl nosit každý z nás minimálně během Vánočních svátků, kdy je duch Vánoc nejintenzivnější.(24.12.2012)

• - Skoro po dvaceti letech první spolupráce Roberta Zemeckise s Walt Disney Pictures. Naposledy spolupracovali na Falešné hře s králíkem Rogerem (1988). (HappySmile)

• - Jim Carrey, který hraje starého vetchého Vydřigroše, je jen o 16 měsíců mladší než Colin Firth, který hraje jeho synovce, statného Freda. (HappySmile)

• - Na filmovém soundtracku s názvem "God Bless Us Everyone“ spolupracovali krom Alana Silvestriho také Glen Ballard a celosvětovně známý italský operní pěvec Andrea Bocelli. (LiborGondek)