Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

"A mnoho lidí nemá ani kde spát!" "Nefungují snad věznice?" Zlá stránka Ebenzera je příjemně cynicky vtipná. Když mluví o tom, že přeci nejde nikoho nutit veselit se tak, jak si to normovaně představují ostatní, je to největší z životních pravd. Jeho cesta životem, která z něj udělala zlého, nerudného starce, je dojemná a konec je tak sladkobolný, že to ladí k lineckému, perníkům i pracnám. Jsou Vánoce, dneska to nemůžu hodnotit jinak a mouchy na tom přes tu výbornou animaci hledat odmítám.(24.12.2014)

Tak pro začátek největší (a asi jediná zásadnější) výhrada: Robert Zemeckis si na můj vkus až moc oblíbil volnost digitálního světa, v němž může řádit dle libosti, a z Vánoční koledy se kvůli tomu zběsilému "Jů, koukněte, lidi, jak to s vámi na sedačkách v kině hází" poletování občas ztrácí ta krásná dickensovská atmosféra = největší klad. Ano. O řadě scén vážně musím napsat, že jsou stoprocentně atmosférické (příchod Vodralova ducha, vzpomínání na Vydřigrošovo dětství, třetí duch), některé vyloženě lahůdkově hororové, animace působí podstatně lépe a živěji než v Beowulfovi (ale tak dokonalá iluze reality jako třeba v Tintinovi to ještě pochopitelně není), Ebenezer Vydřigroš se díky mimice propůjčené bezvadně hrajícím Jimem Carreym stal vskutku dramatickou a uvěřitelnou postavou, která je chvíli odpudivá, chvíli vás zase dojímá, hned nato pobaví nějakým spíláním cezeným přes zuby... Zásluhou toho všeho, rozumné stopáže a Silvestriho hudby je Vánoční koleda jednou z nejlepších verzí krásného klasického příběhu, který má výhodu v tom, že je klasický a nikdo se do něj tedy nenaváží a neprská, jak je jednoduchý a předvídatelný. To by přece byla škoda.(17.12.2011)

Jeden z nejkrásnějších vánočních příběhů, který znám už od raného dětství (jako malý jsem pročítal pěknou kreslenou knížku), dostal několik filmových podob. A tato se povedla náramně, protože mi nádhernou vizuální stránkou připomíná onu kreslenou knížku, kterou jsem četl vždy o Vánocích s očima navrch hlavy, bál jsem se u ní, bulel jsem u ní a poučil se. Postavy jsou parádně zahrané, Silvestri si dal také záležet a celé to má spád a šmrnc. Vánoce se blíží, a tak si zbývá povzdechnout, proč jen každý mrzout na této Zemi nemůže mít svoje vlastní 3 duchy, kteří by mu zase resuscitací nahodili do provozu svědomí, cit i radost...a že by takových potřebných lidí dnes bylo...:)(10.11.2010)

Nemám moc ráda cizí pohádky, ať už ty Andersonovy hororové, nebo jiné světové plné všelijakých divných příšer a nestvůr. Tahle ale strašně připomíná ty české - za zlým starým lakomým dědkem postupně přicházejí tři duchové a snaží se o jeho nápravu. A jak to tak chodí, nakonec vše dobře dopadne, děda zmoudří, stane se hodným a moudrým a ještě pomůže mnohým dalším ve svém okolí. Ano, přesně tohle člověk očekává od milé vánoční pohádky. Navíc svým vcelku akčním zpracováním a hodně dobrou animací přiláká i dospělé diváky.(27.12.2010)

Kdybych si pořádně přečetl obsah, byl bych hned od začátku v obraze. Zase mě chvilku trvalo, než jsem se do toho dostal. Na tohle bych s dětmi nekoukal, nebo se nadosmrti budou bát Vánoc. :D Navíc díky hodně vrásčitým obličejům, které se tu objevují, by se děcka mohla začít bát i svých babiček a dědečků. Podobnou, né-li stejnou cestu by potřebovalo mnoho lidí, snad si někdo vezme příklad a bude se snažit co nejvíce, aby se polepšil.(22.12.2012)

• - Film byl natočen technikou Motion capture. (NormanBates)

• - Skoro po dvaceti letech první spolupráce Roberta Zemeckise s Walt Disney Pictures. Naposledy spolupracovali na Falešné hře s králíkem Rogerem (1988). (HappySmile)

• - Režisér Robert Zemeckis už kdysi prohlásil, že Vánoční koleda je jeho oblíbený příběh pojednávající o cestování v čase. (HappySmile)