Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

[imdb: 6.8/10] | me: Moje pocity sú jednoznačne umocnené 3D zážitkom obrovského plátna a geniálneho zvuku IMAXu ... Avšak celkovo je toto spracovanie Dickinsovej poviedky výborné - temné, chladivé, ale rozprávkové zároveň. Film ma miestami "tmavé" a pre detské oko dosť hrôzostrašné spracovanie čím sa však stáva zaujímavejším pre dospelého diváka. Atmosféra je vhodne dotváraná výbornou aj keď digitalizovanou mimikou Jima Carreyho v rôznych podobách a napätie sa stupňuje spolu s tempom filmu. Je vidno, že film bol pripravovaný pre 3D a vďaka dynamickým priestorovým sekvenciám a efektom veľmi baví. Veľmi pekná, dynamická, miestami "zimomriavá" ale o to zaujímavejšia rozprávočka ako pre (nebojácne) deti tak aj pre ich dospelý sprievod. We wish you a Merry Christmas, we wish you a Merry Christmas ... and a Happy new Year.(7.11.2009)

3. Zemeckisův animovaný experiment. Pomalu si zvykám na fakt že tento kdysi výborný vypravěč přestal točit filmy s herci a raději se upnul na animaci. Vánoční koleda nabízí obvyklé napravení jednoho společenského zbloudilce, který nemá rád Vánoce. Podobnost s Grinchem se jednoznačně nabízí nejen kvůli obsahu, ale i obsazením hlavní role. Film byl jednoznačně točen pro 3D efekty. Přelety nad krajinou nemají snad konce. Nicméně vánoční atmosféra zachycena byla, takže z tohoto pohledu není co Vánoční koledě vytknout.(16.1.2011)

Tak pro začátek největší (a asi jediná zásadnější) výhrada: Robert Zemeckis si na můj vkus až moc oblíbil volnost digitálního světa, v němž může řádit dle libosti, a z Vánoční koledy se kvůli tomu zběsilému "Jů, koukněte, lidi, jak to s vámi na sedačkách v kině hází" poletování občas ztrácí ta krásná dickensovská atmosféra = největší klad. Ano. O řadě scén vážně musím napsat, že jsou stoprocentně atmosférické (příchod Vodralova ducha, vzpomínání na Vydřigrošovo dětství, třetí duch), některé vyloženě lahůdkově hororové, animace působí podstatně lépe a živěji než v Beowulfovi (ale tak dokonalá iluze reality jako třeba v Tintinovi to ještě pochopitelně není), Ebenezer Vydřigroš se díky mimice propůjčené bezvadně hrajícím Jimem Carreym stal vskutku dramatickou a uvěřitelnou postavou, která je chvíli odpudivá, chvíli vás zase dojímá, hned nato pobaví nějakým spíláním cezeným přes zuby... Zásluhou toho všeho, rozumné stopáže a Silvestriho hudby je Vánoční koleda jednou z nejlepších verzí krásného klasického příběhu, který má výhodu v tom, že je klasický a nikdo se do něj tedy nenaváží a neprská, jak je jednoduchý a předvídatelný. To by přece byla škoda.(17.12.2011)

A mohlo by to být i za víc, kdyby ovšem Zemeckisovi nevnutili disneyáci pár povinných taškařic pro celou rodinu, které z celého filmu trčí jak pěst na oko. Přitom scéna se stínem je až krásně hororová a celé to má v sobě Dickense víc než většina hraných adaptací. Jen škoda, že jsem to viděl až po vánocích.(21.1.2011)

Moje prve predstavenie s 3D okuliarmi bolo v kine Orange Imax v Bratislave v roku 2002 pri nejakom 50-minutovom filme o dinosauroch. Vtedy som netusil, ze si pockam dalsich 7 rokov, kym si pozriem v poradi druhy film s 3D okuliarmi a zazitok je neporovnatelny. Zemeckis nielenze natocil krasny, temny, pre deti miestami hrozostrasny pribeh, ale s 3D okuliarmi je ten zazitok niekolkonasobne posilneny krasnymi vizualnymi efektami alebo kamerovym lietanim ponad zasnezenymi ulicami s vianocnou atmosferou. Taktiez hudba Alana Silvestriho je krasna, doplnena vianocnymi melodiami a preto sa tento film v buducnosti hodi na kazde Vianoce na televizne obrazovky. Reziser Robert Zemeckis nataca od roku 2004 uz len pocitacom animovane filmy: POLARNY EXPRES (2004) alebo BEOWULF (2007). Som zvedavy, aky bude dalsi jeho film, ale nech uz je akykolvek, urcite si ho rad pozriem. _______ V juli (cervenci) 2011 som si tento animak zopakoval a zazitok je rovnaky, nadalej 100%. _____ Jim Carrey - (Scrooge / Scrooge ako malý chlapec / mladý chlapec / mladý muž / stredne starý muž a hlas duchov) +++ Gary Oldman - (Bob Cratchit / Marley / Tiny Tim - hlas) +++ Colin Firth - (Fred) +++ Robin Wright Penn - (Fan / Kráska) +++ Bob Hoskins - (Pán Fezziwig) +++ Cary Elwes - (Džentlmen / Dick Wilkins / Huslista / Hosť / Obchodník) +++ Daryl Sabara - (Peter Cratchit) +++ Fay Masterson - (Martha Cratchit / Caroline) +++ Produkcia: Robert Zemeckis +++ (Videl v kine 10.11.2009) +++(11.7.2011)

• - Režisér Robert Zemeckis už kdysi prohlásil, že Vánoční koleda je jeho oblíbený příběh pojednávající o cestování v čase. (HappySmile)

• - První Disneyho animovaný film, který byl promítán v 3D IMAX. (HappySmile)

• - Jim Carrey, který hraje starého vetchého Vydřigroše, je jen o 16 měsíců mladší než Colin Firth, který hraje jeho synovce, statného Freda. (HappySmile)