Reklama

Reklama

Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (701)

novoten 

všechny recenze uživatele

Zemeckis sice už dávno nedělá ve filmovém světě revoluci na počkání, ale tímhle tempem v jeho animované úlitbě najdu nový oblíbený žánr. Zatímco Beowulf se tak moc opájel svou velkolepostí, až zapomněl na diváka, u Ebenezera už to nehrozí. Snad za to může nezastavitelný Jim Carrey, zdokonalená životnost postav nebo uchvacující efekt třetího rozměru, ale tři duchové mi přinesli nečekaně silné vánočně-zimní kouzlo, což se naposledy povedlo snad jen o šest let dříve Lásce nebeské. ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Tohle je zklamání. Předpokládal jsem, že s takovým vysokým rozpočtem by se mohlo jednat o jednu z nejkvalitnějších verzí dickensovské klasiky, ale opak je pravdou, vysoký rozpočet tomuto filmu asi spíše ublížil, nežli pomohl. Začátek je v pohodě, je tu perfektně bezútěšná atmosféra tehdejšího Londýna, nic veselého, nic optimistického, Scrooge je přesně takový, jaký by měl být, všechno sedí a já jsem nadšený. Jenže po příchodu Scrooge domů začíná pekelná nuda a režisér Zemeckis rozehrává akční podívanou, která tomuto klasickému příběhu neskutečně ubližuje a nudí. Dá se říci, že zde jsou efekty a akce na úkor příběhu a kvality. Ale zatímco sekvence s duchy minulých a přítomných Vánoc se daly skounout relativně bez problémů, tak s dějovou linií kolem ducha budoucích Vánoc jsem měl velký problém, tam mě to nebavilo, nudil jsem se a říkal jsem si, co je tohle proboha za kravinu. Závěr už byl sice zase příjemný a byl jsem stejně jako na začátku spokojený, ale to bohužel nemohlo odčinit mé zvláštní a rozporuplné pocity z toho, co jsem viděl předtím. A co Zemeckisovi nemohu odpustit je výrazná absence jakékoliv vánoční atmosféry, která se z filmu úplně vytratila. Výsledkem je tedy fakt, že tohle je jedna z nejnudnějších a nejméně atraktivních verzí Vánoční koledy, které jsem kdy viděl. V jednu chvíli jsem dokonce uvažoval i o dvou hvězdách, ale nakonec uděluji slabší tři hvězdy. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Tak pro začátek největší (a asi jediná zásadnější) výhrada: Robert Zemeckis si na můj vkus až moc oblíbil volnost digitálního světa, v němž může řádit dle libosti, a z Vánoční koledy se kvůli tomu zběsilému "Jů, koukněte, lidi, jak to s vámi na sedačkách v kině hází" poletování občas ztrácí ta krásná dickensovská atmosféra = největší klad. Ano. O řadě scén vážně musím napsat, že jsou stoprocentně atmosférické (příchod Vodralova ducha, vzpomínání na Vydřigrošovo dětství, třetí duch), některé vyloženě lahůdkově hororové, animace působí podstatně lépe a živěji než v Beowulfovi (ale tak dokonalá iluze reality jako třeba v Tintinovi to ještě pochopitelně není), Ebenezer Vydřigroš se díky mimice propůjčené bezvadně hrajícím Jimem Carreym stal vskutku dramatickou a uvěřitelnou postavou, která je chvíli odpudivá, chvíli vás zase dojímá, hned nato pobaví nějakým spíláním cezeným přes zuby... Zásluhou toho všeho, rozumné stopáže a Silvestriho hudby je Vánoční koleda jednou z nejlepších verzí krásného klasického příběhu, který má výhodu v tom, že je klasický a nikdo se do něj tedy nenaváží a neprská, jak je jednoduchý a předvídatelný. To by přece byla škoda. ()

nunka 

všechny recenze uživatele

Vo "Vianočnej kolege" okrem rolničiek, zasneženej krajiny a pekného vianočného príbehu 3D vizuálizácia pracuje ako samostatný jav. Sugestívne zachytáva nálady, obrysy, farby... postavy a efekty kmitajú mimo projekčnú plochu, na tvárach postavičiek vidno aj tú najmenšiu vrásku...čím živší vizuál, tým lepší zážitok. Vianočná koleda rozhodne v 3D! ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Od Dickense jsem pár knih četl, ale Vánoční koledu ne. Neznal jsem tedy příběh o Vydřigrošovi. O víkendu jsem úplnou náhodou narazil v TV na tuto animovanou verzi a byl jsem jedním slovem nadšen. Já miluji reálie viktoriánské Anglie (nežil bych v nich však ani minutu!) a miluji příběhy z té doby. Tohle je opravdu až horor, každou chvilku jsem okem pokukoval po potomstvu co na to, protože zejména třetí duch už byl fakt hardcore.. .:-). Jenže to vše má nějaký účel, strach musí být opravdový, protože jen tak se může napravit hříšník... Leckomu ta proměna bude asi připadat přitažená za vlasy, najednou obrat o 100% jen díky snu ? Ale ruku na srdce, když Vám doktor řekne natvrdo, přestaňte hulit jak fabrika, protože jinak končená, jste na tom špatně! Jen málokdo neuposlechne... Mně se film líbil moc, zpracování bylo parádní i animace. A jelikož je tu film dost dle mého názoru podhodnocen, tu jednu hvězdu dosypu. jsou přeci také vánoce ! .-) * * * * * ()

Galerie (37)

Zajímavosti (15)

  • Kvôli propagácii filmu sa produkčná spoločnosť Disney spojila s americkou vlakovou spoločnosťou Amtrak. Spoločne vypravili vlak, ktorý jazdil po celej krajine, pričom pasažierom spríjemňovalo cestovanie premietanie rôznych scénok zo snímky. (misterz)
  • Tržby ze severoamerických kin byly 137,9 milionu amerických dolarů, součet těch celosvětových 325,3 mil. (ČSFD)

Související novinky

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Legendární Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Forrest Gump) se po Vánoční koledě konečně vrátil k hraným filmům. Jeho nová dramata Let, Muž na laně a Spojenci se (alespoň v Česku) dočkala velmi… (více)

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

09.03.2008

Kariéra Jima Carreyho si nějaký čas dávala šlofíka, ale zdá se, že navzdory fiasku s thrillerovým pokusem 23 se gumový Jim vrací s plnou parádou a momentálně patří k nejvytíženějším hercům vůbec.… (více)

Reklama

Reklama