poster

Vánoční koleda

 • USA

  A Christmas Carol

 • Slovensko

  Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hellboy
  ***

  SPOILER. Film s jednouduchým, ačkoliv samozřejmě důležitým poselstvím na motivy novely Charlese Dickense z roku 1843. Je to film především pro děti, ale nudit nebude asi žádnou věkovou skupinu. Ačkoliv je tedy dost dlouhý. V některých momentech je to dokonce docela strašidelné....pro děti. Snímek o starém morousovi a o tom, jak se změnil, je šikovně promyšlený, na čemž má hlavní zásluhu Dickens. Tím, že duchové Vánoc ukážou anti-hrdinovi (a čtenáři/divákovi) jeho minulost, si postava získá naše sympatie, měl přece tvrdé dětství... (Chybí mi ale důkladnější vysvětlení, proč propadl mamonu zlata a stal se chorobně lakomým.) Když pak duchové Vánoc ukážou Vydřigrošovi jeho budoucnost, je to šikovný krok, jak ho přimět se nad svým životem zamyslet. Je jasné, že se ten starej skrblík polepší, to neni ani žádnej spoiler. ___ Hlavními ingrediencemi filmu je trojrozměrnost, performance capture & Jim Carrey a příběh. Nutno říct, že první dvě položky jsou výrazně dominantní a příběh, nebo spíš jeho ztvárnění se mu ve všem podřizuje. Tak jako Dickensova novela je o hlavně o napravení lakomého starce a Vánoce jsou jen jakousi berličkou, tak v tomto filmu jde především o triky a trojrozměrnost, přičemž příběh a s ním i Vánoce jsou jen podružné. V první řadě jde prostě o exhibici trikové zručnosti filmařů, což divák pochopí už během prvních několika minut, kde kamera "prolétává" co nejblíže různým překážkám či rohům, prostě tak, jak to dokáže jen CGI film. To samozřejmě není nic špatného, jen prostě v mnoha, mnoha situacích snímek působí asi jako kdysi na diváky působilo This is Cinerama!. Mám na mysli především honičku s vozkou smrti, let do vesmíru atd... Film není tak moc zábavný, na to je ústřední myšlenka Dickensovy předlohy moc vážná až pochmurná, takže chápu mnoho těchto (samoúčelných) veselých ozvláštnění, ale stejně je ten výsledek takový rozpolcený. Vymoženosti Performance capture jsem naopak ocenil na zobrazení města v době před 150 lety a na postavě smrtky (ačkoliv na to vlastně tato technika nebyla potřeba). Hudba Alana Silvestriho je výborná, závěrečná skladba se zpěvem Andrey Bocelliho je na můj vkus ale příliš patetická. ___ Fakt, že Carrey kromě ústřední postavy (v každém věku) ztvárnil i duchy Vánoc, je ještě pochopitelný, netuším proč proboha hrál Gary Oldman jak Boba Rastra tak i Vodrala? Jak, kdy, proč se vlastně Vydřigroš stal tak posedlý penězi? Proč všechny postavy promlouvají tak podivnou řečí? Proč je duch Vánoc přítomných ztvárněný jako obr v kožichu s vavřínovým věncem na hlavě, který se neustále směje??? A kdy Vydřigroš zemřel?:) __ Je to tak 70%...(16.11.2009)

 • darkrobyk
  *****

  Výborná adptace Dickensovy klasiky! Strašidelný Disney dal Vánoční koledě podobu gotického románu. Bouře, hřbitov, záhrobí, rozpadající se duch, temné uličky Londýna a zrůdná tvář J.Carreye. Kdo však zná původní tvorbu W.Disneye, ví, že miloval horory a strašidelné příběhy vůbec, a tak i jich několik vytvořil, nebo alespoň strašidelné pasáže do filmů zakomponoval (Sněhurka byla např. v Anglii přístupná od 15 let). Tanec kostlivců, Noc na větrné hoře a další.... Každopádně skvělá animace a patřičně dynamický světoznámý příběh.(22.12.2016)

 • salahadin
  *****

  Jeden z nejkrásnějších vánočních příběhů, který znám už od raného dětství (jako malý jsem pročítal pěknou kreslenou knížku), dostal několik filmových podob. A tato se povedla náramně, protože mi nádhernou vizuální stránkou připomíná onu kreslenou knížku, kterou jsem četl vždy o Vánocích s očima navrch hlavy, bál jsem se u ní, bulel jsem u ní a poučil se. Postavy jsou parádně zahrané, Silvestri si dal také záležet a celé to má spád a šmrnc. Vánoce se blíží, a tak si zbývá povzdechnout, proč jen každý mrzout na této Zemi nemůže mít svoje vlastní 3 duchy, kteří by mu zase resuscitací nahodili do provozu svědomí, cit i radost...a že by takových potřebných lidí dnes bylo...:)(10.11.2010)

 • gogo76
  ****

  Trailer ma dokonale navnadil a neodolal som, zvlášť keď je to aj v 3D a v Košiciach som chcel obkukať novootvorený IMAX v OC galéria. Oproti Beowolfovi vidno pekný pokrok v detailoch, hlavne vytýkané mŕtve oči už v novom snímku pôsobia oveľa živšie. Všetko je po technickej stránke na vysokej úrovni, až na samotný príbeh, ktorý je v niektorých momentoch, hlavne v strednej časti, trošku nudný, ale to najhlavnejšie je strašne temný. Mne to ako dospelému divákovi nevadilo, ale nejako som oľutoval , že sme s manželkou zobrali aj našu sedem ročnú dcéru. Myslím si, že pre deti do desať rokov je film absolútne nevhodný. Téma smrti , duchov a všadeprítomnej tmy prevažujú nad veselými momentami v pomere 80:20. Keby režisér dokázal nejako oživiť a okoreniť humorom prostrednú časť filmu ,dal by som plný počet ,pretože napriek výhradám ,príbeh hoc je temný , je naozaj poučný. Grafika ,atmosféra, "herecké výkony" , hudba A.Silvestriho v kombinácii s 3D, to všetko nedovoľuje ísť nižšie ako 3 hviezdičky. 70%.(1.12.2009)

 • freddy
  ***

  Tohle je zklamání. Předpokládal jsem, že s takovým vysokým rozpočtem by se mohlo jednat o jednu z nejkvalitnějších verzí dickensovské klasiky, ale opak je pravdou, vysoký rozpočet tomuto filmu asi spíše ublížil, nežli pomohl. Začátek je v pohodě, je tu perfektně bezútěšná atmosféra tehdejšího Londýna, nic veselého, nic optimistického, Scrooge je přesně takový, jaký by měl být, všechno sedí a já jsem nadšený. Jenže po příchodu Scrooge domů začíná pekelná nuda a režisér Zemeckis rozehrává akční podívanou, která tomuto klasickému příběhu neskutečně ubližuje a nudí. Dá se říci, že zde jsou efekty a akce na úkor příběhu a kvality. Ale zatímco sekvence s duchy minulých a přítomných Vánoc se daly skounout relativně bez problémů, tak s dějovou linií kolem ducha budoucích Vánoc jsem měl velký problém, tam mě to nebavilo, nudil jsem se a říkal jsem si, co je tohle proboha za kravinu. Závěr už byl sice zase příjemný a byl jsem stejně jako na začátku spokojený, ale to bohužel nemohlo odčinit mé zvláštní a rozporuplné pocity z toho, co jsem viděl předtím. A co Zemeckisovi nemohu odpustit je výrazná absence jakékoliv vánoční atmosféry, která se z filmu úplně vytratila. Výsledkem je tedy fakt, že tohle je jedna z nejnudnějších a nejméně atraktivních verzí Vánoční koledy, které jsem kdy viděl. V jednu chvíli jsem dokonce uvažoval i o dvou hvězdách, ale nakonec uděluji slabší tři hvězdy.(10.1.2011)

 • - Film byl natočen technikou Motion capture. (NormanBates)

 • - První spolupráce Jima Carreyho s Walt Disney Pictures. (D3VIL)

 • - Jim Carrey nadaboval 8 postav, Ryan Ochoa 5 a Garry Oldman 3. (Pepinec)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace