Vánoční koleda

A Christmas Carol

Vianočná koleda

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2009, 92 min

Tohle je zklamání. Předpokládal jsem, že s takovým vysokým rozpočtem by se mohlo jednat o jednu z nejkvalitnějších verzí dickensovské klasiky, ale opak je pravdou, vysoký rozpočet tomuto filmu asi spíše ublížil, nežli pomohl. Začátek je v pohodě, je tu perfektně bezútěšná atmosféra tehdejšího Londýna, nic veselého, nic optimistického, Scrooge je přesně takový, jaký by měl být, všechno sedí a já jsem nadšený. Jenže po příchodu Scrooge domů začíná pekelná nuda a režisér Zemeckis rozehrává akční podívanou, která tomuto klasickému příběhu neskutečně ubližuje a nudí. Dá se říci, že zde jsou efekty a akce na úkor příběhu a kvality. Ale zatímco sekvence s duchy minulých a přítomných Vánoc se daly skounout relativně bez problémů, tak s dějovou linií kolem ducha budoucích Vánoc jsem měl velký problém, tam mě to nebavilo, nudil jsem se a říkal jsem si, co je tohle proboha za kravinu. Závěr už byl sice zase příjemný a byl jsem stejně jako na začátku spokojený, ale to bohužel nemohlo odčinit mé zvláštní a rozporuplné pocity z toho, co jsem viděl předtím. A co Zemeckisovi nemohu odpustit je výrazná absence jakékoliv vánoční atmosféry, která se z filmu úplně vytratila. Výsledkem je tedy fakt, že tohle je jedna z nejnudnějších a nejméně atraktivních verzí Vánoční koledy, které jsem kdy viděl. V jednu chvíli jsem dokonce uvažoval i o dvou hvězdách, ale nakonec uděluji slabší tři hvězdy.(10.1.2011)

• Pepinec

Jestli máte děti a chcete se jich na chvíli zbavit tím, že jim pustíte nějakou roztomilou animovanou pohádku, která je naladí na sváteční notu Vánoc, abyste se vy, rodičové, mohli pomuchlovat pod jmelím v ložnici, tak zabrzděte! Rozhodně dítkům nestrkejte do přehrávače Vánoční koledu nebo vám za moment do ložnice vtrhnou a začnou si na tom jmelí vázat mašli. Já tu schízu přežil, ale jen díky tomu, že proti tehdejší realitě bylo tohle nedopečené kotě. (Filmfest Hurghada 2012, 64/67)(29.12.2012)

Poslední tvorba Roberta Zemeckise mě úplně míjí. Nějak nechápu proč netočí hrané filmy, když mu to šlo tak dobře, a dal se na tvorbu digitálních animáků sporné kvality. Jednak náměty, které si vybírá nejsou nic moc a jednak mě ani neoslovuje ani zpracování. Prostředí i postavy jsou sice nesmírně precizní, avšak celé to působí tak nějak cize a nehezky. Téma je mi také cizí, takže jediné co vnímám jako vysloveně pozitivní je hlasový projev Jima Carreyho.(3.1.2011)

Zemeckis rozhodně ví, jak využít třetí prostor, neumí se ale krotit. Atmosféra je fajn, horové momenty velmi potěší, je ale neuvěřitelná škoda, že efektní atrakce dostala přednost před kouzlem původní povídky. Naprosto většinu filmu tak tvoří vata. Efektní, plastická, ale zbytečná a velice záhy monotonní. Vánoční koleda by se klidně mohla jmenovat "O staříkovi, co dvě hodiny někam padal a strašně u toho řval". Zarážející je také velká rozdílnost kvality animace různých charakterů. Proč je Vydřigroš jako živý, zatímco pouliční pěvci jsou jak ze Shreka a Vydralův duch zůstal na úrovni první Mafie?(21.11.2009)

• predators

Je 28. července a já si pouštím Vánoční koledu! Jo, tak ještě se najde pár ujetějších věcí, ale momentálně mě nic nenapadá. Ikdyž, lásku snesenou z nebes si taky pustíme kdykoliv. Takže jsem se vrhl na tento animák, který je však pro mě velkým zklamáním. Pohádkou bych jej určitě nenazýval, hodilo by se spíše označení-hororový. Ale, nejvíce mi vadilo to, že na mě sahali všichni duchové, jen né ten vánoční. Ikdyž je snaha o navození voňavé vánoční atmosféry znát(nakoukneme do rodinného dění, sněží :-) ), tak do 24. prosince to mělo daleko....no, asi 5 měsíců. Ale za to víme, jak bude vypadat J. Carrey za 20 let. 35%(28.7.2010)

• - Na filmovém soundtracku s názvem "God Bless Us Everyone“ spolupracovali krom Alana Silvestriho také Glen Ballard a celosvětovně známý italský operní pěvec Andrea Bocelli. (LiborGondek)

• - První Disneyho animovaný film, který byl promítán v 3D IMAX. (HappySmile)

• - Tato verze je velice věrná Dickensově knižní předloze, přesto se zde najde i pár odlišností: V knize strávíme více času v přítomnosti - hlavně v domech Vidřigrošova zaměstnance a synovce. Kniha nám také ukazuje, jaké sváry se dějí po celé zeměkouli (v jeskyních a na lodích), které jsou díky vánočnímu veselí usmířeny. A také celá scéna s budoucností, kde je Vydřigroš honěn koněm, a potom se zmenší, není vůbec součástí knihy. Ve skutečnosti se v knize Duch příštích Vánoc skoro nehýbe, jen ukazuje prstem. (HappySmile)