Na odstřel

Jeux de pouvoir

Na odstrel

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA / Velká Británie / Francie, 2009, 122 min

Když už z traileru vytušíte pointu, je něco špatně. State of Play je bezesporu vynikající thriller. Zvláště pro ty, kteří mají rádi konspirační teorie a jejich rozplétání je společně s hrdiny filmu baví. Bohužel ne moc pro takové diváky, kteří už mají něco nakoukáno. Kevin MacDonald sice vypráví chytře, velmi důmyslně klade indicie a je moc fajn pozorovat snaživé herce, kterak hledají jednotlivé drobečky ven z tajemného lesa. Jenže tak nějak celou zápletku skládá bez silnější razance, či výraznějšího autorského obtisku. Jako televizní řemeslník pro HBO by s tímhle bodoval, v áčkovém thrilleru prohrává na body s klišé. Čistých 70%, ale na čtyři to ale prostě nezaokrouhlím.(19.8.2009)

Crowe by to s konzumováním pěkně prorostlých bůčků neměl tak přehánět, nějak nám taťkovatí. Ale Affleck se vážení na stará kolena spravil a začal pořádně hrát. A já blbec jsem si myslel, že od dob Armageddonu už ho budu navždy zavrhovat do filmových kanálů. Velký omyl. A taky jsem si myslel, že Rachel, jakkoli se na ni fakt pěkně kouká, by nezahrála investigativní žurnalistku ani pod vlivem nabuzujících látek. Zase omyl. Pak jsem si myslel, že scénář tlustej jako Rathův spis bude ukecanej a zbytečně překombinovanej. Až na ten konec zase omyl. A konečně jsem si myslel, že po Zodiacovi už neuvidím film, který ve vás vyvolá napětí srovnatelné se scénou ve sklepě (Zodiac). Omyl. Takže myslet znamená ho*no vědět. Teď už to vím. ..............."a hlavně nemyslet!"(8.11.2013)

Výborná krimi. Na konci se objevila informace, která mi nesedí, takže na to se budu muset kouknout znovu. ale jinak u mě spokojenost - Crowe umí a Rachem McAdams vyrostla ze svých holčičích rolí a s novým účesem kromě svého vzhledu předvádí i na poli hereckém (jak v Sherlocku Holmesovi tak tady plnila scou ženský herecký part tak, jak se mi líbí a jaký má být.(20.5.2010)

Výjimečně zábavný počin mezi politické-novinářskými dramaty. Nedávno jsem sledoval Všichni prezidentovi muži a Noviny (oběma filmům je Na odstřel velmi podobný!) a Na odstřel jim oběma ukazuje, jak natočit obsahově složitý snímek s velmi dobrým a zábavným tempem. V obou zmiňovaných filmech mi právě tempo a větší odsýpání příběhu chybělo a konečně jsme se dočkal a hned útok na 5*. Obsazení je jedním slovem báječné, ať kritizovaný Ben Affleck, obtloustlý Russel Crowe nebo mladičky krásná Rachel McAdams. Všichni odvádějí velký kus práce a celý snímek se i díky nic dostává do kategorie "tohle se dá doporučit snad každému a vždy s úspěchem". Mou spokojenost podpořila také hudba, která ve správných okamžicích přitlačí na pilu až mi nabíhala husí kůže. Možná jemné zkrácení by filmu ještě více prospělo, ale i tak je to skvělá podívaná s velmi dobrým příběhem a perfektním provedením. V Kevinovi Macdonaldovi roste osobnost. Nejlepší novinářské drama posledních let.(19.8.2009)

Průměrný politický thriller, který mi svým zpracováním a tempem připomněl legendární Všichni prezidentovi muži s Robertem Redfordem. Přestože je ve filmu víceméně pouze jedna akční scéna dokáže diváka poměrně snadno udržet v křesle. Velkou poklonu si opět zaslouží Russell Crowe. Díky jeho hereckému talentu a charismatu táhne celý film a za to, že jsem se u filmu sem tam nenudil může právě on. S hodnocením na CSFD se dá ale jen souhlasit. Tomuto filmu nejdou dát jen pouhé tři hvězdičky ale na plný počet to tentokrát Kevin Macdonald nenatočil. Do kina vás určitě pošlu. Napoprvé jde o kvalitní filmový zážitek se vším všudy. 80%(28.5.2009)

• - Původně měl film obsahovat retrospektivní scénu o dřívějším setkání Cala a Stephena již na vysoké škole Haveford College v Pittsburghu. Z tohoto však nakonec sešlo, akorát v jedné scéně si můžeme na pozadí všimnout loga této univerzity. (Othello)

• - Scéna, ve které Anne Collins vydává prohlášení tisku, je natáčená v knihovně kongresu ve Washingtonu, a komparz zde mimo jiné tvoří i skuteční význační žurnalisté jako Bob Woodward, Margaret Carlson, Bob Schieffer, John Palmer, E. J. Dionne Jr., Katty Kay, či Steven Clemons. (Othello)

• - Aby byl patrný rozdíl mezi novinářským a politickým světem, tak se záběry s Benem Affleckem točily výhradně digitálními kamerami. (Gastovski)