Na odstřel

Jeux de pouvoir

Na odstrel

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA / Velká Británie / Francie, 2009, 122 min

Strašně fajn. Chcete inteligentní politický thriller? Máte ho mít. Chcete napínavou a (téměř) akční honbu za pravdou? Je tam. Vyžadujete přidanou hodnotu, v tomto případě paradoxy současné žurnalistiky ("Velké příběhy chtějí lidé držet v ruce") Containing. Chcete vidět herecký koncert Russella Crowa? Snažil se. Je libo Helen Mirren hláškující jak o život? Královsky se pobavíte. Vrtá vám hlavou, jak dopadl PR agent z Hancocka? Jeho příběh pokračuje :-) Nebýt titulkové sekvence, bylo by to za 90% se čtyřmi, takhle si State of Play vystřílel pět hvězd...(28.5.2009)

• EvilPhoEniX

Hrůza.. Přímo Noční Můra!! Na film jsem se díval 4X.. a dokonce i na počtvrté jsem Usnul! Něco tak Nudného, Přímočarého jsem Nikdy Neviděl! Jednu hvědu dávam za Russela, jelikož je můj Oblíbenec, ale ani on to Neutáhl z téhle Taškařice.. Negungovalo tady nic.. Spojit Drama, Politiku a Novinářství je ZLO!!(8.9.2012)

Mrtvej černoch, běloch v kómatu a nehoda slečny Bakerové v metru. Osobní vztahy v politické sféře, politická moc a kongresman v průseru…. R.Crowe jako novinář, který má kontakty a sehnat informace není problém. (A taky má hezkej účes.) Krom toho trousí sarkastické poznámky, které pobaví. Stejně jako fakt, že firemní konspirace ohrožují nejvyšší místa je jasné, že R.Crowe utáhne celý film hravě sám. I když je tu ,,velkých“ hráčů víc, jeho investigativní hipík dokáže stáhnout pozornost a zájem jen na sebe. Ke 4* chybí kratší stopáž a tedy vynechání zbytečně ukecaných pasáží, ve kterých se nic extra neděje. Ale příznivci thrillerů, kde se situace mění každou minutu nebudou zklamaní. Jako já. PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ **(2.10.2009)

Režisér si proste povedal, že natočí tradične nahustený a zvratmi nabitý Gilroyov scenár tak, aby to stíhali vnímať aj dôchodcovia. SoP má tak na rozdiel od iných "gilroyoviek" rozumné tempo a je príjemne prehľadné a dokáže sa občas upokojiť a dovoliť divákovi nádych. Zároveň ale dokáže pritvrdiť a občas vytvoriť slušné napätie a tempo. Crowe je tradične sympatický a Affleck aspoň nevypadáva z role a neprehráva, takže po polhodinke si na to hrozné drevo celkom zvyknete. Napriek všetkým pozitívam však film veľmi rýchlo vyšumí a nezostáva po ňom žiadny "chuťový dozvuk". Viem si predstaviť, že s pôvodným Pittom a Nortonom by to bol intenzívnejší zážitok.(16.8.2009)

Když už z traileru vytušíte pointu, je něco špatně. State of Play je bezesporu vynikající thriller. Zvláště pro ty, kteří mají rádi konspirační teorie a jejich rozplétání je společně s hrdiny filmu baví. Bohužel ne moc pro takové diváky, kteří už mají něco nakoukáno. Kevin MacDonald sice vypráví chytře, velmi důmyslně klade indicie a je moc fajn pozorovat snaživé herce, kterak hledají jednotlivé drobečky ven z tajemného lesa. Jenže tak nějak celou zápletku skládá bez silnější razance, či výraznějšího autorského obtisku. Jako televizní řemeslník pro HBO by s tímhle bodoval, v áčkovém thrilleru prohrává na body s klišé. Čistých 70%, ale na čtyři to ale prostě nezaokrouhlím.(19.8.2009)

• - Původně měl hrál roli šéfredaktora Bill Nighy, ale nakonec bylo rozhodnuto, že role bude ženská a stvární ji Helen Mirren. (Greg)

• - Můžeme narazit na několik narážek, že postava Russela Crowa pochází z Pittsburghu. Svého spolubydlícího na koleji například nazve výlučně pittsburghským slangovým slovem "Yinzer" (yinz znamená v této oblasti něco jako "vy všichni"). Dále si můžeme všimnout několika suvenýrů v jeho kanceláři i domově pocházejících od fotbalového týmu Steelers Pittsburgh. Další narážka na Calův pittsburghský původ je, když nazve svého přítele kongresmana Stephena Collinse (Ben Affleck) jako "Sliberty". Tento výraz označoval obyvatele předměstí East Liberty právě ve městě Pittsburgh. (Othello)

• - Režírovat měl Edward Zwick, avšak z projektu vycouval v jeho rané fázi. I další věhlasná jména byla zvažována pro na režijní post, například Brian De Palma, Martin Campbell, Richard Linklater, Ang Lee a Jim Jarmusch. (Caszidy)