V roce 1983 natočil režisér Miloslav Luther podle scénáře Vladimíra Körnera pětidílný televizní seriál Lékař umírajícího času. Tento úspěšný seriál o osudech slavného lékaře a filozofa slovenského původu Jána Jesenského – Jessenia – se v roce 1990 autoři rozhodli sestříhat do celovečerního filmu Svědek umírajícího času. Znovu tak nahlédneme do rudolfinské epochy. Příběh začíná v roce 1596, kdy se na uherské pustě poprvé seznámíme s lékařem Jesseniem. Napínavé životní příběhy sledujeme až k tragicky vrcholící bitvě na Bílé hoře a popravě sedmadvaceti českých pánů. Kromě Jessenia, skutečně renesančního muže, který byl od roku 1618 i rektorem Univerzity Karlovy, v něm poznáme i další osobnosti té doby – například hvězdáře a matematika Keplera, císaře Rudolfa II. a Kryštofa Haranta. Ve filmu si zahráli vynikající čeští i slovenští herci. Jessenia vytvořil výborný Petr Čepek, jeho ženu Emma Černá, Keplera Martin Huba a Rudolfa II. Rudolf Hrušínský. (Česká televize)

xxlch

Tendle filmík je nechutné zmermomocnění celkem dobrého seriálu.Takhle nehezky oškubat pětidílný seriál je barbarství a více jak dvě * si nezaslouží. ()

subic

Podívej se radši na plnotučný seriál než na odstředěný film. Ale i tak slušné. Doba byla zlá a převlékání kabátů se umělo už tehdy. Kostýmy si snad půjčili z nějakého mušketýrského francouzského filmu. ()

mac000

Takový film nabitý hereckými hvězdami (byť i v epizodních roličkách) se jen tak nevidí. Divák si takto v atraktivní forme připomene zapomenutá fakta z pohnutých dějin národa českého... ()

ostravak30

Nejlépe to vyjádřil uživatel Lima. Jen bych se opakoval. Seriál jsem bohužel neviděl, ale přesto si dovolím tvrdit, že je docela poznat, jak moc je upraven do filmové podoby. Film působí spíš jako série epizod ze života Jana Jesenia. Ovšem celé to vypadá neuceleně a až na pár momentů nezáživně. Navíc určité historické události někteří nejspíš nepochopí stylem, jakým jsou předkládány pokud nejsou s nimi obeznámeni z běžných znalostí. ()

Max Q.

Ach jo. Určitě je to na plný počet, ale ten seriál, ne tenhle sestřih. Ovšem i v tomto slepenci vynikne kvalita Čepkova herectví. Snad někdy nasadí ten seriál. ()

martins

Pokud se na to budeme dívat, jen jako běžní diváci, jde o skvělou historickou podívanou, s plejádou českých a slovenských hereckých hvězd v ponuré době před a po bělohorské, ale jako historik musím bohužel snížit hodnocení o některé nepravdivé momenty. Petr Čepek zde dostal jednu z mála hlavních rolí v období normalizace a skvěle zosobnil Jana Jesenia z Jesena. ()

koza3

Zajímavé období, které v posledních letech nikdo nefilmuje, proto je potřeba podívat se na něco staršího. Tenhle sestřih původního seriálu shrnuje život Jesenia, borce, který nebyl poblázněn božskou mocí, ale věřil v rozum a medicínu. Škoda, že ty události byly shrnuty dosti stroze, ten seriál to mohl rozvést lépe, ale ten jsem bohužel neviděl... ()

tatka

Súdruhovia, prečo??????? To ani matematicky nemohlo fungovať, pokúsiť sa zo 450 minút urobiť 96. Prečo ste to neskrátili na 9 minút, mohol to byť pekný trailer k seriálu. ()

Cesty timem

Pokrácená verze víc než o hlavu jako v případě 27 českých pánů. To krácení filmu (seriálu) je také dost kruté. Na seriál se pamatuji, ale už je to hodně dlouho a jako mladý jsem na to neměl příliš prostě věk a dějiny mne míjely. Předpokládám, že bych dal 5*, ale zároveň si myslím, že díky dabingu (u Čepka si neumím představit) opět o jednu hvězdu ukrátil. Takže bychom na tom byli stejně... Velmi pěkná, ba kouzelná hudba pro mne zatím překvapivě neznámého Jiřího Bulise, který tímto u mne změnil povědomí jména Bulis, které jsem měl dosud spojené s horlivým policajtem ve filmu Anděl s ďáblem v těle. ()

Widlicka4

S hodnocením filmu mám trochu problém, protože znám původní slovenský pětidílný seriál, který je bez debaty pětihvězdičkový. Jenže zkrácení do jednoho celovečerního filmu prostě nějak nefunguje, jako kdyby tam spousta věcí chyběla a spousta věcí naopak přebývala, zdá se mi, že ve filmu zůstalo příliš mnoho postav, které jsou tam vlastně zbytečné. Asi by bylo bývalo potřeba ten scénář víceméně přepsat, než jen přizpůsobit zkrácené délce. A příliš nefunguje ani ten český dabing. Škoda. Těším se na celý seriál, snad zas někdy poběží v televizi. ()

NikoKovac

Nejprve k filmu.... přiznám se, že původní seriál jsem neviděl, takže si dovedu představit a i mně to tak přišlo, že ten film je oproti seriálu hodně "ohulenej". Což mně sice potíže až tak nedělá, protože se v historii vyznám a vím, co se tehdy stalo, ale laik by asi měl spíše vidět seriál, který bude jistě obsáhlejší. Z hereckých výkonů, mimo famózního Čepka, podle mě diváci nemohou tolik ocenit, právě kvůli tomu, že to je hodně ošizené, takže někteří herci tady nemají tolik prostoru, jako v seriálu. Ale i tak mě zaujal třeba Rudolf Hrušínský nebo Lubomír Kostelka. Druhá věc, ta je ale mimo film / seriál, nechápu, jakým právem si Slováci přivlastňují osobu Jana Jesenia. Slováci jsou jako národ něco jako Moraváci, měli svůj stát v 9.století v podobě Nitranského knížectví, pak chvíli pod Velkou Moravou a potom tisíc let Uhry, Felvidék, případně Čechy. Slovenský národ pro mě neexistuje o nic právoplatněji než národ moravský. Svůj stát mají jen díky Masarykovi, který s ideou čechoslovakismu přišel, ale kdykoliv mohli, tak se od nás distancovali. 1939, 1992/3, i v roce 1960 jim lecos nebylo košér. Ale to jen tak na okraj k osobě Jana Jesenia na Wikipedii, kde se tvrdí, že to byl Slovák. Nemohl být, protože Slovák je pojem až tak od Národního obrození, je to taková odnož češtiny, podobně jak Valaši. Tím neútočím na zdejší Slováky, to ne, ale je potřeba se zamyslet nad tím, co píšu, a nad osobou Jana Jesenia a jeho "státní příslušností".... Země Koruny české byly pojem i v R-U monarchii, kdežto Slovensko ne, to vždycky bylo Felvidék, jen kdyby mě náhodou někdo chtěl skrze toto napadat.... ale tahle diskuze asi patří jinam, já jen reaguju na tvrzení, že Jesenius měl být Slovák.... ()

5tipes

Velmi hodnotné a sofistikované dílo s geniálním herectvím Petra Čepka. Zajímavá scénografie, atraktivní kamera a vzácná hudba Jiřího Bulise. Předloha i scénář dokonale filmová! ()

axelson

Pro mne historicky dokonalý film o osudu nejen Jana Jesenského z Jasena, ale i o dalších českých nekatolických pánů v době mezi léty 1618 až 1621. Konec mohl být i drastičtější, protože "divadlo" které se odehrávalo 21. června 1621..opravdu drastické bylo. Ale chápu ve které době se film točil. ()

Zemřela herečka Táňa Fischerová

Zemřela herečka Táňa Fischerová

25.12.2019

Ve věku 72 let zemřela česká herečka, recitátorka, spisovatelka a politička Táňa Fischerová. Neúspěšná kandidátka na prezidentku z roku 2013 se poprvé objevila na plátně v dramatu Kohout plaší smrt z… (více)