Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Shakeus

Silný příběh a skvělý herecký výkon Karla Rodena. Atmosféra hodně temná a chytlavá, Renč se předvedl v tom lepším světle. Pár scén je opravdu vynikajících a konec „Formanovsky“ nespravedlivý, takže k nasrání. ()

Kanca

Na tenhle film jsem slyšela tolik chvály, že jsem čekala, že se budu dívat na jeden z těch nadprůměrně skvělých českých filmů, který poslední dobou dokážeme natočit. Ale ono to tak nebylo. Nebejt skvělého Karla Rodena, tak je to jeden z těch českých podprůměrů! Takže tři hvězdy dávám pouze za Rodena a za Dlouhýho, kterýmu ten zvrhlej kostelník prostě sednul. ()

Zik2

S českým filmem to zase tak zlé není. Po všelijakých Takových normálních rodinkách a Anglických jahodách se natočil i velmi dobrý snímek. Tohle, Karamazovi a Tobruk, to bylo letos to dobré. Natočilo se toho hodně slabšího, ale pořád něco, na co se bude vzpomínat. Štastný nový rok českému filmu... :-) ()

Prochy38

Bohužel jsem se zatím ke knižní předloze nedostal, tak to nemůžu ohodnotit tímto stylem. Výborný výkon K. Rodena, jinak takové nijaké. Ostatní herci úplně nuloví. Snad jen V. Dlouhý by stál za zmíňku. Jako líbilo se mi to, ale bylo to takové zmatené. Já vím právě takové, jaké to měl J. Douša v hlavě. Protože odhaduju, že tento román od Kopty se zabýval především psychologií hlavní postavy, tak to asi bylo natočeno dobře. Jen mě to tolik nebralo. 55% ()

defagoo

Dobrá kamera, Roden, průměrná Siposová. Ostatní bohužel pod laťkou, kterou navíc české filmy nenasuzují nijak výjimečně vysoko. Už jen úvodní font písma mě přinejmenším zarazil, pokračovalo to pitomou doslovností a předvídatelností, přehršelem emocionálně silných silných flashbacků (těch bylo opravdu moc) a nakonec i hezky podmanivých záběrů trati a zimy bylo opravdu přeplácáno - prostě nezvládnuto po režijní stránce, navíc Václav Jiráček byl herecky víc než dost špatný. ()

Piškotka

Hodně pod má očekávání a jakoby žádné překvapení. Renč si utrhl velké sousto. Více bych film obohatila o válečná fakta. Celé se to zaseklo na jednom a tom samém. Trpící Roden, frustrovaná Siposová a nadržený hrobník. A aby to nebylo tak jednotvárné, do milostného trojúhelníku přibude čtvrtý. A kdo vyhraje? Nikdo. ()

peetriss

Hlídač č.47 je film, který se mi úspěšně několik let vyhýbal, ač jsem byl na něj velmi zvědavý. Taktéž jsem doufal, že si Filip Renč u mne napraví reputaci režiséra jednoho povedeného filmu (Requiem pro panenku), leč bohužel zklamámí se dostavilo. Je pravdou, že Renč učinil jisté pokroky oproti svým předchozím filmům, ale stále je zde cítit ta jeho typická kýčovitost a strnulost. Štěstím bylo tentokrát angažování dvou skvělých herců - Karla Rodena a Vladimíra Dlouhého - kteří svými výkony dokázali tento film vytáhnout alespoň do pater lepšího průměru, naopak ostatní představitelé po herecké stránce notně pokulhávali. Lucia Siposova má něco do sebe, má v sobě určitou jiskru, ale bohužel pro ni i pro tento film ji zatraceně nejde hraní. Vyzdvihnout musím taktéž práci kameramana. (Pozn.: Původního Hlídače č.47 jsem neviděl, takže nesrovnávám). ()

dormouse odpad!

Nevadí mi, že se u nás točí blbé filmy, ale to, že dostávají ceny. Neviděla jsem originál, ale remake je strašný. Místy jak parodie na Švejka, dialogy absolutně neživotné a pronášené hlasy snad neherců, záběry jsou jeden obrovský kýč a klišé, o hudbě nemluvě. Ta připomíná hudební podkreslení socialistické kinematografie. To, že je Douša traumatizován válkou, pochopí i slabomyslný divák, Není nutné, aby každých deset minut padali na kameru postřelení vojáci a Roden do toho kulil oči. Závěr opravdu stojí za to, Anička dramaticky zachycena pod křížem v lese....hanba. ()

Teabag

Karel Roden je obrovská deviza tohohle filmu, ale scénář se mi zdál trochu neforemný a postavy (vyjma Kopty a Ferdy) mi přišly hrozně schématické. Hlídač č. 47 mě tak ve finále nedokázal vtáhnout do děje a po chvíli se dostavila akorát nuda... ()

DannyBoy80

Na český film dosti obstojné, kamera i reálie se mi líbily. Herecky tomu nemám moc co vytknout. Jen je to prostě hodně návodné stejně jako drtivá většina českých filmů, ale za to možná trochu může i předloha. Nicméně tento meziválečný milostný příběh nebo milostného trojúhelníku určitě stojí za kouknutí. Není to příliš tradiční romance. 68% ()

IvoB

Je fajn vidět jednou za čas mezi všemi těmi braky slušný český film. Toto jsem si pomyslel ihned po zhlédnutí Hlídače. Přesto si nemohu odpustit několik poznámek, které mám především kvůli tomu, že jsem četl předlohu. Film ve srovnání s předlohou už tak šťastně nevychází. Knížka je velmi jednoduchá a tenká, přesto zde vidíme jen přibližnou kostru příběhu, a to ještě pro filmové účely notně pozměněnou. Vytrácí se tedy jak hloubka samotných postav, tak i podstatná část tragična. Naštěstí se film může pyšnit slušným obsazením, atmosférou a hudbou. V podstatě se tedy jedná o dobrý film. Nemůžu se ale zbavit oné pachutě, že mohl být v mnoha aspektech o hodně lepší – 4* (7/10). ()

AlchENEMY

Další z českých dramat, která já moc nemusím, stejně jako poválečné filmy. Popravdě jsem čekala, že to bude horší, ale koukat se na to dalo. Bohužel nemohu o tomhle filmu říci, žebych si ho někdy pustila znovu, jednou mi stačilo:) 2 hvězdy a stačí.. ()

lukasd

Z hlediska současné české kinematografie jistě nadprůměrný film, který má bohužel několik zásadních vad, takže si člověk jeho sledování nemůže tak úplně užít. První a velmi zásadní jsou extrémně nevyrovnané herecké výkony. Na jedné straně tradiční skvělý Karel Roden a bravurně slizký Vladimír Dlouhý. Na straně druhé nekvalitní Siposová a hlavně zcela katastrofální výkon Václava Jiráčka. Renčův problém je od jeho debutu Requiem pro panenku také to, že nechápe, že méně je někdy více. Proto i v Hlídačovi je všechno vyjádřeno explicitně a vyskytuje se tady řady přeexponovaných scén, které působí ve výsledku trapně(např. scéna vraždy, kdy venku sice sněží, ale zároveň zuří bouřka - trochu jak z laciného hororu). 70% ()

Marys

LFŠ 2009: Letné kino filmovej školy, ktoré som síce dopozeral, no kvôli nie príliš triezvemu stavu si koniec nejako nepamätám. Každopádne som vraj opakoval, že to je maximálne na dve hviezdičky a tak si nebudem odporovať. Skrátka ma to nenadchlo. ()

1945

Neskutečně syrový příběh frontového vysloužilce, který se stane hlídačem na vechtru v Krušných horách. Ačkoliv je děj velice jednoduchý, má něco do sebe a po shlédnutí jsem se dostal do mírně depresivní nálady. Holt to není ten správný film pro zpestření podzimních večerů. Ve filmu je vše tmavé, ponuré a i postavám ve filmu není příliš do zpěvu. Uživatel csfd Malarkey má pravdu - těch scén z boje bylo opravdu až příliš a také mě ke konci přímo otravovaly. Navíc mi přišly poměrně lacině ušité. Ale je asi opravdu škoda tento film zatracovat - Roden v něm hraje opravdu dobře ()

Matros

Není moc českých filmů na které by sem se dopředu těšil. Na Hlídače č. 47 jsem se těšil moc. Film dopadl na české poměry absolutně skvěle. Hodně nadprůměrné herecké výkony v čele s výborným Karlem Rodenem, který zase dokazuje že je nejlepší současný český herec. Připočtěte dobrý příběh, ponuré a atmosférické prostředí a skvělou kameru. Nejlepší český film posledních let (přemýšlím nad 5 hvězdami). Roden je tu naprosto úžasný!!! ()

lucinka.md

Průměrný, místy i trochu podprůměrný film. Nějak jsem pořád nemohla pochopit, o co některým postavám (především Lucii Siposové alias manželce a hrobníkovi, který snad byl těžký schizofrenik nebo co) vlastně jde. Ovšem Karel Roden patří mezi moje oblíbence a kombinace jeho charizma a (jako skoro vždy) perfektního hereckého výkonu mě dostala i tentokrát. Takže díky němu ke třem hvězdičkám přidávám ještě jednu... ()