Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

AIMÉE

Přesto, že byl Roden jakkoliv charismatický a jeho ztvrárnění role nadmíru kvalitní, něco tomu scházelo. Renčovi se nepodařilo od 2. poloviny udržet tempo a do celé té komornosti viditelně zabředl. ()

sona123

Vytknu snad jen to, že byť se všechno odehrává kdesi v Čechách, je tu pořád mráz a sníh. Potom možná typické pomalé tempo, ponuré a stagnující, aby si v něm divák odžil - něco svého, ale to je typické pro český film, a většinou to mám i ráda. Chválím nikdy nezklamavajícího Rodena, který zde má úžasnou roli, kdy divák neví, zda ho brát jako klaďase, nebo záporáka, taky mého oblíbeného Dlouhého, škoda ho...líbil se mi příběh a pro mne nečekaný konec a vůbec, jsem ráda, že jsem to nakonec viděla a díky České televizi, tohle se zase po dlouhé době povedlo. ()

Ollie235

Česká dramata, zasazená do dob dřívějších, ale ještě ne tak dávných, jsou si v poslední době až moc podobná. Pořád stejné kýče, pořád stejná dávka emocí, romance a i podobní herci, co se v nich vyskytují. Hlídač č.47 nabízí navíc možná příjemného Rodena, jehož výkon zpomaluje zhasínání pomyslné svíčky, ale nijak tomu nezabrání. Nic víc co by překvapilo, pobavilo, fascinovalo... Hlavně mi ale strašně vadila hudba a ofláklé flashbacky do války, což jsou hlavní dva důvody proč nemohu udělit alespoň ty průměrné tři. ()

Zyne

řemeslně ok, fajn kamera, exteriéry, výprava, skvělí Roden s Dlouhým...a zbytek až tolik za řeč nestojí... ()

fredisek

Kýč, rádoby naturalismus a neskutečně vlezlá hudba. Konflikt je pekelně strojený...to na tý dědině nebyla jiná ženská než wechtrová, aby si na ní dělal kdekdo chutě? I tak by se z toho milostného čtverce dalo vytřískat pořádné drama, tenhle pokus ale skončil v bludném kruhu, kde největší odplatou je rvačka; čekal bych nějaké intriky, když už Josef sám podvádí, bylo by dobré, aby ho podvedl i někdo jiný (a tím teď nemyslím jeho ženušku). Původní motiv sebevraždy se z příběhu postupně vytrácí, až zmizí, což je škoda. Zkrátka spousta dobrých vykročení, ale nakonec pád na hubu a epické finále. Americký doják za menší keš. ()

ProgLaney

Chtěl jsem dát tři hvězdičky, protože je Hlídač č.47 na české poměry lepší průměr až mírný nadprůměr...námět je dokonce výborný. Nelíbil se mi závěr, mám z principu rád potrestání záporných postav a u takového parchanta, kterého sehrál Václav Jiráček, mi zatčení zkrátka nestačilo...Nicméně, takový je příběh a to do hodnocení nelze úplně zahrnout. Sychravé a zimní prostředí dobře doplňuje celkovou atmosféru a film je natočený dobře. Přesto patří čtvrtá hvězdička jen a pouze Karlu Rodenovi, který v mých očích udělal z Hlídače č.47 něco víc. ()

mira007

Obrazově nádherné, herecky zahrané perfektně, zasněžené báječně - není to film akce , ale podívaná. Jednoduchý děj, ale ten člověk aspoň může dobře srovnávat s předešlými zpracováními. ()

Chřástal

Největší hodnota filmového Hlídače bude možná jednou v tom, jak zachycuje práci vechtra, a zachycuje ji zarámovanou do krásně zasněžené krajiny. Ale samotný příběh člověka, který měl raději ostře sledovat svoji ženu spíš než vlaky, začne být pořádně zajímavý až tehdy, když se mu vrátí sluch (výborná je třeba scéna u lékařské komise). A aby se příběh mohl odvíjet, ve scénáři se dějou divné věci – manželčino náhlé podlehnutí cizímu hrobníkovi je motivováno dost chabě a v jiné scéně je zase nepochopitelné, že i když se Douša domnívá, že dotyčný sexuálně napadl jeho manželku, přesto to skončí pouhou výhružkou na dálku a vůbec nic z toho nevyplyne. No a pak si režisér myslí, že je něco působivé, ale ono je to kýčovité nebo béčkové klišé – při vytažení nože v bouři se zrovna musí zablesknout, aby se zablyštila čepel, a lokomotiva musí ve vzpomínkovém zpomaleném záběru zoufalou dívku ťuknout přímo do hlavy, abychom pochopili, že ji to fakt přejelo jako Willyho E. Kojota, co chce chytit pozemní kukačku. Roden je dobrý, Jiráček je špatný. ()

Vlkys

Celý film na mě působil jako sled zajímavě natočených obrazů a jednotlivých situací, které spolu ale nemají tak moc společného a děj ulpívá někde mimo. Zklamalo mě, že film vlastně nemá pořádné rozuzlení, nějakou pointu, něco, z čeho by byl divák překvapen. Že film mi vlastně vůbec nic neříká, jen ukazuje obrázky hodných/zlých lidí po světové válce někde v Krušných horách. Naprosto tragický výkon páně Jiráčkův... ()

Greg25

Nikdy za dobu co jsem na světě se mi nestalo, že by česká filmová produkce natočila dva kvalitní snímky za jeden rok, letos se tak poprvé stalo a po Tobruku přišel do kin další výborný český film. Hlídač č. 47 je "obyčejným" dramatem a právě to je na něm to nejhezčí, to vše podtrženo reálnou atmosférou, scénářem, úžasnou knižní předlohou s dokonale vykreslenými charaktery a morálkou lidí z vesnice. A jako třešnička na dortu jsou herecké výkony, a to zejména Karla Rodena, o kterém máte pocit, že není hercem, ale opravdovým Josefem Doušou a v neposlední řadě i Vladimír Dlouhý. Není to dokonalý film a spousta chybiček by se v něm jistě našla, ale v kterém filmu ne? 90% ()

Oxymoron

Slovo, co teď použiji, se mi protiví od narození a vlastně jsem ho nikdy nikam nenapsal a možná ani nevyslovil. Ovšem po tolika zklamáních, která jsem během několika posledních let zažil v kinech při sledování filmů české produkce, prostě nemůžu jinak. Hlídač svou atmosférou, částečně i dobou a ještě trochu částečněji i silným příběhem připomíná skvělé Želary - a naštěstí je dokonce připomíná i tou skvělostí. Pro mě tedy jasných pět. Jo a ještě to slovo, abych nezapomněl - wau! ()

Haniczka

Roden a Dlouhý jsou dobří, jak jinak. Horší je to už s hlavní ženskou postavou, hudbou a přepjatou stylizací. Ale na české poměry velmi dobré. ()

holga

Roden, Dlouhý i Jiráček své role zahráli výborně. Hudba mi často připadala absolutně nevhodná, zejména v bojových scénách, kde místo posílení atmosféry film jen srazila dolů. Celkově ve srovnání např. s Je třeba zabít Sekala Hlídač nevychází rozhodně jako vítěz ani spoluhráč na úrovni, ale i přesto se mi tento snímek líbil. ()

kubyno

Audio-vizuálně překrásný snímek s krásnou českou krajinou (na český filmový průmysl vynikající). Moc se mi líbily výborně udělané flashbacky do minulosti. Dle mého názoru jeden z nejlepších snímků české kinematografie poslední doby (mnoho dobrých jich poslední dobou není...), svoji kvalitu má, proto mě trochu udivuje celkem slabé hodnocení (69%). Myslím, že by si ''Hlídač'' zasloužil víc. Roden je samozřejmě výborný, kromě něj ovšem také výtečný a pro mě nezapomenutelný Vladimír Dlouhý, v jedné ze svých posledních a nejlepších rolích, čest jeho památce. Jinak původního ''Hlídače'' jsem zatím neviděl, takže nemůžu porovnat. ()

Pawlisman

Spokojenost. Film z pomalého začátku, odkud už jsem myslel, že se nevyhrabe, dostává na obrátkách. Reálné a pěkné sněžné zpracování. Další Sekal. 7,5/10 ()

Andresito

Tenhle film je hlavně o hercích a bohužel, Rodenovi tady nikdo moc nepomáhá. Jakmile vytáhne nějakou scénu nahoru, přijde Jiráček nebo Siposová a stáhnou ji do pekel. A co nezvládnou oni, to zabije nevyrovnaná hudba nebo papírem šustíci dialogy. 50% ()