Upírův pomocník

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

Dobrodružný / Horor / Fantasy / Komedie

USA, 2009, 104 min

• Macejko

Here we go again. Ďalší fantasy príbeh s teenagerom v hlavnej úlohe, predurčenom robiť veľké veci? Naozaj prudko originálne. Ak by som sa aj dokázal preniesť cez to, že príbeh je iba ďalšou variáciou na milionkrát videnú tému, tak jediné, čo my ostane na pochvalu, je John C. Reilly, ktorému som jeho úlohu žral po celý film (a on je dôvodom, prečo dávam veľmi štedré dve hviezdy). Pôsobí úplne prirodzene, má charizmu a v podstate je jedinou postavou, ktorá za niečo stojí. Ostatní sú iba nevýraznými figúrkami a atrakciami na jedno použitie. Kopancom do gulí je fakt, že sa ich zhostili skutočne elitní herci, a predviedli s nimi... úplné hovno. Willem Dafoe sa objaví v dvoch scénach, štylizovaný do nejakého sladkého manekýnskeho pupuša, a prehráva jedna radosť. Ray Stevenson sa po celý film iba škerí ako dement, Salma Hayek sa evidentne nudí a Ken Watanabe... škoda hovoriť.To, že predstaviteľ hlavnej úlohy bude drevo, sa tak nejak očakávalo, takže sa o tom netreba obšírnejšie rozpisovať. Reilly ich proste všetkých prehral o dvadsať svetelných rokov. Ďalšia vec, ktorá ma na filme vytáčala, bol skutočne mizerný strih. Ani neviem, kedy som naposledy videl takúto otrasnú prácu. Po celé trvanie filmu sa opakovali situácie, kedy som mal dojem, že medzi dvoma strihmi sú vynechané jeden alebo dva zábery. Ďalej sterilná réžia (nie je tam ani stopy po nejakej zapamätaniahodnej scéne), skratkovité rozprávanie (film pre svoju povrchnosť nezaujme a o nejakej gradácii na konci nemôže byť ani reči), najúbohejší záporák dekády a mnoho a mnoho ďalšieho. V správnych rukách mohol byť Upírov pomocník výbornou oddychovkou. Ale takto...(21.2.2010)

• suicide

Knižní předloha byla ryze komerčním počinem. Z knih oné řady Darren Shan by se dalo složit jen několik skutečných románů - a tedy i tomu odpovídající počet filmů. Filmaři naštěstí ale pochopili, že jít touto ryze komerční cestou nebude to pravé (leda natáče-li by seriál) a děj filmu poskládali z inspirace prvních tří dílů ságy. Inspirace byla skutečně velmi volná a snaha přeci jen nacpat do scénáře něco víc z knížky působila místy dost nelogicky (určitě pro lidi z předlohou neseznámenými). Naštěstí přeci jen film o Upírech a Vympýrech nepojali velkoryse hollywoodsky klišovatě, nýbrž trošičku inovačně - ale co si budeme povícat... zpracování žádné sláva a kéž by dosáhla úrovně komerčního braku...(11.3.2010)

Pokračování z toho čiší na sto honů. Je to okaté, až to bolí, ale přesto se Upírův pomocník od přípravy půdy pro pokračování místy i odtrhne, a pak je i kouzelný. Upřímně mi nesedí některé postavy z podivného cirkusu, ale jinak jsem docela příjemně strávila 108 minut. Obrovským, opravdu obrovským překvapením byl pro mě John C. Reilly. Příjemný film, který pod slupkou fantasy a odlehčeného světa občas skrývá i zajímavé rozporuplné vztahy. Bohužel je to až moc jednoduché a možná i zaměřené na mladší publikum. Trochu vtipu, kreativity a pohrávání si se zápletkou by filmu neublížilo. Takhle je to takový průměr. PS: Zapamatovat si....Josh Hutcherson...padouch i sympaťák.(3.8.2010)

• Korbitch

Miluju Salmu a upíry. Salma se tam mihne 4x, prohodí pár vět, 2x si nechá narůst bíbra a toť vše. Upírskej příběh tady nemá šťávu a vůbec to šlo tak nějak uplně mimo mě a celý mi to přišlo postavený na hlavu.Výměna krve přes prsty a je z tebe upír. Jasněěěě. Chujoviny o upírech vycucaný z prstu vyloženě 'žeru'. Hroozley sice občas vysype nějaký hlod, ale 15 mi už není, takže tohle jim žrát nebudu! Pointa nikde, jen otevřený vrata pro druhý díl, který již snad přinese trochu více zábavy a bude plynout přece jen rychleji, protože tohle se vleče jak Chrudimka před Mněticema.(2.5.2010)

Typově i kvalitativně podobná pitomost jako Čarodějův učeň. Fajn efekty, známé tváře, děj pro děcka nebo dospělé ignoranty. Jako fantasy jednohubka určitě v pohodě, což je ale smutné. První polovina filmu se mi líbila hodně, druhá už byla podprůměrná. Rozhodně šlo na aspoň nějakém vyvrcholení zapracovat. 60%(19.3.2014)

• - Film se natáčel od 19. února 2008 až do 1. června 2008. (Chatterer)

• - První film, který režíroval Paul Weitz bez pomoci svého bratra Chrise Weitze. (Chatterer)

• - Postavu Mr. Talla hrál také basketbalový hráč Trevon Flores. (Chatterer)