Mezi vlky

• Nizozemsko

The Grey

Akční / Drama / Dobrodružný

USA, 2011, 113 min

Tak tyhle filmy můžu, na katastrofické dobrodrůžo se nálada jednou za čas najde. Film je v podstatě celkem zajímavý, dobře odehraný a docela napínavý, podkopávají ho ovšem z mého pohledu 3 zásadní věci. Zaprvé byly určité scény hrozně přepálené (akce útes-strom), zadruhé mně tam vadily Neesonovi (zdlouhavé) flashbacky a rozmluvy a zatřetí asi to nejzásadnější - co to bylo proboha za vlky??? To byli jako nějací bráchové tohoto týpka? Škoda no, tyhle věci mi z toho filmu udělaly jen průměrnou podívanou. 60%(14.3.2013)

Pre Amíkov sú ľadové krajiny nejaké začarované a hypnotizujúce destinácie a strácajú pri nich vo filmoch súdnosť. Spraviť z tejto pomerne jednoduchej survival drámy takmer najväčší jarný kinohit sa mi zdá trošku prehnané, rovnako ako všetky počiny posledných pár rokov umiestnené do podobných lokalít. Liam Neeson a jeho charizma nesie kvalitu tohto tímu takmer počas celého jeho trvania, digitálne beštie mi dokázali tiež párkrát zahryznúť z mojej kritickosti, ale nie natoľko, aby som z tohto filmu bol úplne hotový a nevidel diery v scenári a hlavne pomerne nevyužité Carnahanove umenie hrania sa s technickou stránkou filmu. Takže bolo to fajn, ale bolo to nedotočené a nevyužité. Tento námet mal naviac, stačilo pár úprav v scenári. 75%.(19.3.2012)

Žít a skonat v tento den. Žít a skonat........ Film celý čas bojuje sám so sebou. Nevie sa rozhodnúť, či je komornou psychologickou drámou jedného človeka, či o prežití v nehostinnej krajine alebo drsný krvavý horor s nasratými vlkmi. Nedokáže sa dostať do tempa. Keď si už poviete - tak a teraz to bude masaker, tak sa to o chvíľu zasa celé zabrzdí. Pritom scény s vlkmi sú naozaj podarené (2-krát ma trhlo) a je len veľká škoda, že celý dej nebol viac priamočiarejší a zameraný vyslovene na boj - banda ľudí vs. svorka vlkov. Takto to obsahuje až príliš veľa vaty a rečí naokolo.(28.2.2012)

Většina stopáže se pomalu a líně táhne aljašskými lesy, pláněmi a meandry, v pravidelných intervalech zmenšující se skupina přeživších filosofuje, útoky vlků jsou změtí ohavné kamery a prasostřihu, proto jsem se cítil lépe, když se vlci skrývali za svým vytím. Prozatím to vypadalo na podpůměrných 40%, jenomže s blížícím se závěrem atmosféra zhoustla a poslední dvě minuty by na páku položily i Johna Brzenka, jak jsou silné. Liam Neeson ve finálním záběru vypadá neskutečně cool: drsňák, kterého okolnosti donutily být houževnatým, totálně odhodlaným killerem! Závěr, z něhož mám husí kůži ještě 8 hodin po shlédnutí, a výborný Neeson nakonec vytáhli film o hvězdičku a půl výše. 70% 25 miliónů dolarů(rozpočet)/77 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.6.2013)

Já tomuhle filmu klidně moc rád opustím fakt, že za kamerou stálo nějaký bláznivý prase, který z každý akční sekvence udělalo kolotoč, směsku, guláš a bůhví jaký další mišmaš nepřehledného a hlavně zbytečně efektivního čehosi, co s dobře sestříhaným filmem mělo hodně málo společného.. Zbytečně proto, že jsem z akce vlastně skoro nic neměl. Na druhou stranu musím říct, že mi přišlo, jak kdyby tenhle film ani nechtěl zaujmout akcí, jako spíš přírodou a prostředím jako takovým. Liam Neeson se mi tu opět zjevil jako parádní borec, který je ošlehanej jedním životním průserem vedle druhýho a vypadá to, že ten poslední ho maximálně skolí. Každopádně boj je to parádní, atmosféra naprosto luxusní a Liam je prostě boží. Nakonec možná i tyhle tři naprosto prostý důvody mě dokopaly k tomu, abych filmu dal čtyři hvězdy.(13.5.2013)

• - Skutečnost je taková, že na území Prudhoe Bay, vyhlášené ropné pláni rozkládající se v severním cípu Aljašky, kde se odehrává úvod filmu, žádný bar s tvrdým alkoholem nenajdete. Dokonce se zde nevyskytují ani vlci. (Conspi)

• - Liam Neeson si v rámci osobní přípravy k natáčení pochutnal i na sušeném vlčím mase. (Conspi)

• - V závěrečné scéně se zranění hlavní postavy na jeden záběr přesune z levé tváře na pravou. (Petroff)