Mezi vlky

Medzi vlkmi

The Grey

Akční / Drama / Dobrodružný

USA, 2011, 113 min

KINO - Lidi čekali přímý útok a Carnahan na to šel od lesa :) Chlapská balada, která jde proti očekávání a já byl naměkko od první sekvence a a pak ještě několikrát. Liam Neeson je trefa do černého a věřím, že opravdu má slušnou šanci na nominaci (film bude mít re-release v oscarové sezóně) a Marc Streitenfeld zas dokazuje, že je perfektní volba pro náladovotvornou hudební složku. Nemůžu se dočkat, co udělá s Prometheem.(8.3.2012)

Možná tomu filmu trochu ublížil střih, protože některé scénky působily nedotaženě - ale to se asi už nedozvíme. Každopádně jsem byl ale celkově mile překvapený, byť nejvíce mě překvapilo, že charisma Liama Neesona stále funguje a dá se na něm vystavět celý film (pravda, je to už 7 let staré, ale to neva). Děj byl sice zčásti nepřekvapivý, ale celkově zvládnutý tak, aby se divák nenudil (tedy aspoň většina diváků, když koukám na ty hvězdičky kolem...). Pro mě osobně je to tak 75%.(28.2.2018)

Jestli si to v roce 2011 někdo mohl rozdat na férovku s hladovými vlky byl to určitě Liam Neeson. V době, kdy je na Mela Gibsona pořádaná štvanice a o kvalitní roli v Hollywoodu nezakopne, pro nás Liam poskytuje přísun minimálně dvou chlapáckých postav ročně. Tady za dozoru Joe Carnahana představuje zlomeného muže, který se, jak už to tak bývá, ocitne v nesprávnou chvíli na nesprávném místě a je donucen bojovat. Zpočátku 7členná skupinka navíc začne postupem času povážlivě řídnout..... Poprvé mě film kdovíjak neseděl a například rozprávky u ohně mě unavovaly. Při druhé projekci nenecházím nic co by mě nějak překáželo. Survival žánr mám prostě rád. 70%(29.10.2014)

Po rozporuplých ohlasech (velmi pozitivní přijetí americkou kritikou i uživateli imdb, ale podstatně horší přijetí na čsfd; akční trailery, které prý mlžily) jsem se odprostil od očekávání napínavého akčního survivalu a do kina jsem šel s otevřenou myslí a tím, že jsem připraven v podstatě na všechno a že Carnahanovi umožním, aby mě filmově potěšil tak, jak sám uznal za vhodné. No bohužel mě, kluk jeden ušatá, moc nepotěšil. The Grey je technicky velmi pěkný, ale scénář prostě drhne, nemůže se rozhodnout, co v něm bude převažovat. Hororová atmosféra, brutální útoky vlků, chlapácký dobrodružný survival, studie vztahů mezi trosečníky, filosofické rozebírání touhy bojovat a žít ... Nakonec je to o všem a současně o ničem. Na té rovině podobenství to jakž takž funguje, ale jinak mám z filmu rozpačitej dojem - a abych se přes všechny ty drobnosti, co mi v průběhu vadily, jen tak přenesl, muselo by mít to "fungující" podobenství mnohem větší razanci a dopad. Zklamání a 6/10. PS: Ten film s odstupem času celkem roste, možná mu dám ještě jednu šanci ...(9.3.2012)

„Do something. Do something. You phony prick fraudulent motherfucker. Do something! Come on! Prove it! Fuck faith! Earn it! Show me something real! I need it now. Not later. Now! Show me and I'll believe in you until the day I die. I swear. I'm calling on you. I'm calling on you!... Fuck it. I'll do it myself...“ Docela nechápu ty výtky směrem k nevhodně zkombinovaným motivům survivalu a existenciálního dramatu, vždyť to druhé je přidaná hodnota, kterou první žánr se zištných důvodů zřídkakdy nabídne. Všechny ty silácké řeči slabochů, slabošské řeči siláků a uprostřed toho Liam Neeson tváří tvář smrti. Závany melancholie, Carnahanův osobitý vizuál, ve své intimitě dokonalé první a poslední minuty či Ottwayova drsná výzva k Bohu, než naposledy půjde do pranice. The Grey má tendenci v dalších hodinách a dnech v divákovi doznívat, až mu třeba odpustíte tu přihlouplou scénu se zdoláváním útesu či přepálenou démonizaci psovité šelmy. A teď si představte ty rozpaky, kdyby po nich šel agresivní sob či nevytření lososi..! Stejně mi ale cosi říká, že to celé bylo jen o tom, jak je vlk člověku člověkem…(23.1.2017)

• - Film byl natočen podle krátké povídky Ghost Walker, kterou napsal Ian Mackenzie Jeffers, jenž se podílel i na scénáři filmu. [Zdroj: Bontonfilm] (Jeremy.jk)

• - Do jedné z rolí tvůrci uvažovali také o obsazení Michaela Biehna. (oje)

• - V závěrečné scéně se zranění hlavní postavy na jeden záběr přesune z levé tváře na pravou. (Petroff)