Mezi vlky

• Nizozemsko

The Grey

Akční / Drama / Dobrodružný

USA, 2011, 113 min

Snímku rozhodně nemůžu upřít napětí, které by se dalo krájet na přiměřeně velké kousky po celých 113 minut. Boj o život všech přeživších letecké havárie v ledové pustině, byl působivý. Co mě ovšem pobavilo, byl zvuk vrčících vlků. Nevím, jak to v těch filmových studiích mají, ale mám dojem, že jsem stejný slyšela u predátorů ve všech dílech Jurského parku nebo u Godzilly. Nedivila bych se, kdyby ho použili i v Čelistech 5. Rovněž mě překvapil i jejich vzhled. Nevypadli jako šelmy psovité, ale jako přízraky noci s podivným způsobem lovu. Liama mám ráda. Líbí se mi v takových rolích, a to i tady, kde hrál charakterního klaďase, kterému sice cvakalo strachy u zadku, ale dokázal celou partu vést. Každopádně mě ale rozladil úplný závěr filmu. Člověk celou dobu trne, čeká, kdo ještě zařve a oni nechají otevřený konec. Teda, podle mě. Chválím hudbu!(11.2.2016)

Přírodopisnej dokument to zrovna není, ale rozhodně to je film, co má atmosféru a koule. Úplně mi z toho byla zima, smál jsem se s nima při historkách u ohně, chápal jsem týpka, co jen tak zůstal ležet a čekal na smrt a žral jsem každé gesto nekompromisního Liama Neesona. V tomhle filmu je to prostě bůh. Ta postava je prostě super, normální člověk, co si nehraje na vůdce, jen se chová nejracionálněji a ostatní ho přirozeně následujou. Syrový začátek a ještě syrovější konec. Kurva pořádnej film! 9/10(24.9.2012)

• Enšpígl

Já prostě nevím proč si někdo myslí že v klíčových utěkových scénách je lepší mít rozmazanej a rozhoupanej obraz než klidný zaběry jako za starých časů. Nevidím žádnej rozměr v tom, že chvíli čumím na vousy, za sekundu na něčí zub a za sekundu zase na kapající krev. Ano jistě z filmu jde jak nepříjemná až bezvýchodisková atmosféra, zima jak prase a při zavytí vlků se mě hrůzou postavil i odložený kulich vedle na sedačce, ale dokud nebudou přehledný záběry v celým filmu a budou se houpat, třást a střihat, tak prostě odpad a nazdar bazar.(21.3.2012)

„Do something. Do something. You phony prick fraudulent motherfucker. Do something! Come on! Prove it! Fuck faith! Earn it! Show me something real! I need it now. Not later. Now! Show me and I'll believe in you until the day I die. I swear. I'm calling on you. I'm calling on you!... Fuck it. I'll do it myself...“ Docela nechápu ty výtky směrem k nevhodně zkombinovaným motivům survivalu a existenciálního dramatu, vždyť to druhé je přidaná hodnota, kterou první žánr se zištných důvodů zřídkakdy nabídne. Všechny ty silácké řeči slabochů, slabošské řeči siláků a uprostřed toho Liam Neeson tváří tvář smrti. Závany melancholie, Carnahanův osobitý vizuál, ve své intimitě dokonalé první a poslední minuty či Ottwayova drsná výzva k Bohu, než naposledy půjde do pranice. The Grey má tendenci v dalších hodinách a dnech v divákovi doznívat, až mu třeba odpustíte tu přihlouplou scénu se zdoláváním útesu či přepálenou démonizaci psovité šelmy. A teď si představte ty rozpaky, kdyby po nich šel agresivní sob či nevytření lososi..! Stejně mi ale cosi říká, že to celé bylo jen o tom, jak je vlk člověku člověkem…(23.1.2017)

"Platí mi za zabíjení těch zvířat, aby vás nezabíjela. Takže mi věř, že to jsou masožravci a serou na bobule a keříky!" Skvělý film, který se v žádném případě nebojím srovnat s tím nejlepším v tomto žánru. Tedy s Lovci lvů či Na ostří nože. V kině už dlouho nebylo takhle mrazivo (aniž by vinu nesla přehnaná klimatizace) a lekavě děsivo, a já jsem nadšený. Rozhodně jsem nečekal, že Mezi vlky bude tak přemýšlivý snímek (a jak šilhám po okolních komentářích, řadě lidí vadí právě to), který mě v závěru dokonce několikrát dojme, ani že bude plný tak strhující akce... A už vůbec bych nehádal, jak parádní kompromis mezi těmito dvěma polohami se scénáristům a režisérovi podaří vytvořit. Liam Neeson bezchybný, parta přeživších těžařů velice dobře napsaná směsice postav (každý z nich mě zajímal), scény jako pád letadla, probouzení se ze snů, noční i denní útoky vlků, jednotlivá úmrtí a ohromné finále (včetně potitulkové scény) na mě zapůsobily stejně silně jako netrapné (!) hrdinovy vnitřní monology, flashbacky a všudypřítomné, tu a tam velice vtipnými bonmoty prošpikované úvahy o životě, smrti a tak vůbec. Tím jediným, co bych mohl "Vlkům" vytknout, kdyby se mi chtělo, by patrně byla scéna s útesem. Nicméně se mi nechce.___P.S. Po dvou letech jsem s hrůzou zjistil, že Liama Neesona na DVD dabuje Pavel Vondra! Tomu říkám zločin a ptám se, co dělá naše justice!?(8.3.2012)

• - Liam Neeson si v rámci osobní přípravy k natáčení pochutnal i na sušeném vlčím mase. (Conspi)

• - Do jedné z rolí tvůrci uvažovali také o obsazení Michaela Biehna. (oje)

• - Film vyvolal negatívne reakcie v radoch ochranárov zvierat, pretože podľa nich vykresľuje vlkov v negatívnom svetle, a to práve v čase kedy bol vlk šedý vyradený zo zoznamu ohrozených druhov vo viacerých krajinách. (m.a.t.o.)