Mezi vlky

The Grey

Medzi vlkmi

Akční / Drama / Dobrodružný

USA / Kanada, 2011, 113 min

Většina stopáže se pomalu a líně táhne aljašskými lesy, pláněmi a meandry, v pravidelných intervalech zmenšující se skupina přeživších filosofuje, útoky vlků jsou změtí ohavné kamery a prasostřihu, proto jsem se cítil lépe, když se vlci skrývali za svým vytím. Prozatím to vypadalo na podpůměrných 40%, jenomže s blížícím se závěrem atmosféra zhoustla a poslední dvě minuty by na páku položily i Johna Brzenka, jak jsou silné. Liam Neeson ve finálním záběru vypadá neskutečně cool: drsňák, kterého okolnosti donutily být houževnatým, totálně odhodlaným killerem! Závěr, z něhož mám husí kůži ještě 8 hodin po shlédnutí, a výborný Neeson nakonec vytáhli film o hvězdičku a půl výše. 70% 25 miliónů dolarů(rozpočet)/77 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.6.2013)

"Platí mi za zabíjení těch zvířat, aby vás nezabíjela. Takže mi věř, že to jsou masožravci a serou na bobule a keříky!" Skvělý film, který se v žádném případě nebojím srovnat s tím nejlepším v tomto žánru. Tedy s Lovci lvů či Na ostří nože. V kině už dlouho nebylo takhle mrazivo (aniž by vinu nesla přehnaná klimatizace) a lekavě děsivo, a já jsem nadšený. Rozhodně jsem nečekal, že Mezi vlky bude tak přemýšlivý snímek (a jak šilhám po okolních komentářích, řadě lidí vadí právě to), který mě v závěru dokonce několikrát dojme, ani že bude plný tak strhující akce... A už vůbec bych nehádal, jak parádní kompromis mezi těmito dvěma polohami se scénáristům a režisérovi podaří vytvořit. Liam Neeson bezchybný, parta přeživších těžařů velice dobře napsaná směsice postav (každý z nich mě zajímal), scény jako pád letadla, probouzení se ze snů, noční i denní útoky vlků, jednotlivá úmrtí a ohromné finále (včetně potitulkové scény) na mě zapůsobily stejně silně jako netrapné (!) hrdinovy vnitřní monology, flashbacky a všudypřítomné, tu a tam velice vtipnými bonmoty prošpikované úvahy o životě, smrti a tak vůbec. Tím jediným, co bych mohl "Vlkům" vytknout, kdyby se mi chtělo, by patrně byla scéna s útesem. Nicméně se mi nechce.___P.S. Po dvou letech jsem s hrůzou zjistil, že Liama Neesona na DVD dabuje Pavel Vondra! Tomu říkám zločin a ptám se, co dělá naše justice!?(8.3.2012)

No hele, vocaď pocaď. Film jednoznačně MÁ zajímavý filozofující podtext, a to ani ne tak v klišovitých řečích vyvrhelů u ohníčku, jako spíše v celkovém vyznění. Pokud si sečteme skvělý depresivní úvod, dobře hrajícího Neesona, metaforické převody a jeden zásadní detail těsně před koncem, který povyšuje závěr na emocionální hurikán, vyjde nám neotřelá studie raněné duše zoufale se rvoucí s vlastním peklem. Začíná válka touhy po smrti proti instinktivnímu boji o život, zatracence proti zkáze. Metaforou pekla jsou tu vlci, ztvárnění jako absurdně krvelačné a neústupné zlo. Zkrátit film o čtyřicet minut, nechat Neesona samotného bloumat peklem, potitulkovou scénu zařadit opatrně před titulky a klidně bych napařil i pět hvězdiček. Funguje to skvěle! Problém vězí v thrillerově-hororových choutkách tvůrců. Film se totiž většinu stopáže tváří jako trhák o přežití v divočině a ouvej, myslí to očividně vážně, díky čemuž je veškerá iracionalita vlčího zjevení i chování postavená na hlavu - zdejší bestiální vlčí zrůdy fungují dobře jako obrazné vyjádření ZLA, nikoliv jako skuteční vlci v lesním thrilleru. Jako vlkofil se přes to moc dobře přenést nedovedu. Kromě toho, že jsou šedivci nehezky digitální, je zprzněná veškerá logika jejich chování. Zdejší vlci neustále číhají opodál (OK), zákeřně se vynořují ze tmy (OK), nebojí se ohně ani větší skupiny lidí (WTF?), dělají rambajs jak na koncertě (ehm...) a dokonce NESEŽEROU kořist, ačkoliv nejsou nijak ohroženi (děláte si srandu?). Dokud jsou daleko, v jednom kuse vyjí a poštěkávají, přičemž se zdá, že je jich alespoň šestset; jakmile se přiblíží, vrčí vydatněji než komando vyboosterovaných kytar deathmetalové kapely a zlověstně čumí ze tmy... aby po hrůzostrašné momentce odešli a následně "nečekaně" někoho chňapli. Vlci jsou inteligentní stvoření a dokáží jednat cíleně systematicky, avšak zdejší záměrné terorizování je naprosto směšné, stejně jako odůvodnění slovy "jsou pomstychtiví a nechtějí nás tu". Je sice hezké, že si tvůrci zašli do knihovny a díky tomu alespoň ví, co je alfa samec a co je omega, každopádně celá tahle hororová kravina je céčková až na půdu. Jedinou světlou chvílí je závěrečné rozhodnutí Diaze, které si koresponduje s onou filozofií cesty titulní postavy, nicméně to je trošku málo. Ach jo... Závěrem bych zmínil povedený soundtrack a více než solidní zvukovou stránku, protože kvílející vlčí peklo je i přes svou absurditu působivé. Once more into the fray... P.S. + SPOILER: Pro Liama Neesona to musel být skutečně niterní film - teď mi došlo, že mu dva roky před natáčením zemřela žena.(10.3.2012)

Je to celkom dobrý dobrodružný thriller s Liamom Neesonom v hlavnej úlohe. Má dobrý príbeh o skupine mužov, ktorí sa vracajú z niekoľkotýždňovej práce v Aljaške domov lietadlom, lenže to havaruje a skončí ďaleko od civilizácie. A tak sedem preživších musí urobiť všetko preto, aby prežili v tejto nehostinnej oblasti a nanešťastie sa nachádzajú v teritóriu krvilačných vlkov. So spracovaním som nadmieru spokojný, očakával som nejaký klasický dobrodružný film, ktorý sa bude až príliš držať pri zemi a pôjde v klasických stopách, ale miesto toho som sa dočkal prakticky až hororu. Je síce pravda, že to celé pôsobí až príliš nelogicky a samoúčelne, vlci sa zjavujú a strácajú bez väčšej logiky, záleží len na tom, ako to práve vyhovuje scenáru, ale bavilo ma to od začiatku až do konca, film má slušné tempo, viacero zaujímavých situácií, jedine tie spomienky hlavného hrdinu na svoju ženu mi vôbec nesadli, bez toho by som sa určite obišiel, ale aspoň ich s výnimkou prvej fázy až tak moc nie je a chválim aj výborný záver. Čo sa týka samotných scén s vlkmi, tak sú veľmi príjemným prekvapením, ako som spomínal, logika im chýba, ale inak sú napínavé, obzvlášť tie odohrávajúce sa v noci pri ohni, chválim, že vlkov ani nie je až tak moc vidno a sú skôr vnímané ako hrozba v tme, ktorá dá o sebe občas vedieť, obsahovo zaujímavé, vlci viackrát príjemne prekvapia a aj pomerne drsné. Herecké obsadenie sa mi páči, Liam Neeson vo svojej druhej najlepšej akčnej úlohe, viac ma bavil iba v 96 hodín a s ľahkosťou ťahá celý film, ale aj zvyšné postavy sú dostatočne zaujímavé na to, aby boli viac, než len postavami na zabitie. A chválim aj réžiu a technickú stránku, Carnahan sa výrazne polepšil. Tento film som ani nemal moc chutí pozerať, očakával som niečo úplne iné, ale toto je väčšinu času klasický survival horor, kde by vlci kľudne mohli byť zamenení za akékoľvek monštrá a aj vďaka koncu, ktorý ma veľmi príjemne prekvapil hodnotím výrazne nadpriemerne. 74%(6.8.2012)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $51,580,236Tržby Celosvetovo $85,800,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $11,643,874 //počet predaných kusov 548,421Tržby za predaj DVD v USA $12,427,817 //počet predaných kusov 744,005║ Komorne spracovaný dobrodružný film, s dobrým rozbehom a poslabším dojazdom, ktorý mohol mať väčší rozmach v rámci akcie ale aspoň miestami príde na slušne spracované "desivé" lakačky s vlkmi. /65%/(4.11.2012)

• - Film vyvolal negatívne reakcie v radoch ochranárov zvierat, pretože podľa nich vykresľuje vlkov v negatívnom svetle, a to práve v čase kedy bol vlk šedý vyradený zo zoznamu ohrozených druhov vo viacerých krajinách. (m.a.t.o.)

• - V první noční scéně se skupina přeživších baví o filmu, ve kterém jiná skupina přeživších snědla své mrtvé přátele a ve kterém hrál ten "týpek z Training Day". Jedná se o snímek Přežít (1993) a herce Ethana Hawka. (Jolinar)

• - V závěrečné scéně se zranění hlavní postavy na jeden záběr přesune z levé tváře na pravou. (Petroff)