Zelený sršeň

Zelený sršeň

• Nizozemsko

Akční / Krimi / Thriller / Komedie / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min

Ďalšia komiksovka, ktorá za môže zaradiť medzi tie lepšie a ktorá sa nehrá na viac ako je.Hlavný hrdinovia sú fajn rovnako ako herci, ktorý ich hrajú, akcie sú dobré rovnako ako nápaditosť či scenár a hudba je na tom rovnako ako moment prekvapenia či Cameron Diaz.Podla traileru to nevyzeralo bohvie čo, ale nakoniec je to akčná oddychovka, ktorá so zloduchmi zametá celkom štýlovo.Po druhom zhliadnutí musím zvýšiť hodnotenie. 80% - 4*(3.3.2011)

Notně nedomrlá fúze huličské komedie o heterosexuálním mužském partnerství a superhrdinského filmu. Rogen s Goldbergem si jako scenáristé neohlídali, jak moc velkým imbecilem může Britt Reid být, aby ještě vzbuzoval nějaké sympatie. Skutečným hrdinou je v důsledku jeho sidekick Kato, který zvládá víc než jen trousit sexistické poznámky a lézt ostatním postavám na nervy. Postavit do středu dění nesympatického flákače by mohlo být odvážným krokem teprve kdyby tvůrci šli na doraz (jako Jody Hill v Rogenově one man show Zevlovat a prudit). Nevím, jestli šlo o Rogenův zvrhlý humor, napsat roli pro Cameron Diaz tak, aby se jí prokázalo, že film Cameron Diaz vlastně vůbec nepotřebuje. A nepotřebuje ani padoucha, který je sice krutý a zlý, ale ne k protagonistovi. Christoph Waltz měl nejspíš od úvodních minut vzbuzovat podobný „cokoliv-si-na-mě-zkusíš-prohraješ“ pocit jako Hans Landa, ale k tomu nemá dost prostoru a dost vypečených hlášek. Neschopnost působit „cool“ má Chudnovského charakterizovat, což by se dalo brát jako drzé ignorování Hitchcockovy poučky o filmu dobrém tak, jak dobrý je záporák… kdyby byl v poukazování na tento fakt obsažen prvek sebereflexe. Oproti loňskému Scottu Pilgrimovi a Kick-Ass se Zelený sršeň bere o poznání vážněji. S výjimkou kouzelné úvodní scény skoro neshazuje žánrové konvence a současně se snaží být vtipný tam, kde to není zrovna nejvhodnější (křečovité hláškování během akčních scén, kdy 3D navíc komplikuje současné sledování akce a čtení titulků). Nejvíce mne bavilo těch nemnoho nemainstreamově gondryovských nápadů – videoherní pojetí soubojů, práce s předkamerovým prostorem a provokativní rozparcelování obrazu na mnoho políček, jdoucí proti podstatě stereoskopického filmu, od něhož se očekává, že kamera povede naši pozornost (kterou zde navíc neustále odvádí množství televizních obrazovek). Věřím, že kdyby režisérovi do jeho práce nekafralo studio a Rogen, Zelený sršeň žánr (resp. jeden z žánrů) posune o kus dál. Takhle jenom neslyšně proletí okolo. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, kiddo, Rosomak(11.1.2011)

Sama na sobě poslední dobou pociťuji tvrdší hodnocení. Bude to asi tím, že jsem přičichla k jihokorejské tvorbě. Ta nasadila laťku dost vysoko. Ale k hodnocení...Dvojka Rogen a Chou se mi líbí, ale na akční film je to pro mě málo akční a na komedii málo vtipné. Cameron Diaz ztvárnila naprosto zbytečnou roli. Tady asi šlo pouze o jméno, na které chytali diváky do kina. Konec byl docela velký "hulumbuk", takže 3,5*.(13.6.2011)

[imdb: 6.6/10] | me: Akási snaha o cool heroickú kombináciu Ružového pantera a Jacka Blacka. Ale Jack Black to nie je a Inspector Clouseau tiež nie. Britt Reid ako hlavná postava je veľmi nesympatická (a to buď scenáristicky, alebo herecky). Proste niekde sa stala chyba a človek sa ťažko stotožňuje s tým drzým imbecilom. Pričom samotné spracovanie celého motívu je miestami veľmi inovatívne a dostatočne dynamické, ... ale v zápätí nudné a trápne (či už kvôli zbytočným situáciám, alebo už spomínanému Brittovy Reidovi). Je to dosť nevybalansovaný film kde celkový dojem nie je nič extra. Film má svoje svetlé stránky, ktoré stoja za to (za ktoré je zodpovedný hlavne Christoph Waltz a efekty v dobrom strihu), ale celkovo obsahuje množstvo nevyváženého (nadbytočného) "junku", ktorý to celé akosi kazí.(25.1.2011)

Boj proti zločinu je oveľa jednoduchší ak s peniazmi nie je problém. Aj preto môžme sledovať všemožné hračky v akcii. Šikovný pracháčov pomocník "Kato" je pravým opakom nemotorného "Zeleného sršňa". No bacha naňho, ten sa stále zlepšuje... Kvalitné obsadenie dosť pomáha, škoda, že Wilkinson nedostal viac priestoru. Akčné je to miestami až-až a je vidieť, že s peniazmi nemal problém len hlavný hrdina ale i režisér M. Gondry. Scéna s domiešavačmi a zasypaním auta bola výborná a pripomenula klasiku s Chuck Norrisom, ktorý sa so svojím fárom z jamy dostal trochu inak. Ako akčná komédia splní účel. 70%.(11.11.2012)

• - Pro potřeby filmu bylo vyhotoveno 29 různých verzí superhrdinského auta. Obyčejné, se zbraněmi, rozstřílené, rozmáčknuté, atd… (Ruuzha)

• - Jedna z kreseb v Katově skicáku je Bruce Lee, který hrál Kata v televizním seriálu z roku 1966. (c.tucker)

• - Jako originál pro superhrdinské auto posloužil Imperial Crown sedan z roku 1966. (Ruuzha)