Zelený sršeň

Zelený sršeň

Akční / Krimi / Thriller / Komedie / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min

• Arachneuss

Zelený sršeň toho nasliboval hodně, ale jakmile došlo na lámání chleba, tak se z komediální oddychovky vyklubal film s trestuhodně nevyužitým potenciálem. Nejvíce to odnesl oscarový esesák Chris Weitz, jehož padouch s prošedivělým vousem se po vynikajícím intru pomalu transformuje do nevýrazného side-kicka, aby nakonec skončil jako parodie sebe sama. O dalším nesmyslném obsazení Cameron "Brrr" Diaz se raději ani nemá smysl rozepisovat. Ta ženská by se mnohem lépe hodila na roli Fredyho Kruegera, než sexuálního objektu pro oba hlavní hrdiny. Co naopak hraje Green Hornetovi do karet je sympatický Jay Chou a nápadité, byť ke konci už lehce okoukané, akční sekvence. 3D opět zbytečné (vlastně si vyjma Avatara a Trona nepamatuji snad jediný hraný film, kde by bylo k užitku). Chce to dvojku a to rychle. Jak stand-alone komiksárna to prozatím nemá šanci konkurovat například peckovnímu Kick-Assu. Kdo chce opravdu zelený nářez, tak si počká na Lanterna.(11.1.2011)

Gondryho sršní snímek s vypasenou vizáží má návyky včely - jednou píchne a chcípne.. Zatímco mediální magnát tatínek byl "a bit of dick", jeho nesympatický milionářský synek je to samé, ale "huge" a já si jen celou dobu přál, aby na něho překvapivě nevýrazný Herr Waltz vylil ze svého domíchávače dvě tuny Biolitu.. V rámci žánru jsem ochoten přimhouřit oko nad tím, že by postava Seth Neerotogena byla dávno v důchodu, než by nevěrný sidekick (tchajwanský DiCaprio?) vyrobil všechna ta udělátka, že jsem dostal alergii na frázi "Let´s roll!" a že C.Diaz vypadala poněkud vyžile a to až tak, že by bez make-upu mohla strašit děti na skautské stezce odvahy, ale co neodpustím je to, že ač hravý a nápady hýřící, nedokázal Gondry najít potřebnou rovnováhu mezi komičnem a dramatem a naservíroval, i díky sebestřednému scénáři hlavního představitele, lehce zapomenutelný komiksový dýchánek s marnou snahou o jakousi stylovost. Jinak jako od přírody starostlivý člověk začínám mít obavy, aby si nějaký poblázněný mládežník pod vlivem filmů jako Kick-Ass, Hanna, či Green Hornet nespíchl na maminčiném šicím stroji přiléhavý kostým a se Zorrovou škraboškou nevběhl šířit dobro a spravedlnost do bytu dealera pervitinu ze sousedství. Do pár vteřin by jeho nerozvážný mozek mohla navštívit baseballová pálka a nebo přímo "Full Metal Jacket" (tím teď nemyslím ten Stanleyho film) a ani by mu dotyčným orgánem nestačila projít myšlenka, že neprůstřelným hrdinům kvete pšenka jen na filmovém plátně, či v komiksových sešitech..(30.6.2011)

Notně nedomrlá fúze huličské komedie o heterosexuálním mužském partnerství a superhrdinského filmu. Rogen s Goldbergem si jako scenáristé neohlídali, jak moc velkým imbecilem může Britt Reid být, aby ještě vzbuzoval nějaké sympatie. Skutečným hrdinou je v důsledku jeho sidekick Kato, který zvládá víc než jen trousit sexistické poznámky a lézt ostatním postavám na nervy. Postavit do středu dění nesympatického flákače by mohlo být odvážným krokem teprve kdyby tvůrci šli na doraz (jako Jody Hill v Rogenově one man show Zevlovat a prudit). Nevím, jestli šlo o Rogenův zvrhlý humor, napsat roli pro Cameron Diaz tak, aby se jí prokázalo, že film Cameron Diaz vlastně vůbec nepotřebuje. A nepotřebuje ani padoucha, který je sice krutý a zlý, ale ne k protagonistovi. Christoph Waltz měl nejspíš od úvodních minut vzbuzovat podobný „cokoliv-si-na-mě-zkusíš-prohraješ“ pocit jako Hans Landa, ale k tomu nemá dost prostoru a dost vypečených hlášek. Neschopnost působit „cool“ má Chudnovského charakterizovat, což by se dalo brát jako drzé ignorování Hitchcockovy poučky o filmu dobrém tak, jak dobrý je záporák… kdyby byl v poukazování na tento fakt obsažen prvek sebereflexe. Oproti loňskému Scottu Pilgrimovi a Kick-Ass se Zelený sršeň bere o poznání vážněji. S výjimkou kouzelné úvodní scény skoro neshazuje žánrové konvence a současně se snaží být vtipný tam, kde to není zrovna nejvhodnější (křečovité hláškování během akčních scén, kdy 3D navíc komplikuje současné sledování akce a čtení titulků). Nejvíce mne bavilo těch nemnoho nemainstreamově gondryovských nápadů – videoherní pojetí soubojů, práce s předkamerovým prostorem a provokativní rozparcelování obrazu na mnoho políček, jdoucí proti podstatě stereoskopického filmu, od něhož se očekává, že kamera povede naši pozornost (kterou zde navíc neustále odvádí množství televizních obrazovek). Věřím, že kdyby režisérovi do jeho práce nekafralo studio a Rogen, Zelený sršeň žánr (resp. jeden z žánrů) posune o kus dál. Takhle jenom neslyšně proletí okolo. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, kiddo, Rosomak(11.1.2011)

NA SVĚTĚ NENÍ ŽÁDNÁ SPRAVEDLNOST. CO KDYBY JSME SI SAMI ZAJELI ZJEDNAT SVOJI SPRAVEDLNOST?...../// Jak se stát superhrdinou, když umím hovno? Stačí znát někoho, kdo umí všechno. Jestli čekáte chlápka v hmyzím oblečku, asi budete zklamáni. Stejně tak tu nebyl žádnej odvaz jako v Kick Ass, přítulnej příběh jako v Pavoukovi a to už vůbec nemluvím o Netopýrovi (myslím komiks prasáci!). Tohle je divnej film, kterej sice nenudí, ale že bych kvůli němu toužil po žihadlu..... Sršeň jako parodie? Vzhledem k tomu, že jediný emoce vzbuzuje idiotský chování Britta, což je spíš dost smutný a že vůbec nevím co o tý hovadině, pro kterou jsou 4* moc a 3* málo napsat, tak si všechny neznámé dosaďte sami. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zdědil jsem novinový impérium a Číňana. 2.) Chci vidět syna tý žlutý opice od komisaře Clousea. 3.) Rád se dívám na dvojici, kde jeden je génius a druhej idiot. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ ne(5.4.2011)

Tak moc teda nevim, co si o tom myslet. Ono totiz tak nejak moc neni jasny, jestli to ma bejt regulerni komedie s saskem v hlavni roli a nebo akcni superhrdinskej film s netypickejma postavama. Takhle to je od vseho neco, ale ve vysledku to buhvijak nefunguje. Je sice fakt, ze Gondry prekvapil a nema absolutne problem s akci, takze v pohode tu pochcipaj desitky parchantu a rozstrili pulku mesta. Sem tam se povede i nejaka sice stupidni, ale hodne zabavna hlaska. Ale to je asi tak vsechno. Nema to v podstate nic, cim by se to lisilo od podobnejch filmu, vlastne tu nikdo ani nema superschopnosti, jen namakany auto a kungfu cinan. Co se tyce hercu, nejvetsi slabina je samotnej Rogen, toho mam rad, ale v komediich, tady je jeho urvany hovado, co vsechno posere, spis otravny. Chou se sice pere vyborne, ale zadny charisma nepobral a Diaz vicemene zbytecna. Pobavi tak hlavne Waltz, kterej neustale resi, ze neni dostatecne zlej a cool a v maly rolicce Franco. Celkove sice slusna odpocinkova zabava, ktera ale misty drhne, hlavni postava leze na nervy a proste to mohlo bejt lepsi.(3.4.2011)

• - Kato trénuje s náčiním od firmy Lonsdale. (Johnny.ARN)

• - Na konci roku 2008 byl volbou pro režisérskou stoličku a zároveň roli Kata Stephen Chow. Tvůrčí rozpory však nakonec zapříčinily jeho odchod z projektu, i když s ním bylo nějaký čas počítáno do role Kata i po příchodu režiséra Michela Gondryho. Kata si nakonec zahrál Jay Chou. (Caszidy)

• - Původní premiéra byla stanovena na stejný den, kdy do kin vtrhne další hrdina v zeleném Green Lantern (2011). (Caszidy)