V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

Weirdman

ARTFILM 2009... O problematike konfliktu v Severnom Írsku som pred týmto filmom nevedel skoro vôbec nič - a po tomto filme mám aspoň aký-taký šajn - čo v preklade znamená, že sa pod jedným a tým istým božím menom dva tábory mlátili o neveľký kus zeme, pričom výsledkom je len kopa hrobov na cintorínoch a množstvo nekompletných rodín. A tento film pekne ukazuje, že balansovať medzi dvoma znepriatelenými bolo v tomto prípade ako kráčať po bavlnenej nitke nad ničotou... Len škoda, že gradácia akosi plynulo nefunguje a skoro všetku vnútornú silu snímku zabezpečuje prehlásnie "Natočené podľa skutočných udalostí"... Každopádne odporúčam dať filmu šancu... (●) ()

Orhalmi

Složitý spletenec vztahů uvnitř IRA, MI5, RUC - britská policie v Severním Irsku. Popis velmi nebezpečné situace, kde po "nasednutí do vlaku" již nebylo na výběr. Představitel měl velké štěstí, že to přežil a proto mohl napsat knihu o praktikách IRA i RUC. ()

backi

Dobrý film, ktorý zachytil balans na obidvoch stranách barikády s trpkým pocitom, že niet cesty späť. To, že sa prakticky nemáš kam schovať a musíš utekať celý život je hrozná predstava...Pre mňa pomerne silný realistický zážitok. 80%. ()

honzic

Pro mne pouze průměrný film. Vyniká námětem, scénářem, režijně a herecky jde však jen o průměr a plno věcí se dalo lépe zahrát i ztvárnit. Hodnocení: 55 % ()

Trishka

Problematika Severního Irska mě vždycky zajímala, proto možná moje hodnocení trochu neobjektivně koliduje mezi 4* a 5 *, ale pokud bych se měla soustředit na čistou filmařinu (tak, jak by se na čsfd nejspíš mělo), stejně musím zůstat v lepší polovině. Na poměrně dlouhé stopáži musím ocenit, že odpovídá poměr akce - napětí, protože já jsem se opravdu nenudila. Jak už tu někdo psal, celou tuhle událost líčí syrově, ale s žádnou zvláštní samoúčelností, což je co se týče IRA často docela kámen úrazu. Zvláštní plus má pro mě i Jim Sturgess, protože přestože s ním měl údajně "pravý" Martin McGartland problém (padlo prý dokonce i slovo naivní), tak já jsem mu věřila všechno. ()

lubos.cermak

Jedno máme všichni společné. Příjde den, kdy se budeme muset smířit s tím, že zemřeme. A pokud ten den nenastal dnes, poděkujme Bohu, že oddálil náš dluh a dal nám ještě šanci být lepšími lidmi. ()

gotham

Další vynikající film o IRA, které opravdu zbožňuji. Byť se zde najdou podle mě hodně zvláštní či nereálné záležitosti, celková atmosféra příběhu, charisma jednotlivých postav i celkový příběh tyto nedostatky přebíjí. Skvělý už je úplný začátek, kde si režisér vynutil mou pozornost a ta polevila až při závěrečných titulkách. Také kvituji obsazení ve většině případů neznámých herců, i když hereckým výkonům vévodil fantastický Ben Kingsley, s vlasy trošku k nepoznání. Zvláštní pozornost si zaslouží obě scény mučení, neskutečně syrově natočené. 90% ()

pierre9

Spolu so Sin Nombre to najlepšie, čo som videl na ArtFilme 2009. Naozaj ťažko povedať, čo sa mi páčilo najviac, kombinácia Sturgessa a Kingsleyho však fungovala a to, že bol film zasadený do historických udalostí, navyše natočený podľa skutočnsti je v mojich očiach ďalším plus. Skvelé je, že Skogland sa nedal strhnúť na jednu, či druhú stranu a film sa nezvrhol v propagandu. Ďalším pozitívom je, že film nie je žiadnou prehliadkou pouličných bitiek, či manévrov britskej polície, ale ukazuje, ako sa konflikt dotkol bežných ľudí. O tom, že mu napätie nechýba ani nebudem hovoriť. 4.5* ()

david666

Drsné drama o tom, že být hrdinou se moc nevyplácí. Ale i tak zaslouží hlavní hrdina obdiv za svůj postoj. Ještě když si připočteme, že je to podle pravdy. Myslím, že moc lidí by takto svůj život neriskovalo. Je to dobře nebo ne? Byl blázen nebo hrdina? Rozhodnutí je na divácích. ()

kedluben

a zase je to to tom kam se až člověk (nebo každý z nás?) může dostat. natočeno velmi "přístupně" - výborné herecké výkony.... ()

frankiiee

tak okolo tohto filmu bolo velke halo....a priznam sa, ze aj ja som sa nan tesil a vela od neho cakal. Ako to vsak byva, ked sa tesite , tak sa casto krat sklamete. Netvrdim, ze film to bol zly,ale nieco tomu chybalo nemalo to v sebe take to nieco "specialne" co by z tohto filmu urobilo nieco viac ako obycajny tuctovy film ()

bonovox

Výborný film o IRA, nie tak excelentný ako Michael Collins ale aj tak stále nadpriemerný. Vynikajúci herci a hlavne gradácia deja Vás dostatočne stiahnu do deja. ()

frenkie

Jedná se o poměrně zdařilý snímek z prostředí , které je nám poměrně vzdálené, z prostředí, kde si nemůžete být jist, zda se dožijete konce dne, pokud zrovna nesedíte doma u telky. IRA, britská MI5 a mezitím mladík, který se snaží, seš může, přežít. Autenticitě snímku přispívá často použitá handycam a dobré herecké výkony - Jim Sturgess a Ben Kingsley výborní, angličtina s odpovídajícími přízvuky(zvláště ten irský se mi líbil), sexy teroristka Rose McGowan. Film rozhodně stojí za vidění, má spád, napětí a šťávu. Ani úvodní scéna, kdy si myslíme, že hrdina dopadl, jak dopadl, neubírá na napětí. Všechno zašťiťuje nálepka natočeno podle skutečných událostí, tak jak je už několik let módou.. Bavil jsem se, 4*. ()

panic25

zajimavý film o teroristické skupině IRA zejména pak o mladíkovi musel nasadit svůj život ochránil život své rodiny před teroristickou skupinou pro kterou sám pracoval, aby donášel policii, jenomže vše vyšlo na pravou míru a martin se ocitl v nebezpečí stejně jeho rodina, zbytek se dozvíte ve filmu, výborný výkon jima sturgessa, který s každým filmem dokazuje, že máme co dičinění s novou hereckou hvězdou, viz 21 nebo crossing over či other boleyn girl, jima skvěle doplňuje ben kingsley, nejlepší na tomto filmu je přízvuk s jakým irové mluví to je opravdu fantastický ()

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)