V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

casioa....

Nemám rád suchú angličtinu z "ostrovov", a ani filmárčina mi tu nejako nesadla. Pre mňa nemastné-neslané. Ak chcete pohľad do "duší" teroristov, odporúčam Baader Meinhof Komplex. ()

Seti

Film podobného ražení jako např. Krycí jméno Donnie Brasco, ovšem jeho kvalit nedosahuje. Možná je to tím, že jsem filmů s IRA tématikou viděl v poslední době až příliš, ale prostředí irského konfliktu už mě nějak nedokázalo zaujmout (věřím, že kdybych tenhle film viděl na začátku své "irské" šňůry, tak by bylo pravděpodobně hodnocení o hvězdu vyšší). Takhle se mi pozadí filmu nedostalo pod kůži a samotný příběh dvojitého agenta založený na skutečných událostech byl sice celkem fajn, ale nijak originální a ani strhující nebo extra napínavě natočený (krimi/thriller hltače nemůže ničím překvapit). Pozornost si však tento film určitě zaslouží už jen kvůli solidním hereckým výkonům a sem tam velmi slušné atmosféře. ()

DavidS.

Thiller s politickým pozadím, který se pokouší o objektivní ponor do tématiky Severního Irska za pomoci charismatického Jima Stugersse a Bena Kingsleyho se špatným příčeskem...Klasicky narýsovaný příběh a standartně odvyprávěný...Nic, co by se dostalo pod kůži... ()

Lukoboss

Britové točí poslední dobou lepší a lepší filmy. Štvanec IRA je ponurý, syrový přesně jako doba, ve které se odehrává. Na nic si nehraje, ukazuje krutou realitu plnou násilí a intrik. Jakmile se do toho někdo zaplete, už nevyjde živý. Není to jenom akční střílečka, ale ukázka závažné politické situace. Hlavní protagonista si zaslouží poklonu, svou roli zvládl na výbornou. Bohužel zpracování se pohybuje na hranici 3 - 4 hvězdiček, což je škoda. Důvod, proč nakonec dávám vyšší hodnocení, je závěrečná půlhodina, která je strhující, plná adrenalinu a dramatických scén. ()

klukluka

Závěrečný dovětek mi připomněl, že dělat něco pro prachy je vlastně ta nejpoctivější motivace. Přitom mi Martyho zištnost byla po celou dobu sledování filmu krajně nesympatická. Narozdíl od ideálů všeho druhu. Ideály IRA v tomto směru nebyly výjimkou. Na podobné sympatie ale nemám nárok, na to tu problematiku znám moc málo. Tento film mě z toho usvědčil. Ty mladý naivní kluky, kteří tam tehdy umírali v zájmu samostatného Irska, ovšem z falešné hry nepodezírám. Byli zneužiti, jak už to s mladými lidmi často bývá. ()

cab

Dobre vykresleny pribeh, ktery je zalozeny na skutecnych udalostech, zachycuje nelehkou situaci v Belfastu 80.let a zameruje se na jednoho kluka, jez hraje dvojitou hru. Na jedne strane je IRA, na druhe policie. 70% ()

Mičl

Solidní snímek z filmového žánru IRA, pro mě film In the Name of the Father nasadil laťku hodně vysoko a čekal jsem jak se svého pokusu zhostí Fifty Dead Men Walking. Byl jsem příjemně překvapen hlavní postavu Martina hrajícího si s ohněm (bez sebemenší chybičky ztvárnila vycházející hvězda Jim Sturgess) a balancujícího mezi Brity (které zastupuje ostřílený Ben Kingsley jako agent tajných služeb) a IROu, ta zajímavá kamera v tomto slušně zrežírovaném dramatu jakoby divákovi napovídala, že to brzy praskne.. ()

F.W.Colqhoun

„Fifty...“ navazuje na slušné ulsterské bijáky - dokumentární kamera i celkové pojetí, žádný táhlý záběry, záznamy pouličních šarvátek s okupačním vojskem, nuzota, skromné bytečky, kde se překládají kalašnikovy a angličtina, z niž našinec odkojený Cambridgem rozumí jen cca každé třetí slovo. Momentky z rodinného prostředí se pravidelně střídají ze scénkami s různých skladišť resp. výjevy připojování různých částí těl ke zdrojům elektrického napětí... Belfastská rutina. To nejlepší z filmu? Výkon cucákovitého Jima Sturgesse je nadstandartní, ale kdo dokáže přestřílet Bena Kingsleyho, že? To on, s hlavou zavinutou v frank-drebinoidní paruce, pro sebe rozhodně podstatnou část filmu suverénně krade a jednomu to nedá nepředstavit si ho v nějaké čistě akční roli. Ben Kingsley je od včerejška mým favoritem na re-casting připravovaného Taken 2, ha ha ha. Anebo by si tam mohli zahrát oba; Kingsley ostatně už jako Neesonův sidekick (účetní) bodoval, že jo. Výtky: I když k tomu jsou k nalezení ve scénáři všechny ingredience, film zůstává stále velmi odtažitý a spíš než na osobní rovině se mu daří budovat slušné napětí a adrenalin z greengrass-wanna-be honiček jen stříká. Aniž bych se chtěl zastávat terorismu, nemohu nepodotknout, že se mi film přes jemné náznaky svinstev prováděných ze strany MI5 jevil možná až příliš jednostranný. Přesto velmi dobré. ()

Greny

krásné 4* jsou zcela na msítě, snímek se snaží vylíčit nepřehlednou situaci, která je mnohem složitější a která by zabrala hodiny a hodiny filmu...sem tam film pokulhává, ale jinak jsem byl nadmíru spokojen. ()

DannyBoy80

Vcelku zajímavý film podle skutečné události o jednom špiclovi, který práskal na IRA a jeho britském nadřízeném kámošovi. Natočeno vcelku poutavě, herecky to taky šlo. Ale stejně ty filmy o IRA jsou skoro jako vejce vejci. ()

Ricky_CZ

Velice funkční celek. Na škodu není ani delší stopáž, i když by nevadilo protáhnutí na dvoudílnou záležitost. Příležitostí pro položení diváka na kolena bylo dost...Jen nějak nebyly dotažené (nebo jsem je tam viděl jen já? :D) Každopádně celá záležitost stojí na hercích a všichni hrají opravdu skvěle. Musím se přiznat, že mi trvalo, než jsem poznal Kingleyho s vlasy :) ()

sona123

Nejcennější pro mne byly informace v závěrečných titulcích, které i dovysvětlují samotný název filmu. Po dlouhé době se mi líbil Ben Kingsley, který byl zezačátku téměř k nepoznání, nebýt jeho tolik typického nosu. Velký nos značí velké muže, že? No a jinak to byl klasický film o IRA, kterých jsem už pár viděla a tento se dle mého názoru nijak nevymyká. ()

Oyer

Zajímavé téma, mám rád filmy které jsou podle skutečné události. Toto je navíc zajímavá problematika. Tento film mě však moc nezaujal, ba co více, několikrát jsem u něj usínal... Bez šťávy, bez nějaké hudby, takový temný. Věřím, že se některé lidi možná film nadchl, já tentokrát hodnotím jen a jen za sebe. Spíše nuda :-( ()

krusty2

Film hodny aspon 2 oscarov.Keby sa to odohravalo v USA a bolo by to takto kvalitne pevne verim ze by plesoun bol ich. Jim Strugess dokazuje ze je herec z velkym zaberom.Pevne verim ze sa s neho stane obrovska hercka hviezda. U mna uz nim je. PS:Konecne po dlhej dobe film kde mi Ben Kingsley seknul a nevadil ()

kukentipla

O čem to je? Inspirováno životními osudy Martina McGartlanda. Mladíka jenž pracoval jako britský informátor v řadách IRA...... Co já NATO? Zajímavé porovnání s filmy Krvavé nedělě a Ve jménu otce (dokonalý film). V nichž jsou britové popisováni jako irská naplavenina. V tomto snímku jsou oni těmi hodnými a IRA ztělesněným zlem. Tvůrci se pokusili o maximálně realistický ztvárnění McGartlanda cesty pomocí téměř dokumentárního přístupu. Na kolena je však sráží nelogické jednání hlavních hrdinů (schůzka v nemocnici) a zbytečná rozříštěnost děje. ()

Phillo

Obyčajné, miestami nudné a predvídaťeľné, no v niečom užitočné a obohacujúce. Stále však iba "typický životopis" ako má byť. ()

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)