V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

salalala

S čím kdo zachází, s tím taky schází. Tak to prostě je, což potvrzuje i příběh Martina McGartlanda. Ten si ze začátku myslel, že to bude legrace stát na obou stranách, jenže potom se stalo něco, s čím nepočítal - založil rodinu a najednou nešlo jen o něj. Po velmi chaotickém a nepřehledném začátku se film rozjede a my sledujeme, že dějiny Severního Irska jsou opravdu velmi násilné. Výborně nasnímáno, syrově natočeno a celé to působí velmi realisticky. Výborná kamera se nevyhýbá žádným scénám a ukazuje praktiky IRA v celé své brutalitě. Do toho tady jsou dva jedinečné výkony - mladého Sturgesse, který se role zhostil báječně a uvěřitelně a o generaci staršího Kingsleyho s nastřelenými vlasy, kterého jsem viděl po dlouhé době v dobrém filmu výborně zahrát. Rozhodně to není film, na který bych koukal každý den, ale za opakované vidění stojí. Navíc je tu úžasně zachyceno špinavé a drsné prostředí nebezpečných ulic v Belfastu, kde není bezpečno. Kolem a kolem, nebýt pomalého a zmateného začátku a být to tak o dvacet minut kratší, je to za pět, takhle dávám čtyři a slušných 75%. ()

Fanucci

Filmy o IRA mám rád (Ve jménu otce, Boxer, Krvavá neděle) a tento také nezklamal. Dá se říct, že jde o Donnie Brasca na irský způsob. Naturalistické, brutální a působivé je sledování osudu hlavní postavy, která za dobrou věc získala ve své komunitě jen nálepku zrádce a udavače. Jim Sturgess podal v roli Martina skvělý výkon. ()

Sheldra

Nejenom že je to zajímavý a drsný, ale dokonce je to i chytrý. Skogland se nespokojil s přestělkama a boxováním "zrádců", ale zavedl nás i do zákulisí organizace a vysvětlil, jak v tom chodit. Skvělej Sturgess (co máš, Malarkey?), skvělej Kingsley, skvělej film. Z toho, co mě teď napadá, je lepší už akorát Hra na pláč a Ve jménu otce. ()

M.i.k.e

vcelku působivý "thriller",který je u mě ovšem momentálně ve stínu Krvavé neděle,na kterou sem koukal před tím.Snad právě proto,na mě Štvanec IRA nezapůsobil tak jak by se možná stalo jindy.70% ()

MrPierc

Průměrný film dle skutečné události, která zaujme hlavně vykreslením drsného prostředí v Irsku, kde se zrada neomlouvá. Ben Kingsley s tak umělým příčeskem, že se začnete i uměle smát :-) ()

Langy10

Mně se ten film líbil... Přemýšlel jsem jestli mám dát 3 nebo 4 hvězdy, nakonec jsem dal 3. Film je sice natočen podle skotečnosti, ale mně přišel až chvílema přehnanej, tak proto. Ale jinak příběh dobrej, takže ten průměr. ()

Flynn

Tohle téma už jsem v pár filmech viděl a osobně ho mám docela rád. To prostředí je tak správně surové a do filmu je to vděčné téma. Člověk se na to sice rád koukne, ale rozhodně by s hrdiny jejich trable neměnil. Film se mi líbil, byl natočený v příjemných barvách, které tam prostě seděly. Ben byl zase docela ve formě a Jim Sturgess příjemně překvapil, po 21 se ukázal ve zcela jiném světle. ()

sulimo

Takové milé uvedení do problematiky Severního Irska. Nic míň a nic víc to ale neni, než jen to milé uvedení. Pár scén je skvělých, ale většina filmu je nudná a někdy až zbytečně moc ukecaná, až se z toho všeho vytrácí atmosféra, která by z tohohle tématu snadno dokázala udělat skvělý dílo. Takhle zůstalo jen o průměrného, hezky zahraného filmu, na který se bude hezky zapomínat. Škoda. ()

Pajky3

Problematika IRA je sice zajímavá, ale tenhle příběh mě nějak nedokázal vtáhnout. I když hlavní hrdina i jeho kámoš jsou sympaťáci, tak ani tak to nešlo. Kingsleyho jsem skoro nepoznal, jak se řiká některý lidi by neměly mít vlasy. Navíc mi štvou filmy, kde na začátku ukážou konec. ()

campix

Naprosto nudný film. Nikdy jsem se nijak víc nezajímal o tématiku IRA a ani tento film mě k tomu neosloví. Celé je to položené na Jimu Sturgessovi, kterého stále více vnímam jako studenta MIT ve filmu 21, dále nevýrazný Kingsley a ze sexapealu Rose Mcgowan se dalo vytěžit více. ()

bartias

Drama o zlodějíčkovi, který se zaplete do tahanic mezi britskou RCU a rozbouřenou IRA zaujme hlavně svou syrovostí. Má skoro vše, co by správnému historicko-politickému thrilleru nemělo chybět: autenticitu, neutralitu a nepříliš okoukané ale vynikající herce – tady hlavně Bena Kingsleyho. Občasná zmatenost mu naštěstí na napětí nic neubere. ()

Radiq

Taky mohli sehnat někoho, kdo má vlasy, a nedělat z Kingsleyho takovy pako. Nebo ho nechat holyho. To bylo tak jediný, co mě v tomhle filmu znásilnilo. Jinak není co vytknout: příběh, dobové vyobrazení, seznámení diváka s irským problémem a s tím, co se ve skutečnosti dělo. K tomu irsky charismatickej Jim Sturgess, kterej po letech dotáhl na plátna kin knír pro hlavní postavu. A i když Natalie Press je taky pěkná a sympatická holka, na Rose McGowan vzhledem teda neměla (ach, ta rudovlasá bohyně - jsem na film koukal před spaním a pak se mi o ní zdálo, chch) ()

tom88

Pôsobivý thriller z nepríjemného miesta danej doby. Trocha zložitý dej, ale dobre natočený. Ako tak sa podarilo natočiť s prehľadom, no dokonale sa to nedalo. Herci si odviedli svoju robotu dobre a Kingsley mi prišiel ako by omladol. Akcia bola fajn, podaktoré scény mrazivé a vážne. Pre mňa to bola viac dobrá dráma, ako nejaký akčný. Miestami slušná kamera. 70% ()

danliofer

Film, který si na nic nehraje a jen zprostředkovává zcela uvěřitelným způsobem osud jednoho člověka, jenž se narodil v nesprávné době na nesprávném místě. Jak přežít v zemi, kde jste sice členem komunity, vnitřně však nesdílíte její hodnoty. To z jednoho udělá životního psance. V případě tohoto příběhu přímo štvance... ()

alchac

Páchat dobré skutky se nevyplácí, obzvlášť pokud jde o kradení zářezů na pažbách hochům z IRA. Ponuré jako irské počasí a zatraceně dobré. A ústřední dvojice Sturgess a vlasatý Kingsley neměla nejmenší chybku. ()

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)