Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(7)

Jedno město, jeden neobyčejný rok...  Britská historicko-dramatická minisérie z produkce BBC natočená podle stejnojmenné knižní předlohy Elizabeth Gaskellové.
Cranford je fiktivní městečko, jehož předlohou byl Knutsford, kde strávila autorka své dětství. Seriál se zaměřuje na každodenní běžné radosti a problémy obyvatel tohoto městečka. Jejich strach z vzestupu průmyslové revoluce a pokroku, které ohrožují starosvětský klid městečka. Děj se odehrává v období od června 1842 do května 1843. Poukazuje na možnou symbiózu viktoriánské Anglie a nově nastupujícího věku, která je symbolizovaná přátelstvím dvou hlavních hrdinek - postarší důstojné dámy Matty Jenkynsové a do městečka nově příchozí mladé Mary Smithové.
Na úspěšnou první sérii navazuje v roce 2009 dvoudílná speciální vánoční minisérie, která se zaměřuje na období od srpna 1844 do listopadu 1844. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (46)

Hedka 

všechny recenze uživatele

Práve takýto žáner ma dokáže vytiahnuť z reality a príjemne naladiť. Úplne iný svet, než ten, v ktorom momentálne žijeme, iná kultúra, iné problémy (?!)..... ale je taký čistý, príjemný, ľudský, plný múdrosti a sviežeho anglického humoru, až žasnem aké posolstvo má v sebe a zároveň aj nad tým, ako sa spoločnosť za niekoľko desiatok rokov dokázala tak veľmi zmeniť a poprevracať hodnoty....Majstrovský kúsok z dielne BBC. ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

5* a to nemám skouknuté všechny díly. Já prostě nevím, ale v dnešní době, kdy se ze slušnosti dáte do řeči s bezďákem, když čekáte na autobus a on vám pak vynadá, že jste mu dali jen deset korun, pak na vás pokřikují sprostě výrostci a nakonec neuděláte radost uvařeným obědem, protože Sparta prohrála, ... atd. atd. zkrátka takový seriál je hrozně zapotřebí a pohlazení po duši v tomto světě, přenesete se do naprosto unikátního města, kde "Žena není rovna muži. Je mu nadřazená." Deborah, proč jsi musela umřít ve druhém díle, kdo povede Cranford na stejné morální výši? Po pár minutách jsem přestávala srovnávat se stylem Jane Austen a naplno jsem se ponořila do děje. Pravda, některé jevy, jako chudák kočka v botě a kravka ve vápně, mě uváděly do rozpaků, ale pokud jsou jedinými rušivými elementy, promíjím. Pár slov k hereckému obsazení- jedinečné. Obzvláště mě potěšila laskavá Judi Dench, po rolích chladných a arogantních dam a Imelda Staunton jako hlavní drbna, která i kdyby se měla zalknout, musí povědět žhavou novinku. Souhlasím s tím, že úmrtnost je neskutečně vysoká a obzvláště Deborah mně bude scházet, protože "jí připadá sloveso sát vulgární", ale Cranford je město Elizabeth Gaskell a ta koneckonců zemřela, když jí bylo pouhých 55 let, co dodat? Poslední pochvala za hřejivou hudbu a chudáčka Simona Woodse, kterému se během pár minut rozpadl svět, když mu při jeho skromnosti stačila jedna nevěsta a přihlásily se hned tři :-D. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Opravdu nádherné dílo v poctivě utvořených kulisách a kostýmech. Příběh a jeho jednotlivé epizody dokazují, že je jedno, jestli se vztahy mezi lidmi utvářejí na úrovni králů, mafiánů, agentů, anebo obyčejných lidiček na malém anglickém městě. Láska je pořád láska, nenávist nenávistí, závist je závistí. Všechno má pořád stejný člověčí původ, průběh a zpravidla i stejné vyústění. Právě tím zmenšením všeho do malých kulis a zaměřením se na zdánlivě nicotné detaily je tento seriál zcela originální a vymykající se srovnávání. ()

Una111 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tenhle seriál vyzrává od epizody k epizodě až do samého závěru, až do samotného konce. Ještěže jsem to nevzdala hned po prvním dílu a že jsem vytrvala až do konce! (Zajímavé je, že něco podobného píší i čtenáři literární předlohy od Elizabeth Gaskell.) - - - Nejsem seriálový typ, ale tenhle seriál mne opravdu moc potěšil! Už jsem ho pochválila u první série a jsem ráda, že ani dokončení, poslední tři díly nezklamaly moje očekávání. Málokdy se mi stává jako v tomto případě, že po poslední sekvenci pocítím zármutek, že už nic dalšího nenásleduje. Dokonce jsem se přistihla, že se chci na své milé známé z Cranfordu brzy podívat. Začnu asi zase od začátku... ()

Mikah 

všechny recenze uživatele

Ani jsem nečekala, že mě tento seriál tak pohltí a já ho zhlédnu za pouhé dva dny. Děj se odehrává v anglickém městě Cranford, které se brání moderním změnám, vystačí si s jedním obchodem a všichni se navzájem znají. Není divu, že když se zde usídlí mladý doktor s pořádně neodzkoušenými novátorskými metodami, mnozí se k němu staví s nedůvěrou. Vyskytuje se zde spousta postav, ale ne tolik, aby to vyvolalo zmatek, naopak jsem si na všechny zvykla a mnohé si oblíbila. Jelikož zde je důležitá postava lékaře, můžeme vidět spoustu scén, v nichž hraje důležitou roli fyzické utrpení, bolest a smrt, ale hodně prostoru získaly také běžné radosti a počátky nových hlubokých vztahů. Nemohu nezmínit výpravu a kostýmy, které se velmi zdařily, stejně tak zobrazení některých názorů a přesvědčení Anglie 19. století. BBC nezklamalo. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama