Nádherný britský seriál z dílny BBC. Seriálem nás provází hlavní hrdinka Matty v podání skvělé Judi Dench se svými kamarádkami, v průběhu seriálu prožíváme s hrdiny seriálu jak jejich každoděnní starosti, tak jejich lásky, úmrtí bližních i problémy, které přínáší doba (železnice). Po celou dobu si seriál ponechává hřejivý, lidský rozměr, objeví se i anglický humor. Velmi se mi líbily i poslední dva díly (Return to Cranford). Jeden z nejlepších klasických britských seriálů. 90%(31.1.2011)

Romány i filmy jsou tu od toho, aby nás občas přenesly do jiného světa, než je ten, ve kterém žijeme. Tento seriál to plní v míře vrchovaté. Skvěle vystižená atmosféra staroanglického maloměsta, se všemi tehdejšími zvyky, nešvary, morálkou, způsobem konverzace a chování, mne zcela pohltila. Děj se odvíjí v několika liniích, ale díky výraznému hereckému projevu jednotlivých postav zůstává přehledný. Je plný jemného anglického humoru, krásné hudby, spousty dobových kostýmů a skvělých výkonů méně známých herců v hlavních i epizodních rolích. Výprava je excelentní, stejně jako Judi Dench. Tento seriál možná není určen pro každého a kdo dává přednost akci, bude zdejším vládnoucím klidem a zvolna plynoucím příběhem zklamán. Mne ale děj zcela uchvátil a myslím, že pokud by mi někdo nabídl relaxační pobyt ve Cranfordu, nebyla bych proti.(17.1.2012)

Excelentní televizní zpracování podle románu Gaskellové Cranford, na které se prý můžeme/te brzy těšit v televizi - zakoupeno "snad" na listopad. Hlídejte...snad tomu dají slušný čas. ČT se konečně odvažuje zakoupit z Británie něco jiného než britskou detektivku či čistě humoristický seriál!!!!! No na ČT asi sledují Emmy (ač se bohužel neřídí zajímavými BAFTA cenami).Cranford vyhrál 2 kategorie z asi 7 nominací. Adaptace je to dobrá, přestože či protože se odvažuje (jako každá dobrá adaptace) být místy jiná než předloha. Jedná se o televizní seriál, který dojme, pobaví, mě i ohromil. Kdo má jako já rád Judy Dench - nutnost.(9.10.2008)

Opravdu nádherné dílo v poctivě utvořených kulisách a kostýmech. Příběh a jeho jednotlivé epizody dokazují, že je jedno, jestli se vztahy mezi lidmi utvářejí na úrovni králů, mafiánů, agentů, anebo obyčejných lidiček na malém anglickém městě. Láska je pořád láska, nenávist nenávistí, závist je závistí. Všechno má pořád stejný člověčí původ, průběh a zpravidla i stejné vyústění. Právě tím zmenšením všeho do malých kulis a zaměřením se na zdánlivě nicotné detaily je tento seriál zcela originální a vymykající se srovnávání.(18.10.2009)

Jeden rok na malom meste. Zdá sa, že v podstate sa tam nedeje nič, ale deje sa tam toho až priveľa. Človek nevie čo má sledovať skôr. Či úpadok šľachty, či problémy chudobnej rodiny, či postavenie slobodnej ženy alebo vtipné príhody zo života cranfordských slečien. Nevtieravý humor, výborní herci, reálnosť prostredia to sú najväčšie plusy tohto mini seriálu.(11.11.2010)

• Judi Dench