• monolog

Bill Murray jako nenávistný, nenáviděný a zahořklý vztekloun v další z mnoha verzí Dickensovy Vánoční koledy. Je zvláštní, že po tolika verzích této novely se tvůrci neustále stejně dokolečka vracejí k zažitému stereotypu setkání bručouna s duchy Vánoc. Vždycky úplně stejně se tito zlí lidé rozbrečí při pohledu na svou krásnou a smutnou minulost, na nepříjemnou přítomnost známých a příbuzných a na svou bolestivou budoucnost. A pak se změní v hodné, lentilky v parku rozdávající lidičky k zulíbání. A tak jediným kladem této komedie je pouze Bill Murray, který do svého zloducha dává v první polovině opravdu všechno. Jenže jakmile se začne měnit, jak už to pak není ten neustále nabručený, osamělý a zahořklý netvor, tak to není ono. Finální rozprava do televize od napraveného té jediné pravdy poznavšího muže je spíš už jen posledním hřebíčkem do rakve. Vtipy nebo humorné scénky mizí už někdy od půlky a když se z Billa stane dobrák, vlastně už pak taky nemá pořádně co hrát a tak se jeho výkonem nechat unášet nemůžete. Tohle je horší verze Dickense a nebýt Billa, byla by to asi jedna z nejhorších (i když, pravda, neviděl jsem všechny).(5.1.2007)

vianočné komédie sú zvláštny žáner, väčšinou sú to presladené, romantické a patetické záležitosti - táto je aj vďaka dokonalému Billovi Murrayovi a skvelému scenáru plnému vtipných hlášok a podarených gagov a scénok svetlejšou výnimkou. Bavil som sa neskutočne dobre. Prvá polhodinka bola totálne bez chyby. Potom to nabralo miernejší rozmer, ale Bill to stále odľahčoval a posúval do príjemne komickej roviny. Až záver, ktorý sa do poslednej chvíle držal ale napokon skĺzol do štandardnej americkej happyend predstavy šťastného a dokonalého sveta strháva piatu hviezdičku tejto inak fakt milej modernej verzie klasického príbehu o duchoch Vianoc. Po Sám doma a Bad Santa tento film uzatvára moju NAJ trojku vianočných komédií.(26.12.2006)

U nás téměř neznámá komedie s vánočním nádechem připomínajícím v posledních letech tolik znovupopulární Noční můru od Tima Burtona (a hle Danny Elfman zde jede naplno). V zámoří má tento flick kultovní status, pro mě je to nakonec spíše kuriozita, protože Richarda Donnera často ve spojení s Billem Murrayem neuvidíte. Ale naštěstí v 80. letech byl Murray v nejlepší formě a Strašidelné Vánoce se mohou zařadit hned za to nejlepší co natočil... hmmm takže vlastně stále dost dozadu. 60 %(6.8.2012)

Všetko tu stojí na famóznom B. Murray, ktorý si tu strihol postavičku mizantropického držgroša Franka Crossa a bol jednoducho famózny... Príbeh podľa Dickensovej Vianočnej koledy v modernejšom šate a so špecifickým humorom, ktorý na mňa účinkoval hlavne zo začiatku. Potom to celé upadlo do šedivého priemeru, pričom koniec už zaváňal fraškovitosťou, čo moc nemusím. Priemer. 60/100(28.12.2017)

Šéf produkce jedné velké televizní stanice buduje svoji kariéru. Stal se zahořklým, nenáviděným a bez emocí. Zloba a nespokojenost sahá vždy do minulosti daného člověka. Díky třem vánočním duchům si Bill Murray šáhne až na své dno. Probudí v sobě opět dávno ztracenou lidskost a touhu pomáhat. B. Murray a jeho sarkastické poznámky + bezcitné oči vytvořily kamennou bestii par excellence.(10.5.2011)

• - Hlavný kameraman Conrad L. Hall bol vyhodený päť dní pred začiatkom natáčania. (m.a.t.o.)

• - Vo filme si zahrali malé úlohy aj John Murray, Joel Murray a Brian Doyle-Murray - bratia Billa Murraya, ktorí sú tiež herci. (m.a.t.o.)

• - Pri natáčaní jednej scény chytil ”duch vianočného darčeka” (Carol Kane) Frankovi Crossovi (Bill Murray) peru tak silno až mu ju natrhol. Natáčanie tak bolo na niekoľko dní prerušené. (Raccoon.city)