Strašidelné Vánoce

Frank Cross není dobrý člověk. Je to bezcharakterní elitář, který nemá rád Vánoce. Vánoční pohoda v něm vyvolává dávivý komplex a představa bodrého Santy Clause se mu hnusí více než modelka s chlupatýma nohama. Je to prostě parchant, který bude muset dojít ke své nápravě. A kdy jindy než o vánocích. Ono totiž na pravdě: "Čím člověk zachází, tím taky schází." něco je. Vítejte tedy ve filmu na téma: Jak parchant díky vánočním duchům k nápravě došel. A nebojte se. I přes zmíněné duchy se nebudete bát, ale bavit. (oficiální text distributora)

Illy

Murray je výborný herec, ale celkově mi tento "vánoční" film nesedl. Pár dobrých gagů ale jinak... Možná je to tím, že mě americké pojetí vánoc lehce děsí. ()

Bozvav

Bill Murray ve fantastické formě v jinak docela průměrné moderní verzi Ducha vánoc. Ten cynický hajzlík mu šel skvěle a duch minulých vánoc byl taky supper. Slušná vánoční zábava. Za mne 65%. ()

Joll

Chtěl jsem dát míň, ale závěr je pěkný a vánoční.Touhle komedií na vánoce nic nezkazíte.Pro 80 léta mám fakt slabost u americké komedie zvlášť. ()

helloween93

“Throwback Thursday #6 - Christmas Edition” - Volba na předvánoční throwback celkem jednoznačně padla na americkou vánoční klasiku od Richarda Donnera, která začala jako drahý vánoční propadák studia Paramount a skončila jako naprostá vánoční 80s klasika. Tenhle film jsem chtěl hrozně vidět někdy kolem roku 2010/2011 a marně jsem doufal, že ho české televize někdy zařadí do vánočního programu. Film tu však nemá tradici, a tak tu do dnešního dne nebyl nikdy vysílán. Donner v roce 1988 natočil moderní variaci na Dickensovu Christmas Carol, film vystavěl na tehdejší komediální hvězdě - Billu Murrayem a nikdo nečekal nic jiného než obrovský úspěch. Murray hraje cynického hajzla a první třetina vlastně není vůbec špatná, s nástupem duchů Vánoc však zábavnost filmu jde dolů a ten postupný sešup vyvrcholí v závěrečném Billově prozření, kde moralizuje v televizi o Vánocích a film končí ultra přeslazeně. Já sám mám z filmu rozporuplné pocity, protože třeba atmosféra NY a toho korporátního života koncem 80s je hrozně cool, ale přijde mi že postavu Billa Murrayho šlo napsat lépe, největší slabinou Scrooged je scénář, to bez debat. Bez hereckého výkonu Murrayho by film skončil v propadlišti dějin. Film prostě nesedne každému, není tam mnoho humoru a já se pousmál jednou, a to jsem na film byl hyped. Od spojení Donner-Murray jsem čekal víc a mojí vánoční klasikou se Scrooged asi jentak nestane, protože v porovnání s konkurencí - Home Alone nebo Christmas Vacation totiž kulhá na obě nohy. Film v kinech dojel hlavně na vysoký rozpočet, který padl na efekty a na mix reviews, které diváky zřejmě odradily. Film se stal klasikou až v průběhu let. Slabší 3* a docela zklamání. ()

animario

Podivná fantaskní variace Vánoční koledy, která by bez Billa Murraye byla mnohem hůř stravitelná. Potenciál lehce strašidelný vánoční duchařský komedie jakou jsem od Scrooged čekal je ale nevyužitej. 2,5* ()

sanikope

Počas prvých minút som si myslel že sa zasa bude jednat o klasickú vianočnú historku (nie že by som bol fandom tychto oblbovačiek , ale v čase vianoc upozerám takmer hocičo). Neskôr ako dej plynie som začal pocitoťovat nervozitu a neposednost akoby to ani nebolo o Vianociach. Asi to najhoršie čo som zatiaľ videl s B.M. Cele to bolo len zmietanie sa medzi vytváranim vianočnej pohody a pokusom o komediu. A ta zaverečna reč? Samoukajanie sa 80.rokmi ()

Akaja

Konec 80. let v New Yorku na mě úplně dýchl tehdejší atmošku. Kvůli čemu tři hvězdy? Hudba, kostýmy a duch současných Vánoc. Hele, není to toustovač? ()

Shredder

Ako sa tento neskutocny gyc mohol stat jednou z americkych vianocnych klasik je pre mna skutocne zahadou. Billa Murraya nemam rad a da sa povedat, ze v tomto filme je cele herecke obsadenie nesympaticke. O vianocnej atmosfere nemoze byt ani reci, zabijaju ju neuveritelne dementne scenky typu - duch pritomnych Vianoc (vyzerajuci ako pomatena zubkova vila) kazdych 5 sekund vraza Crossovi pastou, pricom dokolecka blaboce naco on reaguje sustavnym drz hubu. Ako komedia to tiez neobstoji, za celu hodinku a pol som sa len raz usmial. Zaverecna rec bola uplne mimo mojho chapania, asi som si neslahol to iste co scenaristi. ()

Blazkowicz

Asi ta nejlepší variace na Vánoční koledu. Billa Murrayho úplně nemusím, nejvyhledávám ho, ale tady je fakt extra třída. Strašidelné to zas tak není i když pár momentů se najde. Snaží se to zabodovat víc vtipností a to se daří na výbornou. Chyběl mi náš pořádný a kvalitní dabing, ale je taky dost možné, že tady by to filmu spíš uškodilo. 4+* ()

hrumsrt

Jedna z nejpopulárnějších anglických knih Vánoční koleda od Charlese Dickense se za těch více než 150ti let dočkala hned několika filmových (už i seriálových) adaptací.. S tím, že nejznámější jsou právě televizní verze z roku 1999, kterou obecně i já považuji za nejzdařilejší, a pak animovaná Zemeckisova verze o deset let mladší. Ale skoro každoročně někdo vyjde s novou variací.. Donnerův Scrooged (tedy v češtině trošku nešťastně Strašidelné Vánoce) bych řadil k těm slabším. Obrovskou výhodou a trhákem, proč tahle verze stojí za pozornost je právě samotná postava Franka Crosse, kterou naprosto fantasticky ztvárnil znovu vynikající Bill Murray. Ten příběh nemá čím překvapit a ani neoslní žádnou oslnivou vizuální stránkou, kterou by třeba duchové docela potřebovali.. Strašidelné ty Vánoce nejsou a dokonce se z nich trošku vytratila síla původní látky, ovšem pokud je cílem divák, který předlohu nemá tak načtenou, může být spokojen. 60% ()

Jane.D

Lepší verze Vánoční koledy. Místy opravdu dobré a vtipné. Sice pár zcén semi až tak nelíbílo, ale i tak sem musela dát 4*. ()

Atron

Ze začátku mi to přišlo nadějné a vtipné, postupně to ale upadá do nudy, takže vypínací tlačítko. ()

bvlrm

Veľmi whatever film ktorý sa zakončil nepríjemným a presladeným 20 minútovým monológom Billa Murraya, ktorý mal na hlave najhoršie vyzerajúci účes v celej histórii ľudstva. Ako keď si dá 50 ročný plešivejúci muž mullet z Tiktotu. UGH. ()

Sofius

Tenhle film jsem viděl poprvé až dnes, v roce 2017, a byl jsem nečekaně mile překvapen. Dnes už je takřka nepředstavitelné, že by něco takového vzniklo. Nedá se to dost dobře popsat slovy, to se musí vidět. Film je částečně trošku "psycho", ale to považuji v dnešní "super upjaté" době za plus. Nemusí se líbit každému, ale podle mého názoru tak moc vyčnívá ze své "škatulky", až do ní skoro nepatří a poskytuje tak unikátní zážitek, který jiné vánoční filmy nezprostředkují, protože na to tvůrci "nemají koule". Každopádně, tohle není rodinný vánoční film a nemůže být takto brán. Tohle je film "pro pokročilé", kteří chtějí vidět něco neobvyklého. ()

bedsore

Vyvrcholení tohodle filmu je vlastně jeho největší slabina. Ikdyž v průběhu je jasný kam to spěje, tak ten přerod v dobráka se uděje tak násilnou a lacinou formou, že to znevaží celou předchozí snahu vytvořit postavu bezcharakterního grázla par excelence (a že to Murraymu opravdu jde). K tomu ta přemíra snahy mít velkolepý happy end a z něj plynoucí poučení, tomu říkám ukázkový tlačení na pilu. I přesto je to celkem vstřebatelná osmdesátková záležitost. ()