Veřejný nepřítel č. 1

Verejný nepriateľ č. 1

Verejný nepriateľ č. 1 - Inštinkt smrti prvá časť

Akční / Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

Francie / Kanada / Itálie, 2008, 113 min

Vincent Cassel mi vytesal do lebky díru majzlíkem, takovejhle hereckej koncert už jsem dlouho neviděl, Mesrine se na plátně doslova zhmotnil! Navíc jeho život by si nevymyslel ani ten nejbláznivější scénárista, takže i kdyby měl Veřejný nepřítel třeba deset částí, pořád by bylo na co koukat. Já jsem ale vděčnej i za tyhle dvě, které ač to všechno berou hopem, jsou naprosto famózní. Hlavně ta neidealizace hlavního hrdiny. A myslím, že nemá smysl (Stejně jako u Kill Billa, Krvavého pobřeží a zřejmě stále častěji) brát Veřejného nepřítele jako dva filmy, když tvoří jednotný celek a jedna část by bez druhé nefungovala!(30.6.2009)

Film překrásně ladí mezi krimi thrillerem, gangsterskou ságou a studií osobnosti. Tenhle film je drahokamem v žánru, s perfektním hereckým ansáblem, neuvěřitelné rekreace Francie ze 70. let, instinktivní a velmi realisticky podané akci, která je mimochodem podle pravdy a Richetovo režírování je velmi precizní, pod kontrolou, při sledování cítíte, že ví co režisér chce, tohle je další z filmů, které mě absolutně a nečekaně rozsekaly. Jacques Mesrine opravdu v 60-70 letech zabil několik lidí, loupil banky, opakovaně několikrát utekl z vězení a vlastně prováděl všechny věci o které, každý legendární kriminálník usiluje. Doporučuji !(6.6.2014)

stojí to okrem iného hlavne na casselovi, ktorý je presvedčivý, nervózny, agresívny, zásadový, mrazivý. druhým pilierom je depardieu, ktorému to v tejto slizkej podobe seklo a potvrdil svoju univerzálnosť. nepoznal som doteraz túto vraj vo francúzsku známu osobu, preto nemôžem posudzovať scenár na základe posunu voči skutočným udalostiam, ale ten charakter je veľmi komplexne napísaný a vnáša do filmu dramatično, napätie a akciu.(7.8.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $535,161Tržby Celosvetovo $31,038,904║ Francúzi keď majú chuť dokážu až neuveriteľne dobre točiť, dokonca po technických stránkach zatieňujú aj Americké veľkoprodukcie. A tento film je pekným príkladom, keď dokážu strhujúcu tému podať v plnej kráse, aj keď miestami v dosť brutálnom prevedení kolísajúcej na hrane znesiteľnosti ale bez toho aby si v tom bazírovali. Základom sa tu stáva postava hraná hercom ako je výborný Vincent Cassel, svoju úlohu známeho Francúzskeho zlodeja Jacquesa Mesrine dokonale ovládol a aj vďaka jeho prejavu strhujúci dej plný akcie povyšuje ešte do vyšších sfér. Výborne mu sekundujú aj ďalší herci, dokonca aj taký Gerard Depardieu sa vo vážnej úlohe dosť dobre uchytil. Príbeh je rozdelení do niekoľkých etáp, takže je na čo pozerať a nič nevyznie zdĺhavo. Lokality sa menia ako na bežiacom páse, takže strhujúci dej beží po celý čas na plné obrátky, veru je na čo pozerať. /videl v kine: 90%/(23.3.2009)

Sebesvižnější režie nedokáže zachránit nesmírnou plytkost popisu první poloviny kriminální kariéry prý největšího francouzského gangstera. Nejde o nic víc než zkratkovitý popis několika jeho zločinů, bez uceleného rámce či snad dokonce snahy o něm sdělit něco víc, než že asi byl opravdu moc a moc zlý a arogantní. 6/10(9.2.2010)

• - Ve filmu je možné zhruba v 5. minutě zahlédnout český nákladní vůz značky Avia. (Skarface)

• - Filmy Veřejný nepřítel č. 1 a Veřejný nepřítel č. 1: Epilog sa natáčali súbežne celých 9 mesiacov, na troch kontinentoch a s rozpočtom viac ako 80 miliónov Eur. Jedná sa o najdrahšiu francúzsku produkciu všetkých dôb. (Smok)

• - Predlohou k filmu sa stala kniha Inštinkt smrti napísaná Jacquesom Mesrinom vo väzení v r. 1977. (corona)