Starožitníkův krám (TV film)

Irsko, 2007, 120 min

Já mám s panem Dickensem problém. Už od dob školní docházky mám z jeho knih trauma, které si v sobě nesu i v dospělosti. Tím, ale nechci říct, že je to špatný spisovatel. V jeho domovině na něho můžou být po právu hrdí. Lichvář Daniel Quilp je pěkně hnusná figura.To byl parádní slizák. Patřilo mu to. Malá Nell si zaslouží být milovaná. Tak nějak jsem doufala v lepší konec. Bylo prima vidět zase ve filmu Dereka Jacobiho a Martina Freemana.(6.12.2019)

Kdo by neznal (aspoň z doslechu) jména Oliver Twist nebo David Copperfield (ne, to není ten kouzelník)? Malá Nell možná není tak všeobecně známá postava, ale je docela možné, že se vryla do srdcí čtenářů nejhlouběji. Specialitou Charlese Dickense byli chudí sirotci, nelítostně zmítaní osudem. Zatímco kritici se pohrdlivě ošklíbali a předpovídali jepičí budoucnost, šest tisíc lidí čekalo v newyorském přístavu chladného rána roku 1841, až jim loď přiveze poslední kapitolu románu a volali na námořníky: "Zemře Malá Nell?" dychtiví se co nejdříve dozvědět, jak to dopadne se statečnou hrdinkou Starožitníkova krámu. A ne náhodou to není ani Oliver Twist ani David Copperfield, ale právě lidmi milovaná Malá Nell, která v parku ve Filadelfii dělá společnost jeho bronzové soše v životní velikosti, obdivně vzhlíží ke svému tvůrci, i když na ni mohl být o něco hodnější... Potěší i menší role Martina Freemana, ještě předtím, než se stal hodně, ale opravdu hodně slavným.(16.12.2013)

• Toby Jones