Starožitníkův krám (TV film)

• Irsko

The Old Curiosity Shop

Irsko, 2007, 95 min

Já mám s panem Dickensem problém. Už od dob školní docházky mám z jeho knih trauma, které si v sobě nesu i v dospělosti. Tím, ale nechci říct, že je to špatný spisovatel. V jeho domovině na něho můžou být po právu hrdí. Lichvář Daniel Quilp je pěkně hnusná figura.To byl parádní slizák. Patřilo mu to. Malá Nell si zaslouží být milovaná. Tak nějak jsem doufala v lepší konec. Bylo prima vidět zase ve filmu Dereka Jacobiho a Martina Freemana.(6.12.2019)

Kdo by neznal (aspoň z doslechu) jména Oliver Twist nebo David Copperfield (ne, to není ten kouzelník)? Malá Nell možná není tak všeobecně známá postava, ale je docela možné, že se vryla do srdcí čtenářů nejhlouběji. Specialitou Charlese Dickense byli chudí sirotci, nelítostně zmítaní osudem. Zatímco kritici se pohrdlivě ošklíbali a předpovídali jepičí budoucnost, šest tisíc lidí čekalo v newyorském přístavu chladného rána roku 1841, až jim loď přiveze poslední kapitolu románu a volali na námořníky: "Zemře Malá Nell?" dychtiví se co nejdříve dozvědět, jak to dopadne se statečnou hrdinkou Starožitníkova krámu. A ne náhodou to není ani Oliver Twist ani David Copperfield, ale právě lidmi milovaná Malá Nell, která v parku ve Filadelfii dělá společnost jeho bronzové soše v životní velikosti, obdivně vzhlíží ke svému tvůrci, i když na ni mohl být o něco hodnější... Potěší i menší role Martina Freemana, ještě předtím, než se stal hodně, ale opravdu hodně slavným.(16.12.2013)

Knih od Dickense jsem moc nečetl, ale jeho filmová zpracování vyhledávám rád a ještě nikdy mně nezklamaly. A jsem moc rád, že tímhle filmem mi Nova Cinema vyšla naproti a děkuji tvůrcům, že ani Starožitníkův krám mně nezklamal. No jo, Britové tohle prostě umí. Umí toho spoustu, obzvlášť adaptovat své nejlepší spisovatele, ale v adaptacích Dickense jsou skutečně nejlepší. Skvostné filmy se skvostnou atmosférou (ach, jak já tu dobu miluju) a se skvostným hereckým obsazením (a že těch jmen je tady skutečně požehnaně!). Derek Jacobi byl skvělý a Quilip je patrně nejodpornější Dickensova záporná postava a ve ztvárnění vždy vynikajícího Tobyho Jonese je obzvlášť ďábelský. A navrch pořádně smutný příběh... tohle je prostě esence správného Dickense a špičkové filmařiny.(22.12.2019)

• Toby Jones