Signum laudis

TV spot

O rozkazech se nediskutuje. Ani o těch nesmyslných... Koncem první světové války jsou rakouští vojáci na ruské frontě těžce decimováni. Po smrti všech polních důstojníků se velení v bitvě ujme řácký kaprál Hoferik (V. Müller), který udrží pozice i za cenu nesmyslných ztrát na životech. Jeho slepá oddanost říši vyvolává opovržení jak u obyčejných vojáků, tak u Hoferikových nadřízených. Nově jmenovaný náčelník štábu, neschopný generál Berger (I. Prachař), však osobně dorazí na bojiště se svitou dalších důstojníků, aby v zájmu zvýšení morálky mužstva vyznamenal Hoferika Vojenskou záslužnou medailí Signum laudis (lat. Odznak chvály). Jednotka i s generalitou se však dostane do ruského obklíčení. Jediná cesta zpět do rakouského týla vede přes les, ve kterém se vyzná jen Hoferik. Dovést důstojnickou smetánku do bezpečí je však těžší, než si kdokoliv původně představoval. Pro slabosti a pochyby však nemá Hoferik žádné pochopení, a to ani když jde o generály… (Česká televize)

billcarson

Best of československé kinematografie. Vlado Müller ve své životní roli, k tomu tolik kvalitních českých herců pospolu uvidíte málokdy. I téma je nadmíru sympatické. Hoferik jako Antišvejk. ()

Choucas

Takový film by měl přijít z naší produkce nyní. Vlado Müller v životní formě. Skvělý filmový zážitek! ()

Bránolog

Tohle mám hodně rád, jak jinak Müllera nemusím, tady byl skvělej, ale ještě víc se mi líbili Bláha (ten byl bezkonkurenční) a Kodet. ()

JARDAHONDA

Příběh z posledních dnů první světové války je obžalobou krutosti militarismu. Ruská fronta za I. světové války. Zuří prudký boj. Kaprál Hoferik převzal velení po padlých důstojnících. Žene své muže do útoku. Splní rozkaz, ale jen za cenu zbytečných ztrát. Tak začíná příběh scénáristů Vladimíra Kaliny a Jiřího Křižana v režii Martina Hollého, kteří se soustředili na psychologickou kresbu různých typů rakousko-uherské armády. Do popředí vstupuje postava kaprála Hoferika, fanatického vojáka zvyklého plnit beze zbytku rozkazy svých nadřízených. Působivě podaná atmosféra, živé dialogy a vynikající herecké výkony v čele se skvělým Vlado Mullerem napomáhají účinnému vyznění základní humanistické myšlenky, jednoznačně odsuzující jakoukoli formu militarismu. ()

jerzy1976

Výborný náš protiválečný film. Jednak se odehrává v jinak vcelku filmově opomíjené 1. světové válce a jednak ukazuje absurditu války spojenou s fanatickým plněním rozkazů, kdy život řadového vojáka nemá žádnou cenu a důstojníci často "válčí" mezi sebou a preferují spíš osobní zájmy, než zájmy v tomto případě císaře pána. Ukazuje jak v armádě a válce i ten největší nýmand může shodou okolností velet - poslední scéna, kdy je velitelem určen pucflek Hoppe a hned se aktivně ujímá velení, aniž by ostatní mohli nějak účinně oponovat a odvede je na "porážku". Tento film je jinak herecký koncert zejména Josefa Bláhy v roli hejtmana Königa a samozřejmě nejen jeho. Líbil se mě i Zedníček, Kodet...vlastně všichni:) ()

radek.896

Vlado Muller ve své roli kaprála Hoferika zářil. Snímek ukazuje absurdní rozkazy armádních velitelů. Zabití koňů v lese je dost brutální. ()

Korny12

"Připadám si tu jak na lovu kachen!" Kaprál Hoferik, zemitý, prostý voják mnohonárodnostní armády c. a k. mocnářství. Konfrontace s diametrálně odlišným světem vysokých důstojníků, kteří ho původně přijeli jen vyznamenat, nemůže dopadnout dobře... Skvělý, spíše než válečný, protiválečný snímek, kterých u nás mnoho nevzniklo. V mém žebříčku se řadí na přední místa, také díky dokonalému výkonu Vlado Müllera. Také musím ocenit hudbu Zdeňka Lišky. Bohužel je tento film málo známý a polozapomenutý, určitě by mu slušela nějaká ta repríza v TV. ()

viking515

Posledná veta kaprála : "Čemu, vy svine, vlastne věříte?" ma absolútne priklincovala k operadlu a prinútila premýšľať. Film pojednáva o dvoch charakteroch : 1. kaprál majúci zmysel pre povinnosť , 2. vojaci, generáli,nemajúci zmysel pre nič, len pre svoje pohodlie... Zápletku som si prehral do inej roviny. Človek, ktorý si plní svoje povinnosti, ukáže sa ako schopný pracovník skončí tým, že ho odstránia práve kvôli svojej pracovitosti. Ďaľšia veta : "Kaprál, je takový jakýho ste si ho udělali" ()

OtokPag

Signum laudis je moc dobrej film. Lampasáci jsou ve filmu vykresleni, jako obzvlášť vypečení šmejdi, ale Hoferikův "kámoš" Bruno se vybarvil "nejlépe", jako opravdu excelentníj dáreček... Když se mužstvo v jedné scéně baví o další válce a "mladém kaprálovi Steinerovi", který bude mít akorát správný věk, tak na harmoniku zahraje motiv z filmu Železný kříž. To je vydařený jinotaj ;) ()

A_Shearer

Silny film, ktery tezi z Krizanovy klasicke schopnosti drsne pointovat. Nizkorozpoctovost a jistou schematicnost v popisu veleni vynahrazuje silne sdeleni, skvele nejednoznacne vytvorena postava Hoferiga, prekvapiva pointa, presvedciva umolousanost a vyborne vykony zvlaste Blahy a Mullera. Vec, ktera ma smysl. ()

Wallendorfer

Po filmárskej stránke možno filmu sotva niečo vyčítať...Avšak nemôžem sa zbaviť dojmu, že jedným (nie jediným) z hlavných cieľov bolo ukázať skazenosť buržoáznej kapitalistickej R-U armády, najmä jeho dôstojníckeho zboru. No a mužstvo - proletári sú teda v tomto smere super. Hofírek niečo medzitým. (?) ()