Signum laudis

TV spot

O rozkazech se nediskutuje. Ani o těch nesmyslných... Koncem první světové války jsou rakouští vojáci na ruské frontě těžce decimováni. Po smrti všech polních důstojníků se velení v bitvě ujme řácký kaprál Hoferik (V. Müller), který udrží pozice i za cenu nesmyslných ztrát na životech. Jeho slepá oddanost říši vyvolává opovržení jak u obyčejných vojáků, tak u Hoferikových nadřízených. Nově jmenovaný náčelník štábu, neschopný generál Berger (I. Prachař), však osobně dorazí na bojiště se svitou dalších důstojníků, aby v zájmu zvýšení morálky mužstva vyznamenal Hoferika Vojenskou záslužnou medailí Signum laudis (lat. Odznak chvály). Jednotka i s generalitou se však dostane do ruského obklíčení. Jediná cesta zpět do rakouského týla vede přes les, ve kterém se vyzná jen Hoferik. Dovést důstojnickou smetánku do bezpečí je však těžší, než si kdokoliv původně představoval. Pro slabosti a pochyby však nemá Hoferik žádné pochopení, a to ani když jde o generály… (Česká televize)

rekkky

Ryze válečný film Signum Laudis o absurditě jednak udílení, ale také plnění rozkazů během první světové války. Svým obsahem zaostává za špičkovými československými filmy v mnohém. Nicméně, některé silné scény (zahájení útoku, rozhovor s hejtmanem, utracení koní, poprava kaprála) dokážou povzbudit a navnadit k bedlivějšímu sledování, protože znamenají jistou parafrázi k častým negativním jevům mající vliv na prezentovanou dějinnou dobu. Míra nesmyslnosti chování štábu graduje během obklíčení ruským vojskem, přičemž nastavený kritický pohled od tvůrců směrem ke způsobu vedení války ze strany štábu je zjevný po celou délku děje. Lze jen těžko najít podobný projekt natočený na území Československa s tak odvážným názorem na průběh první světové války. ()

Schlierkamp

Československé válečné drama situované do druhé poloviny roku 1918 někde na východní frontě, kdy je rakouská armáda a vůbec celé císařství těsně před zhroucením. V této nepřiznivé situaci vykoná temperamentní a přitom charizmatický kaprál Adalbert Hoferik, čestný voják a snad jediný věrný stoupenec císařův, statečný, avšak kontroverzní čin. Díky této vojenské akci získá císařské ocenění známé jako Signum laudis neboli Znamení chvály a dostane se tak do přízně velitele štábu generála Bergera, ale také se odcizí prostým vojákům, jeho podřízeným. Monumentální postavu nižšího důstojníka, který vždy plnil rozkazy, naprosto nenapodobitelně zahrál V. Müller. Drama obsahuje spousta silně emotivních scén (tichá smrt koní v lese), nelítostného válečného boje, spoustu skvělých hereckých výkonů a hudbu mistra Lišky. Další velmi výraznou postavou snímek obohatil výtečný J. Bláha, jehož hejman Bruno König, jenž každý den vypil láhev pálenky, s cynicky svérázným pohledem na svět jako první pomyslel na zradu. Vedle generálů I. Prachaře a R. Lukavského se herecky rozhodně neztratil ani vždy elegantní baron J. Kodet , či válečný dopisovatel P. Zedníček. Drama vrcholí konfrontací hrdinství a cti obyčejných vojáků se zbabělostí a neloajalitou důstojnického sboru. Jednoznačně Hollého drama hodnotím maximálně vysokou známkou, neboť podobně kvalitních československých dramat z první světové války je jako šafránu a zejména pro impozantní výkon Müllerův. ()

Biopler

Výstavný vojnový, či skôr antivojnový československý film. Výprava či bojové scény na fronte presvedčivo zvládnuté. Konečne aj v tomto meradle možno konštatovať, že neide o nepodarok či lacne odvedenú robotu. Zároveň je snímka ukážkou rýdzeho cynizmu vďaka scenáru a presvedčivým hereckým výkonom všetkých zúčastnených. "Oni na tebe nekašlou, oni na tebe serou." Hláška z úst herca Josefa Bláhu, ktorý reprezentuje vojaka, ktorý "triezvo" komentuje to čo sa práve deje a zároveň sa vie vždy náležite podľa situácie zachovať. Vlado Müller je zase vojak, ktorý oddane plní príkazy a to ho vlastne v závere zožerie. Jeho výkon je fenomenálny. ()

GIK

Užil jsem si výborného Müllera, jeho pěknou češtinu a kvalitní Liškovu hudbu. Námět v podobě mise armádních papalášů na frontu a jejich následná záchrana kaprálem mi přišel dosti přitažený za pačesy. To je ovšem pouhá humorná pohádka na pozadí pečlivě naplánovaného podvodu jménem první světová válka. Již při "atentátu" na arcivévodu Ferdinanda zasvěcení znali datum konce "konfliktu" a pomocí kódu v podobě poznávací značky jeho automobilu jej skrytě sdělili veřejnosti. A III 118 = Armistice on 11.11.18. Hodnocení filmu 70 %. ()

deLaFere

Nadprůměrný a poměrně neznámý snímek české produkce s velmi dobrými výkony hlavních protagonistů. Především Bláha zde září a prokazuje svou mírnou nedoceněnost na českém hereckém nebi. Jeho advokátský proslov má opravdu grády a myslím, že tuto scénu jen tak nezapomenu. Nadčasový snímkek o pánech a kmánech, kde dobro neexistuje a potvrzující, že válka v lidech budí jen to nejhorší. Výborná psychologie všech postav a vyjímečná role pro Zedníčka, protože nehraje ani fotbalistu ani pitomce(vím, že tohle je trochu expresivní). Za jedno shlédnutí film jistě stojí. ()

junxi91

Tak to jsem netušil, že se u nás natočilo v roce 1980 válečné psychologické drama z 1. světové války. Konkrétně tedy z ruské východní fronty, kde bojují rakouští vojáci proti vojákům z carského Ruska. Při jedné velké útočné akci, kde nechybí výbuchy a pořádně hlučná střelba z kulometu, padnou všichni velící důstojníci, a tak velení ujme kaprál Hoferik, mohutný a namyšlený chlápek, který se postaví ke kulometu a pošle své vojáky do útoku i za cenu obrovských ztrát. Je slepě oddán rakouskému císaři a vojáci z jeho regimentu jej za jeho neustálou buzeraci nemají moc rádi. Na frontu se dostaví generál Berger, který vyznamená kaprála záslužnou medailí Signum laudis (Odznakem chvály), což mu ještě více stoupne do hlavy. Začne být arogantnější a rád si vylije zlost na pucflekovi, který mu třeba nenaleje plnou číši vína. Skamarádí se s hejtmanem Brunem a společně plánují, jak budou po válce kšeftovat. Navštíví také své podřízené vojáky a chce se s nimi podělit o kořalku a oslavit své vyznamenání, ti se na něj však vyserou a odejdou od stolu. Do jeho stáje se vydá také jedna krásná ženská, která se před ním svlékne, a tak ve filmu vidíme také kozi a kaprál si řádně zapíchá. Po chvíli slávy však následuje další ruský útok celá jednotka včetně generality se dostává do obklíčení. Jedinou možností, jak se dostat ven je utéct přes les. Hoferik se neoficiálně ujímá vedení a využije své znalosti lesa, přes který povedou ústup. Důstojníci mu plně věří a řídí se jeho rozkazy. V lese musí přečkat noc, nesmí tedy rozdělávat oheň, střílet a také je třeba pobít všechny koně, čehož se ujme kaprál osobně. To byla fakt odporná scéna, chudáci koníčci dostávali rány do hlavy a bezmocně se váleli po zemi ve vlastní krvi. Hoferik je prostě plně oddán své vojenské službě a nebojí se žádných lidských ani zvířecích ztrát. A hodlá věrně sloužit císaři, vlasti a armádě, tudíž je plně odhodlán odvést všechny svěřené důstojníky za frontovou linii. Po krátkém putování a ruském útoku najde opuštěný dům, kde se celé Hoferikovo mužstvo a důstojníci dočasně usadí před dalším ústupem. Na své vojáky je však pořád tvrdý a nutí je vstát a čistit hlavně, na což mu vesměs serou. A tak nahlásí dezerci. Důstojníci jej však už mají plné zuby - oni se chtějí vzdát. Kaprála si takového namalovali, a tak přece nebude problém jej také smazat! Dojde k velice rychlému polnímu soudu, který řídí jeho starý kamarád Berger a rozsudek je předem dán - odebrání všech vojenských poct a trest smrti! Prostě se jim přestal hodit a tak se jej zbavili, stejně tak jako jeho podřízených vojáků, které poslali na smrt, aby se pak sami mohli vzdát. Hluboké psychologické drama s nesympatickou hlavní postavou, která si však to, co nakonec dostala, tak úplně nezasloužila. Ve válce nebojuje armáda pouze proti nepříteli, občas dochází i k rozporům přímo uvnitř, a polní soudy, obvinění z dezerce nebo z ohrožení bezpečnosti velení jsou rychlý způsob, jak se s vnitřním nepřítelem vypořádat. ()

Rebeca

"...a když ho vodstřelí, po smrti dáš mu řády..." (KK). Životní role Pana Vlada Müllera, a to byl  Pan Herec... ()

Monggol

"Vydrž to a drž hubu!" Tá veta to vystihuje celé, a platí dodnes. Výborné herecké výkony. Müllerovi to bolo písané na telo, neviem si predstaviť v hlavnej úlohe nikoho iného. Sympatickej postavy tam nebolo, ale v tomto filme nejde o sympatizovanie s hlavnou alebo vedľajšou postavou, ale o celkovú výpoveď filmu a tá je výrazne protivojnová, preto sa prikláňam k maximálnemu hodnoteniu. ()

marlon

„Signum laudis patrí k tým veľkým vojnovým dielam, ktoré prekročili svoje pôvodné žánrové vymedzenie. Jeho výpoveď nadobudla časovú i priestorovú univerzálnosť a zasahuje nás obnažením desivej dimenzie ukrytej na dne človeka“, ako zhrnuli význam Holleho filmu kritici. Je až nepochopiteľné, že jeden z najlepších čs. (proti)vojnových filmov a de facto prvý v čs. koprodukcii, zapadol prachom, pričom jeho dosah je možné zrovnávať s Kubrickovými "Paths of Glory". Majstrovsky vystavaný scenár, ktorému dominuje dramatický stret precízne zobrazených charakterov s detailne vykresleným sociálnym pozadím, je tvrdou obžalobou nezmyselnosti vojny plnej ironických paradoxov. Jej podstata spočíva v tragédii bezvýchodiskovosti hlavného hrdinu – vojaka odtrhnutého od reality, ktorého fanatická oddanosť stojí v ostrom opozite k stavovskej pýche, arogancii, defetizmu a nesvojprávnosti zbabelých príslušníkov dôstojníckej aristokracie. Kontrast potvrdzuje, že nie sú zúfalé situácie, len zúfalí ľudia i to, že v podmienkach vojny človek nezvíťazí nikdy! Sám režisér definoval film ako "príbeh človeka, ktorý sa stal vojakom, príbeh vojaka, ktorý mal všetky šance byť človekom, ale vojenský militarizmus a jeho mašinéria mu to nedovolili". A v ňom exceluje svojou maximálnou presvedčivosťou Vlado Müller, ktorý je ozdobou tohto nezaslúžene zabudnutého filmového skvostu. ()

Amonasr

Film, jaké se už dnes u nás netočí. Přestože vznikl za hluboké normalizace, dokázal na příkladu nesmyslného zupáctví v rakousko-uherské armádě za 1. světové války rozehrát silnou protiválečnou strunu bez ideologické předpojatosti. Poselství o tom, jak se mocní dokáží vyvléct z vlastních nastavených pravidel, kdykoliv se jim to hodí, a obětovat nemilosrdně a cynicky obyčejné lidi včetně jim slepě poslušných užitečných idiotů, má silný a nikdy neslábnoucí přesah do jakékoliv doby, včetně té dnešní. Tenhle snímek bude aktuální i za dalších sto let. Kongeniální Liškova hudba je další trvalou ozdobou tohoto díla, kterou není možné nezmínit. ()

RedOctober

Chcete válku mate ji mít. A co chcete ve válce? Vítězství, mír, přežít pokud možno bez větší úhony. Ne vždy lze vše. ()

pekas

S určitým nadlehčením vyprávěná velice smutná historka, jak ti poctiví a horliví dopadají v reálném životě. Vynikající herecké obsazení, hlavně Josef Bláha exceloval. ()

Ludo444

Ľudská povaha je sviňa. Škoda, že tento film skončil u nás a inde v polozabudnutí. - "Tahle válka skončí, ale až doroste novej kanónenfutr, tak může začít druhá." - "Žeby šel po týhle hrůze znova někdo do války? To si může myslet leda tak vůl, jako seš ty." ()

offlineman

Krásné ztvárnění pořekadla: Nechoď Vašku (Vlado) s pány na led....... Jen ty koně tam nemuseli mordovat! Jinak, kdo dokázal překonat skvělý výkon Vlada Müllera, to byl Josef Bláha! ()

helrohir

Protivojnový film, ktorý sa nezameriava na odsudzovanie násilia, ale skôr tých, ktorí boli za toto násilie a zbytočné krviprelievanie zodpovední. Poukazuje sa tu hlavne na vnímanie vojny z psychologického hľadiska medzi prostými vojakmi, ale aj štábnymi dôstojníkmi. Toto vnímanie občas prerástlo až do absurdných rozhodnutí, ktoré boli niekedy náhodé, inokedy naopak úmyselné. Z filmového hľadiska je to kvalitne odvedená práca, všetci herci vynikajúci (Muller je ale jasná jednotka), dobová atmosféra vystihnutá, niektoré scény vám v hlave zostatnú ešte dlhú dobu, len tá hudba sa k filmu vôbec nehodila. Pri porovnaní súčasnej a niekdajšej filmovej produkcie z našich (ČSR) končín už zostáva len smutne povzdychnúť. 80%. ()

Pitryx

Škoda, že to má tak trošku hloupý děj. Velmi slušné exteriéry, výborní herci, ovšem ten scénář prostě kulhá. Lze doporučit. ()