Signum laudis

TV spot

O rozkazech se nediskutuje. Ani o těch nesmyslných... Koncem první světové války jsou rakouští vojáci na ruské frontě těžce decimováni. Po smrti všech polních důstojníků se velení v bitvě ujme řácký kaprál Hoferik (V. Müller), který udrží pozice i za cenu nesmyslných ztrát na životech. Jeho slepá oddanost říši vyvolává opovržení jak u obyčejných vojáků, tak u Hoferikových nadřízených. Nově jmenovaný náčelník štábu, neschopný generál Berger (I. Prachař), však osobně dorazí na bojiště se svitou dalších důstojníků, aby v zájmu zvýšení morálky mužstva vyznamenal Hoferika Vojenskou záslužnou medailí Signum laudis (lat. Odznak chvály). Jednotka i s generalitou se však dostane do ruského obklíčení. Jediná cesta zpět do rakouského týla vede přes les, ve kterém se vyzná jen Hoferik. Dovést důstojnickou smetánku do bezpečí je však těžší, než si kdokoliv původně představoval. Pro slabosti a pochyby však nemá Hoferik žádné pochopení, a to ani když jde o generály… (Česká televize)

Kovaja

V.Muller v roli kaprála Hoferika který se se svýma podřízenýma rozhodně nepáře a jeho slovo znamená tvrdou pěst.Jenže jak už to tak někdy chodí méně je někdy vice a tak se kaprál znelíbí poseroutkům jako sou např.general Berger a ti mají v plánu se raději vzdát než bojovat za císaře pána a jeho rodinu a tak staví kaprála před vojenský soud a tam ho čeká jediný možný trest-Poprava zastřelením.Naprosto souhlasím s níže uvedenými komentáři že tohle byla životní role V.Mullera(i když hajnééé Horyna též nebyl špatnej)a svým charismem naprosto zastínil slavné české herce(Lukavský,Prachař,Kodet) ()

Paity

Je jasné, že první světová válka byla ukázkou bezhlavého masového zabíjení nepřátel, ale vlastně i svých vlastních vojáků za cenu postupu o pár stovek či desítek metrů. Signum laudis jde vlastně po vinících tohoto běsnění, za kterým vždy stáli a vždy budou stát lidé. ()

Rozjimatel

2,5 O psychologickú drámu sa nejedná, na to sú tie postavy príliš plytké, skôr len také karikatúry. Javí sa mi to skôr ako snaha o absurdnú protivojnovú drámu, ktorá sa ale podarila len čiastočne. Problémom je, že sa to miestami javí ako televízna inscenácia, hlavne hereckými prejavmi a kulisami. Naproti tomu, prijemne som bol prekvapený bojovými scénami, ktoré sú na takýto film nakrútené celkom slušne. Výborný je Vlado Müller v roli kaprála Adalberta Hoferika a z ďalších hercov ešte Josef Bláha ako hejtman König. Filmová hudba nie je veľmi zvládnutá, na rozdiel od viacerých používateľov mi ani tak nevadila tá syntetická dramatická hudba, ako skôr tá nezmyselná dychovka, ktorú Liška tak rád a často nadužíval aj tam, kde sa to vôbec nehodí. ()

1945

Film působí chvílemi téměř jako parodie první světové války, ale i přesto je jeho hlavní myšlenka dobrá ()

Eruntano

Zřejmě charakteristické Křižanovo téma rozkrývající zlo zpodobněné lidskými sviněmi (viz vesničtí kmotři v Sekalovi: dokonalá paralela ke zdejšímu velitelskému štábu). Skvěle napsaná je hlavně postava kaprála, který rozhodně není fanatik, jak se tu mnozí domnívají. Je to prostý chlapík, který nedovede domyslet důsledky toho, když aktivně plní svoji roli, své rozkaty. Chlapík, kterého si pochvalou a medailí zavážete jako dítě cukrátkem. A chlapík, který i umře aniž by byl schopen pochopit proč. Je to postava nejednoznačná, která také tropí spoustu zla, ale visí nad ní přetěžká otázka: nakolik za to vlastně může (a máme Adalbertem spíš opovrhovat nebo ho litovat?). Bylo by ale ještě lepší, kdyby byl ve filmu vykreslen precizněji a bohatěji. Filmové vyprávění se mi vůbec zdálo trochu vachrlaté. Postavy ani téma dlouho jako by se nechtěly vyloupnout. Zůstávaly poněkud mlhavé, beztvaré. U nejedné scény jsem nevěděl, co si o ní mám myslet. Ve strhujícím závěru do sebe ale vše dokonale zapadne a příběh se završí naprosto plnohodnotně. ()

ArthasKarfa

Příběh Velké války, povinnosti k vlasti a to všechno v podání skvělých českých herců. Opravdu jsem netušil, že česká kinematografie kromě notoricky známého filmového zpracování Švejka, dokázala vytvořit takové fantastické a realistické dílo z prostředí První světové války. Výzva pro českou televizi, dávejte častěji podobné filmy, ať neupadnou v zapomnění a ať si pod pojmem český film lidé nepředstaví jen dokola omílané filmy, které běží na obrazovkách třeba i 4x do roka. ()

Renfield

"Voják se vojákem musí narodit". Vlado Müller se jim narodil, svým výkonem to snad více než potvrzuje. Své slavnější kolegy nechává ve stínu a to i přesto, že taktéž odvedli výborný výkon, především Josef Bláha. Kaprál Hoferik, příkladný voják, který by pro armádu a "svou" vlast udělal vše. Co ale udělalo vedení armády pro něj? Udělilo mu Signum laudis a "přijalo ho", alespoň do doby... hold i takto to ve slavné Rakousko-uherské armádě jistě chodilo. Jiří Křižan a další válečný scénář, není překvapením, že je opět výborný. Ve spolupráci s Martinem Hollým vznikl jeden z nejlepších válečných filmů všech dob, film o obyčejných vojácích a neobyčejné vrchnosti. Hned úvodní kvalitně natočená bitevní scéna vtáhne do děje, poté se vše uklidňuje, tedy co se bitev týče. Film se stává psychologickým válečným dramatem, objevuje se hejtman Bruno a další silná scéna, jeho proslov. Nejen v této části filmu dominuje hudba Zdeňka Lišky, výborně dotváří atmosféru deprese a nejistoty. Následuje cesta k vrcholu dění, slzy v očích kaprála Hoferika v až nečekaně brutální scéně vraždění koní palicí. A závěr, ten nejsilnější... svědků netřeba, vrchnost se ukáže v pravém světle, jejich cesta do vykoupení snad neměla šťastného konce, kéž by. Ještě pár nutných slov k "oficiálnímu textu distributora". To že odhalí až příliš, je žel častý problém těchto textů, ale věta "Situácia sa však vyhrotí v momente, keď statok obkľúčia nemeckí vojaci." je něco neskutečného! Statek obklíčí jednotky spojenců? Aha! 85% ()

thunnus

Docela dobrý film, z kterého ale kouká komunistická propaganda o statečném vojáku (proletáři?) Hoferikovi, kterého zradí velitelé a nechájí ho popravit a sami se vzdají místo aby riskovali život a zkusili se dostat s JEHO vedením do bezpečí. ()

in nomine

Mé oblíbené historické téma 1.svět. válka, zfilmovaná Martinem Hollým. Díky skvělým hereckým výkonům taky skvělý film.Vyznamenání Signum Laudis by zřejmě obyčejný kaprál nikdy nezískal, ale samozřejmě na tom staví film, a je vystaven dokonale. Škoda, že hrůzám této války se věnovalo málo tvůrců. ()

Horak

Zajimavý film postavený na velmi dobrých hereckých výkonech a vynikajícím scénáři. Vlado Muller podává ve své životní roli výborný výkon, který zdatně doplňují další. Užasnou postavou je hejtman Bruno Koenig Josefa Bláhy, který exceluje a mírně převyšuje všechny ostatní a samozřejmě baron Kostolany v podání Jiřího Kodeta, role šitá na míru. ()

ypres.bass

Fanatismus škodí v každé míře, ale to se nám to z gauče kecá... Hluboce propracované postavy kterým není nic svaté a neštítící se ničeho. Kromě skvělého V.M. musím pochválit i Josefa Bláhu za jeho hejtmana. ()

Aere

Skvělé psychologické válečné drama s vynikajícím Vlado Müllerem v hlavní roli. Taková česká verze Paths of Glory, neméně zdařilá. :) ()

Everyone

Tento film není jen antiválečným počinem, nýbrž i dokonalou nadčasovou alegorií chování mocných, která se v současné době projevuje zejména na ekonomickém poli. ___ Výborný, vážně výborný Vlado Müller. Josef Bláha se své role zhostil rovněž nezapomenutelně. ()

zdeny99

Syrový válečný film z první světové války. Celý se odehrává na frontě, což známe spíše ze zahraničních filmů a ne z čsl. produkce. O to více můžeme být rádi za tento válečný skvost, ve kterém je detailně zpracovaná první světová válka. Pod neustálou válečnou vřavou výbuchů děl a granátů, střel z pušek a kulometů zažívá peklo rota čsl. vojáků pod vedením fanatického generála Hoferika. Vedle propracovaných válečných akcí je tu i nezapomenutelná scéna s usmrcením koní, a to tím, jak je otřesná. Herci a jistě i spousta kaskadérů podávají ty nejlepší výkonu, nad nimiž nejvíce vyniká Vlado Müller ve své životní roli. Slepě plní rozkazy svých nadřízených tak, že žene své vojáky na smrt a poté i své velitele. [2268. hodnocení, 142. komentář, 82%, 891. nejlepší film] ()

Heavyman

Četl jsem, že u nás neumíme natočit kvalitní válečný film, myslím, že film Signum laudis je důkaz, že umíme, nebo alespoň uměli. Žádnou komunistickou propagandu jsem v něm neviděl. Film má skvěle vytvořené prostředí a spoustu zajimavých postav i když třeba nemají nějaký důležítý význam pro děj. Hlavní postava kaprála Hoferika mi moc sympatická nebyla, před řadovými vojáky si hrál na kápa a že bez něj by se neobešli a důstojníkům pro změnu zase lezl do zadku a oni ho měli stále za méněcennýho a nakonec na to doplatil a to se mi právě líbilo. ()

drankeryth

Konecne dalsi film odohravajuci sa pocas 1. svetovej vojny, ktorych zas nie je tolko, ako filmy z druhej svetovej vojny. Zaciatok filmu ma rychlo navnadil, pretoze bitka medzi zakopovymi vojakmi mi prezradzalo, ze to asi bude riadne vojnovy film, kde nebude nudza o tuhe boje. Boj zas tak dlhy nebol a dalej sa len vyvijali vztahy medzi vojakmi, kde Vlado Muller dobre zahral postavu kaprala. Bol pekne drsny voci svojim podriadenym a daval im to aj dost najavo:) Dalsi nepatrny boj sa odohral az pri konci filmu, ked sa tam mala cata vojakov stretla s ruskymi vojakmi. Ani ste sa nenazdali a bolo cochvila po boji. Film je skor o zivote pocas vojny a nie o samotnych bojoch, co mi aj troska vadilo. ()