Signum laudis

TV spot

O rozkazech se nediskutuje. Ani o těch nesmyslných... Koncem první světové války jsou rakouští vojáci na ruské frontě těžce decimováni. Po smrti všech polních důstojníků se velení v bitvě ujme řácký kaprál Hoferik (V. Müller), který udrží pozice i za cenu nesmyslných ztrát na životech. Jeho slepá oddanost říši vyvolává opovržení jak u obyčejných vojáků, tak u Hoferikových nadřízených. Nově jmenovaný náčelník štábu, neschopný generál Berger (I. Prachař), však osobně dorazí na bojiště se svitou dalších důstojníků, aby v zájmu zvýšení morálky mužstva vyznamenal Hoferika Vojenskou záslužnou medailí Signum laudis (lat. Odznak chvály). Jednotka i s generalitou se však dostane do ruského obklíčení. Jediná cesta zpět do rakouského týla vede přes les, ve kterém se vyzná jen Hoferik. Dovést důstojnickou smetánku do bezpečí je však těžší, než si kdokoliv původně představoval. Pro slabosti a pochyby však nemá Hoferik žádné pochopení, a to ani když jde o generály… (Česká televize)

pestak

Hrdinou je bývalý koňský handlíř kaprál Hoferik, který na ruské frontě převezme velení po padlých důstojnících. Na statek, kde jsou vojáci ubytovaní,přichází štáb. Generál Berger dekoruje Hoferika řádem Signum laudis a nabídne mu místo správce. Nenávist vojáků k Hoferikovi se však stupňuje. Když statek obklíčí nepřítel, generál Berger na Hoferikovu radu pošle pluk přímo proti němu,aby se malá skupina se štábem mohla pokusit dostat se z obklíčení. Nakonec si i štáb uvědomí, že je jedinou šancí vzdát se, ale nejdříve se musí zbavit fanatického Hoferika. V kritické situaci je to jen on, kdo nechápe realitu,a proto ho zlikvidují. Působivě podaná atmosféra,živé dialogy a vynikající herecké výkony napomáhají účinnému vyznění základní humanistické myšlenky, jednoznačně odsuzující jakoukoli formu militarismu s fanatismem. ()

SAINTS

Skvely film režisera Holleho,ktorý poukazuje na nezmyselnost vojny a to,že si to vo vojne vždy odskaču chudobní pešiaci.Vykon Vlada Múllera je fantasticky."A čo mu vy svine verite". ()

ostravak30

Největší nesmysl lidského počínání jsou války a zbraně. A armáda. Většina velitelů byli, jsou a budou bezmozci, kteří jen slepě plní rozkazy a někteří dokonce i válku milují. V prvním světovém konfliktu to ale bylo nejpatrnější. Jaroslav Hašek nepsal úplné nesmysly, když zesměšňoval válečné velitele a armádu jako celek. V tomto filmu je krásně vidět, jak snadno armáda umí ocenit, ale též rychle zatratit. Obětovat. Hlavně, když velitelé neutrpí, obyčejní vojáci, ať si klidně zhebnou. Herecké obsazení ani nemohlo dopadnout jinak než skvělými hereckými výkony a Vlado Mller se opravdu blýskl. Pro mě jistě, když jsem ho dosud viděl jen v pohádce O statečném kováři a seriálu Přátelé zeleného údolí. Jedná se o výborně napsaný film, který tupost, hloupost, ale též zákeřnost lidí u moci - tedy různých oficírů a velitelů, kombinuje s nesmyslností celé války. ()

ivonius

Přenádhernej film, nezapomenutelná a podle mě i Oscarová hlavní role Vlado Müllera který poctivě plní povinnosti a vyslouží si akorát posměch oficírů a nenávist vojínů!Prostě nespravedlivá realita světa! ()

Romadoor

Tak to jsem čuměl. Chvílemi mi to snad připomínalo Platoon. Sice až moc schématický (především zbavení se poslední skupinky vojáků), ale jinak přesvědčivá beznaděj, a to s minimem brutálních scén (likvidace koní). Hoferik byl zase dokonale vystiženej ctižádostivej parchant, kterých se v každý válce našla jistě spousta a mohli za spoustu bezprostředního utrpení. Spíš než fanatik byl prospěchář. ()

carl.oesch

Oficiální text distributora je dost slušný úlet - Situácia sa vyhrotí v momentě, keď statok obklíčia nemeckí vojaci - Rakušané a Němci bojovali za první světové války proti Rusům, "obklíčení" Němci by tedy znamenalo osvobození spojencem a onen pluk, který má na Hoferekovu radu vyslat generál proti "nim" neexistuje, protože Hoferek velí posledním několika jednotlivcům, kteří štáb tvořený vysokými důstojníky ještě "chrání" a zaštiťují. Jinak film na jednu stranu není špatný, zaujalo mně zobrazení onoho rozporu mezi rakouskými Němci (procísařskými a velkoněmeckými...), nicméně jako komornější drama spíše v televizní stopáži by to bylo zajímavější.... ()

Odpocivadlo

Výborne dramatické dielo, Vlado Müller ma presvedčil jeho psotave sa nedalo nič vytknúť. Film ma doslova zaujal aj keď som ho vzhliadol v časoch prepracovaných vojenských akcií (Act of Valor) no takýmto filmom sa žiaden americký patriotyzmus nevyrovná. Toto je obraz histórie z ktorej by sme sa mali poučiť. 100% ()

bart-leby

Co se hvězdičkování týče: Plnou, pucfleku, nebo tě nakopnu… – Hoferik, to je taková svérázná obdoba Švejka. Taky chce bojovat za císaře pána až do roztrhání… Ale zatímco Švejk vždy s těmi nahoře (byrokrati, oficíři apod.) vyjebe, tady je tomu naopak. – Pamětihodný citát z filmu: Čemu, vy svině, vlastně věříte? ()

Fíma

Výborný film, skvělý děj, vynikající herci, jen ta hudba se mi moc nelíbila, i když byla vojenská, zdála se mi nepatřičná (ona ta vojenská hudba k těm jatkám vždycky byla nepatřičná), ale někomu se naopak líbila, takže je to jen subjektivní názor, který mé hodnocení nijak nesnižuje. Asi bych se nikdy nenadál, že jeden z nejlepších válečných filmů, které jsem měl tu čest vidět (a že jich bylo) bude tuzemský. ()

pafka

Hoší, to je panečku příběh. Krásně natočený fakt, že někomu sloužit se zkrátka nikdy nevrátí a je to velmi nadčasové zjištění. Oni se pak dotyčného obratem ruky zbaví a ani se nezačervenají. Jednoduché a funkční. Vlado tu exceluje. Paráda. ()

Gig

Vynikající film Martina Holého o První světové válce a výpovědi o době. Stejně jako máme film Černé Barony a protipól Tichou bolest, oba báječné filmy a každý pojat jiným pohledem - jeden satirický, druhý o skutečné výpovědi ze stejné doby. To stejné bych mohl říct o Dobrém vojáku Švejku a Signum Laudis. Jeden satirický, druhý protiválečné drama. Nejen, že tu je skvělý Vladu Muller a jeho fanatický kaprál. Ale nesmíme zapomenout na Josefa Bláhu a jeho hejtman Brunu. Je stejně mrazivý, tak i místy komický, přitom smutný. Je to stejně nezapomenutelná postava, jako Otto Katz ze Švejka v podání Miloše Kopeckého. Možní se jedná o jednu z nejlepších filmových rolí pana Bláhy. ()

Gortyna

Nedávno jsem viděl vynikající, taky starý, německý film Most, odehrávající se na konci druhé světové války. Tenhle se odehrává na konci té první a je stejně skvělý. A Rusové válčí dál... ()

Vitex26

Velká válka. Konflikt, který je vzhledem k existenci svého o 25 let mladšího bratříčka mnohými nezaslouženě opomíjen. Ani filmaři se tomuto faktu bohužel nedokázali vyhnout. Signum laudis je tak jedním z nemnoha exkurzů do válečné vřavy druhého desetiletí 20. století, navíc na východní frontě. Kdo však je vlastně nepřítelem rakouské armády v Hollého filmu? Jsou to skutečně ruští vojáci, které během snímku takřka nezahlédneme? Nebo je to neschopné velení, pro které je válka jen ozvěnou střelby za zdmi salónů a ložnic? A dává nám na to film vlastně odpověď? Signum Laudis = znamení chvály. I já musím pochválit všechny, kteří se na filmu podíleli a kteří tak divákům přinášejí sugestivní a neopakovatelný zážitek. "A co kaprál?" _ "Je schopný nás před sebou hnát pod bodákem." _ "Je takovým, jakým jste ho udělali. Namalovali jste si ho k obrazu svému." _ "No, tak ho zase smažem, ne?" Souhlas s Brouk, kdepak Horyna... Pro thunnus : Skutečně si myslíš, že cílevědomý a ambiciózní voják, v civilu koňský handlíř a de facto i podvodník, který zejména kvůli vlastnímu prospěchu bojuje za císaře pána, představitele zkostnatělého Rakouska-Uherska, pro které nebylo snad odpudivějšího slova než je revoluce, je představitelem proletáře? ()

reiser

Velice dobré, len dve veci mám proti. Krátka stopáž, kvôli ktorej sa všetko tak nejak ponáhľalo a nevkusná hudba, jak keby vystrihnutá z černých baronov. ()