Signum laudis

Signum Laudis

The Medal

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1980, 85 min

„Signum laudis patrí k tým veľkým vojnovým dielam, ktoré prekročili svoje pôvodné žánrové vymedzenie. Jeho výpoveď nadobudla časovú i priestorovú univerzálnosť a zasahuje nás obnažením desivej dimenzie ukrytej na dne človeka“, ako zhrnuli význam Holleho filmu kritici. Je až nepochopiteľné, že jeden z najlepších čs. (proti)vojnových filmov a de facto prvý v čs. koprodukcii, zapadol prachom, pričom jeho dosah je možné zrovnávať s Kubrickovými "Paths of Glory". Majstrovsky vystavaný scenár, ktorému dominuje dramatický stret precízne zobrazených charakterov s detailne vykresleným sociálnym pozadím, je tvrdou obžalobou nezmyselnosti vojny plnej ironických paradoxov. Jej podstata spočíva v tragédii bezvýchodiskovosti hlavného hrdinu – vojaka odtrhnutého od reality, ktorého fanatická oddanosť stojí v ostrom opozite k stavovskej pýche, arogancii, defetizmu a nesvojprávnosti zbabelých príslušníkov dôstojníckej aristokracie. Kontrast potvrdzuje, že nie sú zúfalé situácie, len zúfalí ľudia i to, že v podmienkach vojny človek nezvíťazí nikdy! Sám režisér definoval film ako "príbeh človeka, ktorý sa stal vojakom, príbeh vojaka, ktorý mal všetky šance byť človekom, ale vojenský militarizmus a jeho mašinéria mu to nedovolili". A v ňom exceluje svojou maximálnou presvedčivosťou Vlado Müller, ktorý je ozdobou tohto nezaslúžene zabudnutého filmového skvostu.(10.11.2008)

"Čemu vy svině vlastně věříte?" aneb výborná česká odpověď na Železný kříž a Stezky slávy. Film doslova nabitý úvahami a oplývající dobře mířenou kritikou. Každá z postav, jakby tu reprezentovala společenskou neřest, ať už třeba proradnost, vypočítavost, alibismus či pohrdání sociálně a společensky nižšími jedinci. Původně nejsympatičtější člen velení Josef Bláha coby hejtman Bruno se ukáže jako největší svině. Jedněmi nenáviděn, druhými pohrdán, zásadový při plnění povinností, takový je kaprál Hoferik, férový muž se smyslem pro zodpovědnost, jemuž de facto zlomí vaz takřka až fanatická víra ve vlastní ideály. Ideály, které elita káže, ale které jsou jen vyprázděnými pojmy, protože jde-li o kejhách, veškeré cnosti jdou stranou. A závěr, co věta, to perla. "Orientujete se, kudy máme jít, pane redaktore?" - "Já se orientuju vždy, generále." Jedinou slabinu představuje hudba, film by si zasloužil nápaditější a bohatší doprovod, ale i tak se přikloním k nejvyššímu hodnocení.(18.5.2013)

Po dlouhé době jsem vyrazil do filmového klubu a nebyl jsem zklamán. Film mě nakonec vzal a ponořil do děje. Největší překvapení pro mě bylo, když jsem zjistil že kaprál Hoferik ani zdaleka nebyl nějvětší šulin ve filmu :). Zajímavá hra se světly, která byla po celou dobu filmu a dodávala zajímavou válečnou atmosféru.(3.10.2014)

Zpočátku celkem obyčejný film o osudu českých vojáků v rakousko-uherské armádě. V poslední půlhodině se však rozehrává přesvědčivé drama, které pozvedá celý film o stupínek výš. Vlado Müller je vážně skvělý, zdatně mu sekundují ostatní členové hereckého ansámblu. Jen ten Zdeněk Liška by se nemusel tak okatě vykrádat, ačkoli je to samozřejmě hudba výborná.(28.3.2012)

Zajimavý film postavený na velmi dobrých hereckých výkonech a vynikajícím scénáři. Vlado Muller podává ve své životní roli výborný výkon, který zdatně doplňují další. Užasnou postavou je hejtman Bruno Koenig Josefa Bláhy, který exceluje a mírně převyšuje všechny ostatní a samozřejmě baron Kostolany v podání Jiřího Kodeta, role šitá na míru.(23.8.2006)

• - Martin Hollý ml. povedal: „Už pri čítaní scenára som myslel na Vlada Müllera s postavou Hoferika, ktorý je drsný a neurvalý chlap, zabijak s obrovskou silou, človek, ktorý si vo svojej naivite myslí, že jedná čestne a statočne, keď v mene cisára ženie na smrť svojich ľudí. A Vlado Müller je skutočný chlap". (Zdroj: skcinema.sk)

• - Ve filmu je scéna, kdy se má Hoferik (Vlado Müller) poprat s Reischlem (Jan Skopeček). Skopeček měl z mohutného a silného Müllera strach, a tak když byl režisér, po několikerém opakování záběru, konečně spokojen, slíbil Müller Skopečkovi jako bolestné čočku, která tehdy v Praze nebyla. Po nějaké době sledoval Skopeček se svou manželkou televizi, kde se shodou okolností objevil právě Vlado Müller, načež se Tichánková důvěrně naklonila k manželovi a pronesla: „Došla nám čočka, měl by sis zase nechat dát od Vlada přes hubu“. (cundak)

• - Aj napriek tomu, že sa film predal do 42 štátov sveta, pre absolútny nezáujem divákov u nás ho stiahli z kín už po troch dňoch. (Raccoon.city)