Signum laudis

Signum Laudis

The Medal

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1980, 85 min

Nadprůměrný a poměrně neznámý snímek české produkce s velmi dobrými výkony hlavních protagonistů. Především Bláha zde září a prokazuje svou mírnou nedoceněnost na českém hereckém nebi. Jeho advokátský proslov má opravdu grády a myslím, že tuto scénu jen tak nezapomenu. Nadčasový snímkek o pánech a kmánech, kde dobro neexistuje a potvrzující, že válka v lidech budí jen to nejhorší. Výborná psychologie všech postav a vyjímečná role pro Zedníčka, protože nehraje ani fotbalistu ani pitomce(vím, že tohle je trochu expresivní). Za jedno shlédnutí film jistě stojí.(2.3.2016)

Konecne dalsi film odohravajuci sa pocas 1. svetovej vojny, ktorych zas nie je tolko, ako filmy z druhej svetovej vojny. Zaciatok filmu ma rychlo navnadil, pretoze bitka medzi zakopovymi vojakmi mi prezradzalo, ze to asi bude riadne vojnovy film, kde nebude nudza o tuhe boje. Boj zas tak dlhy nebol a dalej sa len vyvijali vztahy medzi vojakmi, kde Vlado Muller dobre zahral postavu kaprala. Bol pekne drsny voci svojim podriadenym a daval im to aj dost najavo:) Dalsi nepatrny boj sa odohral az pri konci filmu, ked sa tam mala cata vojakov stretla s ruskymi vojakmi. Ani ste sa nenazdali a bolo cochvila po boji. Film je skor o zivote pocas vojny a nie o samotnych bojoch, co mi aj troska vadilo.(27.12.2011)

,,VOJÁK SE VOJÁKEM MUSÍ NARODIT...“ /// Koncert (hereckej) Vlado Müllera mezi špičkovým obsazením – vod Bláhy po Zedníčka. Pohled do Rakousko – uherský armády během 1. světový. Úpadek morálky a disciplíny … tady jde o tu myšlenku, hrdinství, zbabělost a charaktery, jak hezky vyplouvaj na povrch. Nejen díky válce, ale i kvůli monarchii. Takže – Müller, charaktery a myšlenka: ŠPIČKOVÝ! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Na lidi seru, ale vidět umírat koně… 2.) Přišel za mnou ,,starej“, že prej budu povýšenej. Jo a taky metál že mi daj… /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(2.7.2014)

Aj československá kinematografia mala svoje "na západe nič nové". Film o fanatickom kaprálovi Hoferikovi v majstrovskom podaní Vlada Mullera, ktorý sa snaží na východnej fronte za každú cenu plniť príkazy nadriadených, ale až na konci zistí za čo celá vojnová mašinéria stojí. Sugestívne spracovaná téma militarizmu a plýtvania ľudskými životmi, ktorú len zdokonalujú vynikajúci herci a hlavne nezabudnuteľná Liškova hudba.(16.4.2011)

Film o tom, kde začíná a končí míra chlapáctví za první světové války. A kde metály a vyznamenání, jako je Signum laudis, nemají cenu, pokud chlap není chlapem. A tím fanatický kaprál Hoferik opravdu není. Drama nabízí poutavý pohled do nitra vojáků, kteří mají válečné vřavy plné bajonety. Je překvapivě dobře natočeno a časté slabiny českých produkcí, jako jsou výprava, kostýmy nebo válečné scény, tady sklízí uznání. Martin Hollý film natočil poměrně syrově, bez velkých příkras a znázornění první světové války probíhá o to víc barvitě a přesvědčivě. Dopomáhají k tomu také vynikající herecké výkony všech zúčastněných. I u nás se točily pěkně hustá válečná dramata z války, která není ve filmech, až tak profláklá. 100%(13.1.2012)

• - Martin Hollý ml. povedal: „Už pri čítaní scenára som myslel na Vlada Müllera s postavou Hoferika, ktorý je drsný a neurvalý chlap, zabijak s obrovskou silou, človek, ktorý si vo svojej naivite myslí, že jedná čestne a statočne, keď v mene cisára ženie na smrť svojich ľudí. A Vlado Müller je skutočný chlap". (Zdroj: skcinema.sk)

• - Ve filmu je scéna, kdy se má Hoferik (Vlado Müller) poprat s Reischlem (Jan Skopeček). Skopeček měl z mohutného a silného Müllera strach, a tak když byl režisér, po několikerém opakování záběru, konečně spokojen, slíbil Müller Skopečkovi jako bolestné čočku, která tehdy v Praze nebyla. Po nějaké době sledoval Skopeček se svou manželkou televizi, kde se shodou okolností objevil právě Vlado Müller, načež se Tichánková důvěrně naklonila k manželovi a pronesla: „Došla nám čočka, měl by sis zase nechat dát od Vlada přes hubu“. (cundak)

• - Signum Laudis je bronzové vojenské vyznamenání, které rakouská armáda udělovala svým důstojníkům. (zigot7)