Signum laudis

Signum Laudis

The Medal

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1980, 85 min

Sevřená, naléhavá a působivá moralita. Hollý vystavěl prohnilé panoptikum velení Rakousko-uherské armády, zvěčnil pár velmi silných scén (především Königovo právnické kázání k Hoferikovi je brilantní) a vytvořil méně bombatickou analogii Kubrickových Stezek slávy – univerzální kritiku militarismu, zbabělosti a podlosti pánů, kteří neváhají hnát pěšáky na jatka pro svůj vlastní prospěch. Osobně mě rozčilovala jen syntetitčnost Liškovy hudební stopy, která se do jinak striktně dobového snímku prostě nehodí.(18.1.2010)

Absurdita války a zkurvenost lidské povahy v celé své odpornosti aneb 1. světová válka rovnou z první linie, kde zákopové peklo není nic ve srovnání s psychickými pochody oficírské elity, atrofující to pýchy rakousko-uherského mocnářství v předvečer jeho zániku. Prvotřídní herci, zajímavá hudba a důkaz, že k natočení silného filmu monstrózní rozpočet nepotřebujete. A Müllerův Hoferik? Smutný hrdina a zároveň prvotřídní hovado. 4 a půl*(15.3.2014)

Pro mne neuveritelne herecke obsazeni .Ve filmu se objevi pouze jedna zena.Nezdala se,nesedela mi role pana Prachare jakozto generala-vrchniho velitele.Myslim si, ze na tento post mel byt vybran nekdo jiny.Blaha byl fantasticky, ukazal co v nem je. Scena kdy Vlado Muller zabiji palici kone je natocena velice pusobive, dojem z ni zustava velice silny.(11.11.2006)

Československé válečné drama situované do druhé poloviny roku 1918 někde na východní frontě, kdy je rakouská armáda a vůbec celé císařství těsně před zhroucením. V této nepřiznivé situaci vykoná temperamentní a přitom charizmatický kaprál Adalbert Hoferik, čestný voják a snad jediný věrný stoupenec císařův, statečný, avšak kontroverzní čin. Díky této vojenské akci získá císařské ocenění známé jako Signum laudis neboli Znamení chvály a dostane se tak do přízně velitele štábu generála Bergera, ale také se odcizí prostým vojákům, jeho podřízeným. Monumentální postavu nižšího důstojníka, který vždy plnil rozkazy, naprosto nenapodobitelně zahrál V. Müller. Drama obsahuje spousta silně emotivních scén (tichá smrt koní v lese), nelítostného válečného boje, spoustu skvělých hereckých výkonů a hudbu mistra Lišky. Další velmi výraznou postavou snímek obohatil výtečný J. Bláha, jehož hejman Bruno König, jenž každý den vypil láhev pálenky, s cynicky svérázným pohledem na svět jako první pomyslel na zradu. Vedle generálů I. Prachaře a R. Lukavského se herecky rozhodně neztratil ani vždy elegantní baron J. Kodet , či válečný dopisovatel P. Zedníček. Drama vrcholí konfrontací hrdinství a cti obyčejných vojáků se zbabělostí a neloajalitou důstojnického sboru. Jednoznačně Hollého drama hodnotím maximálně vysokou známkou, neboť podobně kvalitních československých dramat z první světové války je jako šafránu a zejména pro impozantní výkon Müllerův.(2.4.2013)

"Čemu vy svině vlastně věříte?" aneb výborná česká odpověď na Železný kříž a Stezky slávy. Film doslova nabitý úvahami a oplývající dobře mířenou kritikou. Každá z postav, jakby tu reprezentovala společenskou neřest, ať už třeba proradnost, vypočítavost, alibismus či pohrdání sociálně a společensky nižšími jedinci. Původně nejsympatičtější člen velení Josef Bláha coby hejtman Bruno se ukáže jako největší svině. Jedněmi nenáviděn, druhými pohrdán, zásadový při plnění povinností, takový je kaprál Hoferik, férový muž se smyslem pro zodpovědnost, jemuž de facto zlomí vaz takřka až fanatická víra ve vlastní ideály. Ideály, které elita káže, ale které jsou jen vyprázděnými pojmy, protože jde-li o kejhách, veškeré cnosti jdou stranou. A závěr, co věta, to perla. "Orientujete se, kudy máme jít, pane redaktore?" - "Já se orientuju vždy, generále." Jedinou slabinu představuje hudba, film by si zasloužil nápaditější a bohatší doprovod, ale i tak se přikloním k nejvyššímu hodnocení.(18.5.2013)

• - Aj napriek tomu, že sa film predal do 42 štátov sveta, pre absolútny nezáujem divákov u nás ho stiahli z kín už po troch dňoch. (Raccoon.city)

• - Scénář filmu přepracoval Vladimír Kalina do knižní podoby, která vyšla v roce 1988 pod stejným názvem „Signum laudis“. (skudiblik)

• - Ve filmu se baví vojín Steiner (Jan Pohan) s vojínem Konopáskem (Jan Skopeček) o svém synovi, kterému je jedenáct let. "Steinere, tahle válka jednou skončí, ale až vyroste další bojová síla, tak může bejt druhá...to bude mít tvůj kluk akorát správnej kaprálskej věk...to zní pěkně...kaprál Steiner." Jasný odkaz na desátníka Steinera, hlavního hrdinu filmu Železný kříž, kterým je Signum Laudis inspirováno. (Slimak)