Signum laudis

Medal, The

Drama / Psychologický / Válečný

Československo, 1980, 84 min

Nezmyselnosť vojny, ale podaná trochu inak, než ju poznáme od Kubricka. Z mnohých dialógov mi išlo akoby švejkovské poňatie vojny a zvýrazňovala to hudba, občas dychovka ako z komédie a občas nedefinovateľné tóny, keď išlo do tuhého. Vlado Müller sa tu hraje nielen ráznou postavou, ktorá mu vždy išla, pästnými súbojmi, na ktoré mal predpoklady, ale aj kladivom, čo boli najmučivejšie scény v histórii čs filmu. Aj napriek všetkým nespochybniteľným kvalitám ma to až tak nebavilo, hlavne v prvej polovici, tá druhá, to už bolá iná káva. (19.3.2016)(24.3.2013)

Konecne dalsi film odohravajuci sa pocas 1. svetovej vojny, ktorych zas nie je tolko, ako filmy z druhej svetovej vojny. Zaciatok filmu ma rychlo navnadil, pretoze bitka medzi zakopovymi vojakmi mi prezradzalo, ze to asi bude riadne vojnovy film, kde nebude nudza o tuhe boje. Boj zas tak dlhy nebol a dalej sa len vyvijali vztahy medzi vojakmi, kde Vlado Muller dobre zahral postavu kaprala. Bol pekne drsny voci svojim podriadenym a daval im to aj dost najavo:) Dalsi nepatrny boj sa odohral az pri konci filmu, ked sa tam mala cata vojakov stretla s ruskymi vojakmi. Ani ste sa nenazdali a bolo cochvila po boji. Film je skor o zivote pocas vojny a nie o samotnych bojoch, co mi aj troska vadilo.(27.12.2011)

Film o tom, kde začíná a končí míra chlapáctví za první světové války. A kde metály a vyznamenání, jako je Signum laudis, nemají cenu, pokud chlap není chlapem. A tím fanatický kaprál Hoferik opravdu není. Drama nabízí poutavý pohled do nitra vojáků, kteří mají válečné vřavy plné bajonety. Je překvapivě dobře natočeno a časté slabiny českých produkcí, jako jsou výprava, kostýmy nebo válečné scény, tady sklízí uznání. Martin Hollý film natočil poměrně syrově, bez velkých příkras a znázornění první světové války probíhá o to víc barvitě a přesvědčivě. Dopomáhají k tomu také vynikající herecké výkony všech zúčastněných. I u nás se točily pěkně hustá válečná dramata z války, která není ve filmech, až tak profláklá. 100%(13.1.2012)

"Železný kříž" po Česku. Atmosféra 1. světové války (nevím, proč se jí filmaři tak urputně vyhýbají) je skvělá, bláto je blátem, krev je krví (snad) a bitevní vřava zní opravdu nepříjemně. Vlado Müller byl naprosto jedinečný. Z každého jeho rozkazu mi šel mráz po těle a po celou dobu jsem mu držel palce i na nohou. Jinak velice potěšil ještě Josef Bláha coby hejtman Bruno či Ladislav Frej v roli jediného férového důstojníka. Neskutečně dynamicky natočená je úvodní bitva, milostná scéna působí velice příjemně a oproti tomu pasáž, kdy drsňák Hoferik se slzami na krajíčku zabíjí palicí své milované koně, je jednou z nejdrsnějších a zároveň nejsmutnějších scén, které jsem kdy ve filmu viděl. Režisér Martin Hollý stvořil takřka dokonalý (proti)válečný film, převyšující o několik čísel svoji knižní předlohu, která neoplývá tak brutálně cynickým závěrem, navíc doplněným geniálně kontrastním optimistickým maršem Zdeňka Lišky. 100%.(8.11.2009)

Ryze válečný film Signum Laudis o absurditě jednak udílení, ale také plnění rozkazů během první světové války. Svým obsahem zaostává za špičkovými československými filmy v mnohém. Nicméně, některé silné scény (zahájení útoku, rozhovor s hejtmanem, utracení koní, poprava kaprála) dokážou povzbudit a navnadit k bedlivějšímu sledování, protože znamenají jistou parafrázi k častým negativním jevům mající vliv na prezentovanou dějinnou dobu. Míra nesmyslnosti chování štábu graduje během obklíčení ruským vojskem, přičemž nastavený kritický pohled od tvůrců směrem ke způsobu vedení války ze strany štábu je zjevný po celou délku děje. Lze jen těžko najít podobný projekt natočený na území Československa s tak odvážným názorem na průběh první světové války.(28.1.2014)

• - Ve filmu se baví vojín Steiner (Jan Pohan) s vojínem Konopáskem (Jan Skopeček) o svém synovi, kterému je jedenáct let. "Steinere, tahle válka jednou skončí, ale až vyroste další bojová síla, tak může bejt druhá...to bude mít tvůj kluk akorát správnej kaprálskej věk...to zní pěkně...kaprál Steiner." Jasný odkaz na desátníka Steinera, hlavního hrdinu filmu Železný kříž, kterým je Signum Laudis inspirováno. (Slimak)

• - Premiéra filmu sa konala 30.1.1980 v Bratislave v kine Slovan. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Slovné označenie "Signum Laudis" znamená v preklade "vec cti". (Jello Biafra)