Epizody(3)

Wysch

No jo, on ten poslední záběr na odjíždějící pohřebák je přeci všeříkající. První díl mě mile překvapil svoji kamerou, kompozicí a klidným střihem a v zásadě i storytellingem a všechno to vypadalo na chutné menu, režijně silné, herecky perfektně zmáknuté ze strany Dvořáka a Trojana. Druhý byl spíš taková polévka před hlavním chodem, a třetí díl - hlavní chod - se zhruba v polovině převrátil do směšného dezertu, který si z diváka udělal dobrý den. Přesto mě nejvíc překvapily až závěrečné titulky, které jsem si musel pozastavit, protože z Michala Runy se stal Ivan Runa a já začal přemejšlet, jestli to nemá nějakou symboliku. Hehehe. V každým případě technický kvality si triptych udržel až do konce, hlavně kamerově a střihačsky, ačkoliv musím přiznat, že úvodní prolog s prostříháním Vagnerová > CGI had na šutru > Vagnerka > Oldřich Navrátil > had na šutru atd. byl zbytečně repetitivní. Naopak kamera byla skvělá, kompozice, barvy, nasvícení, a v zásadě si to udržela až do posledních chvil celého triptychu. Hudba hrozně zastaralá, tak nějak polovina osmdesátých let. Z vypravěčskýho hlediska mi chybí katarze Hádkova charakteru, kterýmu se zprvu dalo dost místa, jako kdyby měl nějaký hlubší význam. Jinak samozřejmě, že poslední zhruba půlhodina je výsměch, to se nesmí brát vážně. Triky slabé, je vidět levná produkce. Režijně ale velmi silné, začínám chápat, proč je (v době psaní tohoto komentáře) Strach všude, kam se podívám. Scénář měl prostě zůstat při zemi a ten mysticismus ztvárnit stejně cynicky, jak se k němu celou dobu stavěl. ()

Praxis

Paráda. Czech tývý natočila po dlouhé době luxusní tv film s neobyčejně vtahující mysteriozní zápletkou. Dokonce - a to se mi nestalo už dlouho - jsem se místy docela i bál. Skvěle natočený film v podání vynikající režie Stracha s plejádou českých hereckých es (a to i v malých rolích - taková Jana Štěpánková je prostě boží). Nemůžu než doporučit druhý i třetí díl. ()

Asgy

Slušný počin ČT, s dobrým obsazením a slušnou zápletkou. Zakončení na mě bylo trochu moc, ale jinak jsem se nenudil. ()

Historik

S hodnocením mám problém. Jednoznačně kladně hodnotím režii, Strach je opravdu třída. Bohužel mám ale výhrady ke scénáři, který má slabá místa. Vyloženě na rozpacích jsem pak s koncem. Takže to byl vlastně sešup. Nejlepší byl první díl, ten mě navnadil, mělo to šťávu. Druhý díl byl slabší, tady už jsem měl strach, kam to povede, a u třetího dílu jsem se bohužel na několika místech smál. Celkově šedesát až sedmdesát procent. ()

ivishka

POZOR!Může obsahovat SPOILERy: Jiří Strach je opravdu slibným režisérem, ale chyba opravdu není na straně režie. Příběh byl skutečně poutavý a zajímavý, ALE...Čekala jsem normální kriminalistický příběh, ve kterém se bude skrývat pouze jedno mystérium, a to původce toho všeho - čili vrah. Nikdy mě ale nenapadalo, že se do tohoto třídílného tv filmu/seriálu připlete i (hlavně v posledním díle) docela velké množství "pohádek" a "povídaček" - nebo jedna bába povídala či bible jako taková. Zalíbila se mi myšlenka o tom podivném vyobrazení v Ďáblově bibli - a také úvaha nad tím provedením, to bylo dokonale promyšlené. I po herecké stránce(většinou)byl tv film/seriál zajímavý. Škoda toho science fiction ke konci. Pochvala patří hlavně hercům: Ivan Trojan, Jiří Dvořák mě mile potěšil, Vojtěch Dyk a Kryštof Hádek(neříkám, že všichni ostatní hráli špatně - jen mě tihle čtyři herci zaujali nejvíce). ()

Sandiego

Velmi příjemná televizní žánrovka zvládnutá filmařsky, herecky i co se příběhu a gradace týče. Některá klišé a zbytečné chyby výsledný dojem příliš nekazí, nepříliš napětí bohatě vyváží fantasy závěr s opravdu hutnou atmosférou, Strach se stává králem původní televizní tvorby a snad toto brzy potvrdí i na plátnech kin s bohatšími prostředky! ()

elizabeth_ba

Sice žádnej zázrak ale ani úplná hrůza, i když občasným výbuchům smíchu jsem se fakt ubránit nedokázala (při některých proslovech, zvláště Štěpánkové a Dyka). Historická data použili dvě (1212 a 1306), kdyby použili ještě 1278, tak jsme zde měli všechna, která si v souvislosti s vrcholným středověkem je (doufám, že i dnes) gymnaziálně vzdělaný člověk schopen vzpomenout ještě i po dvaceti letech od maturity, takže z hlediska historie toho moc pokazit nemohli. Ohledně vizuálních efektů souhlasím s Kolssteynem a ohledně zbytku s flankerem.27 (přičemž okolnosti vraždy Václava III. vyvolaly v mém případě nikoli pouze mírné pochechtávání ale v úvodu komentáře avizovaný výbuch smíchu) a to patlání věd a pavěd dohromady mě taky zrovna nenadchlo. ()

buldock

První dva díly příjemně navnadily , ale ten poslední to všechno dokonale pohřbil a to zejména scénáristicky slabou a velmi úsměvně natočenou pointou ,škoda. 45% ()

Magyar

"Splet sis dveře strejdo vole" neměl pravit Vojta Dyk Dvořákovi v klubu, ale přicházejícímu satanáši u "brány nebes". A byla bych spokojená. ()

blackrain

Podle pověsti žil kdysi na východě Království Českého v podlažickém klášteře mnich, který byl za svůj hříšný skutek odsouzen k zazdění zaživa. Přemýšlel jak by se mohl vykoupit. Nabídl opatovi, že opíše Písmo svaté do největší knihy na světě. Mnich ale brzy poznal, že přislíbil něco nesplnitelného. Zavolal si na pomoc pekelníka a ten mu pomohl dílo dokončit za jedinou noc. To praví legenda. První zmínky o Ďáblově bibli pocházejí z roku 1295. Byla vytvořena okolo roku 1229 v malém benediktínském klášteře, v Podlažicích u Chrudimi. Codex Gigas je velmi inspirativní materiál. Filmů zabývajících se mystikou a různými legendami je u nás zoufale málo. Neuškodilo by tento žánr trochu více rozvinout. Na první pokus velmi solidní záležitost. Mohu vyzdvihnout výkony pánů Zindulky, Němce a Trojana (podoba s Robertem Langdonem), k ostatním se vyjadřovat nebudu. Jediné mínus celého příběhu bylo, že šlo o tři díly. Tak že všechno bylo takové roztahané. Kdyby šlo pouze o jeden jediný celovečerní film, mohla z toho být mnohem svižnější výborná kriminálka s velmi zajímavou zápletkou. Ovšem, i tak měl film něco do sebe. Česká televize nabírá nový dech. ()

Maq

Trapné... vulgární... blbé. --- Ovšem, mediální hlavouni nám pohotově vysvětlí, že nejsou prachy. To je ovšem jen povrch pravdy. Vlastní příčinou naší bídy materiální i duchovní je barbarská česká nenávist vůči čemukoli znamenitému. Bigotní atheismus a socialismus. Nevím jestli je na nás seslal ďábel, ale život s nimi je rozhodně peklem. ()

stration

Hlavní duo Trojan, Dvořák mám prostě rád. Trochu tajmna a mystiky taky. Jiří Strach je dobrej režisér. Geislerová mi taky nevadila a i hvězdné obsazení vedlejších rolí potěšilo. Těším se na další díly. ()

Marw

Díl první 75% Díl druhý 70% Díl třetí 75% Ve mě to zanechalo kladný dojem a na české poměry jsem překvapen. ()

type_B odpad!

Tento televizácký (vypůjčeno po úvaze od Igiho B.) film jsem viděl při televizní "premiéře". Bohužel jsem se nedostal k poslední části, a můj komentář tak nebude zcela objektivní. Proklamované názory o "čisté žánrovosti" snímku (Radek99) bych spíše interpretoval jako eklektické míšení těch nejhorších klišé různých žánrů. Žánrový film - v tom smyslu, že by naplňoval pravidla daného žánru, a ještě je rozvíjel, Ďáblova lest imho skutečně není. Je to odporná směska nevyvážených prvků - skombinovat krimi a mysteriózní element se musí umět, protože nabude-li mysteriózní prvek navrch, potlačí logickou stavbu detektivky. A k tomu už musí být dobrý důvod, protože jinak vyznívá celý příběh do ztracena. (O scénáristické detektivní impotenci nemluvě.) Film hodnotím s velkým odstupem několika měsíců - je více než symptomatické, že diskuse - i když vyostřená - pominula během několika týdnů - nebo snad dnů? po odvisílání v tv. Zajímalo by mě, co se s filmem stane teď, podle mě po něm už neštěkne ani pes. Mohli by ho vydat na dvd, ale pochybuju, že by si rozumný člověk toto dílko koupil. /Pozn.: Komentář Magyar v tomto případě vnímám jako pervertovaný žert. Magyar je - řečeno známým frazémem - liška podšitá./ ()

vanadium

Hodně povedené! Šifra Mistra Leonadra v českém kabátě. Místo Hankse Trojan, místo Svatého grálu Ďáblova bible. Překvapilo mě, jak důmyslně a nijak povrchně je využito historických fakt, opravdu chválím. Scénáristicky perfektní od počátku do konce, všechno se úžasně prolíná, navazuje i uzavírá, fakt bomba. Napětí i nejistota, jak to všechno ve skutečnosti je, fungují skvěle. Jediné, co mi výrazněji vadilo, byl soundtrack. K filmu se nehodil a jeho atmosféru dost podkopával. Kdyby byl více Zimmerovský, dokázal by Ďáblově lsti dát další důležitý rozměr a nebýt některých ostatních drobných nedostatků, zvažoval bych i pět hvězdiček. ()

FilmFan24

Příjemné překvapení! Že Jiří Strach jako režisér umí, potvrzuje i tady. Zručné navození atmosféry hned od začátku, typově vhodní herci a zajímavý příběh s nádechem satanismu. Až zamrzí, že tento pro televizi určený třídílný film se nehraje v kinech. Hereckému obsazení vévodí v hlavní roli Jiří Dvořák, jehož kriminalista je se svými lidskými problémy uvěřitelný, Geislerové "drzé chování" konečně neruší no a Trojana netřeba chválit. Z mladé herecké generace se neztratí určitě Tereza Voříšková a Vojtěch Dyk. ()

hygienik

Veľmi rád by som dal 4 hviezdy, lebo dej bol zaujímavý, tri týždne som na to čumel ako prikovaný. A to napriek tomu, že sa jednalo o zlátaninu vezúcu sa na vlne da Vinciho kódu. Lenže slabín tohto filmu je viac: krývajúci scenár (altruistický satanista), kamera na úrovni domáceho videa, slabšie herecké výkony a súhrn trilerových klišé (hypnóza na pořadu dne). ()

Skip

První dva díly velmi dobré, ovšem závěrečný třetí to celé pořádně shodil. Chvílemi to sklouzávalo skoro k trapnosti, což je velká škoda. ()