Noční můra v Elm Street

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2010, 92 min

Ach jaj, kam sme sa to dostali. Pôvodný film od Wesa Cravena som nevidel takže nemôžem zrovnávať ale tento nový remake ma viac zabavil ako videsil. No na to, že je tam R-kový rating, je absencia krvi a gore scén na najvyššej úrovni, to Freddy vs. Jason bol masaker oproti tomuto. Čo sa týka jednotlivých scén tak jedna vražda jednej nemenovanej osoby (pri tejto scéne burácalo celé kino) bola fakt na popukanie (bodaj by nie, keď to vyzeralo ako keď duch znásilnoval Tori Spelling v Scary movie 2). Alebo záverečná scéna a Freddyho "Mokrý sen" kde som sa smial na plné ústa a začínal uvažovať, či nejde náhodou o komédiu. O samotnom Freddym Krugerovi nemá význam nić ani písať, ten na toho starého nemá ani omylom, starý dobrý Robert Englund a jeho démonický look nikto nenahradí. Ale keď som dal remaku Piatok 13-teho 3*, musím dať aj tomuto filmu hoci to nie je žiadna sláva.(23.8.2010)

Konečne nejaký horror, ktorý nie je založený len na krvi s cieľom znechutiť ( Saw ), ani na tom, že čím viac krát sa zľakneš, tým lepší to je horror ( Grudge, Final Destination, Resident Evil, ... ), ale na čakaní na smrť, nervoch, proste záberoch z ktorých miestami ide mráz po chrbte. Zranenia tam pôsobia dosť realisticky ( z 1cm hlbokej reznej rany nevystreknú 2 litre krvi ako u iných stupídnych horrorov ) a pridáva tak na pôžitku z pozerania. Tento film nie je nič extra, no nemám mu ani čo vyčítať... príjemné spracovanie, slušný scenár, primeraná hudba, realisticky pôsobiace efekty, absolútna nepredvídateľnosť deja... jednoducho horror na úrovni, ktorý sa oplatí pozrieť si :)(1.11.2010)

Nechápu zdejší hodnocení a podle mě je úplně mimo mísu. Všichni se asi nemohli dočkat a podívali se na nějaký hrozný kinorip, to se nedívím, že se jim to nelíbilo... Kdo si počká, ten se dočká. Já si počkal a novou Noční můru jsem si užil, hodně užil. Příběh je takový jaký ho známe, atmosféra podle mě naprosto skvělá a scény ve spánku s Freddym opravdu parádní. Námět zabijáka ze snů je super, ale za to nemůžeme tento film chválit. Za co ho naopak můžeme pochválit jsou povedené efekty, které velice dobře dopomáhají k tomu správnému napětí. Hlas Freddyho je taky velmi zdařilý a co se samotného děje týče, tak mě rozhodně nenudil. Některé scény byly trochu mimo, ale jinak můžu říct, že chování postav nebylo nijak nelogické. 70%(10.10.2010)

Jo, v Elm Street už zase spánek představuje smrtelné riziko a mladí lidé tady umírají jako na běžícím pásu. Pánové Bay, Strick a Bayer vzkřísili po letech hororovou legendu a vzali to hodně po svém. Film se totiž od svých mnoha starších "nevlastních" bratříčků poměrně odlišuje a není to jen změnou hlavního představitele a jeho nepříliš povedenou maskou. Poprvé jsem totiž s postavou Freddyho Kruegera ani trochu nesympatizoval, protože je zde vylíčen jako nechutný pedofil a Jackie Earle Haley možná proto až záměrně pozbývá charismatu svého předchůdce Englunda. Film více pracuje s reálnými prvky a záměrně vynechává hlášky, nebo jakýkoliv náznak komediální nadsázky. I se snem pracuje "reálnější" formou, než tomu bylo dříve a nezabíhá do nějakých excesů. Celkově se mně zdálo, že původní film do značné míry ironizuje. Debutující režisér na filmovém hororovém poli Samuel Bayer vůbec nic nezkazil a umí udržet zdatně hororové tempo, hororovou atmosféru a i výběr mladých herců nebyl nejhorší (Katie Cassidy byla stejně nejlepší) a divák si může zatipovat, v jakém pořadí jednotlivé postavy zemřou. Nová verze se mně líbila víc, než všechny původní filmy s Freddy Kruegerem, ale mám s filmem drobný problém. Nemám moc rád filmy pracující na bázi snu, ale tady jsem to tak negativně nepocítil. 80%(25.7.2010)

• BadoXXII

Časy sa menia a filmy sa prispôsobujú dnešným generáciám. Na novej Nočnej more to vidieť veľmi (hlavný hrdinovia, rýchly strih, lacné lakačky...). Síce som nádaval už aj na starý originál (za najvydarenejšiu časť série považujem trojku), ale to čo predviedli tvorcovia v novej verzii, sa len tak nevidí. Je absolutnou záhadou, že technika je v dnešných časoch niekde úplne inde, ako takmer pred 30 rokmi, ale na filme to absolutne nevidieť (myslím kvalitu efektov, masiek atď.). Freddy pôsobí smiešne (jeho maska a predstaviteľ je obrovský fail) a absolutne neškodne, EMO mládež rozčuluje, úmrtia sú absolútne bez nápadu a nudia, hororové napätie chýba (to však viacmenej chýba celej sérii) a od odpadu to u mňa zachraňuje len úplný záver (podarená smrť+song All I have to do is dream).(7.11.2011)