Noční můra v Elm Street

Nočná mora z Elm Street

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2010, 92 min

• Mr.Apache

Já a Freddy (statistika): 01. A Nightmare on Elm Street (1984, Wes Craven) - poprvé viděno koncem roku 1989 na VHS. Můj v pořadí třetí zhlédnutý film s Freddym Kruegerem. Od té doby viděno přibližně 15x (VHS, DVD, PC), v letech 2004 - 2005 také 2x na velkém plátně. /// 02. A Nightmare on Elm Street 2: Freddy's Revenge (1985, Jack Shoulder) - poprvé sledováno koncem roku 1989 na VHS. Můj v pořadí čtvrtý zhlédnutý film s Freddym. Repete snad jenom jednou. /// 03. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors (1987, Chuck Russell) - poprvé vychutnáno koncem roku 1989 na VHS. Můj v pořadí pátý zhlédnutý film série. Od té doby nadšeně sledováno cca 20 - 30x (VHS, DVD, PC), mj. v létě 1992 také v kině. Na velkém plátně pak viděno ještě 2x v letech 2004 a 2005. /// 04. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (1988, Renny Harlin) - prvně s posvátnou hrůzou spatřeno na videu v září nebo v říjnu 1989. Můj úplně první film s Freddym! Od té doby viděno ještě asi 10x (VHS, DVD). /// 05. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child (1989, Stephen Hopkins) - prvně luštěno z příšerné videokopie v září nebo říjnu 1989 (ve stejný den jako NOES 4). V pořadí můj druhý zhlédnutý film s Freddym. Od té doby viděno přibližně 5x (VHS, DVD). /// 06. Freddy's Dead: The Final Nightmare (1991, Rachel Talalay) - poprvé sledováno zhruba někdy mezi podzimem 1994 a jarem 1995 na videu. Opáčko už jen jednou na DVD (cca 2005). /// 07. Wes Craven's New Nightmare (1994, Wes Craven) - poprvé zhlédnuto na VHS někdy mezi podzimem 1994 a jarem 1995 s častým využitím rychloposuvu. Od té doby (po mnoha pokusech) viděno dohromady jednou (půlka v TV, půlka na PC) někdy koncem roku 2013. /// 08. Freddy vs. Jason (2003, Ronny Yu) - poprvé a zatím naposledy viděno někdy v letech 2003 - 2006 na PC. /// 09. A Nightmare on Elm Street (2010, Samuel Bayer) - WTF??(4.5.2014)

• castor

Co si budeme nalhávat – to, že to nedopadne dobře, jsme věděli ještě před projekcí. Šlo hlavně o to, jak moc nenasytní producenti návratem do Springwoodu diváka naštvou. Restart celé série nemá úplně špatné tempo, nabízí pár slušných momentů i ne úplně děsné herce (mezi nimi se v pozitivním slova smyslu vyjímá Fincherův objev Rooney Mara). Jenže když už tvůrci sáhli na osvědčenou značku, dál už se moc nesnažili. Freddy se objeví bez zjevného důvodu, zařve a zase zmizí. Celé je to založené na dost očekávaných záběrech, zvukových lekačkách a kamerových filtrech – prostě jedeme ve stejném ražení jako řada podobných hororů za poslední předlouhé roky (vždyť i ta trapná finálová tečka musí být, kdo o to sakra stojí?). Nic to ale není proti ztvárnění ústřední hororové ikony. Vím, že to muselo být těžké, ale nahrazení fanoušky milovaného Roberta Englunda je totální přehmat (nejen jeho šílenou maskou). Kotelník podpořený cynickým humorem, spoustou hlášek a invenčními mordy je v téhle moderní verzi k smíchu.. nebo snad k pláči?(6.5.2012)

• bestlama

Jedno velké zklamání. Proč? Vyrůstal jsem na původních dílech. Místo pohádek jsem si pouštěl Noční můru v Elm Street a tak tohle byl můj nejočekávanější film. Strašně chabé a tupé. Bez nápadů, inovací. Jen prostě další dnešní blbost. Samotný trailer je lepší a strašidelnější než celý film. Ale jedna hláška mi utkvěla v paměti a tam zůstane:...... A: Oh my god! ... Freddie: No, just me!(11.9.2011)

• -bad-mad-wolf-

Tak odporně smrdutou břečku jsem fakt nečekal. Po docela fajnově udělaných počátečních titulcích přichází na scénu povinný a impotentní "first blood" úvod, v němž lacině vyhlížející katalogový hezoun čelí rutinním lekačkám za doprovodu už vskutku očumělého vizuálu. Proč musí každý teenage horor z počátku třetího milénia vypadat jako momentka z natáčení reklamního spotu T-Mobile? Proč musí ti katalogoví neherci s nulovým charismatem otevírat huby a vypouštět z nich připitomnělé repliky o holkách, rozchodech a kamarádech, kteří něco/někoho zradili? Kecy! Mimochodem, všimli jste si? Ano, ta kráva USNULA za bílého dne na pohřbu svého kamaráda! V mnoha filmech je nutno logiku všeho dění mírně přizpůsobit efektnosti (a vlastně i efektivnosti), zde je ovšem logika ZCELA přizpůsobena zevnějšímu pozlátku (které je úplně obyčejným smrdutým shitem). Tenhle gradující trend vážně nežeru. Všechny postavy se chovají naprosto iracionálně a v celém filmu není jediný vlastní nebo dokonce originální nápad. V průběhu stopáže je rozeseto spoustu detailů pro hnidopichy (dcera se s typickým výkřikem probudí ze sna, což její maminka patrně čekala, protože v téže vteřině rozráží dveře a dcerušku vyděšeně kontroluje) a pokud by divák čekal zajímavé snové vize, nápadité scény vražd či snad slušné gore, musí se spokojit s ošuntělou fabrikou, dívčinou poletující po pokoji a několika bodnořeznými Freddyho zásahy. Často digitálními. Co se týká samotného vyprávění příběhu, byl mi docela sympatický začátek, kdy děj sleduje několik postav za sebou, z nichž se ani jedna neukáže býti tou titulní. Se zbytkem je to horší. Opravdu může celá třída cca osmnáctiletých studentů zapomenout na zážitky z pěti let, které očividně silně zasáhly jejich životy? Pokud ano, proč je titulní dvojice tak silně přesvědčena, že si všichni vymýšleli? Znalce originálu na kostře příběhu nepřekvapí nic a nově dodané prvky jsou čitelné na míle dopředu. V kontrastu s původní sérií není v nové Noční můře sranda ani chtěná, ani nechtěná, je to zkrátka jen nudná, šablonovitá, bezradná a do několika tuctových motivů zahleděná kravina. Původně jsem chtěl dát jednu hvězdu, jelikož Jablonsky chvílemi podkresluje docela hezky a Rooney Mara je Rooney Mara, jenže nový Freddy je zoufale nezajímavý kačer a především - je to horor a jako horor to není ANI TROCHU děsivé či atmosférické. Blah. 1/10(30.9.2011)

První setkání s Freddym dopadlo dobře, ač horory až tak moc nemusím, cíleně si je nevybírám/nevyhledávám, tak na nového Freddyho jsem byl zvědav. Dokázal jsem se vžít do postav, do jejich situací, atmosféra mě pohltila.(28.9.2010)

• - Fredyho hlas byl pozměněn v postprodukci, údajně aby mu dodal „nadpřirozenou kvalitu“. (HellFire)

• - Séria sa skladá zo siedmych „priamych“ dielov (1984, 1985, 1987, 1988, 1989, 1991, 1994) a v roku 2003 pribudol crossover Freddy Vs. Jason, kde sa Freddy zrazil s ďalšou hororovou ikonou, utopencom Jasonom Voorheesom. (tron)

• - Ve filmu lze dvakrát spatřit ceduli s nápisem „Elm Street“, ale nikdy o ní nepadne řeč. (HellFire)