Burt Lancaster znovu spojil síly s režisérem Johnem Frankenheimerem a zahrál si hlavní postavu v autentickém příběhu vězně Roberta E. Strouda. V roce 1909 byl Robert Stroud odsouzen k deseti letům vězení za zabití člověka. Později ztrácí veškeré naděje na propuštění, protože bodne jiného vězně. Uvězněný v Leavenworthu, zpečetí svůj osud zabitím vězeňského strážce, když jeho matce (Thelma Ritterová) není dovolena návštěva. Tehdy je odsouzen k smrti. Jeho matka prosí manželku Woodrowa Wilsona o přímluvu a prezident nakonec zmírní Stroudův trest na doživotí v izolaci. Bezútěšné přežívání mu ztrpčuje krutý dozorce Harvey Shoemaker (Karl Malden). Jednoho dne se však cosi změní, Stroud najde na vězeňském dvoře poraněného vrabce, ošetří ho a pečuje o něj dokud se neuzdraví, dokonce vrabčáka naučí i pár veselých kousků. S odchodem Shoemakera, je Stroudovi dovoleno mít v cele více ptáků a tak začne studovat jejich chování. Jak míjí roky, stává se expertem na chov ptáků v zajetí, nakonec napíše knihu o nemocech, ke kterým jsou náchylní. Poté co získá cenu v časopisecké soutěži, ho návštěví nadšená ornitoložka Stella Johnsonová (Betty Fieldová), která mu navrhne rozjet společné podnikání a vyrábět léky pro ptáky. Skvěle obsazené drama, ve kterém Burt Lancaster podává jeden ze svých nejlepších výkonů, je příběhem člověka, který díky pevné vůli a intelektuálním schopnostem znovu nachází smysl života a fascinující svět i v prostoru malé cely. (oficiální text distributora)

gogo76

"Viete ako kedysi volali Alcatraz?...Vtáčí ostrov..." Vždy je nejaké filmové prekvapenie v zálohe. Filmy z väzenského prostredia sú lákavé a Lancaster bol v tých časoch veľká hviezda. Rok výroby 1962 napovedal, že film by mal byť vo farbe, ale nie je. Tá čiernobiela mu však pristala ešte viac. Film sa nikam nenáhli, rozpráva zaujímavý príbeh v príjemnom tempe a v istom momente sa sám seba pýtam. "Ako to, že som ten film neobjavil skôr?" . Výborne zrežírované, všetky postavy sú výborne obsadené i zahrané. Pri prvom vyliahnutí kanárika som ani nedýchal. Vzťah matky a syna bol jednou z niekoľkých dejových liniek, ale malo to tie správne emócie. Je úžasné, čo tento človek dokázal. Otázka je čo všetko mohol dokázať keby sa k nemu zachovali inak. Je to jeden z mála filmov, ktorý popri skvelom filmovom zážitku rozdáva životné múdra na všetky strany a človek sa často zamyslí. Určite jeden z najlepších filmov na tému väzenie a rozhodne stojí za to ho vidieť. Videné na STV2 s titulkami. 90%. ()

dobytek

Mam rád filmy z prostředí vězení a taky už pěknejch pár let pěstuju okrasný ptáky, takže na tenhle film jsem byl hodně zvědavej. Navíc Robert Franklin Stroud mě svym osudem doslova fascinuje. O svejch oblíbenejch zebřičkách a chůvičkách jsem nastudoval všechno možný i nemožný a stejně jsou pro mě ty ptáčci naprosto záhadný a nevypočitatelný. Kdybych si o Stroudovi něco nepřečet, asi bych si myslel, že ten film je pohádka z vězení ve stylu třeba Zelený míle, kde měl vězeň ochočenou myš. Sice to bylo asi poněkud idealizovaný, ale v jádru pravdivej příběh. Takže jsem se dozvěděl něco o velice zajímavym člověku (aspoň teda pro mě), viděl jsem v akci ochočený kanárky a vrabce, což mě velice překvapilo, že se takový malý ptáci daj takhle vycvičit a ještě jsem viděl Kojaka se zbytkama vlasů :-) 85% ()

Phobia

Váhám mezi 3-4 hvězdičkami... Film z vězeňského prostředí o proměně jednoho člověka mě vlastně ničím nepřekvapil. Příliš jsem nechápala počáteční zaťatost a z mého hlediska bezdůvodnou zuřivost hlavního hrdiny, jeho divný vztah k matce. Zmoudření vlivem vztahu k ptákům se událo příliš skokově (byť v reálu uběhly celé roky), všechno mi to přišlo příliš idealizované a nevěrohodně, zkratkovitě podané (navzdory dlouhé stopáži). Na druhou stranu jsem se nenudila, snímek je relativně příjemně koukatelný, punc skutečného příběhu není na škodu... nicméně ve srovnání s jinými filmy, kterým jsem udělila 4*, mě tenhle zas tolik nezaujal, stopáž je zbytečně dlouhá a zpracování mi úplně nesedlo... Takže zas takové dilema to není: na čtyři puntíky to prostě nestačí, ne v dnešní době. 68% ()

genetique

Skvelá sfilmovanie skutočného príbehu muža, ktorý našiel vykúpenie z tvrdého väzenského života a zo svojich prehreškov v štúdiu vtáctva. Pozoruhodný a nesporne zaujímavý osud človeka, z ktorého veda dokázala urobiť iného človeka. Miestami dojemné, ale prevažne napínavé a priam dobrodružné sledovanie zmien väzenského systému, kde sa postupom času prakticky stále menil pohľad na väzenského génia. Skvelá réžia a neúnavne skvelí herci v autenticky takmer dokonalej biografii. 85%. ()

RHK

Úžasné, co dokáže lidská vůle dokázat i v nelidských podmínkách. Místo, co by shnil nečinností ve vězení, si Stroud v žaláři postupně vybudoval významné postavení , o jaké by stála většina svobodných občanů mimo zdi věznice. A díky získanému vzdělání a tím i kapky moudrosti také postupně mění svůj vztah k okolí. Bravurní výkon Burta Lancastera. Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=2510 ()