Dánská dívka

• Velká Británie The Danish Girl (více)

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku. (Cinemart)

jhrasko

GÝČ. Vyžehlené, učesané, vo všetkej farebnosti čiernobiele. Ako mať pred sebou najlepšiu možnú knižku a pritom si listovať časopismi... ()

JohnCZ

Loni mě Eddie Redmayne mě překvapil skvěle zahranou rolí Stephena Hawkinga, kde předvedl svůj neskutečný herecký talent (do té doby jsem ho prakticky neznal). A letos září znova a to v poněkud odlišné, ale neméně silné roli. Opět je to film točený tak trochu na jistotu a je jisté, že se dočká minimálně Oscarových nominací a pravděpodobně i nějakého toho ocenění. Eddie podává velice sugestivní herecký výkon čemuž mu dopomáhá i ten jeho prazvláštní xicht, který pod tunou mejkapu vypadá hodně zženštile a jako transka působí hodně uvěřitelně. Do toho perfektně zmáknutá mimika a řeč těla, resp. jeho křečovitá snaha chovat se jak žena. Fakt kloubouk dolů. I po vizuální stránce je na co koukat - pokud tedy zrovna Eddie neprezentuje svou "manginu". Lehce artová kamera a záběry, Desplatova hudba a nádherná Alicia Vikander, která též hraje o sto šest, i když, vzhledem ke své postavě, mnohem více nenápadně. ()

tomeš

Vizuální stránka filmu je fenomenální, bavilo mě se na to koukat. Eddie Redmayne je úžasnej. Na druhou stranu je pravda, že příběh těchto dvou žen je zajímavější než tahle filmová adaptace románové adaptace deníků jedné z nich. Víc než filmovej zážitek si odnáším rozšíření obzorů o tématu, o kterým moc nevím. Ale tím to nechci shodit: je to dobrej film o zásadním tématu a je skvělý, že se natočil, proto 4*. Větším zářezem na podobný téma (a taky podle skutečnejch událostí) podle mě nicméně byl snímek Boys Don't Cry /1999/. ()

Skrk

Nezáživná nuda s nesympatickým Redmaynem, jenž podává další ze svých toporných přehrávajících "výkonů". ()

corpsy

Herecké výkony, ktoré sú strihnuté podľa stereotypnej oscarovej šablóny. Čo už, Oscarové nominácie a ocenenia už nie sú len ´´SoWhite´´, ale už aj so ´´SoFlat´´. Už by sa konečne mali všetky uznania presmerovať na komerčné blockbustery ( viď sošky zbierajúci MAD MAX : FURY ROAD ). Pre zmenu. ()

berny2468

Transexualita není téma na které bych chtěl jít do kina, ale kvůli Hooperovi a ústřední herecké dvojici jsem nakonec šel Bál jsem se, že se budu nudit, ale nestalo se. Je to skvěle natočený film (ať už kamera nebo interiéry, ale i Desplatova hudba) se špatným tématem. Odchylky od reality beru spíše jako pozitivum. Eddie Redmayne si umí zvolit role, kde má šanci na Oskara (letos by ho měl opět vyhrát) a zde opět předvedl, že je to skvělej herec. Ale nejde opomenout Alicii, která jak je u ní zvykem opět skvela. U ní je nominace na Oskara minimum. Nezklamalo, ale ani nějak více nepřekvapilo. 75%. ()

salisbury

Dánská dívka alias Eddie Redmayne mě svou pitvořivou hereckou kreací oslnil. Jeho ztělesnění transexuálního odchýlení od normálnosti bylo zajímavou psychologickou sondou do útrob těla muže s myslí ženy. Alicia Vikander byla opojně skvělá a oba aktéři tohoto dramatu jsou zaslouženě nominováni za svůj herecký výkon na zlatou sošku Oscara. Proces probuzení pravého já, doposud ukrytého, mi zčeřil myšlenky a jsem rád, že jsem tím, kým jsem. Chápajícím člověkem. ()

spaceboyCZ

Oscara pro Pana Herce Redmayna, prosim, a pro herecku Vikander by mohl take jeden zustat! Skvely film s perfektnim vykonem obou hlavnich roli, nadhernymi kulisami Kodane, Parize a Drazdan, a jako tresnicka na dortu jimavy soundtrack.. ()

Rybizek

Dlouhé a zajisté velmi nepříjemné putování Einara na cestě k Lili. Navíc v dobu, když se ještě pořádně nevědělo, co vlastně transsexualita je. Některé intimní momenty způsobovaly zčervenání mých líček (např. mě překvapila délka "Eddíkova" penisu). Svou roli odvedl opět výtečně (stejně jako v The Theory of Everything). Dle mého názoru není vůbec jednoduché zahrát ženu, když jste muž, ale bohužel si ten rok Oscara vyloženě "vychrochtal" Leo. Filmové partnerce Redmayna, slečně Vikanderové, bychom leckteré mohly závidět, a to nejen její herecký talent. Dívalo se na ni velmi příjemně, asi nejen mně, když si za roli Gerdy tu vytouženou sošku odnesla. 65% za strastiplnou cestu Lili k vytouženému osvobození. ()

maddy

Od Toma Hoopera až príliš veľká stávka na istotu a očividná snaha o Oscara uberajú Dánskej dívke mierne na kráse, no rozhodne sa jedná o zásadný film, ktorý sa mal natočiť a ktorý na poli mainstreamu búra tabu o tom, že transvestizmus musí byť niečo zvrátené. Nuž, niektorí ľudia sa jednoducho narodia v zlom tele. Danish Girl je síce film s kontroverznou témou, ale inak natočený tak, aby sa zapáčil väčšinovému publiku a aj práve preto premena hlavného hrdinu (hrdinky?) občas prebieha možno až priveľmi ideálne a hlavne krotko. Za mňa by som uvítal trocha viac odvahy v riešení sexuálnej identity hlavnej postavy. Namiesto jedinca sa tak Danish Girl skôr sústredí na vykreslenie ťažkého obdobia, ktorým si muselo prejsť jedno manželstvo. Plne to akceptujem, pretože väčšiu dávku kontroverzie by asi na poli mainstreamu akceptoval málokto. S týmto prístupom sa tak stáva rovnako zaujímavou ako postava titulnej Dánskej dívky, tak postava manželky v podaní skvelej Alicie Vikander, ktorá si prešla podobne dramatickým vývojom ako titulný hrdina a tvorí rovnako komplexnú postavu. Vo výsledku tak presne natočené, presne ozvučené, presne nasnímané a dokonale presne zahrané (Redmayne, Redmayne, ty si o ten najlepší herecký výkon roku koleduješ zase!). Ja osobne by som síce uvítal viac, než sa držať iba v mantineloch „klasickej oscarovky“, ale niečo za každú cenu kontroverzné tu ani nikto natočiť nechcel a vzhľadom na to, že na tom filme odviedli dobrú prácu úplne všetci a všetko funguje presne tak ako má, tak s tým nemám najmenší problém. Akurát to je skôr taká „kontroverzia pre masy“. CELKOVO: 4* (8/10) ()

baribal

Dva postřehy, Redmaynovi toho chlapa nevěřim a Ben Whishaw musí být dolňák. Jinak je to pěkný (Vikander), ale docela nudný (ten zbytek). ()

NinonL

Hmm, další multikulti gender politicky korektní spektákl. Na rozdíl ode dneška to měly sexuální menšiny kdysi těžké. Dnes je tomu naopak. Dnes to má těžké sexuální většina. Film hodnotím jako průměr, protože ničím nenadchl ani nenaštval. Ale koukat na to podruhé - ani náhodou. ()

SaNcHeZ_cz

Tom Hooper dojel. To co mu prošlo už párkrát předtím, tady nemá čím vyrovnat a na filmu je to trestuhodně vidět. Dánská dívka je opět další snaha s velkými Oscarovými ambicemi, nicméně tentokrát nepodložená ničím, co by je opodstatňovalo. Eddie Redmayne je slušný, nicméně je v tom možná až příliš cítit jeho Hawking z Teorie všeho, zbytek v tomto ohledu zaostává. Kamera i hudba většinu času funguje, nicméně ani jeden aspekt nepřináší nic nového nebo převratného. Díky tomu je jen vyzdvihnuta umělost a vykonstruovanost snímku, který v jádru úplně nefunguje a na ploše dvou hodin docela nudí. Zkrátka krásný příklad čistě pro Oscary dělaného filmu. Jen to tentokrát úplně nevyšlo, díky čemuž nakonec trpí hlavně divák. [55%] ()

Vxxx

Wow. Jsem emocionálně vyždímaná. Eddie Redmayna zbožňuji a tuto roli sehrál s naprostým přesvědčením. (A ne, není to pro to, že je to gay, buzík, škareda apod. jak tady někteří ignoranti píšou). Nicméně pro mě byla hlavním tahounem filmu Alicia Vikander a vůbec nerozumím tomu, proč je její role vedená jako "vedlejší". Na ní a na jejím pojetí postavy celý film stál. Nevím, jak moc byla postava Gerdy zkreslená pro potřeby filmu/knihy, ale je úžasné, že i kolem roku 1925 se našel člověk tak tolerantní a chápající, když toho někteří nejsou schopni o téměř sto let později. To je smutné. Je mi fuk, jak moc se film snažil být Oscarový, komerční atd. Protože to prostě dopadlo lépe, než dobře. 5* A musím říct, že Eddie Redmayne je dítě štěstěny. Malo který herec ztvární tolik životních rolích v rozsahu pouhých pár let. Jen tak dál. ()

katasta

Nevím, jestli je to způsobem, jakým je to točený, nebo tím, že Eddieho prostě nemusím, i když beze sporu hraje skvěle, ale já se do té postavy vůbec nedokázala vžít. Oba hlavní herci sice hrají jako o život, ale nemám pocit, že by to filmu nějak přidávalo... Všechno je hrozně předvídatelné a nepřirozené. ***LITTLE SPOILER - Na konci takového filmu by člověk mohl bulet jako želva, ale já teda neměla ani pocit, že bych měla... Prostě jsem si řekla: hm, ok, proč ne.... -KONEC SPOILERU*** ()

Baronne

Teda Eddie mě uchvátil stejně, jako když hrál Hawkinga.. Neuvěřitelnej výkon. Překrásný barevný prostředí a nádherná hudba od Desplata, což je už jeho takovej standardní výkon..Tenhle emoční balíček asi neni pro každýho, je spousta lidí, kdo zavírá oči (pravděpodobně je zavírat chce) a nadává na transgendery a homosexuály. Naštěstí mezi ně nepatřím, takže 5* ()

Freemind

Tom Hooper i Eddie Redmayne mají - na rozdíl od hlavního hrdiny, chňo, chňo - koule, že se pustili do téhle látky. "Dánská dívka" je esteticky úchvatné, bravurně natočené drama, které bylo bohužel sestřeleno za letu nedomrlým scénářem. Nu což, stejně doporučuju, protože taková okénka do historie mě baví. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

14.07.2016

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

Johnny Depp je milencem Vanessy Paradis

03.03.2010

To samozřejmě není žádná novinka. Žijí spolu už dvanáct let a mají spolu dvě děti. Teď ale společně stanou před kamerou. Lasse Hallström je chce totiž obsadit do dramatu My American Dream, jehož… (více)