Stejně jako každý rok se koná v Hongkongu turnaj v asijských bojových uměních, pořádaný záhadným boháčem Hanem. I tentokrát se na něj sjely desítky bojovníků. Jsou mezi nimi také Roper, který se turnaje účastní kvůli svým dluhům, Williams, který je ochoten riskovat jen z touhy po dobrodružství, a Lee, který přijel pomstít smrt své sestry a zjistit, kdo a co je vlastně Han zač. Jako agent ochránců zákona má zjistit, čím se Han ve skutečnosti zabývá a proč při jeho turnajích záhadným způsobem mizí lidé. Není těžké zjistit, že se v aréně bojuje na život a na smrt. Mnohem obtížnější je dopátrat se, že Han je ve skutečnosti obchodník s narkotiky, který s potěšením vraždí a mučí lidi. Ovšem nejtěžší je probojovat se až do finále se zdravou kůží, a nejen přežít a zvítězit, ale také naplnit přísahu. (TV Nova)

Frajer42

Bruce Lee mohl být borec, jaký chce, ale nikdy mě nepřekoná v tom, že já jsem tento film na rozdíl od něj viděl. Jeho nesporný akční um byl totiž vykoupen daní nejvyšší - vlastním životem, kdy mu častá zranění udělala z mozku fašírku. Co se týče filmu samotného, tak akční scény byly luxusní. Všechno ostatní těžce kulhalo. Netroufám si říct, zda mě více sral totálně nesedící zvuk, který byl evidentně do filmu doplněn až v postprodukci dodatečně. Tenhle defekt nebyl obtěžující snad jen u všemožného pištění a skřehotání, či u ozvučení úderů. V rámci dialogů to bylo na poblití. Všechny neasijské vedlejší postavy byly k uzoufání špatně zahrané a snad i špatně napsané. Nejvíce mě iritoval ten negr s afrem, a to rozhodně ne z důvodu, že bych trpěl sklony k rasismu. Naopak hlásám, že každý by minimálně jednoho černouška měl doma mít. Příběh bylo taky jedno velké nic, ale to se dá u akčního filmu přežít, protože to není klíčovým aspektem. Opravdová one man show jednoho opravdového borce a akční ikony, která v sedmdesátých letech a možné ještě o chvíli později, musela být opravdu kultovním zážitkem. Dnes už se většina diváků nad snímkem jen lehce pousměje. Tohle je první film, který jsem s Bruce Lee viděl a vůči jeho postavě fakt všechna čest. Z každého záběru je cítit obrovská píle a snaha o naprostou preciznost a dokonalost. Velká škoda, že on je tím jediným tahounem. Lepší 2 hvězdy. ()

predators

Docela závažným problémem při sledování těchto postarších bojových filmů je to, že...že jsou prostě staré. Některé bojové scény vypadají dost směšně a mnohdykrát se příběh, více než událostem samotným, věnuje například projížďkám po Chuang Che. Dobrý, teď si dělám srandu, nevím, co tam je za řeku, ale je to tak. Samozřejmě, Bruce Lee je ikona a objeví se zde budoucí tváře, které si to budou chtít rozdat i s Van Dammem, ale hodnocení by bylo jiné, kdyby v mém případě v 90. letech existovalo CSFD. I tak ale přihmouřím své skleněné oko a nějakou tou tisícinou přispěju k vyššímu skóre. 70% ()

PetrPan

Říkal jsem si, zda po letech budu schopen legendárního Bruce přijmout lépe. Hongkongské bojové filmy mám ve velké oblibě a zcela bez problémů snáším i jejich velmi naivní  pojetí se scénářem, který vždy nese prvky nechtěného dadaismu. Ale nejde to, navíc mi do jeho legendy nedávno zarazil poslední hřebíček Tarantino ve svém Tenkrát v Hollywoodu, kdo viděl, tak tuší. Bez pochyby to byl jeden z největších propagátorů bojového umění a možná skutečně i jeden z nejlepších bojovníků vůbec, ale jeho filmy jsou prostě jedna velká bída. Drak přichází  je  lepší než kultovní Cesta draka., už jen proto, že má i mírně smysluplný děj a Bruce tu  "hraje" jakéhosi podivného tajného agenta, jemuž alespoň trochu lidskou tvář dodá flashback se smrtí jeho sestry. O choreografii soubojů, kterou si myslím dělal zásadně sám, pak raději snad asi ani moc nemluvě. Svěřil-li se by do rukou odborníků, možná by v těch jeho filmových průserech mohly být alespoň ukázky bojového umění ozdobou. Ale zahopsání, zavřísknutí, kopnutí  a někdy i nějaké to přišlápnutí, no to už mám raději nenáviděné dráty v Tygru a Drakovi, ty alespoň působí uměleckým dojmem. Akce je tu pak zoufale málo a většina se odehrává podle výše zmíněného scénáře, čili  bída a zmar.  Finální sekvence se zrcadly je ale povedená, stejně jako vystoupení Skvělého Bolo Yeunga a  Bruceova pomsta na vrahu své sestry byla sladká. Velmi vratká, ale trojka. ()

Willy Kufalt

„Nepřítel má jen představy a iluze, za kterými skrývá svůj skutečný motiv. Když zničíš představu, zničíš i nepřítele.“ Od zahraniční kinematografie z jednotlivých zemí nechci očekávat pouze variace na témata, styl a příběhy, pro jaké bych klidně mohl zůstat v domácí tvorbě, ale také možnost spatřit filmy doopravdy z jiného světa, pro danou kulturu typické či v rámci ní kultovní. Tohle je moje první filmová cesta do Hongkongu a přestože bojové akční filmy nepatří k mým vyhledávaným, musím říct, že tato „cesta draka“ mě od začátku velice bavila, prostředí i zápletka mě plně vtáhly. Příběh o nekompromisně tvrdé pomstě v podání legendy Bruca Leeho nenese v sobě žádné triky, s jakými by mohli dnešní tvůrci podobný film zahltit, zato přímo autenticky sehrané tvrdé boje vlastním tělem... drsné údery pěstí, bolavé kopance, tradiční asijské zbraně, to vše pro vykonání jedné odplaty, vše vrcholící v naprosto brilantní „zrcadlové“ pasáži. U některých skřeků a výrazů hlavního hrdiny asi nešlo jinak, než občas i pozdvihnout koutky úst směrem nahoru, ale přesto mám k tomuto filmu respekt a za ten zážitek se skvělou atmosférou a fascinujícími souboji dávám silné 4 hvězdičky. Hudba Lalo Schifrina také výborná. 85% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()

Claw

"Enter the Dragon" je můj TOP 3 film, který jsem kdy v životě viděl. Ve třech prvních filmech mám jasno... První "Se7en", druhý "8 MM" a třetí tento... Poslední film předčasně zesnulého mistra bojových umění Bruce Lee se stal základní ikonou pro akční film, zejména pro filmy s bojovou tématikou. Při sledování tohoto filmu se i dnes tají dech před choreografií soubojů, které jsou jasně jedna po druhé detailně propracované a naplánované. Mistr Lee zde ukazuje západu i východu, jak má vypadat kvalitní film s bojovým uměním. Pro milovníky bojového umění klasika a povinnost. Z hlediska filmu jako takového jde o jednoduchý akčňák á la James Bond, kde se Lee vydává na ostrov vyřešit pár problémů s místním mafiánem. Herecké výkony jsou zcela průměrné, ne-li špatné. Ale to lze filmu jistě odpustit, protože nebyl vytvořen pro zážitek jiný, než zážitek z akčních scén a ty jsou na tak profesionální úrovni, že se jim i dnes v žánru bojových filmů těžko něco vyrovná... /100% + FILM ROKU + TOP 10/ ()

Happens

Brát v potaz časový rozdíl v akčních filmech a celou tu legendu kolem Bruce Leeho je při hodnocení filmu nutnost a limitující podmínka zároveň. Film diváka neobohatí o žádnou myšlenku, či oduševnělý příběh. Klasická story o padouchovi a hrdinovi, co bez střelné zbraně vymlátí, co může a ještě zmlátí (zabije) padoucha - v závěru filmu samozřejmě. Odpusťte, ale je to klasika. 90 % ()

klerik

Klasika, ktorú vykradol MORTAL KOMBAT. Občas (nechcene) smiešne, občas moralizujúce. Na tú dobu (keď bol Jackie ešte sráč) to musela byť BOMBA. Bruce ma síce moc neberie, ale preto čo vykonal pre bojové umenia je Boh... ()

Chrustyn

Jedna z nejznámějších "Leeovek". Nechybí jeho legendární bitky s ještě legendárnějšími zvuky ale mě tenhle Číňan nikdy neseděl. ()

Ghoulman

Film, který vzbuzuje především jednu otázku – je legitimní hodnotit vysoce „umělecké“ dílo, které je sice veskrze špatné, ale má svojí přidanou hodnotu v neplánovaném zábavním efektu na diváka? (Zkrátka a dobře - zaslouží si třeba pět hvězd film, který je natolik příšerný, až se u něj celou dobu smějete?) Samozřejmě, například do díla velmi talentovaných tvůrců se neustále přidávají (jakoby sami od sebe) další a další vrstvy, další významy, možnosti čtení, které nebyly původně plánované. To se potom nezřídka stává, že sám umělec je často překvapen, co vnímavý čtenář/divák objevil mezi řádky (mnohdy s velmi zajímavým efektem – jeden příklad za všechny – když se Yann Martel bavil s jedním čtenářem o své brilantní novele Pí a jeho život, čtenář se ho zeptal „A opravdu je ten tygr, co s ním Pí pluje v loďce, Bůh?“ Martel se zarazil a koukal na něj chvíli s otevřenou pusou a poté řekl: „No vidíte, to mě ani nenapadlo.“ A od té doby prý už nemůže vnímat svou vlastní knihu tak jako dřív). Celkově na tomto principu není nic až tak zarážejícího – umění není přísnou vědou ani matematikou (jak by se to hodilo tolika filmovým teoretikům) – jeho přitažlivost tkví z velké části právě v tajemství, v nevysvětlitelnosti. Velká díla dokáží neustále překvapovat nejen své příjemce, ale také samotné tvůrce. Ne vše je v rukou tvůrce a je to tak dobře - věci jako vášeň a inspirace se naplánovat nedají. Na druhé straně podobného efektu „nechtěného“ jsme často svědky i u opravdu příšerných filmařů, kteří v naší post-postmoderní době (počet „post-“ si můžete libovolně rozmnožit dle vlastního uvážení) získávají pomalu patinu opravdu významných tvůrčích osobností. A tak jsme svědky takových paradoxů, že jsou vedle sebe řazeni Scorsese a Ed Wood či Bresson a Wiseau. Nic Proti Woodovi a nic proti Wiseaovi (jehož Room je ultra zábavný), ale já osobně jsem zastáncem spíše seriózního přístupu, který nebere míru talentu jako jakýsi kruh, ve kterém když dosáhnete ve svých dílech určité nadměrné míry debility, stanete na úrovni géniů. Shrnuto a podtrženo - ačkoliv jsem se u „přicházejícího draka“ vlastně velmi dobře bavil, je neoddiskutovatelné, že se jedná o veskrze příšerný film, v němž nic nedrží pohromadě - od zápletky, přes (neexistující) motivace charakterů, až po hrozivou hudbu, kung-fu moudra typu „přes svůj prst nevidíš měsíc (a proto mě nemůžeš kopnout)“ a špatné vykrádání žánrů, jež jsou příšerné už sami o sobě. Ty dvě hvězdy jsou tak nakonec hlavně za Bruce Leeho a Johna Saxona, kteří jsou jedinou opravdu kvalitní příměsí snímku. ()

Flakotaso

Atraktivita přicházejícího Draka už bohužel dávno odešla a dnes už je celkovým pojetím a stylem soubojů spíše k smíchu, i třeba filmy Jackieho Chana jsou oproti Drakovi mnohokrát vyspělejší a zábavnější. Za zmínku stojí snad jenom slušná Schifrinova hudba a závěrečná nožovitá ruka hlavního záporáka :). ()

anais

Na rozdíl od "Way of the dragon" postrádá tento film humor, což je možná trochu na škodu... O to víc se však projeví Bruce Leeho silné charisma, které nepotřebovalo mnoho slov k tomu, aby si získalo diváky. Nevím sice proč, ale celý film se odehrává v prostředí ostrova, který jako by vypadlo z nějaké bondovky... Sám Lee hraje mnicha, který je vyslán jako tajný agent na tento ostrov, zjistit informace o zlém mnichu Hanovi, jenž právě pořádá turnaj bojovývh umění. To možná bondovku připomíná jen letmo, ale co teprv fakt, že Hanovým nejmilejším mazličkem je stejný druh kočky, s jakou se muchloval už Blofeld? S kočkou nebo bez, jediným problémem, který jsem s tímto filmem měl, byl právě zlý mnich Han... Celou dobu je kolem něj budována aura tajemna, divák tuší, že se jedná a velkého mistra bojových umění, a nakonec se z něj vyklube poťouchlý stařík, který kdyby místo ruky neměl pařát, tak by se Bruce Leeho nedotkl snad ani pohledem. Tak nějak jsem se asi těšil na podobný souboj, jaký Bruce předvedl ve Way of the dragon s Chuckem Norrisem - to byl Soupeř! Ale nic... i pře tuhle výtku se jedná o perfektní kung-fu film. ()

Sawy

Zmlsán klasickými filmy Jackieho Chana,byla pro mě tahle klasika kung-fu filmů s legendárním Brucem Lee spíše zklamání.Na pořádně vyhrocený souboj jsem čekal celý film a jaksi jsem ho nedostal,těch menších tam bylo příliš málo a celkově byl koncept turnaje zásadně nevyužitý.Ovšem Bruce kopat umí,o tom žádná a za zábavné vedlejší postavy si film ty slabší tři přece jen zaslouží.Stejně se ale radši vrátím k Jackiemu,potažmo k Jetu Li. 55 % ()

Lacike

V jadre to je len obyčajná arénovka odohrávajúca sa v exotickom prostredí. A zo začiatku sa to snaží trochu štylizovať do Bondoviek, ale veľmi rýchlo sa chatrná zápletka premení na klasickú arénovku. Na filme sa už dosť podpísal vek. Hlavne na tempu filmu, ktoré je fakt pomalé, čo nemusím, ale jeho malým bonusom bolo aspoň to, že som si na začiatku vychutnal množstvo záberov na starý Hong Kong. Okrem pomalšieho tempa mi na filme najviac vadilo to, že Bruce tu nie je sólo hrdina, ale hlavné postavy sú tu hneď tri. John Saxon pôsobí ako taká kópia Conneryho a jeho postava ešte celkom zaujme, ale Jim Kelly je úplne mimo. No a bitky sú už tiež trochu za zenitom. Väčšinou len základné kopy a údery. Bruce sa vždy snažil o čo najefektívnejšie zlikvidovanie súpera a nejaké pôsobivejšie kaskadérske kúsky predviedli skôr oponenti potom, čo inkasovali od Bruca ranu. Tým a zároveň neohroziteľnosťou Bruceovej postavy sa najskôr neskôr inšpiroval samotný Seagal. Síce som v detstve Bruca príliš nemusel a tak som jeho filmy nesledoval, ale rozhodne mal výraznú charizmu. Typické neopakovateľné pohyby a gestá. A ten jeho pokrik pri úderoch, uaťááá, pár dní nedostanem z hlavy. Znalci HK hercov sa môže zabaviť počítaním budúcich hviezd v obsadení. Za všetkých spomeniem Samma, ktorý ma krátku bitku v štýle MMA s Bruceom v úvode. Toto je ten film, kde Bruce zabije Jackieho. Bolo Yueng konečne okrem svojich namakaných kôz predvedie aj niečo v bitkách. Trochu sklamaním je hlavný záporák Shih Kien, ktorý na Bruca evidentne nemá a tak si musí vypomôcť rôznymi trikmi. Najviac ma nadchla Brucova bitka s Robertom Wallom v ktorej Bruce predviedol neskutočne rýchle chvaty. Fakt veľká škoda, že Bruce zomrel tak skoro. Podľa mňa vo filmoch nestihol predviesť svoje schopnosti naplno. Výsledkom je solídna, výpravná ale trochu pomalšia arénovka. Stále to stojí za to, ale treba brať ohľad na vek filmu. 8/10. P.S: Ja ani nikto v mojom okolí Bruca nikdy nevolali Brukli, hm. ()

5150

Bruce Lee v jednoduchém příběhu pomsty. Choreo bojových scén je na vysoké úrovni, ale mimoto už prakticky nic nezaujme. Pro jejště lepší hodnocení nebo snad kultovnost, mi zde chybí trocha odlehčení či nadsázky. // Febiofest 2006 ()

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Akční klasika od režiséra Deadpoola?

Akční klasika od režiséra Deadpoola?

24.07.2018

Režisér David Leitch (John Wick, Deadpool 2) jedná o režii remaku akční klasiky s Brucem Leem Drak přichází. Snímek z roku 1973 se za ty roky dočkal prakticky kultovního statusu, jeho premiéru ale… (více)

Předělávky a pokračování útočí

Předělávky a pokračování útočí